Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 05:53

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 13 Iun 2010, 21:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2485
Localitate: Bucuresti
Salutare,

Cum va incarcati voi solarele?

Eu am un Citizen EcoDrive pe care (acum) il las pe balcon sa bata soarele in el. In timpul unei zile, prinde cateva ore bune de soare care bate direct in el (asta pana se muta peste bloc).

- oare pentru cat timp se incarca daca sta cateva ore direct in lumina soarelui?

- daca se incalzeste tare, e vreo problema pentru mecanism (acum cand sunt 35 de grade afara, daca mai si sta jumatate de zi in soare, ajunge sa fie fierbinte)?

- la toamna/iarna cand vor fi nori, ploaie, zapada si nu il mai pot lasa pe marginea balconului - cum il mai incarc?

- am inteles ca la lumina becului se incarca foarte greu...

Merci.

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Iun 2010, 22:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Eu cred ca nu trebuie expus asa violent la soare se supraincalzeste si sigur este afectat,poti sa-l lasi la soare dar in camera la o temperatura rezonabila si se incarca la fel fara sa-l "fierbi",se incarca de la intensitatea luminii nu de la caldura generata de ea.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Iun 2010, 23:50 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2009, 21:09
Mesaje: 1224
Workman scrie:
Salutare,

Cum va incarcati voi solarele?

Eu am un Citizen EcoDrive pe care (acum) il las pe balcon sa bata soarele in el. In timpul unei zile, prinde cateva ore bune de soare care bate direct in el (asta pana se muta peste bloc).

- oare pentru cat timp se incarca daca sta cateva ore direct in lumina soarelui?

- daca se incalzeste tare, e vreo problema pentru mecanism (acum cand sunt 35 de grade afara, daca mai si sta jumatate de zi in soare, ajunge sa fie fierbinte)?

- la toamna/iarna cand vor fi nori, ploaie, zapada si nu il mai pot lasa pe marginea balconului - cum il mai incarc?

- am inteles ca la lumina becului se incarca foarte greu...

Merci.



Din experienta mea Citizen e mult mai eficient decat Casio, si problema nu e asa de acuta decat daca ai unul foarte-foarte descarcat pe care-l incarci prima oara.

Dupa parerea mea marea 'smecherie' este incarcare ZILNICA cate putin - la majoritatea EcoDrive 2 minute/zi in soare direct sau 5 minute afara sub un cer acoperit este suficient pentru a reincarca pentru 1 zi !!!

Eu la solarele mele in general evit lumina solara directa pentru mai mult de 5 minute/zi (in general UV-ul imbatraneste mare parte din coloranti, si doar modelele realmente de foarte-foarte inalta calitate au cadran metalizat si indici metalici aplicati chiar si la secunde, insa mai intotdeauna se gaseste si ceva 'tiparit') - vara de fapt le pun in total cam 2-3 ore/saptamana in lumina indirecta (dar intensa) la fereastra, iarna le mai las sa ajunga si soarele direct pe ele cateva minute / zi (pentru ca asta se poate intampla mai rar), insa intotdeauna evit ca temperatura ceasului sa treaca mai sus de 40 grade Celsius.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Iun 2010, 23:58 
Neconectat

Membru din: 14 Apr 2009, 21:24
Mesaje: 565
Tatal meu are un Citizen Eco drive, pe care il poarta "cum il taie capul". :lol: Si in soare, si in apa si o luna in sertar, si la umbra si in ploaie.... si merge perfect. Asa ca...

Ceasurile astea sunt mai rezistente decat credem noi (impatimitii) si... trebuie purtate. In plus, la eco drive exista un indicator de energie slaba.

In concluzie - tu poarta-l ca el isi poarta singur de grija cu incarcarea cu energie. :wink:

_________________
Some people call it obsession, i call it passion.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Iun 2010, 00:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
De acord !
eco- drive e cel mai bun ! Merge 6 luni la intunerisc si se incarca si la bec !
In soare puternic se incarca de la 0 la max in cateva ore asa ca ...!! Fara griji la supraincarcare este protejat de circuitul intern !
Eu il recomand ! :wink:
La Casio e OK si mai au si functia PS care opreste afisajul dupa ce intunericul depaseste cateva ore !

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Iun 2010, 17:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2485
Localitate: Bucuresti
Solarele astea se incarca si daca le opresti?
Daca eu la Citizenul meu EcoDrive, trag de remontor si il opresc (dar il las la soare) - se mai incarca sau e musai sa il las mergand?

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Iun 2010, 18:43 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Incarcarea se face indiferent daca tragi sau nu remontoarul.
Eco-drive-ul se incarca de la 0 la capacitate maxima in cca5 ore la lumina soarelui puternica si directa.
La bec de 40W la distanta de 60cm se incarca in 400 de ore.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Iun 2010, 21:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2485
Localitate: Bucuresti
catalinus scrie:
[quote="

"Eu la solarele mele in general evit lumina solara directa pentru mai mult de 5 minute/zi (in general UV-ul imbatraneste mare parte din coloranti, si doar modelele realmente de foarte-foarte inalta calitate au cadran metalizat si indici metalici aplicati chiar si la secunde, insa mai intotdeauna se gaseste si ceva 'tiparit')".[/quote]


Hai ca am rezolvat cu radiatiile UV care pot dauna cadranului....am facut o improvizatie - astfel ca, acum deasupra cadranului (cam la 1-1,5 cm inaltime) sta o lentila polarizata de la niste ochelari de soare Polaroid la care s-a rupt rama.

Deci intre cadranul ceasului si razele soarelui este lentila polarizata. Lumina ajunge, dar UVul nu... ;-)

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Iun 2010, 23:43 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2009, 21:09
Mesaje: 1224
Workman scrie:
...
Deci intre cadranul ceasului si razele soarelui este lentila polarizata. Lumina ajunge, dar UVul nu... ;-)


UV-ul este doar partea cea mai daunatoare (si efectul sau asupra substantelor luminescente este cel mai bine masurat - e un post relativ recent cu link-uri la asa ceva), dar nu singura daunatoare - e adevarat ca per-total poate sa ia 10-30 de ani pana ca efectele sa devina vizibile, dar asta nu inseamna ca nu exista :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Iun 2010, 17:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Iul 2008, 11:27
Mesaje: 887
Localitate: Tg. Mures
off-topic
Imagine
Respectiv la al meu Solar 1, dupa o perioada in care chiar am crezut ca acumulatorul a murit, am observat o scurta revigorare, acum lasandu-l la incarcat direct la soare cate 2 ore, oferindu-mi o rezerva de peste 24 de ore. In specificatiile initiale pentru o incarcare full ar fi trebuit sa imi ofere o rezerva de 50 ore. Oricum, fiind un ceas ce il port prin rotatie nici ca as cere mai mult de 24 de ore, fiind mai mult o valoare sentimentala


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Iun 2010, 21:19 
Neconectat

Membru din: 09 Feb 2009, 00:18
Mesaje: 66
Localitate: italia
Detin si eu un model de Citizen Eco Drive cred ca e din primele modele pt. ca l-am cumparat prin 2000 din Italia si am dat o cifra considerabila la acea vreme.In manualul care il insotea scrie ca o incarcare completa asigura functionarea ceasului cu alarme cronograf etc pt 80 de zile.Eu l-am verificat doar odata si culmea e ca a depasit cele 80 de zile.Acum nu-l mai port dar functioneaza pt. ca-l tin pe birou,si se tot incarca de la lumina din camera.Personal subscriu ce au spus si alti membri ca sunt foarte foarte rezistente aceste ceasuri.Eu l-am purtat si la munca si la mare si la piscina si nu am avut niciodata probleme cu el de nici un fel.Dealtfel e unul din putinele ceasuri pe care nu l-am desfacut niciodata si probabil nici n-o sa-l desfac ,atat timp cat functioneaza. Ar mai fi de mentionat ca in toata aceasta perioada s-a oprit de circa 4-5 ori pt. ca sotia cand facea curat il punea prin cine stie ce sertar si pana sa-l gasesc saracul ramanea fara energie.
Un ceas care ma facut sa fiu mandru de precizia si rezistenta de care a dat dovada in toti acesti ani.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Iun 2010, 21:45 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2009, 21:09
Mesaje: 1224
bogdan_iasi scrie:
off-topic
Respectiv la al meu Solar 1, dupa o perioada in care chiar am crezut ca acumulatorul a murit, am observat o scurta revigorare, acum lasandu-l la incarcat direct la soare cate 2 ore, oferindu-mi o rezerva de peste 24 de ore. In specificatiile initiale pentru o incarcare full ar fi trebuit sa imi ofere o rezerva de 50 ore. Oricum, fiind un ceas ce il port prin rotatie nici ca as cere mai mult de 24 de ore, fiind mai mult o valoare sentimentala


Acelea cred ca sunt dintr-o generatie anterioara (ca proiectare) sistemului curent larg-raspandit Citizen EcoDrive - care din cate stiu eu cel putin dupa 2000 a avut intotdeauna acumulator Litiu-Titaniu MT920, pe cand primele generatii chiar au folosit un condensator !!! In general la multe autoquartz/kinetice tot la fel din prima generatie condensatorul respectiv se poate inlocui cu MT920 cu rezultate acceptabile ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Iul 2010, 16:18 
Neconectat

Membru din: 28 Sep 2008, 19:17
Mesaje: 1138
De nevoie , am facut un test .
Pentru ca m-am mutat , aprope toate ceasurile au stat in cutii pentru 2 saptamini .
Intre ele : 4 EcoDrive si 5 ( parca ) solare de la Casio . Nici unul nu arata ca s-ar fi descarcat ( la Casio arata full , iar la Citizen nu bate secundarul la 2 secunde ) .

Toate cele bune
Nicu

_________________
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Ian 2021, 23:05 
Neconectat

Membru din: 08 Ian 2021, 22:51
Mesaje: 3
Bună seara și La mulți ani!!
Am un Ceas Citizen EcoDrive H610-S092311 la care i-am schimbat capacitorul. De unde am achiziționat capacitorul, acesta a venit semi încărcat (am fost la ceasornicar și mi-a spus sa pun ceasul la soare să-i încarc acumulatorul aproximativ 48 ore altfel pana seara o sa se descarce și asa a fost).
Cum îmi recomandați încărcarea acumulatorului în perioada aceasta și cât timp trebuie sa stea la lumina pentru o încărcare totala).
L-am ținut la lumina unei lanterne led, funcționează dar dacă opresc lanternă, acesta în aprox. 40 min se oprește.
Cum sa procedez?
Multumesc!!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Ian 2021, 23:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
Ca sa-ti faci o parere cam ce inseamna incarcarea pe baza de lumina,asa la repezeala,dar e cam valabila si la Citizen,ai un tabel chiar la pg1:

https://storage.seikowatches.com/produc ... 13_web.pdf

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România