Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:55

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 239 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 23 Iul 2021, 18:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Cei care aveti ceasuri din bronz in posesie, indiferent de componenta aliajului, va invit sa postati aici poze cu ele.

Incep eu cu al meu Glycine, iar ca o particularitate al acestui rand de poze l-am alaturat si unui pix "tactic" din dotare, un Boker:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 23 Iul 2021, 18:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Pixul am uitat sa mentionez ca este din alama, relevant in ideea de a compara alama cu CuSn8 al ceasului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 23 Iul 2021, 21:52 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Inspirat topic, felicitari Clipper!

Desi nu e bronz ci alama (pana-mi vine.....bronzul), discutia e interesanta.....si cred ca nu se supera nimeni daca o postez aici.

viewtopic.php?f=41&t=37009&hilit=mori%2C+ventus+mori

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 24 Iul 2021, 07:15 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
Eventual o poze sa vedem cum arata mana dupa purtarea unui ceas cu carcasa din bronz...?

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 24 Iul 2021, 13:50 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
mihaieros scrie:
Eventual o poze sa vedem cum arata mana dupa purtarea unui ceas cu carcasa din bronz...?


Eu nu stiu sa fie ceasuri contemporane/actuale care sa aibă și spatele din bronz.
De obicei e titanium antialergic sau otel.
Deci...no problem here
Fostul meu ceas...a plecat intr-un schimb pt consolidarea PAMiliei :)

Imagine

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 24 Iul 2021, 13:58 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Aici la nici o săptămână după ce l-am primit (nou-nout).
Tocmai ieșise din punga etanșa unde petrecuse câteva ore în compania unui ou proaspăt fiert tare :)
Imagine

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 24 Iul 2021, 14:58 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
marius111 scrie:
mihaieros scrie:
Eventual o poze sa vedem cum arata mana dupa purtarea unui ceas cu carcasa din bronz...?


Eu nu stiu sa fie ceasuri contemporane/actuale care sa aibă și spatele din bronz.
De obicei e titanium antialergic sau otel.
Deci...no problem here
[/url]


Bun.... dar nu tot spatele ceasului este din inox/titan. Sunt zone in care bronzul vine in contact direct cu mana/pielea.
Din pozele lui Clipper se vede cum arata spatele de bronz a ceasului Glycine... Eu as vrea sa stiu cum arata mana daca ceasul arata asa...

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 24 Iul 2021, 16:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Foarte frumoase, domnilor, sa le purtati cu placere!
Din pacate, aceste ceasuri din bronz sunt cam intangibile ca pret pentru majoritatea oamenilor, deci topicul va avea mai mult pareri decat poze cu piese detinute de noi...dar va fi frumos sa le vedem si pe acestea in mai multe ipostaze de oxidare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 24 Iul 2021, 16:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
valentin1234 scrie:
Inspirat topic, felicitari Clipper!

Desi nu e bronz ci alama (pana-mi vine.....bronzul), discutia e interesanta.....si cred ca nu se supera nimeni daca o postez aici.

https://www.ceasornicar.ro/forum/viewto ... entus+mori


Se potriveste prea bine. De fapt ideea mi-a venit chiar zilele trecute cand ma uitam la Tudor Black Bay 58 din bronz si arata oarecum conservator, in sensul ca Tudor foloseste un aliaj care are destul de mult aluminiu, ocazie cu care nu poate ajunge la variatii "extreme" cum ar face-o CuSn8 si m-am gandit ca Ventus Mori din alama pare sa semene destul de mult cu Tudor.

mihaieros scrie:
Eventual o poze sa vedem cum arata mana dupa purtarea unui ceas cu carcasa din bronz...?


Am avut si acest aspect in vedere, asa ca uite doua poze dupa o zi de purtat ceasul pe mana tot timpul. Pe parcursul zilei si al diverselor activitati flexarea incheieturii duce la atingerea carcasei, iar la cum am purtat eu ceasul si afara la plimbare in aer liber pe caldura, cu mana transpirata, au ramas urme mai ales in zona in care protectia coronitei cat si coronita au atins pielea. O urma fina a aparut si in cealalta parte a carcasei. Se curata cu o frecare viguroasa cu sapun. Am auzit ca o alta tactica ar fi sa te dai cu protectie solara pe incheietura in zona ceasului si ca s-ar spala mai usor, dar nu am incercat.

Imagine

Imagine

Fara a fi o particularitate ce tine de bronz sau nu ci mai mult de firma, venerabilul mecanism 2824 se prezinta inca foarte bine si dupa 2 ani de cand il am eu de nou insa fara sa stiu cand a fost fabricat, inca functioneaza la 0.5 - 1 secunde avans pe zi purtat la mana.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 24 Iul 2021, 17:55 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Emil68 scrie:
Din pacate, aceste ceasuri din bronz sunt cam intangibile ca pret pentru majoritatea oamenilor, deci topicul va avea mai mult pareri decat poze cu piese detinute de noi...


Nu-s asa scumpe, Emil, uite aici, dealer autorizat, UE, 2 ani garantie...le-am ordonat cu pret crescator:

https://www.seriouswatches.com/collecti ... -ascending

Sigur, cineva trebuie sa fie pasionat tare de bronz ca sa cumpere Panerai sau Tudor sau chiar Longines (tocmai au scos
un Legend Diver de bronz.....foarte cautat de altfel :| :| :| )

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 24 Iul 2021, 18:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Multumesc, valentin1234, fii sigur ca am cautat, dar brand-uri cunoscute. La foarte multe carcasele sunt doar PVD bronz, la brand-uri nou aparute platesc cat nu face cate un NH35, plus vreun aliaj care nu creeaza oxidare spectaculoasa, iar apoi urmeaza, de la Edox in sus…sellita, cu peste mia de euro. Singurul acceptabil ar fi CW Trident C60, pentru WR600 as trece de bariera provocata de sellita, si pentru design. Oris Bronze nou costa aberant, chiar pentru un in-house. Acum, ca am vazut ce are Clipper pe mana, iar eu transpir de fel, nu stiu ce sa mai zic… :D
Panerai e interzis pentru mine, iar la U-Boat nu spune nimeni ce mecanism are, la cei aproape 2000€ ceruti pe el.
Parerea mea e ca e musai sa fie diver ceasul din bronz, ca asa mai exista Elysee de exemplu, dar crono-modern, si nu are acelasi farmec. Zelos si variatiuni pe aceeasi tema nu imi plac.
Deci, relaxare si ma uit cu placere la oxidatele voastre.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 24 Iul 2021, 20:42 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Emil68 scrie:
Multumesc, valentin1234, fii sigur ca am cautat, dar brand-uri cunoscute. La foarte multe carcasele sunt doar PVD bronz, la brand-uri nou aparute platesc cat nu face cate un NH35, plus vreun aliaj care nu creeaza oxidare spectaculoasa, iar apoi urmeaza, de la Edox in sus…sellita, cu peste mia de euro. Singurul acceptabil ar fi CW Trident C60, pentru WR600 as trece de bariera provocata de sellita, si pentru design. Oris Bronze nou costa aberant, chiar pentru un in-house. Acum, ca am vazut ce are Clipper pe mana, iar eu transpir de fel, nu stiu ce sa mai zic… :D
Panerai e interzis pentru mine, iar la U-Boat nu spune nimeni ce mecanism are, la cei aproape 2000€ ceruti pe el.
Parerea mea e ca e musai sa fie diver ceasul din bronz, ca asa mai exista Elysee de exemplu, dar crono-modern, si nu are acelasi farmec. Zelos si variatiuni pe aceeasi tema nu imi plac.
Deci, relaxare si ma uit cu placere la oxidatele voastre.


Din pacate U-Boat nu m-a convins de loc...d.p.d.v. al calității finisajelor
Cadranul impecabil,indecsii la fel dar carcasa și prinderile(suruburile) ...nope...
Doar de curiozitate: de ce spui ca Panerai e interzis pt tine?

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 24 Iul 2021, 22:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
marius111, stii ca-mi place PAM111, dar in contextul topicului, varianta de Panerai din bronz nu se pupă cu bugetul meu. Imi place mult, cred ca e cel mai reusit ceas din bronz actual:

Imagine

P.S.: Ce mecanism are U-Boat-ul tau?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 24 Iul 2021, 23:14 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Cred ca 2824-2
Eu ador PAM 00671.....dar, cum spuneai și tu....far away

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 25 Iul 2021, 08:14 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
Multumesc Clipper pentru poze. Acum e clar.

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 239 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România