Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:48

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: primul meu Stowa vintage
MesajScris: 04 Aug 2014, 13:26 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
asa cum spune si titlul, doar ce am intrat in posesia primului meu ceas vintage de la Stowa. De multa vreme imi doream inca un ceas mecanic, iar cand l-am gasit pe acesta (35mm diametru cu 43mm lug to lug, conditie buna, mecanic etc), a fost dragoste la prima vedere si nu am mai stat pe ganduri. Ulterior, mi s-a parut un pic prea fain sa fie adevarat (un ceas din anii '30 NOS) asa ca am deschis un topic pe wus unde am cerut parerea comunitatii. Dar, intai de toate, cateva poze:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Revenind la discutia de pe wus, de acolo am aflat urmatoarele:
- mecanismul este un Unitas 173 de prin anii '40
- un minus al mecanismului este ca balansul pare inlocuit ulterior (Unitas 173 are screw balance pe cand al meu il are simplu, cu aceasta ocazie de-abia m-am oprit din confuzia dintre screw balance si balance screw :oops: )
- cadranul si cu limbile au substanta luminiscenta reaplica ulterior (ok, la asta ma gandisem si eu cand am vazut ca substanta luminiscenta mai are ceva "vlaga", cam prea optimist pentru un ceas asa vechi)
- aceste limbi par a fi specifice unui precursor al modelului Partitio (lansat la inceputul anilor '30), asadar nu sunt neaparat din aceeasi perioada cu mecanismul
- cadranul nu pare a fi consistent cu tipul acesta de ceas. Aici e o treaba mai curioasa, in sensul ca (atat cat ma pricep, si asta e destul de putin, ce-i drept) logo-ul imi pare ca are acelasi font, inclinare si textura cu logo-urile din anii '40. Pe de alta parte, fontul pentru cifre este diferit fata de celelalte ceasuri Stowa din acea perioada pe care le-am mai gasit pe net. Orice informatie despre aspectele care pot indica un cadran rescris (unde mai exact sa mai uit) mi-ar prinde foarte bine.

Cam asta ar fi ce am aflat pana acum despre primul meu Stowa vintage. In acest moment, desi mi-as fi dorit ca ceasul sa fie 100% ok, tot imi place mult (acel ticait e grozav) si ma motiveaza sa aflu cat mai multe despre el. Asadar, orice informatie aveti - please do share!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: primul meu Stowa vintage
MesajScris: 04 Aug 2014, 14:22 
Neconectat

Membru din: 22 Noi 2010, 20:36
Mesaje: 352
Localitate: Piatra Neamt
Felicitari pentru ceas, ma bucur ca mai sunt si alti pasionati de Stowa vintage. Ceasul e destul de ok, cum am spus si in celalalt topic, am unul similar, plus inca unul cu acelasi mecanism Unitas. Carcasa, cureaua, mecanismul si coronita sunt la fel ca la al meu. Cadranul si indecsii imi par ok, nu cred ca a fost rescris. O sa incerc sa postez ceva poze cand am timp cu ceasurile mele.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: primul meu Stowa vintage
MesajScris: 04 Aug 2014, 18:08 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
M-as bucura sa vedem mai multe poze cu ceasuri vintage de la Stowa. M-ar interesa in mod deosebit daca celelalte au balansul ca al meu sau este de tipul screw balance, caz in care e clar ca al meu a fost inlocuit la un moment dat...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: primul meu Stowa vintage
MesajScris: 04 Aug 2014, 18:47 
Neconectat

Membru din: 22 Noi 2010, 20:36
Mesaje: 352
Localitate: Piatra Neamt
Vezi si topicul acesta dedicat Stowa: viewtopic.php?f=13&t=5587


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: primul meu Stowa vintage
MesajScris: 04 Aug 2014, 20:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Felicitari pentru achizitii si pentru review-uri!

Deosebite ceasurile, Stowa e superb iar Junghans-ul e foarte frumos cu acel design Bauhaus.
Sa le porti sanatos si La multi ani!!! (Cu intarzierea de rigoare :D)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: primul meu Stowa vintage
MesajScris: 05 Aug 2014, 06:36 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Felicitari George pentru achizitii si, cam tarziu..."La Multi Ani!"

Pentru Stowa...sunt putine sanse ca sa nu fi fost rescris cadranul...din fericire
cel care a facut-o.....a facut-o bine...asa ca....nu cred ca mai conteaza :)

Poarta-le pe amandoua cu placere si....la mai multe!!!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: primul meu Stowa vintage
MesajScris: 06 Aug 2014, 20:18 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
Asta e o dimensiune unde mi-ar prinde bine un pic de ajutor. Pe de o parte avem:
best_x_treme scrie:
Cadranul si indecsii imi par ok, nu cred ca a fost rescris.


si pe de alta parte avem:

valentin1234 scrie:
Pentru Stowa...sunt putine sanse ca sa nu fi fost rescris cadranul...din fericire
cel care a facut-o.....a facut-o bine...asa ca....nu cred ca mai conteaza :)


Nepricepandu-ma, mi-ar prinde bine daca m-ati putea ajuta cu cateva argumente pentru fiecare dintre cele 2 opinii. Ca sa nu existe urma de indoiala, raspunsurile de mai sus m-ar ajuta pe viitor sa stiu la ce sa ma uit, imi place de ceasul meu in continuare indiferent ca are cadranul original sau rescris.

PS: multumesc frumos pentru urari!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: primul meu Stowa vintage
MesajScris: 07 Aug 2014, 06:52 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Cu precizarea ca vorbim "pe poze", foarte bine facute dar totusi.....poze, prezumtia mea ca
s-a rescris cadranul se bazeaza strict pe faptul ca arata mult prea "sharp"/proaspat/stralucitor.

Sa nu uitam ca peste acest ceas au trecut cel putin 60 de ani si....indiferent cum ar fi fost purtat,
pastrat sau conservat....cadranul nu prea poarta patina timpului - de aici si banuiala, repet, banuiala
ca s-a intervenit asupra lui. Ehhhh....tu sa fii sanatos! Eu as fi foarte fericit sa-l am in colectie 8)
E o placere sa privesti rubinele alea chatonate!

Mai multe se pot spune doar cu ceasul intr-o mana si cu lupa in cealalta/la ochi/pe frunte..... :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: primul meu Stowa vintage
MesajScris: 07 Aug 2014, 08:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Asta nu are patina timpului si zici ca e rescris dar doxa ala al tau are patina? Ca daca nu o are inseamna si la ceasul tau e rescris cadranul...judecand dupa asa zisa logica ta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: primul meu Stowa vintage
MesajScris: 07 Aug 2014, 11:07 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
Asta nu are patina timpului si zici ca e rescris dar (D)doxa ala al tau are patina? Ca daca nu o are inseamna (ca)si la ceasul tau e rescris cadranul...judecand dupa asa zisa (ta)logica ta.


Sa-ti explic:

1. Acel Doxa al meu e cu cel putin 25 de ani mai tanar iar starea lui generala este "de sertar" ceea ce nu putem spune despre minunatul Stowa al lui George deci....Doxa este mult mai susceptibil de a avea un cadran original in starea pe care o vezi.

2. Cele doua cadrane in discutie au structuri si modele foarte diferite - sunt practic alta poveste ca si tehnica de realizare - la Doxa markerii sunt aplicati....la Stowa "desenati".....deci, vor imbatrani diferit - in fine, mai citesti si tu pe google.

3. Eu te-am mai rugat sa-mi ignori postarile, nu de alta dar....nu stiu prea multe despre ceasuri si cadranele lor! Pentru mine, de exemplu,
toate ceasurile purtate/vandute de tine au cadranul rescris! Deci.......nu-ti mai pune baza in asa zisa mea logica 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: primul meu Stowa vintage
MesajScris: 07 Aug 2014, 11:18 
Neconectat

Membru din: 22 Noi 2010, 20:36
Mesaje: 352
Localitate: Piatra Neamt
Cadranul este rescris sau nu este doar o afirmatie subiectiva, care se bazeaza pe experienta noastra cu ceasurile. Nu cred ca vei afla 100% un raspuns la aceasta intrebare, dar poti sa-ti faci o parere cat mai adecvata din raspunsurile noastre.

Parerea mea este ca un cadran rescris e o problema doar cand atunci cand este rescris prost. Daca nu-ti dai seama ca ar fi rescris...atunci care e problema?!

Aaaaa...si referitor la afirmatia de mai sus, nu mi se pare deloc cadranul ca ar fi "prea sharp", chiar se vad unele puncte de oxidare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: primul meu Stowa vintage
MesajScris: 07 Aug 2014, 11:52 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
best_x_treme scrie:
Nu cred ca vei afla 100% un raspuns la aceasta intrebare, dar poti sa-ti faci o parere cat mai adecvata din raspunsurile noastre.

Ati surprins exact esenta: ma intereseaza mult mai mult sa aflu dupa ce sa ma uit ca sa imi pot da seama in general. Ceasul de fata foloseste drept material pentru studiul de caz si atat.

Legat de conditia generala a cadranului, sunt intr-adevar si cateva puncte de oxidare pe cadran. Nu sunt foarte multe, dar sunt cateva.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: primul meu Stowa vintage
MesajScris: 07 Aug 2014, 12:05 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Pot exista și ceasuri bine păstrate și cu un cadran conservat excelent.
O privire atentă cu o lupă ar dezlega oarecum misterul unei rescrieri profesionale.
Deși mie nu-mi pare rescris , dificultatea caracterelor (literelor ) nu este mare...Însă fosforul , repartizarea oarecum uniformă cit și degradarea la fel de uniformă , mă duc cu gândul la un ceas bine păstrat în loc de unul rescris.
Mai ales că am și eu câteva STOWA. ..le vedeți pe direcționarea către celălalt topic.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: primul meu Stowa vintage
MesajScris: 07 Aug 2014, 18:10 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Daca ma uit la cercurile exterioare ale cadranului, unde sunt marcate minutele, as spune ca nu este rescris, deoarece sunt greu de realizat cele 2 cercuri concentrice pe suprafata inclinata asa cum este cazul la acest cadran. Daca ma uit la subcadranul secundelor, parca nu este foarte bine definit, liniile nu par foarte coerente. Dar aici poate fi o problema de fotografie.
Ideea este ca si daca este rescris , este rescris bine, sau a fost rescris doar subcadranul secundelor.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: primul meu Stowa vintage
MesajScris: 07 Aug 2014, 18:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Ceasul are cadranul rescris (respectiv fosfor nou) si secundarul inlocuit (foarte probabil si orar si minutar). Luand in considerare balansul inlocuit nu ar trebui sa va surprinda.
Mi-ar placea sa vad si capacul spate (interior/exterior) ori sa ne spuneti daca prezinta urme de oxidare.

Cu respect


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România