Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:02

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3401 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200 ... 227  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 19 Iul 2021, 09:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iul 2021, 11:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Imagine

https://www.facebook.com/permalink.php? ... 3377142196
https://gramho.com/explore-hashtag/sbga371

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iul 2021, 16:49 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
bongiorno scrie:
ate14 scrie:
catalin.v scrie:
A fost atins subiectul carcaselor de bronz cu avantajele si dezavantajele percepute.
Daca este trend... atunci nici Hamilton nu a ramas indiferent, desi nu imi pot imagina de ce ar ridica o carcasa din bronz pretul atat de mult fata de una din inox.
In toata splendoarea, Hamilton khaki mechanical din bronz asteapta iubitorii de cocleala.


Promit sa pun poze cu el cand o sa il iau :)


Chiar nu inteleg aceasta moda!
Mai am prieteni care viseaza la ceasul de bronz. Marketing? Nu stiu. Cred ca Plictiseala! De Aur, Otel, de Plastic, de Ceramica...etc. Amintesc ceasurile cu carcasa din lemn. Oamenii cauta tot timpul mai binele. In cazul asta se adevereste ca e dusmanul binelui.

Serios?
Chiar m-ai ales pe mine ca subiect și tot ce postez ca tema de comentat?
Da...ador ceasurile din bronz pentru ca...de aia.
Hai sa iti mai dau niște teme de reflexie.
Te rog frumos sa ma certi pentru ca am ales sa conduc un V8 și un V6 în loc de un 3in linie de 0.9.
Te rog sa ma faci cu ou și cu oțet pt ca în umila mea colecție se regăsesc 3 Panerai fără valoare și istorie și vreo 100 de curele nepotrivite lor (confirm părerii tale) si un rahat de GS ...ca sa nu zic ca nu am și un quartz ca toata lumea bună.
Nici nu îndrăznesc sa mai zic și ca stau unde stau toți snobi și prostii în Nord când puteam, și nu stiu de de nu am ales sa stau în Zetari,Macarale etc.
După ce ma faci praf cu logica ta critica am o umila rugăminte la tine.
Fa te rog pentru mine doar un SOTC ca sa știu și eu ce am de făcut pe viitor in materie de ceasuri.
Sau de orice...
Te rog adu lumina în viata mea asa cum ai început (atat în public cât și în PM)
Mulțumesc în avans Maestre

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iul 2021, 16:54 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
marius111 scrie:
Serios?
Chiar m-ai ales pe mine ca subiect și tot ce postez ca tema de comentat?
Da...ador ceasurile din bronz pentru ca...de aia.
Hai sa iti mai dau niște teme de reflexie.
Te rog frumos sa ma certi pentru ca am ales sa conduc un V8 și un V6 în loc de un 3in linie de 0.9.
Te rog sa ma faci cu ou și cu oțet pt ca în umila mea colecție se regăsesc 3 Panerai fără valoare și istorie și vreo 100 de curele nepotrivite lor (confirm părerii tale) si un rahat de GS ...ca sa nu zic ca nu am și un quartz ca toata lumea bună.
Nici nu îndrăznesc sa mai zic și ca stau unde stau toți snobi și prostii în Nord când puteam, și nu stiu de de nu am ales sa stau în Zetari,Macarale etc.
După ce ma faci praf cu logica ta critica am o umila rugăminte la tine.
Fa te rog pentru mine doar un SOTC ca sa știu și eu ce am de făcut pe viitor in materie de ceasuri.
Sau de orice...
Te rog adu lumina în viata mea asa cum ai început (atat în public cât și în PM)
Mulțumesc în avans Maestre



Eeeeeh, epatăm cât epatăm ... până când toți ... flatulăm! :roll:

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iul 2021, 17:00 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
[/quote]

In rest - ramane cum am stabilit ... aici:

viewtopic.php?f=4&t=36377&hilit=panerai+atat+scump

[/quote]

Mulțumesc foarte mult pt acest link
Nu știam acest thread și a fost revelator.
Mai ales asupra motivației unora.
Unora care probeaza/creează franken-uri și visează cu ochii deschiși la "the real deal"

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iul 2021, 17:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
catalin.v scrie:
Initial nu am vrut sa raspund colegului Marius.

Eu nu inteleg de ce initial ai si postat asa ceva :D
In thread-ul adecvat eu postasem deja acest link aici, iar apoi deja a trecut cam prea multa vreme ca sa mai poata fi considerata o noutate stirea :)

Dovezile prezentate in articol sunt extrem de greu de contestat, practic sunt o sumedenie de poze cu data evenimentelor ce poate fi pozitionata clar in timp si se vede cu ochiul liber ca Stallone avea deja de multa vreme ceasul Panerai si ca este eronata povestea cu gasitul aleatoriu al firmei in timpul filmarilor Daylight.

Colegul Marius nu este un bun partener de discutie deoarece din motive nebanuite este complet marcat emotional de a avea in posesie ceasuri Panerai, ceea ce nu e nimic rau, desigur, dar reactioneaza de parca ar fi faurit el firma Panerai in sine sau o are in familie sau are actiuni la ea. Acest aspect il intalnim si la alte hobbies/pasiuni si tine de natura umana, poate cineva care este de meserie ne-ar putea explica mai bine de ce la un moment dat ajungem sa punem atata pasiune orbitoare in niste obiecte materiale oarecare create de catre alti oameni.

In alta ordine de idei, nici macar autorul expunerii nu "are ceva" cu Panerai, ci incearca sa prezinte firesc lucrurile, cum se vede si in aceasta prezentare recenta: https://perezcope.com/2021/06/05/rolex- ... hong-kong/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iul 2021, 17:51 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Achraf scrie:
marius111 scrie:
Serios?
Chiar m-ai ales pe mine ca subiect și tot ce postez ca tema de comentat?
Da...ador ceasurile din bronz pentru ca...de aia.
Hai sa iti mai dau niște teme de reflexie.
Te rog frumos sa ma certi pentru ca am ales sa conduc un V8 și un V6 în loc de un 3in linie de 0.9.
Te rog sa ma faci cu ou și cu oțet pt ca în umila mea colecție se regăsesc 3 Panerai fără valoare și istorie și vreo 100 de curele nepotrivite lor (confirm părerii tale) si un rahat de GS ...ca sa nu zic ca nu am și un quartz ca toata lumea bună.
Nici nu îndrăznesc sa mai zic și ca stau unde stau toți snobi și prostii în Nord când puteam, și nu stiu de de nu am ales sa stau în Zetari,Macarale etc.
După ce ma faci praf cu logica ta critica am o umila rugăminte la tine.
Fa te rog pentru mine doar un SOTC ca sa știu și eu ce am de făcut pe viitor in materie de ceasuri.
Sau de orice...
Te rog adu lumina în viata mea asa cum ai început (atat în public cât și în PM)
Mulțumesc în avans Maestre



Eeeeeh, epatăm cât epatăm ... până când toți ... flatulăm! :roll:


Mda...super superficial răspuns dar...asta este
Poate ai fi reacționat la fel dacă se găsea "cineva" sa te ia și în public și în privat și sa iti mustre gusturile și alte alea.
Absolut gratuit și nesolicitat.
Și când vezi ca are ceva de comentat la tot ce spui și poți vedea și de unde vine frustrarea ....nu "epatam" ci îl ajutam sa se inece în subiecte
Atâta tot

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iul 2021, 17:58 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Clipper scrie:
catalin.v scrie:
Initial nu am vrut sa raspund colegului Marius.

Eu nu inteleg de ce initial ai si postat asa ceva :D
In thread-ul adecvat eu postasem deja acest link aici, iar apoi deja a trecut cam prea multa vreme ca sa mai poata fi considerata o noutate stirea :)

Dovezile prezentate in articol sunt extrem de greu de contestat, practic sunt o sumedenie de poze cu data evenimentelor ce poate fi pozitionata clar in timp si se vede cu ochiul liber ca Stallone avea deja de multa vreme ceasul Panerai si ca este eronata povestea cu gasitul aleatoriu al firmei in timpul filmarilor Daylight.

Colegul Marius nu este un bun partener de discutie deoarece din motive nebanuite este complet marcat emotional de a avea in posesie ceasuri Panerai, ceea ce nu e nimic rau, desigur, dar reactioneaza de parca ar fi faurit el firma Panerai in sine sau o are in familie sau are actiuni la ea. Acest aspect il intalnim si la alte hobbies/pasiuni si tine de natura umana, poate cineva care este de meserie ne-ar putea explica mai bine de ce la un moment dat ajungem sa punem atata pasiune orbitoare in niste obiecte materiale oarecare create de catre alti oameni.

In alta ordine de idei, nici macar autorul expunerii nu "are ceva" cu Panerai, ci incearca sa prezinte firesc lucrurile, cum se vede si in aceasta prezentare recenta: https://perezcope.com/2021/06/05/rolex- ... hong-kong/

Îmi pare rău ca sunt văzut ca un partener nepotrivit de discuție doar pentru faptul ca am reacționat, în felul propriu, la niște afirmații care ,posibil adevărate, nu sunt deloc complete în argumentație și care, în opinia mea, nu încearcă decât sa discrediteze o imagine fără a vedea exhaustiv subiectul.
Nu am făurit nimic similar cu Panerai dar voi reacționa mereu când vad poziții părtinitoare și, de multe ori, nefondate legate de subiecte dragi mie
Încă o data îmi cer scuze dacă am deranjat
Nu am vrut decât sa reacționez conform credințelor mele

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iul 2021, 18:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Imagine

Imagine

Caldura mare…”cebererece”…tot incerc sa va scot din transa, sa va calmati, ca nu e constructiv ce vad…nu ca as avea vreo obsesie pentru Edox… :wink:
Peace!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iul 2021, 18:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Draga Clipper, tocmai ce citisem articolul si deoarece asa cum ai scris si tu, mi s-a parut bine intocmit, cu poze, date/cifre, interviuri si tot tacamul... Si pentru ca nu mi-am amintit ca si tu l-ai postat sau mai probabil nici nu l-am citit la vremea cand tu l-ai dat la share...
Am intrat adineaori pe linkul tau si te felicit pentru modul onorabil in care ai scris la acea vreme parerea ta asupra acelui articol in calitate de posesor de P.
La cum a decurs discutia, am unele regrete.
La fel se putea intampla cand am scris ''iubitori de cocleala'', desi nu a fost nimic gresit. Oxidului de cupru i se spune popular cocleala...
Totusi dragul nostru Ate nu a avut astfel de reactie si chiar imi doresc sa ii admir pozele. Aspectul bronzului imi place si mie, nu imi place ce rezulta...

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iul 2021, 18:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
O “cartoafă” meca-cuarț nouă de la Straton:

Imagine

https://www.stratonwc.com/products/curve-chrono


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iul 2021, 18:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Imagine

Imagine

https://www.panerai.com/en/collections/ ... mtech.html

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iul 2021, 20:14 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
I rest my case
Mulțumesc

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Iul 2021, 00:16 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Marius,
Eeeeeh, epatăm cât epatăm ... până când toți ... flatulăm! :roll:
Adrian a rezumat.
Sunt de acord.
Da. Eu te-am luat in privat cum zici. Asa sunt eu. Cand vad o afirmatie total nepotrivita despre o curea pretioasa nepotrivita la un ceas pretios si mai citesc despre minunile Panerai ma doare capul si ma gandesc ca ce tare ne mai place sa ne dam ciumegi dar sa nu intelegem mare lucru. Ciumegeala e cuvantul.
Spun ce cred si nu o fac cu rautate. Putin ma intereseaza de Panerai si designerii lor. Curelele sunt pretioase dar nepotrivite.
Ghinion pe bani multi!
Eu ce sa fac? Faci misto de mine si ma flatulezi in privat si te dai lovit in public.
Bine a zis Adrian. Il respect pentru cultura si alegerile lui. Nu epateaza. Stie. Colectioneaza si alte cuvinte care par straine de tine. Cam asta e.
Daca ai bani si cumperi nu e destul. Mai studiaza!
Modestia e un lucru mare precum omenia.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Iul 2021, 09:16 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Nu stiu ce altceva putea sa iasa din topicul asta dupa link-ul lui Catalin (care se plictiseste (!)) legat de Panerai....pentru ca e evident
ca Marius e foarte indragostit si de brand si de ceasurile cumparate de la ei.......si un asemenea "atac" nu putea ramane fara urmari 8)

@Catalin: prietene, incet incet dar sigur te transformi intr-un TROLL mic si fara palarie.....ceea ce e pacat pentru ca o oarecare fluenta
in redactarea unui text nu compenseaza modestele cunostinte orlogere pe un forum dedicat ceasurilor :cry: ....poate la urmatoarea
postare arati mai mult discernamant/empatie....?......zic.....

Despre Panerai....niciun cuvant...... :| :| :|

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3401 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200 ... 227  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România