Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:57

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 12 Mai 2018, 14:47 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Episodul 1.

Nah.....nu omorati tastatura si nici pe bietul "Google", conceptul "Eco-Dive" nu exista, e licenta mea....poetica sub care-mi propun sa va povestesc ce se intampla cand renunti la idea de diver automatic si te indrepti, timid dar interesat.....catre quartz, fie el si incarcat...de soarele puternic (sic!), neiertator si.....cvasi-inexistent al Irlandei 8) OK, experienta mea cu ceasurile "electrice" e aproape egala cu zero, sigur ca am avut cateva radio-controlate, cateva foarteeee subtiri, cateva foarte frumoase si.....cam atat.....
dar cu putin "thinking outside the box"...iata...poti invata intotdeauna ceva nou....

Asadar, acum vreo 3 - 4 luni ma suna un prieten si dintr-una.....intr-alta....ma roaga sa-l ajut sa-si aleaga un diver pana in 200 de euro...ca vine vara, ca vrea sa inoate.....sa-l loveasca de toate alea.....sa n-aiba grija lui......s.a.m.d....nimic special...in tonul obisnuit al solicitarii de sfaturi atat de dese si la noi pe ceasornicar......

Acuma.....desigur....primul gand ne duce la automatice, Seiko, Citizen plus ceva micro-branduri cu mecanisme japoneze....si altii, inclusiv Sea-Gull. Problemele sunt insa doua: e aproape imposibil/nesustenabil sa recomanzi un mecanic unei persoane care poarta quartz de 20 de ani pentru ca.....dupa o saptamana - sau mai repede :roll: ....te va suna si-ti va spune ba ca ceasul s-a oprit in timpul noptii, ba ca o ia inainte cu 20 de secunde pe zi....ba ca...ce face el pe ceasurile mecanice si pe recomandarea ta :oops:
A doua (problema) complica si mai mult lucrurile: sub 200 de euro avem....da....200 metri, carcase SS si uneori si cate o certificare ISO dar....nu gasim niciun mecanism cu adevarat bun, indiferent ca vorbim de 7S26 si derivatele sale, de noile 4RXX - de la Seiko....(aici multi colegi ma vor contrazice) :) sau de Miyota 8XXX de la Citizen(!). Iar chinezii, din pacate, nu merita nici macar un rand in contextul discutiei noastre.....

Deci....quartz, quartz....si quartz din nou, segment in care....optiunile sunt foarte variate si - cu toata dragostea de ceasuri mecanice - apar cateva plusuri, cum ar fi o grosime semnificativ redusa a carcasei, propietati anti-magnetice mai greu de gasit in alta parte...sau costuri reduse de mentenanta :)

In episodul 2 o sa va arat ce am ales impreuna cu prietenul meu si cum modelul mi-a placut atat de mult incat mi-am luat si eu unul...doar asa....ca sa povestesc despre "el" pe ceasornicar :) Pana atunci....simtiti-va liberi sa comentati! Si inca ceva: multumiri lui Zar, care mi-a deslusit cu rabdare si calm secretele mecanismelor Eco-Drive de la Citizen.

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Mai 2018, 12:09 
Neconectat

Membru din: 21 Sep 2016, 12:34
Mesaje: 66
Localitate: Bucuresti
valentin1234 scrie:
Episodul 1.
Asadar, acum vreo 3 - 4 luni ma suna un prieten si dintr-una.....intr-alta....ma roaga sa-l ajut sa-si aleaga un diver pana in 200 de euro...ca vine vara, ca vrea sa inoate.....sa-l loveasca de toate alea.....sa n-aiba grija lui......s.a.m.d....nimic special...in tonul obisnuit al solicitarii de sfaturi atat de dese si la noi pe ceasornicar......


Casio MDV106 raspunde perfect criteriilor de mai sus :D
Pacat ca nu se mai gaseste la $40 ca anii trecuti.
Sau un G-Shock "square" pt cei ce nu tin sa arate ca un diver.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Mai 2018, 12:33 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Eu n-am gasit altceva mai bun decat Certina DS Ribbon, acum cateva saptamani cand costau 188 usd la Ashford.
https://www.ashford.com/us/watches/cert ... 041-00.pid


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Mai 2018, 21:40 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
Casio MDV106 raspunde perfect criteriilor de mai sus :D
Pacat ca nu se mai gaseste la $40 ca anii trecuti.
Sau un G-Shock "square" pt cei ce nu tin sa arate ca un diver.


Casio s-a considerat - putin nedrept - ca nu e un nume care suna suficient de "bine" :oops:

Citat:
Eu n-am gasit altceva mai bun decat Certina DS Ribbon, acum cateva saptamani cand costau 188 usd la Ashford.
https://www.ashford.com/us/watches/cert ... 041-00.pid


Aici ne-am lovit de o alta problema - si eu am incurajat genul asta de atitudine - doar dealer autorizat....
In segmentul asta de pret a economisi 20-30 de euro mie mi se pare total irelevant daca nu ai o garantie viabila...
In plus, cred ca pretul pe Ashford e fara taxe.......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Mai 2018, 21:56 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Din start, nici vorba de 20-30 de dolari.

BBcollection vinde acest ceas (cu reducere de 50% - la misto, ca da bine) cu 1.460 de ron
https://www.bbcollection.ro/ceas-certin ... 21027.html

Adica fix dublu fata de cat am platit eu. Ma surprinde ca recomanzi evitarea dealerilor gri pentru ceasuri de 200 de dolari.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Mai 2018, 22:22 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
cataradoi scrie:
Din start, nici vorba de 20-30 de dolari.

BBcollection vinde acest ceas (cu reducere de 50% - la misto, ca da bine) cu 1.460 de ron
https://www.bbcollection.ro/ceas-certin ... 21027.html

Adica fix dublu fata de cat am platit eu. Ma surprinde ca recomanzi evitarea dealerilor gri pentru ceasuri de 200 de dolari.


BB are strategia lui, pe care nu am s-o comentez....cu atat mai mult pretul in discutie......dar tot BB ofera zeci de modele - ca sa fim obiectivi......la cel mai bun pret AD din lume......deci......lucrurile se echilibreaza pe undeva....subliniez, vorbesc strict de AD!

DA, recomand evitarea dealerilor gri pentru orice fel de ceas, indiferent de segmentul de pret discutat. Si cred ca asta are legatura atat cu experientele mele personale cat si cu apetitul pentru risc al persoanei care cere un sfat, o parere....Costa atat cu
garantie si atat fara.....e o dilema veche de cand lumea....si fiecare alege ce vrea....nu?

De altfel, cred ca....voit sau nu, intretii o confuzie des intalnita - dand exemplu acel Certina pe Ashford - si anume semnul egal
intre piata Europeana si cea Nord Americana, unde vorbim de cu totul alte preturi, strategii de marketing sau....clienti.....si aici
am sa explic putin: pentru clientul mediu american, atunci cand cumpara ceva, conteaza un singur lucru - pretul! Asa a fost
educat, asa face. In Europa, din fericire...inca se gandeste altfel 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Mai 2018, 22:56 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Tu "uiti" sa spui un lucru, de fapt, chiar doua.
1. Ceasurile pe care BB le vinde cu reducere de 50% sunt ceasurile care au stat prin vitrinele magazinelor in ultimii x ani. Aceleasi ceasuri pe care un delaer gri in State le vinde cu 80% reducere. Eu locuiesc momentan in Polonia si, inclusiv aici, exista notiunea de outlet de ceasuri. Da, este AD si iti da garantie; da, iti vinde ceasul care a stat 5 ani in vitrina, dar aplica o reducere substantiala. In Romania, BB se face ca ploua. Daca eu ii cer un ceas cu reducere 50% sa mi-l aduca "tipla" din fabrica, nu poate.

2. Povestea garantiei este adesea exagerata, mai ales daca vorbim de ceasuri Swiss Made de 2-3-5 sute de euro, care au trecut printr-un control al calitatii oricum. In secundar, daca nu gresesc, inclusiv BB trimite ceasurile la Claudiu sa le repare. Si asta este exceptionar, dar iti dai seama ca ceasurile ajung si la ceasornicari neica-nimeni din afara retelei BB.

Dar divagam de la discutia initiala. Care este, pana la urma, ceasul luat?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Mai 2018, 11:21 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Asta am ales: Citizen Promaster Eco-Drive Divers Watch BN0150-28E

Imagine

Citat:
Povestea garantiei este adesea exagerata


In cazul asta as spune ca nu e exagerata. Pentru anumite tari printre care si Irlanda, garantia oferita de Citizen
este de 5 + 1 ani. Mai mult decat atat, acumulatorul va fi inlocuit fara costuri pe toata durata de viata a ceasului :!:
Sigur, povestea are un "catch" - la interventie vor schimba si niste garnituri si vor face un test de presiune - absolut
normal de altfel - operatii care nu sunt gratis si probabil acopera si costul acumulatorului 8)

In episodul 2 o sa povestesc cate ceva despre ceas, de ce l-am ales pe el si nu altul si cum se comporta/simte dupa
ceva mai mult de o luna de purtare :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mai 2018, 12:30 
Neconectat

Membru din: 17 Oct 2017, 21:51
Mesaje: 20
Aha , inseamna ca am nimerit pe aproape .
Eu am crezut ca alegerea finala va fi aceasta :
https://www.citizenwatch.eu/product/nh8380-15ee/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mai 2018, 12:46 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
valentin1234 scrie:
Asta am ales: Citizen Promaster Eco-Drive Divers Watch BN0150-28E

Mie-mi place mult ceasul. Cred ca a fost o alegere foarte buna.

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mai 2018, 13:04 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Multumesc Mihai! :)

Victor, ne-am uitat si la aceste relativ noi automatice, atata ca-s foarte mari si cu
100 WR/fara coronita pe filet....sunt un fel de pseudo-diver :) Eu in tot cazul nu as inota cu ele...

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mai 2018, 18:44 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Acuma.....ce mi-a placut (subiectiv, desigur):

Logistic...vorbind...pentru mine acest ceas are o durata de viata de 5 ani. Atata cred eu ca ar trebui sa reziste.
Datorita sistemului Eco-Drive, cred ca in acesti 5 ani costurile de mentenanta vor fi zero. Ceea ce mi se pare OK.

Designul este unul indraznet - tool watch - care nu copiaza pe nimeni - iar calitatea fabricatiei mi s-a parut peste
media clasei/pretului, cu plusuri cum ar fi cadranul extrem de bine desenat, coronita semnata sau...probabil...cel mai
bun/precis bezel sub 200 euro.

Combinatia 11.5mm grosime/greutate sub 100 grame - cu cureaua originala sau cu acest pseudo-NATO din poze fac
ceasul extrem de usor de purtat, practic nu se simte la mana si se ascunde cu gratie sub manseta.

Lumina de noapte este fabuloasa, usor de citit si tine pana dimineata indiferent de durata de expunere la lumina din
timpul zilei...iar ziua, lizibilitatea cadranului e exemplara - am citit undeva ca ar fi tratat anti-reflex cristalul...desi eu ma indoiesc...

Data care, a la rigueur putea sa lipseasca, se citeste usor - contrar opiniilor exprimate pe net - si e inspirat integrata
in designul cadranului.....asta, desigur....daca vrei sa o vezi. Daca nu......e usor de ignorat.

Si ca sa nu zic numai de bine: aspectul de tool watch foarte apreciat de mine cel putin, are si un dezavantaj - Promaster
este probabil cel mai putin versatil din grupa sub 200 euro si se impaca relativ greu spre deloc cu o tinuta business
casual.....nu mai vorbesc de costum...jacheta.....sau frac si joben :( Si inca ceva....insertul bezel - din aluminiu presupun -
este imprimat/vopsit la o calitate modesta, sub cea generala a ceasului, de la 20-30 cm nu se vede insa de aproape, cu lupa.....

Ce spun altii:
https://www.youtube.com/watch?v=5FhzI5wdpYY
https://www.youtube.com/watch?v=yj2Kb6JBcl0

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mai 2018, 11:16 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
In loc de concluzii:

Segmentul Diver sub 200 de euro e unul extrem de disputat de producatori, unde elvetienii sunt practic inexistenti....
iar crema e luata de cei trei mari japonezi, indiferent ca vorbim de automatic sau quartz: Seiko, Citizen si Casio....iar in
acest context - fara a avea pretentia ca am dreptate - 28E mi s-a parut cea mai buna alegere luand in considerare toate
criteriile relevante pentru mine.....posibil irelevante pentru altcineva.....

Practic, in cursul cautarilor mele am identificat un singur model - pur subiectiv, repet - cu un raport calitate/pret mai bun,
exclus din discutie nu datorita calitatilor intrinseci, exceptionale de altfel, ci din simplul motiv ca l-am avut acum ceva vreme.
Am scris mai multe despre acest subiect aici:
viewtopic.php?f=42&t=33852&p=242433&hilit=deveselu#p242433

Inchei cu inca o poza:
Imagine

Multumesc daca ati citit,
Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mai 2018, 14:45 
Neconectat

Membru din: 17 Oct 2017, 21:51
Mesaje: 20
Ar mai fi fost un concurent , Invicta .
Dar , exista un dar , nu-mi inspira incredere deoarece calibrele folosite nu sunt realizate " in house " si le lipseste o anumita doza de originalitate , desigur nu este o marca japoneza ( deci subiectul ar fi trebuit deschis in alta sectiune a forumului ) .
Pretul accesibil , aspectul destul de finisat pentru acest pret .
Oare ar fi fost de luat in seama ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mai 2018, 15:18 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
DA, nu sunt finisate rau iar daca vorbim de quartz, faptul ca nu folosesc un calibru in-house e cred irelevant.
Prin 2010 - 2013 in America de Nord era foarte popular un Diver automatic cu Miyota 8200 cred...si care
se vindea la 80 - 100$. Carcasa era insa cea care nu inspira incredere - pentru un Diver - fiind facuta nu
se stie unde si de catre cine....despre asta vorbesc:
https://www.youtube.com/watch?v=0KSD-YytN7c

Cred insa ca principala problema la Invicta este - pentru mine - ca.....incearca sa copieze prea mult Rolex.....
Si cine-si doreste o copie de 100$ dupa Rolex.....la mana?

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România