Sculele si dispozitivele ceasornicarului
Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului
Ca sa faci ceva mai ales in ceasornicarie trebuie sa vezi ce faci. Pentru asta trebuie sa ai sculele necesare de văzut mai ales daca nu te mai ajuta ochii ca in copilărie . Trebuie sa mai studiez un pic treaba cu lupa. Cred ca pentru început voi lua doua, una de 3X ..5x si una de 10x.
- gherghin nicolae
- Moderator
- Mesaje: 6401
- Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
- Localitate: petrosani
Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului
Daca veti cumpara o camera video pentru calculator ,WEB -cam , schimbati lentila , o montati pe USB si aveti o alta viziuna pe ecran.
Insa o sa va fie mai greu cu sincronizarea miscarilor , pentru ca de marit nu veti mai avea probleme .
Pare complicat dar e foarte simplu .
Insa o sa va fie mai greu cu sincronizarea miscarilor , pentru ca de marit nu veti mai avea probleme .
Pare complicat dar e foarte simplu .
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
-
MladinDorian
- Site Admin
- Mesaje: 978
- Membru din: 28 Aug 2009, 10:29
- Localitate: Timisoara
- Contact:
Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului
Eu zic sa le cumperi pe toate trei 3 si 5 sunt pentru lucru curent ; 10 este destul de obositor sa o folosesti - merge la lucruri minuscule (mecanisme quartz sau mecanice foarte mici, etc) - mai exista si un suport pentru lupa sa o tii pe cap (ca o sarma de otel ) - pare ceva fara valoare dar eu zic ca este foarte utilaPaul_L scrie:Ca sa faci ceva mai ales in ceasornicarie trebuie sa vezi ce faci. Pentru asta trebuie sa ai sculele necesare de văzut mai ales daca nu te mai ajuta ochii ca in copilărie . Trebuie sa mai studiez un pic treaba cu lupa. Cred ca pentru început voi lua doua, una de 3X ..5x si una de 10x.
Sursa de lumina si suprafata pe care lucrezi, sunt deasemenea importante.
'If you wish to control others you must first control yourself'-Miyamoto Musashi
Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului
Multumesc de sugestie. Ai dreptate cu lupele. Suportul de sarma e esential. Dupa ce mi-a căzut lupa de citeva ori in cele mai nepotrivite momente am ajuns la concluzia necesitatii lui. L-am comandat si luat așa ca am si eu ceva scula de la Bergeon
. As încerca si un suport de ochelari pentru lupa.
Ca suprafața de lucru folosesc o placa autovindecabila de la Olfa format a3. E ușor rugoasa, nu aluneca piesele sau sculele, un surubel căzut din penseta nu sare mult, iar caroiajul mă ajuta sa-mi pun piesele astfel incit sa le găsesc chiar cu lupa la ochi . Lumina o am de la lampa de birou cu doua becuri cu incandescenta de 40 W cit se mai găsesc
Ca suprafața de lucru folosesc o placa autovindecabila de la Olfa format a3. E ușor rugoasa, nu aluneca piesele sau sculele, un surubel căzut din penseta nu sare mult, iar caroiajul mă ajuta sa-mi pun piesele astfel incit sa le găsesc chiar cu lupa la ochi . Lumina o am de la lampa de birou cu doua becuri cu incandescenta de 40 W cit se mai găsesc
-
MladinDorian
- Site Admin
- Mesaje: 978
- Membru din: 28 Aug 2009, 10:29
- Localitate: Timisoara
- Contact:
Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului
Suportul de ochelari nu il recomand - cam instabil ; prefer sa trag lupa direct peste lentila ochelar
'If you wish to control others you must first control yourself'-Miyamoto Musashi
Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului
Sint in cautarea unui instrument pentru schimbarea curelei. Am avut unul de 2 bani, chinezesc, caruia i s-au rupt dintii de la partea in forma de furca imediat.
Acum m-am oprit asupra astora:
http://www.ebay.co.uk/itm/260539057889? ... 1423.l2648
http://www.ebay.co.uk/itm/250696980048? ... 1423.l2648
http://www.ebay.co.uk/itm/250696995360? ... 1423.l2648
Pe care mi l-ati recomanda? Unul are marimea furcii de 1mm, altul de 3mm, la altul e nespecificat.
Multumesc.
Acum m-am oprit asupra astora:
http://www.ebay.co.uk/itm/260539057889? ... 1423.l2648
http://www.ebay.co.uk/itm/250696980048? ... 1423.l2648
http://www.ebay.co.uk/itm/250696995360? ... 1423.l2648
Pe care mi l-ati recomanda? Unul are marimea furcii de 1mm, altul de 3mm, la altul e nespecificat.
Multumesc.
Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului
Incearca si aicifnm scrie:Sint in cautarea unui instrument pentru schimbarea curelei. Am avut unul de 2 bani, chinezesc, caruia i s-au rupt dintii de la partea in forma de furca imediat.
Acum m-am oprit asupra astora:
http://www.ebay.co.uk/itm/260539057889? ... 1423.l2648
http://www.ebay.co.uk/itm/250696980048? ... 1423.l2648
http://www.ebay.co.uk/itm/250696995360? ... 1423.l2648
Pe care mi l-ati recomanda? Unul are marimea furcii de 1mm, altul de 3mm, la altul e nespecificat.
Multumesc.
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului
Arata bine, multumesc. Il cunosti (pe instrument), e ok? Sa nu ma trezesc ca i se rup si astuia dintii.Gabi1 scrie: Incearca si aicihttp://www.germanelectronics.ro/conrad. ... pid=820961
Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului
Cunosc colegi care au achizitionat si sunt f. multumiti.fnm scrie:Arata bine, multumesc. Il cunosti (pe instrument), e ok? Sa nu ma trezesc ca i se rup si astuia dintii.Gabi1 scrie: Incearca si aicihttp://www.germanelectronics.ro/conrad. ... pid=820961
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului
L-am cumparat si folosit; confirm, e bun. Mersi pentru pont, Gabi1.
Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului
Buna seara,
Sunt in cautarea unui instrument de schimbat curele/bratari. M-am documentat, am citit si asa am ajuns la Bergeon. Pe forum am vazut ca cei de la RomChrono sunt agreati, de incredere si preturile mi se par rezonabile.
As dori sa stiu care dintre cele 2 modele disponibile ar fi mai potrivita, 6767-F sau 6767-S?
Dupa cum am precizat, doresc sa schimb atat curele de piele cat si bratari si din cate am aflat modelul F s-ar preta pentru bratari iar modelul S pentru curele.
Multumesc!
O seara placuta!
Sunt in cautarea unui instrument de schimbat curele/bratari. M-am documentat, am citit si asa am ajuns la Bergeon. Pe forum am vazut ca cei de la RomChrono sunt agreati, de incredere si preturile mi se par rezonabile.
As dori sa stiu care dintre cele 2 modele disponibile ar fi mai potrivita, 6767-F sau 6767-S?
Dupa cum am precizat, doresc sa schimb atat curele de piele cat si bratari si din cate am aflat modelul F s-ar preta pentru bratari iar modelul S pentru curele.
Multumesc!
O seara placuta!
Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului
Intrebarea lasa loc de interpretari, cred ca documentarea nu a fost suficienta
Unealta vizata este compusa dintr-un maner (bine lucrat si echilibrat in mana) caruia i se ataseaza prin infiletare capetele 6767-F (capat cu ac), respectiv 6767-S (capat cu furca). Drept urmare, daca nu ai nicio componenta din cele enumerate, vei cumpara din start unealta cu ambele capete, pentru ca asa se vinde, ulterior poti adauga si altele (de inlocuit sau diferite).
Depinde de la caz la caz ce folosesti. Eu am o astfel de unealta si nu o folosesc dupa un tipar anume. Toate ceasurile cu anse gaurite le desfac din exterior cu capatul cu ac, dar de montat le montez fie cu furca daca e vorba de curea, fie cu acul in cazul bratarilor unde nu ai loc de manevra si nu vrei sa zgarii. La anse negaurite cu curea e iarasi discutabil, daca ai niste telescoape foarte groase de genul celor care se pun pe la ceasuri de scufundare, s-ar putea sa presezi prea mult cureaua pana iti faci loc intre curea si anse si tot cu acul se rezolva mai elegant.
Unealta e buna, merita banii (desii s-a scumpit cam mult in ultimul an), restul se rezolva dupa caz cu inspiratie si/sau indemanare.
Unealta vizata este compusa dintr-un maner (bine lucrat si echilibrat in mana) caruia i se ataseaza prin infiletare capetele 6767-F (capat cu ac), respectiv 6767-S (capat cu furca). Drept urmare, daca nu ai nicio componenta din cele enumerate, vei cumpara din start unealta cu ambele capete, pentru ca asa se vinde, ulterior poti adauga si altele (de inlocuit sau diferite).
Depinde de la caz la caz ce folosesti. Eu am o astfel de unealta si nu o folosesc dupa un tipar anume. Toate ceasurile cu anse gaurite le desfac din exterior cu capatul cu ac, dar de montat le montez fie cu furca daca e vorba de curea, fie cu acul in cazul bratarilor unde nu ai loc de manevra si nu vrei sa zgarii. La anse negaurite cu curea e iarasi discutabil, daca ai niste telescoape foarte groase de genul celor care se pun pe la ceasuri de scufundare, s-ar putea sa presezi prea mult cureaua pana iti faci loc intre curea si anse si tot cu acul se rezolva mai elegant.
Unealta e buna, merita banii (desii s-a scumpit cam mult in ultimul an), restul se rezolva dupa caz cu inspiratie si/sau indemanare.
Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului
Domnul de aici spune altceva: atât 6767-F, cât și 6767-S vin ca set complet. Ce diferă este dimensiunea capetelor.
Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului
Asa este, sit-ul Romchrono induce in eroare prin denumirea produsului Bergeon.
Re: Sculele si dispozitivele ceasornicarului
Pe site-ul RomChrono nu sunt vandute ca si set complet:
http://www.romchrono.ro/detalii.php?id=521&tip=41
http://www.romchrono.ro/detalii.php?id=520&tip=41
De aici si nedumerirea mea, respectiv intrebarea care din cele 2 ar fi mai buna dat fiind faptul ca se vand separat, sau nu? Am sa sun la dansii sa ma lamuresc. Multumesc de raspunsuri.
http://www.romchrono.ro/detalii.php?id=521&tip=41
http://www.romchrono.ro/detalii.php?id=520&tip=41
De aici si nedumerirea mea, respectiv intrebarea care din cele 2 ar fi mai buna dat fiind faptul ca se vand separat, sau nu? Am sa sun la dansii sa ma lamuresc. Multumesc de raspunsuri.



