Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 13:31

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Dacă?
MesajScris: 04 Noi 2021, 11:08 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
Poate știți voi ceva legat de asta.
Asta chiar m-ar salva ...horologic vorbind :)


Caseta de valori....la banca....si scapi de toate grijile!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dacă?
MesajScris: 04 Noi 2021, 11:38 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
marius111 scrie:
Mircea scrie:
Rolex Deepsea Sea-Dweller.

Are doar 43 de mm dar e bestie. E f greu dar tu ai mana de uriaș așa ca e perfect ptr tine. La durabilitate o sa îngroape 10 paneraiuri și zenithuri, iar brățara cu glidelock e din alt film.

https://www.ablogtowatch.com/rolex-deep ... ial-watch/


Am probat unul și e sincer tare piticut
Am renunțat la Omega PO 45.5 și la Breitling SuperOcean Heritage cel Mare:) pt ca îmi păreau tare mici
Știți cum e când ai o obsesie de genul asta.
Dar are o mai mare problema ...
Este atât de recognoscibil în toată lumea încât sigur te pune în pericol în multe părți ale lumii....vezi chiar și centrul Londrei în ultimul timp.....



nu situ cat ai calatorit tu prin lume......insa eu iti zic așa: am fost în vreo 80 de tari și tot timpul am avut la mana un Rolex (diferite modele). singurele locuri în care am simțit un pericol au fost: Angola și Africa de sud. În Angola, problema a fost ca mă o luasem la pas prin Luanda și m-am pierdut un pic, se lăsase noaptea și mi-am dat jos ceasul de la mana și l-am pus în buzunar.

așa ca nu te preocupa prea mult de aspectul asta. da, rolex e scor de recunoscut dar nu e dracul așa de negru. da, centrul Londrei, Paris, Bruxelles sunt locuri clasice pline de "gagii" care operează în domeniu. Dacă ai fi în branșă tu nu te-ai duce unde e "marfa" din plin? se duc unde sunt aia cu bani și ii la ținta. asta nu se va schimba niciodată.

iar dacă vreo sa te duci undeva sa stai un an, du-te în Vietnam sau Thailanda. În Seychelles te vei plictisi de moarte după o luna. Thailanda și Vietnam sunt mari, ai ce explora și ești relativ aproape de alte atracții precum Singapore, Hong Kong, Malaezia, deci te poți duce sa vezi mult mai multe.

un alt ceas care merita pe deplin este Explorer 2. Are 42mm dar pe mana e f mare. E ca un Panerai de 44mm.
de ce iti recomand Rolex ca singurul ceas: în afara de orice alt aspect, brățara oyster e din alt film (cum ziceam). Bage în mormânt zeci de alte brățări și e ff confortabila. dacă aș avea un singur ceas, asta ar fi un aspect f important. E fun sa schimbi pui curele de piele, dar o brățara de metal solida și durabila este esențială când te rezumi la un singur ceas.
Iar Explorer 2 este un non-Rolex în sensul ca este un model cu care putini sunt familiari.....și mai este și GMT, nu are bezel ceramic (deci nu iei faci probleme ca se poate sparge) și rezista la abuzuri cum nu iei imaginezi. (iei spun asta din experiență).

bafta


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dacă?
MesajScris: 04 Noi 2021, 11:59 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Mulțumesc, din nou Mircea pentru raspuns.
Nu am nimic împotriva Rolex...din contra :)
Probabil dacă as reuși sa am o perioada de "niciun ceas la mana" ca dezobisnuire poate as reuși sa trec peste blocajul din mintea mea.
Dar te rog sa ma crezi...dupa Panerai chiar și GS-ul îmi pare micuț chiar dacă diferenta reala e de 0.1mm
E vb de design iar în cazul GS eu îl vad oarecum apropiat de Rolex pe undeva ....sau de imaginea creata de Rolex diverelor prin Submariner
Ma tot gândesc și caut o asigurare.
Sunt zeci de companii dar nu am găsit nici una care sa bage în seama romani.
P.S.: de Bali ce părere ai?

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dacă?
MesajScris: 04 Noi 2021, 12:57 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
marius111 scrie:
P.S.: de Bali ce părere ai?


Bali e destinatie clasica de vacanta. E genul de loc unde sa stai o perioada și sa te bucuri de ea dar după o perioada te saturi de aceleași atracții. stii cum e....caviarul e bun dar dacă îl mănânci zilnic timp de 3 luni o vomiți când îl vezi în fata.

vacanta e una, sa stai intr-un loc un an e altceva.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dacă?
MesajScris: 04 Noi 2021, 14:43 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Frumusețea este ca nu am niciun plan și nu intenționez sa stau în același loc mai mult decât permit vizele normale
Excepția ar fi dacă am reuși sa identificam o oportunitate și sa o fructificam
Altfel...cu Dumnezeu înainte!!!

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dacă?
MesajScris: 05 Noi 2021, 09:34 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Eu aș recomanda ceva de genul acesta:

https://www.chrono24.com/junghans/jungh ... 559037.htm

Recunosc că am fost un pic subiectiv, fiind foarte pasionat de săriturile cu schiurile. Dar în rest, mi se pare că ar bifa mai toate criteriile enumerate inițial.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dacă?
MesajScris: 05 Noi 2021, 12:02 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Foarte interesanta propunerea ta
46.9mm ...hmmmm .și mecanism de GS.....

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dacă?
MesajScris: 05 Noi 2021, 20:04 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
Bravo omule pentru curajul de a ieși din zona de confort, mult succes pe această cale. Cât despre ceas, eu aș merge pe un Orient M-force, gen: https://www.bbcollection.ro/ceas-orient ... 66520.html

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dacă?
MesajScris: 05 Noi 2021, 21:10 
Neconectat

Membru din: 29 Iul 2014, 20:48
Mesaje: 169
Seiko Astron


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România