Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:38

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ce alegeti intre un ceas mecanic / automatic SAU un smartwatch ?
Ceas mecanic / automatic (orice brand) 96%  96%  [ 113 ]
Smartwatch (orice brand) 4%  4%  [ 5 ]
Voturi totale : 118
Autor Mesaj
MesajScris: 05 Mai 2015, 22:30 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Ooo, dar ce diferenta exista intre cele doua tehnologii...

Spring Drive, asta aleg eu :)
Smartwach este un alt tip de device care iti ofera foarte multe informatii utile. Este ca un smartphone dar mai mic si cu ecran mic, fapt care nu-l face mai "atragator" decat un smartphone. Apoi, nu sunt convins ca cineva va dori sa detina prea multe device-uri (unul pe mana, un smartphone..etc). Cu toate acestea, tehnologia este deosebita iar Apple primeste toata aprecierea mea! Ceasul din aur intr-adevar este inestetic si nu se potriveste cu tehnologia asta....Este asemenea Mercedesu-lui din aur alb al seicului din Dubai.

Votez pentru un ceas mecanic!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Mai 2015, 10:34 
Neconectat

Membru din: 24 Sep 2011, 19:21
Mesaje: 52
Ceasul mecanic ( automatic ) este ceasul adevarat , restul sunt doar simple " instrumente de masurat timpul " fara suflet ... :mrgreen:

_________________
fin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Mai 2015, 15:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2009, 06:13
Mesaje: 126
Localitate: Timisoara
gaon scrie:
Ceasul mecanic ( automatic ) este ceasul adevarat , restul sunt doar simple " instrumente de masurat timpul " fara suflet ... :mrgreen:

precum motorul electric NU are suflet ca cel otto sau diesel ;) . mda asa este...

Bogdan11 scrie:
...Eu folosesc Blackberry de cativa ani si sunt cel mai multumit utilizator al lor. Abia astept sa imi cumpar modelul Passport. Lumea vorbeste de rau telefoanele Blackberry din necunostinta de cauza. Daca nu ar mai fi efectul de turma si si-ar deschide putin mintea, lumea ar fi suprinsa de ce iti ofera un Blackberry...

fiecare cu preferintele lui; e ca si cum ai incerca sa convingi un fan BMW ca ce ii place lui nu e valabil si ca Mercedesul e mai bun pentru ca iti place tie si ca tu stii sa il utilizezi mai bine decat utilizeaza el BMW-ul lui. Esti fan blackberry bravo tie spor ;) asta nu inseamna ca exista multi altii care sunt fani de altceva, sa insemne asta ca au un efect de turma pentru ca le place altceva sau ca sunt limitati???

Bogdan11 scrie:
... despre Nokia, recent a fost cumparat de catre Microsoft...

sa nu dezinformam sau sa oferim detalii incomplete: divizia de mobile Nokia a fost cumparata de Microsoft - atat. restul de Nokia exista; chiar au anuntat ca vor cumpara Alcatel-Lucent, care va deveni parte integranta din Nokia Networks(fost Nokia Siemens Networks). ;)


una din definitiile ceasului(conform DEX) este: Aparat care servește la determinarea și măsurarea timpului în limitele unei zile; ceasornic.
eu inteleg ca este un aparat de masurat timpul. acuma ce prefera fiecare sa poarte pe mana sau in buzunar pt a afla ora exacta(sau aproximativa pentru unii) tine de preferinte, buget si utilitate.


parerea mea ;)

_________________
cu stima,
bogdan buza


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Mai 2015, 17:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
bogdanmb scrie:
Citat:
fiecare cu preferintele lui; e ca si cum ai incerca sa convingi un fan BMW ca ce ii place lui nu e valabil si ca Mercedesul e mai bun pentru ca iti place tie si ca tu stii sa il utilizezi mai bine decat utilizeaza el BMW-ul lui. Esti fan blackberry bravo tie spor ;) asta nu inseamna ca exista multi altii care sunt fani de altceva, sa insemne asta ca au un efect de turma pentru ca le place altceva sau ca sunt limitati???

Citat:
... despre Nokia, recent a fost cumparat de catre Microsoft...

sa nu dezinformam sau sa oferim detalii incomplete: divizia de mobile Nokia a fost cumparata de Microsoft - atat. restul de Nokia exista; chiar au anuntat ca vor cumpara Alcatel-Lucent, care va deveni parte integranta din Nokia Networks(fost Nokia Siemens Networks). ;)

Daca tot ai instigat la polemica, hai sa incepem.
1. Comentariul referitor la telefoanele Blackberry se poate interpreta ca: " Nu stiti ce pierdeti" .Nu incerc sa conving pe nimeni sa renuntele la actualele telefoane si sa-si cumpere Blackberry. Nu am spus asta in nici un comentariu. Toata lumea din jurul meu foloseste iPhone X, Samsung Galaxy SY si Note Z. Nu stiu pe absolut nimeni care sa foloseasca altceva, ca de exemplu Lumia sau HTC sau LG. Deci efectul de turma este aprofundat in zona mea. iPhone-ul e la "moda",degeaba incerci sa ma convingi altceva. Iar parerea [b]MEA este ca un iPhone este mult sub,din toate punctele de vedere, telefoanelor Samsung,HTC,LG,Sony, chiar si Blackberry.

2.Discutia fiind despre telefoane, am crezut ca se subintelege faptul ca ma refer la divizia mobile Nokia.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Mai 2015, 21:02 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
arigatō gozaimasu Seiko!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Mai 2015, 09:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2009, 06:13
Mesaje: 126
Localitate: Timisoara
Bogdan11 scrie:
Daca tot ai instigat la polemica, hai sa incepem.
1. Comentariul referitor la telefoanele Blackberry se poate interpreta ca: " Nu stiti ce pierdeti" .Nu incerc sa conving pe nimeni sa renuntele la actualele telefoane si sa-si cumpere Blackberry. Nu am spus asta in nici un comentariu. Toata lumea din jurul meu foloseste iPhone X, Samsung Galaxy SY si Note Z. Nu stiu pe absolut nimeni care sa foloseasca altceva, ca de exemplu Lumia sau HTC sau LG. Deci efectul de turma este aprofundat in zona mea. iPhone-ul e la "moda",degeaba incerci sa ma convingi altceva. Iar parerea MEA este ca un iPhone este mult sub,din toate punctele de vedere, telefoanelor Samsung,HTC,LG,Sony, chiar si Blackberry.


problema mea este cu efectul de turma. nu am nimic legat de cine si ce telefon foloseste. din nou zici ca cei care folosesc iPhone X, Samsung Galaxy SY si Note Z sunt sub efectul de turma. poate a fost decizia/dorinta lor sa foloseasca asa ceva... indiferent de necesitate/utilitate. poate si le-au achizitionat pt ca le-au dorit si au avut posibilitatea de a le achita... asta inseamna ca sunt sub un efect de turma???
sa nu ma intelegi gresit, nu intentionez sa te conving de nimic. detin si eu un BlackBerry Z30 de la firma care va fi curand schimbat cu BlackBerry Leap; dar pe mine NU m-a impresionat. e doar un device pt comunicatii. la fel ca si celalalt smartphone cu simul personal - un device cu care ma dau pe net, citesc mailuri, vad ora :), VPN, team viewer... deci NU incerc sa te conving NIMIC, doar sa te fac sa intelegi ca NU mi se pare normal sa ii cataloghezi pe cei care au altceva(sau is doresc altceva) decat ce ai tu - ca sunt sub efectul de turma. asa si eu pot sa afirm: "cei care nu au masini electrice sau hibride sunt o turma de oameni care polueaza si distrug paneta" - ce parere ai de afirmatia mea? :D

acuma legat de telefoane: eu sunt de parere ca telefoane sunt cele vechi gen nokia 6210/6310/.../8210(care este la mare cautare in anumite cercuri in zilele astea), restul sunt doar smartphoane.
un purist care nu e fan de tehnologie ar ramane pe cele vechi nu ar trece la new age... nu? ca si la ceasuri :D ar ramane doar pe mecanice(manual or self winding) pentru totdeauna, nu ar conduce o masina noua cu ABS, ESP, cutie automata & multe altele si ar avea doar ceva clasic full manual...

taicameo foloseste si acum un 6210 primit de la mie acu cativa ani, il tine bateria cam 2 saptamani(i-am pus ceva li-io de la un 6310i) si are semnal OK oriunde(inclusiv in beci unde toate smartphoanele astea noi, inclusiv blackberry, zic no signal). se uita la mine si rade de orice tel am avut pana acuma.

_________________
cu stima,
bogdan buza


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Mai 2015, 09:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Daca am fi pe un alt forum, as face un sondaj cu cateva intrebari,gen: 10 motive pentru care ai ales iPhone, 10 motive pentru care ai ales Samsung Galaxy S x si asa mai departe. In categoria mea de varsta, toti isi cumpara iPhone deoarece il considera un factor al statutului social...cu cat e mai "gold" si are mai multi gb, cu atat esti mai "cineva". Eu folosesc smartphone-ul meu pentru productivitate. Am dat un ban pentru ceva ce am nevoie, nu sa ma vada tovarasii ca am si eu iPhone. Mai are rost sa continuam discutia? Nu cred ca am jignit pe nimeni, am spus doar realitatea care "este care este" de unde sunt eu.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Iul 2015, 17:23 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Daca este cineva care este in cautarea unui smartwatch cu un aspect mai cuminte/clasic
https://www.quickmobile.ro/gadgets/smar ... 04357.html
http://www.utok.ro/smartwatch/zeclock
Arata ca un ceas clasic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Iul 2015, 17:48 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Deja mi-e greata de cata "inteligenta orologera" am vazut la aceste companii producatoare de astfel de ceasuri. Nu stiu daca un smartwatch este mai util in padure sau creierii muntilor decat un ProTrek. Nu are autonomie energetica si trebuie incarcat zilnic. Chestia asta ma distruge.
Insa, am vazut in Saturn recent niste smartwatch-uri elvetiene cu aspect de ceas mecanic din anii 70-80. Deci cine este interesat de asa ceva, exista si astfel de ceasuri. Probabil ca si astea trebuie incarcate zilnic dar asta este...
Raman la ceea ce conteaza cu adevarat pentru mine si nu cred ca ma voi schimba: ceasuri mecanice, kinetice, spring drive.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Aug 2015, 16:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Mircea scrie:
Toti cei din generatia mea cred ca ne-am doriT un casio cu calculator cand eram copii.

Subscriu. La vremea aia era ceva fantastic pt. cine il detinea. Eu am avut unul pt. scurt timp dar mai tarziu, dupa liceu (anii '90). Aparusera deja modelul mai evoluat ''Data Bank''

Imagine

care este inca in linia de productie, evident imbunatatit ...

Imagine

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Sep 2015, 15:05 
Neconectat

Membru din: 30 Sep 2013, 13:45
Mesaje: 151
Eu personal detin si un smartwatch Samsung gear fit , insa nu vede lumina zilei decat daca e vorba de mers la sala/alergat,etc.Frumusetea si eleganta unui ceas mecanic/automatic nu pot fi egalate de un smartwatch..


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Sep 2015, 09:26 
Neconectat

Membru din: 01 Aug 2014, 10:43
Mesaje: 30
Un automatic tine o viata. Exagerez putin, spunand ca un smartwatch tine o zi.

Evident, noi cei care am votat pentru mecanice/automatice, acceptam greu noua generatie.
Eu vad lucrurile in felul urmator. La orice lucru nou, omul e reticent si in marea majoritate a cazurilor il va respinge.
Dar nu pot sa nu recunosc potentialul extraordinar al lui Apple Watch.

Exista o mare masa de oameni care n-au nicio treaba cu orologeria.
Si sunt convins ca in timp, dupa cateva imbunatatiri, va fi purtat de acestia si va deveni popular. Nu stiu cat de buna este comparatia,
dar imi aduc aminte cand a aparut primul iphone. Parea ciudat sa te joci cu degetul pe ecran si erau foarte putine aplicatii, dar in prezent situatia s-a schimbat total.

Aparitia acestor gadget-uri este benefica pentru noi si pentru producatorii de ceasuri mecanice/automatice. Vor fi nevoiti sa-si pastreze pozitia de lideri in domeniu, punand cat mai mult accent pe dezvoltarea si imbunatatirea noilor modele.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Sep 2015, 22:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
IMD scrie:
Dar nu pot sa nu recunosc potentialul extraordinar al lui Apple Watch.

Aici putem dezbate in 10 pagini...are potential datorita marketing-ului si a fanilor si asa mai departe...Eu sunt curios cat va rezista un astfel de ceas.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Sep 2015, 00:31 
Neconectat

Membru din: 01 Aug 2014, 10:43
Mesaje: 30
Bogdan11 scrie:
IMD scrie:
Dar nu pot sa nu recunosc potentialul extraordinar al lui Apple Watch.

Aici putem dezbate in 10 pagini...are potential datorita marketing-ului si a fanilor si asa mai departe...Eu sunt curios cat va rezista un astfel de ceas.


Legat de potential, m-am referit la faptul ca tehnologia electronica se dezolta intr-un ritm alert. In 2-3 ani va fi depasit. Si cel mai probabil vei fi nevoit sa-ti cumperi noul model.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Sep 2015, 08:17 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
"Eu sunt curios cat va rezista un astfel de ceas."

Muult, foarte mult sper. Este o noua tehnologie, o noua "infrastructura" tehnologica sa spunem.
Dar, trebuie s-o intelegem mai intai si apoi o vom si accepta. Nu este de mirare, nu inteleg oamenii ceasul kinetic, ce sa mai vorbim de Apple watch.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România