Parere ceas Seiko

Ceasuri Japoneze - Japan Made
Avatar utilizator
Tibaldi
Mesaje: 936
Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Contact:

Re: Parere ceas Seiko

Mesaj de Tibaldi »

florin.stanciubz scrie: bezelul se invarte mai grei fata de inceputuri (probabil si pt ca l-am spalat de vreo 2 ori cu pasta de dinti)
......nu stiu ce v-a determinat sa faceti asta,dar cred ca ati facut o mare greseala.
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.
Avatar utilizator
florin.stanciubz
Mesaje: 64
Membru din: 12 Oct 2015, 18:25
Localitate: Buzau

Re: Parere ceas Seiko

Mesaj de florin.stanciubz »

pentru a arata mai bine si mai curat, am spalat ceasul cu pasta de dinti si periuta, apoi l-am limpezit bine.
credeti ca dauneaza cumva? ca rezultatele sunt excelente.
macar sa stiu sa evit procedura asta.
"Timpul este imaginea mobila a eternitatii imobile."
Platon
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Re: Parere ceas Seiko

Mesaj de Claudiu »

Pasta de dinti ,care este usor abraziva,combinata cu praful care se aduna creeaza o combinatie dezastroasa.
Daca doriti sa curatati ceasul,dati jos bezelul.
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
Avatar utilizator
florin.stanciubz
Mesaje: 64
Membru din: 12 Oct 2015, 18:25
Localitate: Buzau

Re: Parere ceas Seiko

Mesaj de florin.stanciubz »

Claudiu scrie:Pasta de dinti ,care este usor abraziva,combinata cu praful care se aduna creeaza o combinatie dezastroasa.
Daca doriti sa curatati ceasul,dati jos bezelul.

mersi mult domnul Claudiu
"Timpul este imaginea mobila a eternitatii imobile."
Platon
paunas
Mesaje: 20
Membru din: 23 Apr 2010, 23:57
Localitate: Ploiesti

Re: Parere ceas Seiko

Mesaj de paunas »

Am o problema cu al meu recent ceas Seiko
Imi ramane in urma cu aproximativ 10-12 secunde pe zi
Se poate face ceva?
Am inteles ca peste noapte , cand nu este purtat , poate fi asezat intr-o anume pozitie pentru a o lua inainte si a mai recupera din ce pierde
Alte pareri ?
Sau sa apelez la service ?
Mentionez ca ceasul a fost purtatzilnic timp de 1 luna
Exista ceva mai rau decat oamenii rai ; indiferenta oamenilor buni !
Avatar utilizator
Tibaldi
Mesaje: 936
Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Contact:

Re: Parere ceas Seiko

Mesaj de Tibaldi »

paunas scrie:Am o problema cu al meu recent ceas Seiko
Imi ramane in urma cu aproximativ 10-12 secunde pe zi
Se poate face ceva?
Am inteles ca peste noapte , cand nu este purtat , poate fi asezat intr-o anume pozitie pentru a o lua inainte si a mai recupera din ce pierde
Alte pareri ?
Sau sa apelez la service ?
Mentionez ca ceasul a fost purtatzilnic timp de 1 luna
La abaterea asta cred ca e in parametrii dati de producator.=>ca functioneaza bine.
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.
seba
Mesaje: 1855
Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Localitate: Tulcea

Re: Parere ceas Seiko

Mesaj de seba »

Da,in anumite pozitii (asezat pe lateral avand coronita sus sau jos,cadranul in sus/jos)ceasul poate pierde sau avansa cateva secunde.In cazul d-tra ceasul merge pe minus atat timp cat este purtat,incercati o pozitie in care sa castige cateva secunde atunci cand ceasul este in repaus.Este un comportament tipic unor ceasuri low entry.
Apropos, o precizie de aprox.15 s/zi este normala pentru un ceas Seiko cu un mecanism 7S sau 4R.
Acum....daca tot suntem la capitolul Seiko sa va spun ce am remarcat eu.
Primul,un Seiko Spirit(SARB033) mecanism 6R scos din cutie functioneaza cu +5/6 s/zi,se stabilizeaza la 3s/zi si merge perfect timp de trei ani,cand brusc incepe sa mearga cu +60/80 s/zi.
Al doilea,Seiko Monster SRP 307J1 mecanism 4R scos din cutie are +7/8 s/zi,se stabilizeaza la 5s/zi si fix dupa trei ani (face luna viitoare) incepe sa mearga cu +30/35 s/zi.
S-a dus legenda aia cu mecanismele japoneze care necesita intretinere la perioade mari/foarte mari de timp.Un exemplu,un Tissot cu ETA 2824 mergea perfect (+2s/zi) la sapte ani de la achizitionare.
O posibila cauza se pare ca ar fi uleiul folosit de Seiko,avand o calitate inferioara.
paunas
Mesaje: 20
Membru din: 23 Apr 2010, 23:57
Localitate: Ploiesti

Re: Parere ceas Seiko

Mesaj de paunas »

Dar care ar fi pozitia , cand nu este purtat , pentru a o lua inainte?
Exista ceva mai rau decat oamenii rai ; indiferenta oamenilor buni !
seba
Mesaje: 1855
Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Localitate: Tulcea

Re: Parere ceas Seiko

Mesaj de seba »

:D este ceasul d-tra,nu pot sa va spun eu asta.
O seara lasati-l cu cadranul in sus,o seara pe lateral cu coronita in sus...etc pana gasiti pozitia in care ceasul merge pe plus.
Avatar utilizator
calin gabi
Mesaje: 3019
Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Localitate: Pitesti

Re: Parere ceas Seiko

Mesaj de calin gabi »

Cadran in sus, merge cel mai usor balansul, e perfect aliniat, cu frecari mici pe varfuri. Orice alta pozitie in lateral il face sa ramana in urma.
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân
paunas
Mesaje: 20
Membru din: 23 Apr 2010, 23:57
Localitate: Ploiesti

Re: Parere ceas Seiko

Mesaj de paunas »

revin cu cateva precizari
dupa cum spuneam al meu ceas ramane in urma
dar
cred ca problema este ceva mai serioasa
azi noapte l-am lasat cu cadranul in sus in speranta ca mai recupereaza din secundele pierdute si in 9 ore mi-a ramas in urma cu 70 de secunde
precizez ca de cand l-am cumparat il port incontinuu , o data sau de doua ori l-am lasat de la mana peste noapte si atunci nu am observat acest lucru.
cat timp este purtat ceasul nu are nicio problema dar cand il las de la mana ramane in urma rau de tot
acum realizez ca el ramane in urma doar in tmpul noptii cand este miscat foarte putin , de azi dimineata de la ora 08:00 pana acum cand va scriu mi-a pierdut 1 secunda doar
am sa il urmaresc si la noapte sa vad ce face dar sigur voi ajunge cu el la garantie
ce oare ar putea fi ?
Exista ceva mai rau decat oamenii rai ; indiferenta oamenilor buni !
Avatar utilizator
Thot
Mesaje: 383
Membru din: 02 Iul 2009, 14:44
Localitate: acasă

Re: Parere ceas Seiko

Mesaj de Thot »

paunas scrie:revin cu cateva precizari
azi noapte l-am lasat cu cadranul in sus in speranta ca mai recupereaza din secundele pierdute si in 9 ore mi-a ramas in urma cu 70 de secunde
1. Ce reper(e) folosești pentru a verifica ora exactă? Poate aici apare eroarea.
2. Acesta este "riscul" de a avea un ceas mecanic (mă rog, automatic): precizia nu este apanajul lui.
Din ce am înțeles din acest topic, inițial ai vrut un quartz. Precizia e a quartzurilor, mecanicele, spun cunoscătorii, au suflet. Deci, tu te-ai ales cu sufletu'. Lăsând gluma la o parte, eu cred că ceasul, nou fiind, funcționează în parametri, în speranța că nu a fost abuzat în vreu fel. ;)
paunas
Mesaje: 20
Membru din: 23 Apr 2010, 23:57
Localitate: Ploiesti

Re: Parere ceas Seiko

Mesaj de paunas »

reperul este
time.is
In cazul asta nu as zice ca este vorba de "risc"
Eu zic ca este o functionare anormala a unui ceas mecanic(automatic)
Exista ceva mai rau decat oamenii rai ; indiferenta oamenilor buni !
Scrie răspuns