Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 15:27

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ce alegeti intre un ceas mecanic / automatic SAU un smartwatch ?
Ceas mecanic / automatic (orice brand) 96%  96%  [ 113 ]
Smartwatch (orice brand) 4%  4%  [ 5 ]
Voturi totale : 118
Autor Mesaj
MesajScris: 25 Sep 2015, 01:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2009, 06:13
Mesaje: 126
Localitate: Timisoara
achizitionat, n-are touch... da' face treaba

Imagine

Imagine

_________________
cu stima,
bogdan buza


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Sep 2015, 13:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
bogdanmb scrie:
achizitionat, n-are touch... da' face treaba

Sa-l purtati sanatos. In ce scopuri il folositi ?

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Sep 2015, 14:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2009, 06:13
Mesaje: 126
Localitate: Timisoara
scopul principal e cycling, va fi imperecheat cu "powermeter"-e cum imi vor ajunge si acelea (nu tot de la garmin ca sunt mult prea scumpe).

dar si alte activitati de outdoor, in principiu va fi ceasul MacGyver... "one for all"

_________________
cu stima,
bogdan buza


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Oct 2015, 22:21 
Neconectat

Membru din: 22 Sep 2012, 21:10
Mesaje: 69
Localitate: Bucuresti
pe mine ma tenteaza asta:

http://www.gsmarena.com/lg_watch_urbane ... n-7607.php

are o rezolutie decenta a ecranului si... nu in ultimul rand e si telefon (fara sa mai fie nevoie de telefonul propriuzis in buzunar)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Oct 2015, 20:37 
Neconectat

Membru din: 14 Oct 2015, 18:04
Mesaje: 14
Nici nu ma asteptam la alt rezultat al poll-ului :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Oct 2015, 11:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Oct 2015, 18:25
Mesaje: 64
Localitate: Buzau
bogdanmb scrie:
Bogdan11 scrie:
Si pretul...si faptul ca e compatibil doar cu produsele Apple...si daca Doamne fereste se strica, stai 1 an dupa el...Cat il tineti la incarcat ?


clar nu ma pot abtine sa nu intervin aici:

- pretul... pretul comparativ cu ce? swatch? omega? IWC? ... si putem continua...
tocmai mi-am luat un smart watch si a iesit mai scump decat produsul apple, nu regret si chiar ma mandresc cu el. pana pe joi o sa il si am si voi pune si poze cu garmin fenix 3 sapphire... din punctul meu de vedere face mai multa treaba decat iWatchul de la apple si nu are nici un mecanism automatic elvetian inauntru (asta pt puristii declarati anti orice nu e mecanic), da' pt ce vreau sa il folosesc ma va satisface pe deplin cum nu o va face nici un automatic... nu voi nega ca un IWC 3233 (preferabil Iwc Ingenieur Limited Edition 150' "Tribute to Italy"; dar merge si altceva din serie) simt ca mi-ar completa absolut orice costum din garderoba, doar ca inca nu i-a venit randul...

deci e scump sau nu iWatchul?

- normal ca e compatibil cu restul de produse apple (iOS), ai vazut vreun samsung gear sa fie compatibil cu altceva inafara de andoid? cu iOS sau windows??? intreb si eu; sau hai nu de la samsung, ci de la motorola sau LG???

- nu cred ca stai 1 an pentru repararea unnui produs apple, nici macar in ro. aceasta afirmatie cred ca vine din alte motive. (da am iphone, am discutat asta acu ceva vreme chiar noi 2 ;) ) cel mai apropiat applestore care il stiu eu e in milano, si acolo iti schimba pe loc orice produs apple defect gratis sau contra cost. la noi prin distribuitori autorizati dureaza sub 2 saptamani si asta la produse ce nu prea se tin pe stoc ca is cam scumpe ;)

iti respect parerea deoarece este dreptul tau sa o ai si sa o afirmi, exact cum este si al meu sa o comentez.



Subscriu cu o mica optiune:
Trebuie intrebat, ce preferați intre un ceas și un gadget?
Unele dintre smartwatch uri sunt chiar chitchioase, produse din materiale slabe calitativ, geam gorilla glass...
Am tendința de a echivala prețul unui smartwatch cu un model de ceas seiko, citizen, orient, swatch, tissot, certina.
Dar pe cel recomandat de tine mai sus, parcă l.as adaugă la colectie...

_________________
"Timpul este imaginea mobila a eternitatii imobile."
Platon


Ultima oară modificat de florin.stanciubz pe 15 Oct 2015, 11:23, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Oct 2015, 11:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Oct 2015, 18:25
Mesaje: 64
Localitate: Buzau
Sper ca peste 10-15 ani sa nu fie confundate ceasurile cu gadgeturile

_________________
"Timpul este imaginea mobila a eternitatii imobile."
Platon


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Oct 2015, 08:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2009, 06:13
Mesaje: 126
Localitate: Timisoara
ceoz scrie:
Nici nu ma asteptam la alt rezultat al poll-ului :D


poti detalia putin?
- la ce poll te referi
- legat de rezultat il aprobi sau???

_________________
cu stima,
bogdan buza


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Noi 2015, 11:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2011, 20:30
Mesaje: 645
Un gadget interesant.

http://www.go4it.ro/accesorii/accesoriu ... 88_s146994

_________________
Egalitate nu există decât în matematică!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Noi 2015, 18:54 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2015, 11:50
Mesaje: 91
Ceasul, fie el mecanic/automatic sau quartz este CEAS, chestiile astea numite smartwatch (Apple & co.) sunt gadgeturi.
Acum sunt foarte ...smart insa sunt tare curios in 2 ani cum vor mai fi, cand se vor uza moral (soft si hardware) si nu se vor mai putea conecta cu generatiile noi de telefoane si alte device-uri.
Am trecut de atatea ori prin chestia asta cu telefoane, tablete si alte gadgeturi incat nu ma vad aruncand banii pe asa ceva...
E pe genul "been there, done that!".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Noi 2015, 09:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Sep 2014, 05:45
Mesaje: 238
Localitate: Cluj-Napoca
Am prieten care si-a luat smartwatch Apple. A avut iphone 2, 3 ,4 ,5 , 6... tot timpul ultimul aparut. Creaza nevoia de upgrade/update. Sunt convins ca isi va lua si Apple smartwatch 2, 3 etc. Ceasul ii spune cate calorii trebe sa mai arda azi, cine il suna, mail-uri. Partea proasta: il incarca in fiecare noapte. Acumulatorii se duc, chiar si cei mai buni. Era foarte entuziasmat la inceput, acum... Asa ca ramane un gadget care printre multe functii iti mai arata si ora si se poarta pe incheietura mainii.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Noi 2015, 11:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Functia care iti arata cate calorii mai trebuie sa arzi e inutila,parerea mea...Cum stie ceasul cat % reprezinta grasimea ta corporala ? Stii cu ce se masoara ? Uite cu astea:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Si sa presupunem ca are un program in care introduci valorile si iti calculeaza cate calorii trebuie sa arzi sau cat deficit caloric trebuie sa ai ca sa incepi sa slabesti....Oare cati posesori de smartwatch sau apple watch stiu sa-si ia grasimea corporala si sa faca acele calcule ?
Asta se numeste profitat la maxim de naivitatea oamenilor si de banii lor...
Repet, singura functie pentru care as purta un smartwatch ar fi daca as fi nevoit sa conduc sute de km zilnic si el mi-ar arata cine ma suna, fara ca eu sa iau telefonul si sa-mi pun in pericol siguranta mea si a celorlalti participanti la trafic.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Noi 2015, 16:30 
Neconectat

Membru din: 07 Oct 2015, 13:07
Mesaje: 13
O alternativa de luat in seama si o initiativa de sprijin pentru romani ar putea fi noul Vector - smartwatch Made in Romania compatibil cu toate platformele Android, IOS, Windows Phone. Erau voci aici pe forum care afirmau ca vor cumpara instant orice produs romanesc din zona
orologeriei. Performate deosebite si un design curat - Made in Romania.

Mai multe detalii aici
http://www.buhnici.ro/2015/10/21/video-vector-luna-smartwatch-ul-romanesc-cu-autonomie-de-30-de-zile/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Noi 2015, 17:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2009, 06:13
Mesaje: 126
Localitate: Timisoara
Bogdan11 scrie:
...Oare cati posesori de smartwatch sau apple watch stiu sa-si ia grasimea corporala si sa faca acele calcule ? ...


eu sunt unu din ei :).
odata la 2 ani fac un test de efort. in urma acelui test obtin parametrii pe care ii initroduc in SMARTWATCHU meu (care NU E APPLE) :D.

Indicele Rouffier de adaptare a inimii la efort
formula Rouffier = P1+P2+P3 - 200 | 10
P1 - pulsul de repaus
P2 - pulsul dupa 30 de genuflexiuni consecutive in ritm de 1/secunda, cu calcaiele pe sol
P3 - pulsul in primul minut dupa incetare.

Valori:
0(zero) - cord atletic viguros
0-5 - foarte bun
5-10 - normal, suficient
10-15 - cord fara niciun antrenament sportiv
peste 15 - cord slab adesea bolnav

Capacitatea aeroba -VO2 max /1" -volumul expirator maxim pe o secunda.
Masurarea consumului de de O2 ne da imaginea reala a utilizarii oxigenului la celule.

Adult neantrenat 3000 ml (40-45/Kg corp) la barbati si 2000 ml la femei. Antrenamentul creste VO2 max cu 10-20% fata de neantrenati. In sportul de performanta valorile se situeaza in jurul cifrei de 70 ml O2/kcorp/minut. Performanta atinsa este de 82-86 ml O2/kcorp/minut. Un bun consum de O2 se realizeaza printr-o alergare zilnica de 3000-3500 m in 15 minute, ceea ce asigura un consum de O2 foarte bun. Acesta nu este altceva decat jogging-ul practicat in prezent.

Indicele de nutritie Lorenczi
Numarul de centimetri peste 100 sa fie egal cu numarul de kg pentru barbati, iar pentru femei cu 10% mai mic.
Exemplu: Inaltimea 189 cm -100 = 89 kg

Masurarea pliului cutanat la 5-6 cm sub ombilic la barbati trebuie sa aiba 25-30 mm, iar la femei 20 mm.
Exemplu: prindeti cu degetul mare si degetul aratator pielea imediat sub ombilic (buric); masurati pliul cutanat si comparati cu valorile de mai sus.
Indice de masa corporala international Body mass index (BMI)

BMI = Kg / m²
Ex: pentru o persoana care cantareste 90Kg
si cu inaltimea de 1,65 m,calculul va fi:
1.65 x 1,65 = 2,7225
Kg 90 : 2,7225 = 33,05 ( BMI)

Valorile indicilor de masa corporala:
18,5 si 24,9 = greutate normala
25 si 29,5 = preobezitate
30 si 34,9 = obezitate de grad 1
35 si 39,9 = obezitate de grad 2
peste 40 = obezitate de grad 3

Acesta este un test de aflare a indicelui de masa corporala. Pentru a afla greutatea corporala ideala puteti folosi indicele Lorenczi
Indice proteic
Varsta(ani) 1-3 4-6 7-10 11-14 15-18 peste 19 ani
___________________________________________________
Factor de 0,82 0,68 0,55 0,45 0,40 0,36
greutate

Cu acest indice proteic puteti afla necesarul de proteine in grame de care aveti nevoie zilnic. Calculul este urmatorul: 1. Gasiti factorul de greutate corespunzator varstei(din schema de mai sus); 2. Inmultiti aceasta cifra cu greutatea dvs. in kilograme, iar apoi inmultiti cu 2,2; rezultatul obtinut este necesarul de proteine de care aveti nevoie zilnic.
Exemplu: 0,36 x 83kg x 2,2 = 65,74


smartwatch-urile de la producatorii dedicati pt activitati sportive gen: polar, suunto, garmin,... (mai sunt si altii); eu consider si cred ca au formule de calcul destul de OK pt calcularea caloriilor, pasilor si alte detaliilegate de miscare. faptul ca apple si altii vor sa intre pe aceasta piata, bravo lor. mai au de invatat dar competitia zic eu ca duce la lucruri bune. vedem ce va fi.

domnu' Bogdan11 sa stii ca nu te obliga nimeni sa iti iei smartwatch, exact cum nu te obliga nimeni sa renunti la blackberry pt apple ;), dar sunt convins ca sunt destui care is doresc si vor achizitiona un smartwatch, incepand de la motivul ca is doresc, isi permit sau chiar au destui bani incat unu in plus sau in minus nu e o gaura in buget. un producator de masini exotice zicea: “If You Have to Ask the Price, You Can’t Afford It”. (cred ca am mai zis asta pe aici pe undeva)

ca ai ceva impotriva apple nu are rost sa mai comentez, dar despre proaspatul smartwatch de la TAG vreo parere ceva? TAG Heuer Connected Watch? e TAG, nume destul de sonor in orologie, si e ceva mai scump decat aple watch versiunile normale :D

exista deja un topic aici pe forum despre acest TAG, si un citat de la Jean Claude Biver
„Credem că smartwatch-ul va fi clar ţintit către un nou gen de client TAG Heuer, care vine din noua generaţie. Astfel, smart-watch-ul este foarte interesant din punct de vedere strategic în contextul în care vom cuceri un client nou care este mai degrabă un techno freak, care se bucură de tehnologie şi de noutăţile constante.“

_________________
cu stima,
bogdan buza


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Noi 2015, 17:30 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Mai baieti, aici vorbim de ceasuri. Trasul la fiare e pe alta strada.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România