Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:49

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Achizitie automatic Zeppelin!
MesajScris: 29 Apr 2021, 21:35 
Neconectat

Membru din: 13 Feb 2021, 22:18
Mesaje: 26
Salutatre comunitate,revin,din nou,cu intrebari si nelamuri la care sper sa gasesc raspunsuri!Si o sa incep cu faptul ca,inca caut un automatic bun(am uitat de C07.111 si tot ce deriva din el) iar in cautarile mele am pus ochii pe un Zeppelin cu 2824-2/SW 200(acesta-i modelul https://www.irisimo.ro/zeppelin-8452-5 ) si de aici apare prima intrebare!Concluzionez corect cand spun ca modelul asta ii vandut atat cu ETA cat si cu Sellita iar asta in functie de ce "chef" au avut ei la montaj,da,concluzionez corect?!Apoi per general brand-ul asta-i oK?!"Made In Germany" asta ii pe bune,nu de alta dar am citit aici pe forum la cineva care sustinea ca de fapt ii Made in China(Zeppelin in general) ceea ce mi se pare bizar atata timp cat tu scrii una si de fapt ii alta,aia-i reclama falsa,fals in declaratii...nu stiu(poate-s prea prostut eu si nu inteleg ce se petrece la nivel real in lumea asta)!Apoi mai am o nelamurire legata de acest producator de mecanisme,Ronda,despre care nu stiu nimic dar cateva persoane prin postarile lor(aici pe forum) ar fi lasat de inteles ca n-ar fi cine stie ce de capul lor chestii din astea,si as vrea sa stiu cam ce-i cu ei!Nu de alta dar vreau sa-mi mai iau si-un quartz tot de la Zeppelin (modelul ar fi asta https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-zep ... 44990.html ) l-am vazut in magazin,pe viu,si tare mi-a placut,pentru gusturile mele ii tare fain dar,m-am lovit de nelamurirea asta numita Ronda si de o a doua nelamurire si anume Swiss parts,Swiss technology!Ce anume vrea sa zica,si asta cu exactitate!Ca de inteles pot intelege ca ii asamblat in alta parte cu piese de la ei(Ronda) dar il asambleaza Zeppelin in Germania(sau China din spusele colegului de forum)?Si de ce diferenta asta Swiss made 10 rubine si Swiss technology 5 rubine (asta in cazul quartz-ului folosit in cazul de fata 5020.B)iar mecanismele astea ale lor din seria 5000 cronograf sunt bune,fiabile?!
In speranta ca n-am obosit pe nimeni :) cu intrebarile,curiozitatile si lipsa mea de cunostinte in ast domeniu astept cu nerabdare raspunsuri de la voi dragi colegi de forum,raspunsuri ce-s menite sa ma lamureasca un pic!
Multam fain anticipat si,numa bine!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie automatic Zeppelin!
MesajScris: 29 Apr 2021, 21:57 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
O iau cu coada....ca sa nu uit..... :oops:

Ronda ala e ok dar nu grozav, iar in general cele Swiss Made sunt produse in....Elvetia si cele Swiss Parts/Technology....in alta parte.....
Zeppelin e ok si el.....nimeni nu cred ca stie exact unde e produs/asamblat.....dar ceva se face si in Germania....cu siguranta....
Oricum, calitatea generala a fabricatiei e buna....nu-i o tzeapa.....

La automatice....ca si altii...daca au Eta pun Eta.....daca au Sellita......pun.....Sellita :idea:

Am intrat pe cele doua link-uri ale tale si nu pot sa nu ma/te intreb: de ce ai da 3200 de lei pe doua ceasuri bunicele
si nu pe un singur ceas....bun?

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie automatic Zeppelin!
MesajScris: 29 Apr 2021, 23:56 
Neconectat

Membru din: 13 Feb 2021, 22:18
Mesaje: 26
Salutare din nou Valentin,cum sa-ti raspund la intrebare?!Cu automaticul mi-a ramas inca din februarie cand am vazut ce greseala am facut cu "bijuteria" de C07.111 de pe Tissot si de grabit ce-am fost pana am decis sa iau ce mi-ai recomandat tu(acel Tissot mecanic nu automatic) a dat covid-ul in mine,a trecut si ziua mea si cand am iesit din spital nu-l mai aveau...nice :( iar de atunci is in cautari!Am dat peste asta din cauza faptului ca,l-am vazut "intamplator" pe cel cu quartz mi-a atras atentia si am inceput sa "studiez" ceea ce ofera Zeppelin in general...no,cam asa sta treaba!De ce doua "bunicele" si nu unu bun?!Apai no,lucrurile de genul asta eu personal le vad si cu emisfera dreapta a creierului(da stiu ciudat pentru un barbat)dar nu-i bataut in cuie...automaticul primeaza!Daaar,asta-i si pentru ca altceva sa-mi placa n-am gasit!In fine,repet nu-i batut in cuie quartz optional,automatic obligatoriu asta vreau eu.
Profit de ocazie sa mai intreb ceva,cava ce am reusit sa uit cand am scris primul coment si anume exista diferente de calitate intre 2824-2 si SW 200?Personal tind sa cred ca-i mai proasta "clona" ma insel?!
Asta o data iar al doilea lucru vis-a-vis de viitorul acestui mecanism mai exact eu il iau acum(teoretic,practic poate sa apara altceva pe radar sau chiar si-o recomandare) si-l folosesc dar,asta-i mai batran ca mine ETA nu-l mai produce (asta stiu sigur) dar cu piesele de schimb(in caz ca-i nevoie) cum ramane?!Ma gandesc eu asa pe termen lung...poate pun problema gresit nu stiu,intreb!

Multam fain inca o data si toate cele bune!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie automatic Zeppelin!
MesajScris: 30 Apr 2021, 10:30 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
exista diferente de calitate intre 2824-2 si SW 200?


Nu cred ca in momentul de fata exista diferente notabile de calitate intre Eta si Sellita. De altfel, Sellita a fost foarte multi ani
subcontractor pentru Eta.....Cred ca ceea ce spun de fapt este ca daca-ti place un ceas, si e la pretul corect...nu mai conteaza
asa mult - ca in 2010 de exemplu - cu care dintre cele doua e echipat.......

Citat:
dar cu piesele de schimb(in caz ca-i nevoie) cum ramane?!


Asta e o problema spinoasa! Dupa cum s-a mai discutat pe forum, Swatch Group vrea sa-i scoata de pe piata pe ceasornicarii
independenti prin refuzul de a le mai furniza piese de schimb....care probabil se vor mai gasi niste ani....fie noi fie din mecanisme
donatoare.....Dupa aceea insa....nu cred ca poate cineva sa-ti raspunda la aceasta intrebare si trebuie facuta trimitere catre
obligatia legala a producatorului de a furniza piese de schimb prin service-ul autorizat....care daca nu ma insel este de 10 ani
de la data incetarii productiei.......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie automatic Zeppelin!
MesajScris: 30 Apr 2021, 11:46 
Neconectat

Membru din: 13 Feb 2021, 22:18
Mesaje: 26
Mmmda,exact ce nu vroiam sa aud desii,banuiam eu ceva!Mi-am pus problema in felul asta pentru ca era de asteptat de la un "batranel" ca 2824-2,"batranel" dar bun sa apara "situatii" si-n situatia asta ii pus intr-o dilema!Pentru ca,eu orce versiune de C07.xxx nu mai cumpar nici mort(in conditiile astea crede-ma prefer quartz-ul ala de la Ronda) iar cu "frumuselul"ce face obiectul discutiei in cauza voi avea(probabil) "probleme" in viitor!Eu ma bucur de el acum,dar oadata cu trecerea timpului pun ramasag ca or sa apara "situatii" pe care nu stiu in ce masura voi reusii (bine,ceasornicarul) sa le rezolv!Is si mofturos si-n situatii din astea platesc orcat(daca am,daca nu fac rost) numa sa iasa cum vreau eu,dar daca omul ce poseda meseria n-are piese...dau din buze!Asta-i motivul real pentru care am pus problema asa!Is convins ca-i fiabil dar nu-i Iliescu sa fie etern :) Da,cum ziceam dilema dar daca aveti ideei pe care nu-s capabil sa le vad,va rog,luminati-ma!Sincer mi-e foarte greu sa-l las de-o parte mai ales "ca-i plin de optiuni" care mai de care mai ales in cadrul grupului,ce sa zic,aproape ca explodez de etuziasm!
Dar despre Miyota(am un feeling ca-s buni,buni tare) ce se poate zice?!Gresesc cand zic asta?Ca sincer sa fiu cam rezonez cu ideea de design a astora de la Zeppelin si am vazut ca au "cateva" modele echipate cu Miyota si,as fi tentat sa iau ceva,bine,cele echipate cu seria 9000...
Inca o data multam,multam fain nene Valentin pentru tot si,daca-ti face placere (si nu numai tie) sa ma mai lamuresti cu cate o informatie doua...te rog!

Aceste fiind zise va doresc tuturor toate cele bune si sarbatori fericite si linistite!Numa bine!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie automatic Zeppelin!
MesajScris: 30 Apr 2021, 12:40 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Miyota 9XXX e performant.....de altfel, el a fost conceput ca raspuns/concurent direct la ETA 2824.......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie automatic Zeppelin!
MesajScris: 01 Mai 2021, 13:38 
Neconectat

Membru din: 13 Feb 2021, 22:18
Mesaje: 26
Atunci sa-nteleg ca-i la fel de "batran" ca si elvetianul?!Si de la sine-nteles ca ma pot lovii de aceeasi problema ca si-n cazul lui ETA?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie automatic Zeppelin!
MesajScris: 01 Mai 2021, 16:48 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Ovidiu Ovidiu scrie:
Atunci sa-nteleg ca-i la fel de "batran" ca si elvetianul?!Si de la sine-nteles ca ma pot lovii de aceeasi problema ca si-n cazul lui ETA?


Miyota 9XXX a fost lansat in 2010. Cred ca si el si ETA 2824 servisate la intervale regulate pot functiona fara reparatii
15-20 de ani sau mai mult. Acuma.....drobul de sare.....daca.....daca.....daca.....poate sa cada oricand de pe raftul de sus... 8) 8) 8)

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie automatic Zeppelin!
MesajScris: 01 Mai 2021, 17:40 
Neconectat

Membru din: 13 Feb 2021, 22:18
Mesaje: 26
drobul de sare.....daca.....daca.....daca.....poate sa cada oricand de pe raftul de sus... 8) 8) 8) :D :D :D am inteles!Cum am spus nu-s deloc stiutor in ale ceasornicariei!Acum stiu ca pentru voi is amuzante intrebarile mele dar no...cand esti nestiutor!In fine,multam fain inca o data!

Numa bine!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România