Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 04:41

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mecanism Orient Automatic
MesajScris: 27 Dec 2019, 12:32 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
Salutare si sarbatori fericite! Ma uitam de un Orient automatic si am gasit doua modele. Mi-a atras insa atentia diferenta dintre mecanism. Desi sunt ceasuri in acelasi buget si mecanismele au aceeasi abatere, sunt diferite. Oare sa fie unul mai fiabil decat celalalt? Sincer, cel de calibru f6722 arata mai bine, mai modern si tinand cont ca vorbim de un ceas open heart parca l-as alege.

Imagine Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mecanism Orient Automatic
MesajScris: 27 Dec 2019, 12:50 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Calibru f6722 este mai nou si ofera armare manuala, hack second ,setare rapida a datei.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mecanism Orient Automatic
MesajScris: 27 Dec 2019, 13:03 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
Multumesc, atunci asta imi intareste alegerea. Sa aveti o zi buna!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mecanism Orient Automatic
MesajScris: 27 Dec 2019, 15:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
sclifositu scrie:
Multumesc, atunci asta imi intareste alegerea. Sa aveti o zi buna!

Nu stiu daca este asa simplu, pentru mine cel putin. Am amandoua mecanisme si mie mi se pare ca F6N este mai zgomotos, nu stiu daca se incarca la fel de repede ca 469xx. Mi-amintesc ca recent, cineva de pe forum mi-a spus o vorba... daca stranuti in fata Orient-ului cu vechiul calibru, o ia din loc rapid :P . Mai pe scurt, avand vechiul calibru intr-un Mako1, n-as renunta sub nici-o forma la el in favoarea noului F6xx. Intoarcere manuala, da...toti vrem, dar totodata umbla vorba ca nu este bine sa il intorci manual decat rareori si atat cat sa o ia din loc secundarul. Si atunci ma intreb... am o functie dar cu restrictie... Ramane hack second-ul sa ne aranjeze mai mult... oare?
469xx face parte din alta generatie, glorioasa. Este F6N la fel de fiabil?

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mecanism Orient Automatic
MesajScris: 27 Dec 2019, 19:59 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
Nu sunt cunoscator pe parte tehnica, mi-a atras atentia f6722 ca, fiind vorba de open heart, arata mai bine, e mai modern, si are gravat un patern dragut. Cel cu vechiul calibru insa, indica si ziua plus AM/PM, dar sincer nu imi sunt folositoare. Cred ca merg pe f6722, ar trebui sa fie cel putin la fel de fiabile. Cat despre armare, nu este atuu pentru mine ca se armeaza manual pentru ca oricum o sa il port la anumite ocazii. Asta este modelul cu vechiul mecanism https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-ori ... 41197.html
Cel cu f6722 https://www.japora.ro/ceas-barbatesc-or ... duct-tab-3


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mecanism Orient Automatic
MesajScris: 27 Dec 2019, 21:08 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Si eu urmaresc un model mai nou de orient cu inima la vedere :lol:
https://www.orient-watch.com/Collection ... RA-AG0028L
Initial urmaream tot acest model dar fara open heart.
Mecanismul cu F6 are si mai multe rubine.
Eu prefer armarea manuala, deoarece le folosesc rar si il armez de 5 ori de la cheita, apoi setez data si il pun pe mana. Chestia asta este cam subiectiva si fiecare cum este obisnuit.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mecanism Orient Automatic
MesajScris: 27 Dec 2019, 21:35 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
Superb si elegant. Si eu m-am tot uitat la unul asemanator, dar nu asa elegant, se incadra in bugetul meu insa nu este open heart https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-ori ... 33445.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mecanism Orient Automatic
MesajScris: 28 Dec 2019, 00:27 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
sclifositu scrie:
Superb si elegant. Si eu m-am tot uitat la unul asemanator, dar nu asa elegant, se incadra in bugetul meu insa nu este open heart https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-ori ... 33445.html


Si asta este open heart. Orient face o multime de modele ai de unde alege! Cele la care incepe seria cu FAG... sunt cu mecanism F6.Un pret adevarat ar fi 100-130$. Daca iti iei unul eu te sfatuiesc sa-l cumperi cu bratara, cureaua la orient mi se pare foarte tare si la purtare deasa crapa. Are un prieten un bambino seria 2 si a patit. Eu am luat acum 1 an cel mai ieftin model cu F6 tot pe curea, i-am pus bratara.S-au poti sai pui alta curea aftermarket.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mecanism Orient Automatic
MesajScris: 28 Dec 2019, 00:55 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
Mersi de sfat, dar toate ceasurile pe care le am au curea de piele. Metalul ma jeneaza, ingreuneaza ceasul si deseori imi agata parul de pe mana asa ca am renuntat de mult :) . totusi am un avantaj, ca nu transpir excesiv si nu am probleme cu curelele, imi tin mult timp. Saptamana trecuta am achizitionat un edifice tot cu curea. Legat de pretul corect al unui Orient ai perfecta dreptate doar ca la noi, datorita taxelor vamale si a legislatiei care obliga la 2 ani garantie si contracte cu firme de service, costurile se ridica si nu prea am rabdare sa le bage bb la oferta :). Si apropo de curele, sunt multe modele interesante pe ali sau ebay la preturi rezonabile sau chiar aici pe forum era un coleg care facea manual, tratate, si purtate la ocazii tin ani de zile.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mecanism Orient Automatic
MesajScris: 28 Dec 2019, 06:36 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Incearca si pe Bombastic.ro, parca sunt mai ieftine. Sau aici https://www.creationwatches.com/product ... tches-252/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mecanism Orient Automatic
MesajScris: 28 Dec 2019, 18:13 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
Au ceva modele frumoase si pe bombastic, cat de ok este site-ul? Numele nu prea imi inspira incredere. Ai mai comamdat de la ei?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mecanism Orient Automatic
MesajScris: 28 Dec 2019, 19:16 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Nu am comandat de la Bombastic, dar am vazut colegi de forum care au comandat si e ok. Dar nu cred sa fie mai ok BB, care mi-a trimis ceasul Orient cu cutia lui fara nici o carte .Dupa ce am sunat la ei mi-au trimis un card de garantie internationala de 1 an.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mecanism Orient Automatic
MesajScris: 28 Dec 2019, 19:45 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
Eu am mai comandat de la bb si nu am avut probleme. Am cumparat inclusiv din magazinul fizic, dar am mai citit pe forum pareri negative despre ei. In caz de ceva se poate face si retur. Casio de la ei de saptamana trecuta a venit impecabil, impachetat bine si am primit un voucher de 10% pentru urmatoarea comanda. Asta e, speram sa avem bafta, si pe principiul alegi pana culegi, sper sa fi ales bine ca m-am hotarat la modelul cu f6722. Mi-a placut stilul clasic si totusi modern, cu cadran albastru cu patern. Nu stiu daca il mai prind anul asta dar este binevenit si in 2020.
https://youtu.be/dA32LRldT18


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mecanism Orient Automatic
MesajScris: 28 Dec 2019, 20:12 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Cumparat de black friday 2018, dar il port foarte rar.Ceasuri mecanice port rar din cauza serviciului in campuri electromagnetice.
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mecanism Orient Automatic
MesajScris: 28 Dec 2019, 20:35 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
Exact modelul comandat de mine. Hehe, cum se comporta? De BF la ce pret l-ai prins?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România