Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:14

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Longines - I am Legend
MesajScris: 28 Ian 2013, 21:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Longines Legend Diver

La sfarsit sunt mentionate toate site-urile si sursele de unde am adunat atat imagini cat si informatii pentru realizarea acestei prezentari.

Este imposibil sa vorbesti despre Longines fara sa te gandesti la trecut. Un trecut glorios ce a dat lumii modele exceptionale. Din fericire Longines profita de acest trecut si bucura iubitorii de ceasuri cu reeditari de legenda prin colectia Heritage
http://www.longines.com/watches/heritage-collection

Printre cele mai apreciate modelele si, dupa parerea mea, una dintre cele mai reusite reeditari este Longines Legend Diver.


Sa incepem cu inceputul si sa vedem radacinile acestui ceas.
Imagine
Totul incepe cu Longines Nautilus, model ce traseaza liniile unei serii de ceasuri ce vor face istorie.
Cu un diametru de 40 mm si o rezistenta la apa de 100 m, in jurul anului 1957 apare acest diver ce prezinta un bezel extern, destinat masurarii timpului de scufundare. Deja putem recunoaste linii comune de design, diferentele majore fiind bezel-ul extern si prezenta unei singure coronite (hasurarea acesteia este prezenta) Ceasul este echipat cu calibrul 19 AS
Imagine

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... ines_19AS&

La scurt timp apare seria ce va naste pasiuni! Longines Super-Compressor! Poate impropriu spus, pentru ca de fapt Super-Compressor este un tip de carcasa destinata ceasurilor pentru scufundari, creatie a companiei Ervin Piquerez S.A. (EPSA)
Pe scurt, o carcasa super-compressor asigura etanseitatea unui ceas printr-un resort atasat capacului din spate, ce odata cu cresterea presiunii asupra carcasei, apasa capacul ceasului de garnitura carcasei. Daca din mirifica mea explicatie ati ramas doar cu o spranceana ridicata, va invit sa consultati o excelenta prezentare:
http://scubawatch.org/EPSA_SC_FAQ.html

Desi au existat mai multe modele, trasaturile generale sunt aceleasi, carcasa super-compressor, din otel inox de 42 mm (uriasa pentru acele timpuri) cu 2 coronite, bezel intern, cadran negru, lacuit, cifre arabe, marcaje luminoase in dreptul fiecarei ore, orar si minutar cu substanta luminoasa.

Primele modele aveau o rezistenta la apa de 100 m si erau animate de acelasi calibru ca si Nautilus si anume 19 AS.

Imagine

Dupa 1962, Longines schimba carcasa cu una rezistenta la 200 de m, calibrul se schimba si el in L 290 si orarul si minutarul sufera mici modificari.

Imagine

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... ngines_290

Imagine

Deja avem modelul exact ce a inspirat Longines sa creeze, incepand cu 2007

Longines Legend Diver


Pun aici cateva poze ce nu imi apartin (link-uri la sfarsit), dar consider ca este interesant de vazut cat de fidel au urmarit cei de la Longines designul celebrului Diver Super-Compressor! Mi-ar fi placut sa va prezinte poze comparative si ambele sa fie in posesia mea, dar daca acum 3 ani un Longines Super-Compressor se vindea cu 5000 USD, in prezent vad ca déjà apar in jurul sumei de 7000 USD Socant poate, de neinteles poate, dar pasiunea naste monstrii!

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Reeditarea se prezinta in 2 variante, cea fara data si cea cu data. Purtandu-l foarte des, inclusiv la birou eu prefer varianta cu data. Evident ca din punct de vedere istoric si pentru satisfacerea “puristilor” este musai varianta “non-date”! In orice caz, data este excelent integrata! Pe langa chenar, discul negru al datei are cifrele imprimate cu acelasi “crem vintage” (frumoasa nuanta nu?) ca si restul cadranului. Nu cred ca se putea mai bine de atat! Daca mai luam in calcul ca a existat si un Longines Super-Compressor cu data, atunci ne putem linisti de-a binelea!

Imagine


Va invit sa trecem, insotiti de LLD, prin toate anotimpurile!

Imagine



Carcasa urmareste perfect linia modelului original. Acelasi diametru de 42 mm, aceleasi anse lungi, aproximativ aceasi grosime. Evident ca a ramas doar aspectul de super-compressor, in prezent fiind solutii mai eficiente de etanseizare a ceasurilor. Si asa, LLD ajunge sa isi intreaca tatal, rezistand la 300 m. Carcasa este perfect polishata, fara defecte sau muchii ascutite si destul de rezistenta la zgarieturi, ceea ce este de laudat avand in vedere finisajul.
Ceasul este comod, in ciuda anselor lungi, acestea fiind totusi curbate aseaza ceasul foarte bine pe mana.

Imagine

Imagine

Capacul din spate prezinta acelasi scafandru, ce a rezistat neschimbat peste ani. Realizarea este superba, contribuind la farmecul acestui diver atat de frumos! Imi place enorm!

Imagine

Inevitabil ajungem la cele 2 coronite! Pai daca vorbim de super-compressor, normal ca vorbim de 2 coronite frumos hasurate! Ambele sunt infiletabile, spre deosebire de varianta anilor ’60, cea de la ora doua ajutand la setarea bezelului intern, iar cea de la ora 4 la setarea orei. Simplu nu?

Imagine

Imagine

Imagine

Cadranul…eh cadranul! Este negru, pardon este NEGRU, atat de negru incat dupa ce vezi acest ceas, putine ceasuri iti mai par ca au cadranul negru. Mostenit de la strabuni, cadranul este lacuit, iar efectul este sublim! Da, negru lacuit.
Longines a ales sa scrie acest cadran cu un “crem vintage” pentru a spori senzatia de ceas vechi. Le-a iesit! Arata atat de frumos incat cu greu iti poti lua ochii de la el. Dupa cum observati atat scrisul cat si restul marcajelor sunt similare cu batranul super-compressor.

Imagine

Imagine

Orarul, cu a sa forma atat de speciala, impreuna cu minutarul si secundarul se plimba voios, oglindindu-se in superbul cadran lacuit! Ma scuzati, dar nu am stiut cum sa va descriu altfel, limbile perfect polishate si rodiate.
Evident ca au fost respectate si marcajele luminescente, ce nu scot ochii, dar lumineaza mult si bine.

Ajungem inevitabil la geam. La fel de spectaculos ca si cadranul, acesta se prezinta cu aspect de plexic. Credeti-ma, un geam safir bombat la fel ca un plexic, la care au fost adaugate si cateva straturi anti-reflex, confera ceasului un farmec aparte!

Imagine

Imagine


Mecanismul este un L.633 adica un ETA 2824, despre care nu mai pot fi spuse prea multe. Fiabil, robust si cu o precizie constanta de + 2/zi. Rezerva de mers este undeva spre 42 de ore, testata de mine.
Bogdan1 s-a sacrificat :mrgreen: , Claudiu a deschis si asa avem:

Imagine

Imagine

Si, fiind un ceas de mana, evident ca este dotat cu o curea. Longines l-a dotat cu o curea textile la exterior si cu un material la interior ce aduce cu pielea intoarsa. Interesanta, dar din pacate dupa un numar destul de redus de contacte cu apa sarata sau dulce, s-a cam ales praful. Deci la minusuri as putea sa trec cureaua, sa nu ziceti ca sunt partinitor. Noroc ca designul desavarsit il face pretabil pentru orice tip de curea, dupa cum probabil ati remarcat in timpul acestei prezentari. Daca se poate vorbi de eleganta in lumea diver-elor atunci, doamnelor si domnilor, acesta este diver-ul cu frac!

Imagine

Observati catarama! Totul este gandit!

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Si daca tot vorbim de scufundari, caci pana la urma este un diver, trebuie sa va spun ca super-compressoarele cu 2 coronite si cu bezel intern (au fost cateva si cu bezel extern si o singura coronita) nu reprezinta culmea practicabilitatii. Desigur ca un diver cu bezel extern este mai practic in apa, dar cu toate acestea au fost extrem de multe firme ce au adoptat acest design. Si va garantez ca arata foarte bine si sub apa 8)

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Concluzia este simpla, cel putin pentru mine: este ceasul ce mi-a intrat la suflet, pe care il port cu aceeasi placere ca-n prima zi. Un ceas ce poate parea simplu la prima vedere, dar care naste pasiuni, chiar si fara sa aiba un mecanism deosebit acesta isi gaseste locul in colectii de invidiat, in companii extrem de selecte. Inseamna placere pur si simplu!

Imagine

Inchei cu amenintarea ca nu voi lasa acest topic sa moara si periodic voi reveni cu fotografii. Dragi membri ai clubului LLD va invit sa postati macar poze cu ale voastre, daca nu si cateva cuvinte.

Info:

http://www.longinespassion.it/Longines_ ... diver.html
http://orologi.forumfree.it/?t=54722953
http://orologi.forumfree.it/?t=16958052&st=15
http://home.watchprosite.com/?show=nblog.post&ti=512576
http://forums.watchuseek.com/f74/show-u ... ost4222962


Multumesc!

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - I am Legend
MesajScris: 28 Ian 2013, 21:33 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2348
Localitate: Sibiu Transilvania
frumoasa prezentarea,excelente poze,o Legenda superba :!:
multumesc !

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - I am Legend
MesajScris: 28 Ian 2013, 21:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Felicitari Alex, este cu siguranta una dintre cele mai reusite prezentari pe care le-am citit pana acum !!

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - I am Legend
MesajScris: 28 Ian 2013, 22:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2012, 23:08
Mesaje: 1066
Localitate: Bucuresti
Seria de fotografii este una cu adevarat inspirata.
Multumim frumos!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - I am Legend
MesajScris: 28 Ian 2013, 22:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Mi-a facut mare placere sa citesc aceasta prezentare si intr-adevar, Longines inseamna istorie, iar tu ai stiut sa pui prezentul alaturi de trecut. Iti multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - I am Legend
MesajScris: 28 Ian 2013, 22:24 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
Superb ceasul si o prezentare pe masura. Multumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - I am Legend
MesajScris: 28 Ian 2013, 22:56 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Excelentă prezentare, felicitări Alex.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - I am Legend
MesajScris: 28 Ian 2013, 23:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Cu ce sa incep?

Mi-a placut ca ai pus poze care sa alterneze tot timpul cu textul, cu ceea ce spui. Mi-au placut pozele cu ceasul langa frunze si lamai (?) .

Ceasul intr-adevar, e foarte frumos, chiar acum cateva zile m-am uitat de curiozitate sa vad cat costa pentru ca in magazine nu prea l-am vazut si chiar nu aveam idee. Am avut ocazia sa il vad la intalnirea cu voi, la Bogdan1. Foarte frumos obiect, sincer, nu pare deloc a diver - aici ma refer in comparatie firme care au divere, mai toate cu bezel marisor extern. Eu il vad ca pe un plus.

De cand l-am vazut, m-am intrebat de ce doua remontoare? Am tins sa cred, fara sa ma informez, ca unul e pentru setare rapida a datei. Pana sa citesc aceasta prezentare nu mi-ar fi dat in cap ca e pentru bezelul interior (pe care il vazusem de atatea ori, dar nu il remarcasem) - iti imaginezi socul pe care l-am avut cand am realizat ca bezelul ala nu e de forma si chiar se roteste? Imediat am dat scroll la poze sa ma uit mai bine. :)

O intrebare: sub apa, poti sa rotesti bezelul?

Una peste alta, bravo! O prezentare foarte frumoasa, explicativa. Ar trebui sa fie mai dese pentru ca toti avem ceasuri de la un nume sau altul, pentru diving, hiking etc dar prea putini fac review-uri. Si ele chiar sunt interesante si de multe ori - schimba gusturi. Ceea ce de cele mai multe ori e bine.

Mult succes in continuare!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - I am Legend
MesajScris: 29 Ian 2013, 00:01 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
bonheur scrie:
O intrebare: sub apa, poti sa rotesti bezelul?

De putut se poate dar nici macar producatorii nu recomanda asta la un diver. Echivaleaza cu un "suicid orologier" chiar daca in foileton.
In alta ordine de idei in ultimii 20 de ani s-a renuntat la carcasele de tip compressor/supercompressor ptr. ca au un punct slab. Pe cat de bine etanseaza la adancime mare, pe atat de nesigure sunt la suprafata riscand sa ia apa la o simpla baie sau dus.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - I am Legend
MesajScris: 29 Ian 2013, 12:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Va multumesc tuturor, ma bucur mult ca va place! Din pacate nu am apucat sa il verific si au aparut cateva greseli pentru care meritam sa ajung pe topicul cu cratima :oops: Scuzati, va rog!

Bezelul nu se poate modifica in apa, nici nu prea ai avea de ce, pentru ca el se seteaza in momentul in care incepi scufundarea.
Cum spuneam si in review, cu siguranta in momentul in care esti in barca sau in apa deja (aici e chiar complicat) este mult mai simplu sa setezi un bezel extern. Singurul avantaj practic al bezelului intern este ca nu il poti misca accidental.

PS: nu sunt lamai ci corcoduse :lol:

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - I am Legend
MesajScris: 29 Ian 2013, 17:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
ate14 scrie:
Bezelul...se seteaza in momentul in care incepi scufundarea.


Interesant! Cand ajung acasa o sa citesc despre chestia asta sa inteleg cum se intampla.

ate14 scrie:
PS: nu sunt lamai ci corcoduse :lol:


Nu eram sigur, d-aia am folosit (?) - oricum daca as fi fost pus sa ghicesc, in niciun caz n-as fi zis corcoduse. :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - I am Legend
MesajScris: 29 Ian 2013, 19:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Iun 2008, 15:45
Mesaje: 2622
Localitate: Banat
M-ai facut sa-mi doresc si eu unul, si asta e si nu e bine :lol: Se anunta gaura in buget!
Sa-l balacesti sanatos multi ani de acum inainte!

_________________
Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi,
S-ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi.
Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală fără de care ştiinţa cade în absurd.
N. Paulescu
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - I am Legend
MesajScris: 29 Ian 2013, 23:49 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
Frumos! sper sa-l folosesti la adevarata lui valoare... :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - I am Legend
MesajScris: 30 Ian 2013, 00:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Ian 2009, 15:57
Mesaje: 350
Localitate: Craiova, Dolj
Alex, ai facut o prezentare superba, nu am vazut multe prezentari la fel de bine realizate (o spun drept si ca utilizator si ca prieten). Imi place cum ai planificat totul, poate o sa-mi faci si mie un review la verge-fusee-ul :D. Apropo, la ce adancime ai reusit sa te scufunzi cu el?

_________________
5 tics per second
If only I had known, I should have become a watchmaker." Albert Einstein
"It's a fugazi, forget about it"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines - I am Legend
MesajScris: 30 Ian 2013, 01:06 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Da , Alex ai o prezentare de top .
Daca veneai cu ea la Sibiu la intilnire , luai premiul cel mare !
Felicitari !

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România