Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:42

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ce alegeti intre un ceas mecanic / automatic SAU un smartwatch ?
Ceas mecanic / automatic (orice brand) 96%  96%  [ 113 ]
Smartwatch (orice brand) 4%  4%  [ 5 ]
Voturi totale : 118
Autor Mesaj
MesajScris: 18 Mar 2015, 11:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Buna ziua. In urma unor discutii pe forum, am decis sa deschid acest subiect, deoarece tot mai multi vorbesc de gadget-ul numit "smartwatch" cu ocazia lansarii modelului Apple. Va invit sa votati si sa dezbatem mai mult acest subiect.

Eu votez pentru ceasul mecanic / automatic.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2015, 11:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Nu cred ca acest sondaj este relevant aici unde rezultatul este previzibil.
Doar piata si cifra de afaceri pe acest segment pot fi edificatoare.

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2015, 11:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2009, 06:13
Mesaje: 126
Localitate: Timisoara
am votat cu mecanic, doarece nu am alte optiuni...

sau intrebarea este: daca ti-ai cumpara 1 singur ceas, care ar fi ala??? nu cred ca persoanele de pe forum detin doar un singur ceas.

alte intrebari mai potrivite ar fi fost:
- ai achizitiona un smartwatch pe langa ce ai acasa: DA/NU
- ai renunta la ceasurile existente pentru un smartwatch DA/NU
- ai purta vreodata un smartwatch indiferent daca detii sau nu alt ceas DA/NU

ar fi o statistica mai potrivita.... parerea mea.

_________________
cu stima,
bogdan buza


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2015, 12:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Gabi1 scrie:
Nu cred ca acest sondaj este relevant aici unde rezultatul este previzibil.
Doar piata si cifra de afaceri pe acest segment pot fi edificatoare.

Buna ziua. A trebuit sa o fac si pe asta ca sa-mi demonstrez punctul de vedere, exprimat in alte discutii si sa demonstrez ca nu sunt singurul cu aceasta conceptie.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2015, 12:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Bogdan11 scrie:
Buna ziua. A trebuit sa o fac si pe asta ca sa-mi demonstrez punctul de vedere, exprimat in alte discutii si sa demonstrez ca nu sunt singurul cu aceasta conceptie.

Fa acest sondaj pe strada, s-ar putea sa ai surprize...

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2015, 12:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2009, 06:13
Mesaje: 126
Localitate: Timisoara
de ce nu au intrat in discutie si ceasurile pe quartz? sau alea nu sunt ceasuri?

_________________
cu stima,
bogdan buza


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2015, 12:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Gabi1 scrie:
Bogdan11 scrie:
Buna ziua. A trebuit sa o fac si pe asta ca sa-mi demonstrez punctul de vedere, exprimat in alte discutii si sa demonstrez ca nu sunt singurul cu aceasta conceptie.

Fa acest sondaj pe strada, s-ar putea sa ai surprize...

Persoana cu care am avut schimbul de replici are o vechime pe forum si ma asteptam la o alta parere din partea lui.
Pe strada ? Toti vor alege Apple...de ce ? doar ei stiu.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2015, 12:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
bogdanmb scrie:
de ce nu au intrat in discutie si ceasurile pe quartz? sau alea nu sunt ceasuri?

In unele privinte, se aseamana cu acele gadget-uri. Ambele folosesc o baterie/acumulator pentru a-ti arata ora.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2015, 12:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Lipseste varianta cea mai plauzibila: alegerea ambelor variante, si una si alta, pe principiul alegerii uneltei potrivite dupa nevoie. Cum a fost deja mentionat, mai ales pe un forum de ceasuri e greu de crezut ca cineva poate alege un singur ceas sau tip de ceas, chiar si sub amenintare. Eu deja am vazut oameni cat se poate de respectabili si educati (diplomati, profesori universitari, europarlamentari, etc) care fiind pasionati de ceasuri, si-au luat ca sa incerce si un smartwatch. Pe masura ce timpul va trece, unele aspecte vor deveni mai clare.

bogdanmb scrie:
de ce nu au intrat in discutie si ceasurile pe quartz? sau alea nu sunt ceasuri?

Aici pe forum inca mai sunt multi oameni care cred ca ceasurile mecanice au suflet, cele quartz fiind destinate plebei/ageamiilor in domeniu/copiilor/etc. Desigur, nu e nimic in neregula cu acest concept si fiecare e liber sa creada ce doreste si sa cumpere ce poate dupa pofta inimii, dar incercarea de indoctrinare a celorlalti si sustinerea dorintelor personale cu orice scop sunt de condamnat, in opinia mea.

edit: legat de ceasul Apple, trebuie sa privim totusi si partea ridicola, legata de varianta in aur si pretul ei halucinant. Cu siguranta ca e o ineptie, probabil in acceptiune generala chiar, dar e doar un aspect punctual al problemei, in mod cert e o creatie care arata ce poate face Apple si sunt sigur ca se vor gasi destui cumparatori, la care un ceas din aur de mii de $ (care probabil ca are din punct de vedere tehnic un orizont extrem de apropiat de utilizare) e un bun consumabil, ca oricare altul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2015, 12:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Clipper scrie:
Lipseste varianta cea mai plauzibila: alegerea ambelor variante, si una si alta, pe principiul alegerii uneltei potrivite dupa nevoie. Cum a fost deja mentionat, mai ales pe un forum de ceasuri e greu de crezut ca cineva poate alege un singur ceas sau tip de ceas, chiar si sub amenintare. Eu deja am vazut oameni cat se poate de respectabili si educati (diplomati, profesori universitari, europarlamentari, etc) care fiind pasionati de ceasuri, si-au luat ca sa incerce si un smartwatch. Pe masura ce timpul va trece, unele aspecte vor deveni mai clare.

bogdanmb scrie:
de ce nu au intrat in discutie si ceasurile pe quartz? sau alea nu sunt ceasuri?

Aici pe forum inca mai sunt multi oameni care cred ca ceasurile mecanice au suflet, cele quartz fiind destinate plebei/ageamiilor in domeniu/copiilor/etc. Desigur, nu e nimic in neregula cu acest concept si fiecare e liber sa creada ce doreste si sa cumpere ce poate dupa pofta inimii, dar incercarea de indoctrinare a celorlalti si sustinerea dorintelor personale cu orice scop sunt de condamnat, in opinia mea.


Dvs. ati prefera un smartwatch in locul unui automatic/mecanic/quartz ? Daca Dvs. considerati ca isi are locul in colectia fiecaruia,ok, sunt de accord. Eu deocamdata mai am de cumparat multe ceasuri pana sa ajung la gadget-uri... Acei oameni enumerati de Dvs. si-au luat din curiozitate si sa fie si ei in pas cu "moda" . La o sedinta sau un eveniment, nu cred ca il vor purta.
Imi cer scuze daca am dat de inteles ca nu imi plac ceasurile quartz. Nu este adevarat. Ieri mi-am luat un quartz, azi urmeaza inca unul si la vara sper sa reusesc sa imi cumpar un g-shock.

Cumparati-va smartwatch,bucurati-va de ele, dar nu uitati de CEAS.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2015, 12:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2009, 06:13
Mesaje: 126
Localitate: Timisoara
mi-am permis sa fac un mic survey(nu ma injurati pt forma/continut: este primul pana acum si mi-a luat cam 5min) pe care il pun aici: https://www.surveymonkey.com/s/MGWCT5F si rog moderatorii(inclusiv adminul) ca la primul request al colegului de forum Bogdan11(si binenteles creatorul acestui topic) sa stearga postul meu sau macar linkul.

momentan caut sa vad cum se poate vedea live rezultatele la acest survey.

asa de fun...

sper sa nu supar pe nimeni.

_________________
cu stima,
bogdan buza


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2015, 12:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Nu am in adunatura mea de ceasuri un smartwatch si nici nu cred ca voi avea prea curand, din motiv ca mai astept cel putin doua-trei generatii ale producatorilor de mobile (Samsung, LG, Motorola si altii), ca sa vad cum se contureaza tehnologia; in momentul de fata, bateria care nu tine nici doua zile e problema principala. La ceasul Frederique Constant pe care l-am amintit, bateria e cotata la 2 ani, ceea ce e un pas important, la fel si la varianta de bratara inteligenta, in caz de nevoie te poti lipsi de functiile smart si iti ramane la dispozitie clasica metoda de masurare a timpului.

Daca as prefera smartwatch/quartz versus mecanic, desigur, pentru fiecare nevoie in parte as alege ce imi e necesar. Am ceasuri mecanice pe care le pot purta cu lunile de zile, fara a fi necesara reglarea abaterii, insa nu stiu daca as fi pregati sa joc baschet cu ele la mana sau mai stiu eu ce fel de actiune similara sa intreprind. Momentan sunt in cautarea unor ceasuri quartz, care sa fie gata oricand de purtat, fie termocompensate fie cu GPS, dar mai ales la GPS, oferta e inca destul de restransa.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2015, 13:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
bogdanmb scrie:
mi-am permis sa fac un mic survey(nu ma injurati pt forma/continut: este primul pana acum si mi-a luat cam 5min) pe care il pun aici: https://www.surveymonkey.com/s/MGWCT5F si rog moderatorii(inclusiv adminul) ca la primul request al colegului de forum Bogdan11(si binenteles creatorul acestui topic) sa stearga postul meu sau macar linkul.

momentan caut sa vad cum se poate vedea live rezultatele la acest survey.

asa de fun...

sper sa nu supar pe nimeni.

Nici o problema D-le Bogdan. Chiar acum am completat acel survey :lol: Chestionarul meu a fost facut in graba,de aceea si numarul mic de intrebari(2).
Din punctul meu de vedere, singurul beneficiu real al acestor gadget-uri este ca poti vedea cine te suna in timp ce conduci, fara a fi nevoit sa iei o mana de pe volan si sa cauti telefonul si apoi sa te uiti. Plus ca daca te suna soacra si nu o ai la inima, ignori apelul. Ai deci posibilitatea de a raspunde sau nu,daca mai ai si o casca bluetooth sau casti la care sa vorbesti, desigur.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2015, 13:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2009, 06:13
Mesaje: 126
Localitate: Timisoara
rezultatele se pot vedea aici:

https://www.surveymonkey.com/results/SM-T3QRZC37/

probabil peste vreo 2-3 saptamani vom avea o vedere macro a parerilor de pe forum.

PS. pt mine a fost util ca am invatat sa fac sondaje... is curios cum va reactiona nevastamea cand ii voi trimite sondajul pt alegerea locatiei pt concediu(ca doar acuma am invatat nu?) :lol:

_________________
cu stima,
bogdan buza


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2015, 13:16 
Neconectat

Membru din: 04 Ian 2013, 14:31
Mesaje: 272
Localitate: Bucuresti
problema cu bateria poate sa se rezolve si altfel(chiar si fara incarcare solara).
se poate pune usor un rotor si dinam si sa incarce bateria asa cum se incarca acum mainspringul la un automat.
trebuie insa sa isi arate lumea interesul pt ele.
eu unu nu am smartwatch si nici nu ma grabesc sa imi cumpar.
chiar daca mi-as cumpara insa, e un tool watch asa cum sunt si unele ceasuri mecanice. in plus de asta nu e ca si cum fura market share de la producatorii adevarati de ceasuri.
nu cred ca cineva o sa isi ia smartwatch in loc sa isi ia jlc.
parca si vad un comunicat de presa cum ca PF intra in procedura de faliment datorita scaderii vanzarilor pe fondul noilor product releasuri ale samsug.

_________________
Petre Tutea: Am dorit întotdeauna să fac o teză de doctorat cu tema "Aflarea în treabă ca metodă de lucru la Români”.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România