Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:00

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Longines Admiral GMT
MesajScris: 02 Mai 2013, 15:09 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
Salutare,

Cum am vreo 2 zile de concediu si nu am nicio tragere de inima sa lucrez la un raport, profit de orice scuza ca sa fac altceva. Asa ca astazi imi face placere sa va prezint mai in detaliu ultima achizitie: Longines Admiral GMT (ref: L3.668.4.66.2).
Imagine
Aceasta achizitie a fost mai degraba una spontanta, facusem un pic de loc in cutia de ceasuri pentru alt ceas, dar am dat peste acesta in schimb. Mi-a placut, am mers pe ideea ca "nu este pentru cine se pregateste, ci pentru cine se nimereste" asa ca am ramas cu el.

Inainte de a incepe review-ul propriu-zis, simt nevoia sa va rog sa ma scuzati pentru ca nu ma prea pricep la vorbe (nici cu pozele nu stau asa bine, dupa cum o sa vedeti mai incolo :lol: ). Acestea fiind zise, sa purcedem:

1. Pachetul:
Ceasul l-am cumparat pre-owned, dar am avut norocul ca vanzatorul sa fi pastrat in conditii bune toate cele: cutia, manualul de instructiuni si certificatul de garantie impreuna cu cardul aferent. Nu am mai avut alte ceasuri din acest segment de prêt ca sa pot face comparatie, dar mi se pare ca lucrurile se prezinta bine (in mod deosebit imi place cum se imbina culorile folosite la cutie).

Imagine

Imagine

Imagine


2. Carcasa
Dimensiunile sunt generoase: diametrul de 42 mm pe 15 mm inaltime, ansele fiind totusi ceva mai scurte decat m-as fi asteptat, dar avand o forma placuta (robusta, in ton cu carcasa), asa ca in total ceasul masoara 51 de mm in lungime. Asa cum era de asteptat, avem 21 de mm intre anse (celor de la Longines cred ca le face mare placere sa ingreuneze cautarea unor curele). Ce nu stiu ei este ca eu deja aveam o curea pe 21 de mm, curea care intamplator este maronie si merge de minune cu ceasul :lol: .
Imagine

Imagine

Pe spate se observa stema Longines cum este facuta foarte frumos in relief, capacul fiind infiletat.
Imagine

O nota aparte face coronita (si ea tot infiletata) care este vopsita in negru, impreuna cu cele 2 suruburi de pe lateral care o incadreaza. Desi pare usor ciudata aceasta decizie, se armonizeaza destul de bine cu bezelul fix pentru GMT. Asa cum tinde sa fie firesc la acest nivel de prêt, coronita este semnata.
Imagine

Imagine

Prin dimensiunile carcasei ceasul isi arata caracterul sportiv/ casual, iar faptul ca are un wr de 100m imi se pare de bun augur.
Geamul este safir, tratat cu anti-reflex, si iese frumos deasupra carcasei.


3. Cadranul
Acesta mi se pare punctul forte al ceasului. Acest model este mult mai intalnit in versiunea cu cadranul negru, ba chiar si cea cu cadranul alb/ gri, asa ca am fost foarte bucuros cand l-am gasit pe acesta cu cadranul maroniu.
Imagine

Suprafata pe care se afla indecsii are o textura circulara foarte placuta, si pune in evidenta foarte frumos faptul ca cifrele 2, 4, 6, 8 si 10 sunt (cred) pictate cu substanta luminoasa, in timp ce cifra 12 si restul indecsilor sunt fiecare incadrati in otel – ca de obicei, cifra 12 este mai mare decat restul cifrelor (specific Longines).
Imagine

In exteriorul suprafetei cu indecsii, sunt gradatiile fine pentru GMT, similar ca la un cronograf, avand marcajele accentuate din 5 in 5 secunde cu o linie rosie lunga (se suprapun cu orele pare de pe bezel), iar din 2.5 in 2.5 secunde cu o linie rosie dar mai scurta (se suprapun cu orele impare de pe bezel). Scopul acestei gradatii este sa faca cat mai usoara citirea celui de al 2lea fus orar, de aceea au folosit aceeasi culoare rosie pentru marcajele de mai sus ca si pentru limba GMT-ului.
Imagine

Cercul subinscris suprafetei cu indecsii contine gradatiile pentru secunde, din 5 in 5, stema si numele Longines impreuna cu mentiunea „Automatic”.

O mentiune aparte pentru fereastra datei: prin faptul ca nu au folosit clasicul 2892 cu variatia 2893 pentru GMT, au reusit sa pozitioneze fereastra cu data cat mai in exterior, astfel incat cadranul nu este aglomerat de catre aceasta. Si chiar pare sa fie frumos decupata :D .
Imagine


4. Mecanismul
Se numeste L704.2, este derivat din ETA/Valgranges A07.171. Aici nu sunt multe de spus din punctul meu de vedere, nu pentru ca mecanismul nu ar fi interesant, ci pentru ca nu ma pricep.
Mai jos aveti o poza imprumutata de pe site-ul Longines, iar aici o descriere aferenta cu aceeasi sursa: „Hours, minutes, seconds / Self winding / Date display in window / 24 hour hand with second time mechanism / Regulator system ETACHRON with finetiming device / 28.800 vibrations per hour; 4 Hz. / 24 Jewels”
Imagine

Ce imi place este ca rotorul se simte cand misti mana, ca la un Valjoux 7750. Asta e un plus pentru mine. In ceea ce priveste precizia, ceasul merge cu un -3 secunde pe zi, ceea ce pare foarte ok avand in vedere ca a fost cumparat prin 2008 si nu a fost servisat niciodata. In curand cred ca o sa ii faca o vizita si lui Cladiu.

Citeam pe undeva ca poate are o functie de „adevarat GMT” (adica sa poti schimba ora fara ca cel de-al 2lea fus orar sa fie afectat), ei bine – nu are aceasta functie. Limba pentru GMT se misca impreuna cu ora, atunci cand setezi ora.

Acum, daca Claudiu sau alti colegi care au avut experienta cu acest tip de mecanism ne pot ajuta cu mai multe informatii in ceea ce priveste calitatea, robustetea, fiabilitate etc sunt mai mult decat bineveniti.


5. Partea cea mai placuta, wrist shots:

Imagine

Imagine


6. Ce simt despre el:
Pro:
+ Pentru mine este un ceas deosebit, mai ales din perspectiva cadranului. Pentru o tinuta smart casual mi se pare o alegere reusita, mai ales ca toate perechile mele de pantofi sunt maronii.
+ Imi place atentia la detalii si modul in care totul se armonizeaza.
+ Imbina placut caracterul sportiv (lumineaza placut pe intuneric, wr 100) cu cel casual.

Contra:
- Nu sunt incantat de cat de inalt este. Il compar mereu cu fratele Hydroconquest care are „doar ” 11 mm, si pe acela il port mult mai ok. Asta e singurul punct care ma face sa nu stiu cat de mult sau de putin o sa stea la mine ...

Multumesc pentru atentie si sper ca v-a placut.
George


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines Admiral GMT
MesajScris: 02 Mai 2013, 15:23 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2012, 15:53
Mesaje: 132
Un ceas foarte frumos! Felicitari si multumim pt review


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines Admiral GMT
MesajScris: 02 Mai 2013, 17:05 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
Felicitari pentru ceas si review!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines Admiral GMT
MesajScris: 02 Mai 2013, 20:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Ca si adl si Vitii te felicit si eu pentru ceas si review.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines Admiral GMT
MesajScris: 02 Mai 2013, 21:10 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Sa-l porti cu placere si multumim pentru review. :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines Admiral GMT
MesajScris: 02 Mai 2013, 21:35 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
Multumesc tuturor, sper ca l-ati gasit util si ca v-a placut!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines Admiral GMT
MesajScris: 02 Mai 2013, 22:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Sa-l porti sanatos. Multumiri pt review. La mai multe!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines Admiral GMT
MesajScris: 10 Mai 2013, 12:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2012, 23:08
Mesaje: 1066
Localitate: Bucuresti
Sa-l porti cu placere si sa te bucuri de el!
Multumim pentru review!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines Admiral GMT
MesajScris: 10 Mai 2013, 13:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Ian 2009, 15:57
Mesaje: 350
Localitate: Craiova, Dolj
Un ceas foarte frumos! Trebuie incurajata lumea sa faca in orice fel prezentari la ceasurile pe care le detin. Multumim!

_________________
5 tics per second
If only I had known, I should have become a watchmaker." Albert Einstein
"It's a fugazi, forget about it"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines Admiral GMT
MesajScris: 10 Mai 2013, 14:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Eu nu cred in aceste prezentari si recenzii la cald. Desigur, orice este binevenit, insa ca dovada a ce sustin eu, ceasul lui gigel este la vanzare :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines Admiral GMT
MesajScris: 10 Mai 2013, 15:08 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
Am remarcat si eu acest lucru dar m-am gandit ca a fost dragoste cu nabadai si de aici motivul de divort. :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines Admiral GMT
MesajScris: 10 Mai 2013, 15:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Decat dragoste cu de-a sila, mai bine o despartire onorabila. :wink:

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines Admiral GMT
MesajScris: 10 Mai 2013, 15:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2012, 23:08
Mesaje: 1066
Localitate: Bucuresti
Daca nu sunt compatibili, mai bine mai repede decat prea tarziu.
Mie-mi plac caldura si pasiunea din aceste reviewuri si cum fiecare tine la "copilul" lui.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines Admiral GMT
MesajScris: 10 Mai 2013, 15:45 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
Clipper, este posibil sa ai dreptate. Pana acum nu am facut recenzii decat la 2 ceasuri, si ambele au sfarsit la vanzare. Ce-i drept, la Steinhart Marine 38 mi-a luat ceva mai mult pana sa ma hotarasc sa il dau (unde si l-am asteptat ceva mai mult din Germania), dar dupa recenzie a ajuns la vanzare. Poate o solutie ar fi sa nu mai fac cumparaturi din impuls :lol: .

Zi cu spor tuturor si ma bucur ca v-a placut recenzie (cel putin unora :wink: ),
George


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines Admiral GMT
MesajScris: 10 Mai 2013, 20:52 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
gigel113 scrie:
Clipper, este posibil sa ai dreptate. Pana acum nu am facut recenzii decat la 2 ceasuri, si ambele au sfarsit la vanzare. Ce-i drept, la Steinhart Marine 38 mi-a luat ceva mai mult pana sa ma hotarasc sa il dau (unde si l-am asteptat ceva mai mult din Germania), dar dupa recenzie a ajuns la vanzare. Poate o solutie ar fi sa nu mai fac cumparaturi din impuls :lol: .

Zi cu spor tuturor si ma bucur ca v-a placut recenzie (cel putin unora :wink: ),
George

Sa nu ma intelegi gresit, review-urile tale mi-au placut, am si scris asta pe forum.
Ce ma vexeaza insa este perioada scurta de la review pana la punerea in vanzare...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România