Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 19:12

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 27 Mai 2020, 12:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Imi place foarte mult acest ceas si deoarece nu se gasesc multe poze detaliate pe internet, am zis sa fac si eu cateva si sa vi le arat. Ceasul este fabricat integral din titan sau "super titanium" cum ii zice Citizen si beneficiaza si de intarirea suprafetei pentru a rezista mai bine zgarieturilor, "Duratect" se numeste pe limba Citizen.

Poza la mana:

Imagine

Inchizatoarea bratarii - extrem de buna ca marime, foarte confortabila, "foarte functionala" asa cum te-ai astepta, tolerante foarte mici, "Citizen" gravat cu laser

Imagine

Inca o poza cu bratara. Se remarca in mod deosebit finisajul zalelor, aspectul general este de metal sablat, insa ce ies in evidenta sunt partile polishate, care se vad in extremitatile zalelor mari respectiv sus/jos zalelor mici care sunt polishate si in acelasi timp au si un profil anume cu muchiile estompate. Este un efect spectaculos, mai ales cand rotesti ceasul la mana si privesti bratara din mai multe unghiuri

Imagine

Detaliu cu suprafetele carcasei. De sus in jos avem un bezel care este polishat in partea de sus unde intalneste safirul, sablat pe lateral si iarasi polishat la baza. Sub bezel este o suprafata mica polishata si usor inclinata spre privitor, iar apoi carcasa este sablata in totalitate, cu unghiuri si muchii prin care Citizen ne sugereaza senzatia de viteza si precizie, ceea ce este si adevarat, sincronizarea prin GPS ia 2-3 secunde iar limbile sunt antrenate de mai multe motorase care asigura o trecere rapida intre diversele moduri pe care le poti utiliza poate chiar zilnic (ora pe glob, cronograf, alarma)

Imagine

Inca un detaliu asupra carcasei, vazuta din profil

Imagine

Tot cu carcasa

Imagine

Detaliu general cu cadranul ceasului

Imagine

Detaliu cu secundar, minutar si indecsi

Imagine

Indecsi din profil

Imagine

Un aspect notabil care trebuie mentionat, desi sub o nota subiectiva desigur, este cat de confortabil este ceasul si pentru mine este simplu: este cel mai confortabil ceas cu carcasa si bratara de metal pe care il am. Masa redusa si designul ansamlului de carcasa + bratara il fac a fi un ceas extrem de confortabil, pe care poti sa uiti ca il ai la mana. Catarama bratarii nu are un sistem de ajustare "ad-hoc", insa probabil poti aduce bratara la o lungime care sa te satisfaca in mai multe situatii deoarece pot fi scoase zale intregi cat si jumatati de zale.

Un minus real al ceasului este ca pe cat de spectaculoti sunt indecsii, au o insertie de culoare alba si nu toata suprafata ei este acoperita cu substanta luminoasa, deci depunerea efectiva de substanta luminoasa este destul de mica, ceea ce face sa fie un ceas destul de greu de citit pe intuneric.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mai 2020, 16:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
Multumim pt prezentare.Sa-l purtati cu placere pt ca eu zic ca asta conteaza cel mai mult(dupa sanatate bineinteles :D ).Am avut si eu in vedere acest model,dar din motive pur subiective a castigat concurenta.Avand in colectie asa o piesa s-a rezolvat cu referinta dupa care se regleaza automaticele.

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mai 2020, 17:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Excelente poze, Clipper! sigur ca si impresiile tale sunt mai mult decat bine-venite...
Personal sunt distras uneori cand vad fotografiile tale, pentru ca ajung sa imi capteze atentia mai mult decat ceasul in sine. Absolut superbe!
Frumoase muchiile fatetate ale acestui ceas, bine realizat.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Mai 2020, 20:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Foarte frumos designul. O astfel de carcasa e aproape imposibil de re-polishat, pentru cei ce sunt fani. :)
Cum sunt pusherele la apasare?
Si ele au un design interesant.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Mai 2020, 20:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Au un punct de contact ferm, cu o cursa scurta, se simt bine in opinia mea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România