Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:50

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Longines - Heritage 1968
MesajScris: 27 Mar 2014, 22:40 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2014, 19:48
Mesaje: 80
Localitate: Arad
LONGINES HERITAGE 1968

Iubesc ceasurile pentru frumuseţea lor. Şi oricât de variabil poate fi acest concept (introspectiv sau nu privind lucrurile) există, totuşi, un model de frumuseţe universală, anume frumuseţea denumită „clasică”.

Cineva a spus că: „frumuseţea scapă cuvintelor care vor s-o cuprindă” - nu o împărtăşesc, şi chiar rostesc: frumuseţea clasică este perenitatea, atemporalul.

Dragi cititori, iertaţi-mă pentru această digresiune cu o tentă mai filosofică. Este introducerea (pe care mi-o asum) a mărcii LONGINES şi a modelului intitulat „Heritage 1968”.

LONGINES, şi avem certitudinea că nu greşim, a fost şi a rămas unul dintre marii reprezentanţi ai clasicului în orologerie. Astfel, nu ar trebui defel să ne mire că cele mai grandioase nume ale ştiinţei timpului şi cele mai emblematice creaţii făurite vreodată sunt, în esenţa lor, de stil clasic.

LONGINES, un veritabil arbiter elegantiarum, ne oferă cu ocazia lansării modelului „Heritage 1968” încă un exemplu al măiestriei şi artei sale imaculate. Astfel, cred cu convingere că dacă emblemele tuturor ceasurilor lumii se vor pierde în neant, LONGINES va fi întotdeauna recognoscibil.

„Heritage 1968” reprezintă în realitate un remake al unui model de la finele anilor 60’ – actualmente o piesă foarte rară de găsit. Cu toate că nu a putut să-mi furnizeze o imagine a acestuia care să fie folosită apoi spre publicare, LONGINES mi-a confirmat, însă, o anumită certitudine.

Anume, modelul (sursă de inspiraţie) aflat în colecţia istorică a companiei (aidoma celui cunoscut/văzut de către subsemnatul) este echipat cu celebrul calibru 431 (Ultra-Chron), lansat în anul 1967, în vederea sărbătoririi unui secol de când Ernest Francillon a inaugurat fabrica Longines, lângă Saint-Imier, pe malul drept al râului Suze, exact în localitatea căreia i-a preluat denumirea.

Pentru reamintire, calibrul 431 reuşea o frecvenţă de 36.000 bătăi pe oră, performanţă extraordinară atinsă, în esenţă, graţie creşterii numărului de dinţi a roţii eşapamentului de la 15 la 21, precum şi prin adoptarea unei noi metode de lubrifiere a eşapamentului, anume cu ajutorul molybdenum bisulphide (lubrifiere uscată).

Reîntorcându-ne la modelul aici omagiat, şi păşind în partea „tehnică” a articolului, învederăm că acesta se prezintă (ca şi carcasă) sub forma unui pătrat perfect. Modelul este disponibil nu doar în două mărimi (26 x 26 mm şi 33 x 33 mm), materiale (oţel inoxidabil şi aur roz), cât şi sub o dublă echipare.

Imagine
© Compagnie des montres Longines Francillon SA

Astfel, pe de o parte, ne este oferit calibrul L595, mecanism automatic cu un diametru de 19.40 mm şi o grosime de 3.60 mm, 28.800 vibraţii pe oră (4 Hz), 20 de rubine şi o rezervă de putere de 40 ore, având la bază un ETA 2000/1.
Cealaltă variantă este reprezentată de calibrul L619, tot un mecanism automatic, dar uşor mai „voluminos”, cu un diametru de 25.60 mm şi o grosime de 3.60 mm, 28.800 vibraţii pe oră (4 Hz), 21 de rubine şi o rezervă de putere de 42 ore, având la bază un ETA 2892/A2.

Imagine
© Compagnie des montres Longines Francillon SA

Politica LONGINES (dar şi a altor companii orologere) este de a nu furniza informaţii vizavi de modificările aduse acestor calibre de bază, personal regretând că „Heritage 1968” nu este echipat cu mecanismul, să-i spunem, a „antecesorului” său, ori cu un altul la fel de remarcabil ca şi calibrul 431 (Ultra-Chron).

Păşind mai departe, cadranul, gri satinat, este pictat cu 12 cifre romane (aşa cum îi stă bine unui clasic desăvârşit), manopera fiind realizată de către personal uman cu ajutorul unei maşini construite special pentru un atare scop.

Tot aici putem observa trasat un elegat railway minute-circle (cunoscut şi sub denumirea de chemin de fer minute track) element utilitaro-decorativ făcut celebru, să recunoaştem, de un alt mare clasic, anume CARTIER, odată cu modelele „Santos” şi „Tank”.

Imagine
© Compagnie des montres Longines Francillon SA

Evident, de pe cadran nu putea lipsi emblema LONGINES, anume clepsidra înaripată, cea mai veche marcă înregistrată a unei companii orologere, încă în uz în forma sa originală, aşa cum a fost înregistrată în 1893 la World Intellectual Property Organisation.

Armonia, puritatea şi sobrietatea piesei este întregită (aparent paradoxal) printr-o apertură a datei de formă trapezoidală aflată în dreptul poziţiei 4:30 – un element într-adevăr avangardist. De asemenea, sunt de remarcat indicatoarele în stil „baton/bâton” înnobilate cu o linie fină de lac negru. Toate acestea pot fi admirate printr-un cristal safir rezistent la zgârieturi având mai multe straturi de acoperire anti-reflexie.

Imagine
© Compagnie des montres Longines Francillon SA

Multumesc LONGINES pentru această călătorie în timp, şi pentru şansa de a contempla, admira, şi a te bucura, pur şi simplu, de frumosul din faţa ta.

_________________
Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - Heritage 1968
MesajScris: 28 Mar 2014, 19:36 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Bogdan.....imaginile! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - Heritage 1968
MesajScris: 28 Mar 2014, 19:52 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2014, 19:48
Mesaje: 80
Localitate: Arad
Eu le văd şi logat şi nelogat, atât de la calculatorul de acasa cât şi de la lucru :shock: . Durează totuşi câteva secunde pâna apar, probabil pentru că am ales variantele de poză cu cea mai mare rezoluţie. Am respectat 1024 pixeli (maximum) pe latură. Şi altcineva m-a sesizat cu aceasta problemă întrebându-mă dacă am şters pozele. Dacă se continuă astfel o să postez pozele cu rezoluţie mai mică.

_________________
Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - Heritage 1968
MesajScris: 28 Mar 2014, 20:29 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Eu nu le vad. :(

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - Heritage 1968
MesajScris: 28 Mar 2014, 20:42 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
La mine merge...le vad si le-am vazut de cind au fost postate .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - Heritage 1968
MesajScris: 28 Mar 2014, 20:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Nici eu nu le vad desi am asteptat ceva timp... cred ca este o problema cu Zodia cancerului :P

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - Heritage 1968
MesajScris: 28 Mar 2014, 21:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
La mine se vad perfect de la inceput, incercati alt browser de net, folosesc Mozilla Firefox (28.0).

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - Heritage 1968
MesajScris: 28 Mar 2014, 22:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Ai dreptate Zar, cu internet explorer nu le vad dar cu opera le vad.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - Heritage 1968
MesajScris: 28 Mar 2014, 22:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Probabil se pot vedea si cu IE dar trebuie umblat la setari ...

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - Heritage 1968
MesajScris: 30 Mar 2014, 00:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2011, 02:24
Mesaje: 102
Localitate: Brasov - Romania
Intai de toate va felicit pentru textele Dvs. si pentru intentia volumului mentionat deja.
Personal il astept cu mare interes!

Referitor la informatiile prezentate in deschiderea textului din prezenta postare indraznesc o marunta corectie!
Nu a existat (exista) o localitate cu numele Longines. Acest nume a fost preluat dupa denumirea unei portiuni de teren - "Es Longines" ("lung si ingust") de pe malul raului Suze, locatie unde a fost cosntruita fabrica.
Administrativ, fabrica Longines apartine perimetrului localitatii St. Imier.
Mai jos, intr-o imagine preluata din muzeul Longines (dar exista si alte surse pe net), o harta de epoca, a zonei in discutie.

Succes in proiectele Dvs.!

Bogdan_Ionescu scrie:
LONGINES HERITAGE 1968
[...]
Anume, modelul (sursă de inspiraţie) aflat în colecţia istorică a companiei (aidoma celui cunoscut/văzut de către subsemnatul) este echipat cu celebrul calibru 431 (Ultra-Chron), lansat în anul 1967, în vederea sărbătoririi unui secol de când Ernest Francillon a inaugurat fabrica Longines, lângă Saint-Imier, pe malul drept al râului Suze, exact în localitatea căreia i-a preluat denumirea. [...]


Imagine

_________________
"Numele este cuman! Dar numai numele?" | Nicolae Iorga, 1927
Ceasuri pentru Romania (CptR) | www.ceasuripentruromania.ro


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - Heritage 1968
MesajScris: 30 Mar 2014, 10:48 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2014, 19:48
Mesaje: 80
Localitate: Arad
Orice intervenţie este bine venită (pentru a antrena dialogul) şi cu atât mai mult cu cât vine să corecteze o greşeală. Teza dumneavoastră este deplin corectă, iar eroarea mea este cu atât mai ciudată cu cât ştiam că nu există o veritabilă localitate cu denumirea de LONGINES.
În dialogul purtat cu LONGINES am folosit întotdeauna termenul de "site" (în engleză) şi care în accepţiunea cea mai comună desemnează un teren, un loc - este cale destul de lungă până la "localitatea" mea :lol:.
În limba fanceză (în contextul discuţiei) se uzitează noţiunea de "lieu-dit" adică locul zis/spus/cunoscut ca "Les Longines/Es Longines". Incontestabil, noţiunea de localitate (în înţelesul său tehnic, juridic, din limba română, respectiv ca unitate administrativă) este eronat, sau pentru a fi mai blând cu mine :lol: este susceptibil a da naştere la confuzii şi interpretări care pot fi evitate printr-o mai mare rigoare terminologică.
Vă mulţumesc sincer pentru corectura dumneavoastră, dar şi pentru cuvintele de apreciere.

_________________
Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - Heritage 1968
MesajScris: 30 Mar 2014, 10:49 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2014, 19:48
Mesaje: 80
Localitate: Arad
Orice intervenţie este bine venită (pentru a antrena dialogul) şi cu atât mai mult cu cât vine să corecteze o greşeală. Teza dumneavoastră este deplin corectă, iar eroarea mea este cu atât mai ciudată cu cât ştiam că nu există o veritabilă localitate cu denumirea de LONGINES.
În dialogul purtat cu LONGINES am folosit întotdeauna termenul de "site" (în engleză) şi care în accepţiunea cea mai comună desemnează un teren, un loc - este cale destul de lungă până la "localitatea" mea :lol:.
În limba fanceză (în contextul discuţiei) se uzitează noţiunea de "lieu-dit" adică locul zis/spus/cunoscut ca "Les Longines/Es Longines". Incontestabil, noţiunea de localitate (în înţelesul său tehnic, juridic, din limba română, respectiv ca unitate administrativă) este eronat, sau pentru a fi mai blând cu mine :lol: este susceptibil a da naştere la confuzii şi interpretări care pot fi evitate printr-o mai mare rigoare terminologică.
Vă mulţumesc sincer pentru corectura dumneavoastră, dar şi pentru cuvintele de apreciere.

_________________
Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - Heritage 1968
MesajScris: 05 Apr 2014, 15:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2011, 02:24
Mesaje: 102
Localitate: Brasov - Romania
...si loculul cu pricina!
Imagini "calde", de zilele trecute!
* * *
Imagine

Imagine

Imagine
* * *
La reauzire cu povesti si imagini despre colectia Longines "Heritage"!

_________________
"Numele este cuman! Dar numai numele?" | Nicolae Iorga, 1927
Ceasuri pentru Romania (CptR) | www.ceasuripentruromania.ro


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - Heritage 1968
MesajScris: 05 Apr 2014, 21:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Multumiri pentru prezentare! E bine ca inca se mai trateaza subiecte pe marginea ceasurilor! La cat mai multe!
Aveti un talent in a aseza cuvintele.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România