Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:59

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3401 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218 ... 227  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 08 Aug 2022, 16:46 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Grand Seiko Releases Two New 36.5mm Heritage Models In The 44GS Case Design (And They're Not Limited!)

https://www.hodinkee.com/articles/grand ... ot-limited

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Aug 2022, 22:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Nici GS nu mai e ce a fost. Eu vad in articol piese low cost. Indici decalati fata de minute. Secundar cu bucsa banala. Cadran normal de Seiko din anii 70. Cum sa pui asa ceva langa un Rolex? Adica sa stau in fata unei vitrine cu 5500 euro pe plus si sa vad acest Gs si un Rolex ieftin. Cel mai. Doar nu oi fi dereglat sa iau GS( strict acest model)

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Aug 2022, 15:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Discutia poate fi ampla. Depinde ce model Rolex alegi in schimb. Personal unul care sa-mi placa e cu mult mai scump de 5500E. La Rolex toate secundarele au bucsa simpla/banala, adica fara capac finisat cum au majoritatea GS. Rolex are foarte putine cadrane (si implicit modele) deosebite, infinit mai multe sunt la GS. Modelele in cauza re-editeza (cu ceva accente moderne) unele din anii '70 de aceea arata asa simplist. Inca ceva : comparam un ceas automatizat (Rolex) cu unul lucrat manual (GS) - nu e sportiv ... :)

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Aug 2022, 19:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Eu am zis Rolex Op normal vs acest GS model normal. Normal pt ca nu e nimic deosebit la el. Nu au legatura. Chestiile manuale la Gs sunt limbile(finisajul) si indicii. Restul e ca la oricare brand modern. Sa traiasca masinile cnc. Secundarul de la acest Gs este cat se poate de banal. Nu are prelucrare manuala. De aia am zis ca vad involutie mare.
In ceea ce priveste mecanismul si materialele inovatoare folosite, Rolex ii da fum. Esapamentul si materialele sunt net superioare ca materiale si concept. GS nu e un ceas modern. E clasic. Lumea a evoluat. Spring e alta poveste dar acolo e vorba de concept, materialele fiind uzuale. Japonezii sunt zgarciti. Nu au resurse. Fac din rahat bici si iti baga mana adanc in buzunar pentru orice.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Aug 2022, 07:10 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Parinte, daca te-ai apuca sa critici toate babele de la biserica asa cum faci in ultima vreme pe forum (ai si iti exprimi pdv-uri cam la orice, cu aer de "Dixit!"), cred ca ai ramane fara enoriase (si fara barfe!), dar ar mai ramane, poate, niste bunaciuni-gura-casca, asaaaa, sa testeze porunca a 7-a!!!

E bine sa iti exprimi punctele de vedere si gusturile, dar nu le / te transforma in L'ombelico del Mondo!

Stii vorba aia "Parerile sunt precum gaura c*****, toti avem cate una, dar toate put!

Nu vreau sa polemizam, dar pare ca vrei sa iti impui (nu doar sa iti exprimi) parerile estetice in orice privinta ...

Chestii minore legate de secundare (sic!) si alte limbi (sic!) la case mari, la case mici ... haide breeeee! Una e sa zici ceva tehnic, critic (mecanism intalnit in ceasuri de 200 coco, nefinisat, in ceasuri de 10 ori mai scumpe, dar cu staif) si alta este sa dai tu verdictul asupra unui secundar care mie, lui Marius, Nic, Zar - ne place (sau nu ne displace pe cat te necajeste pe tine!)

O dai in balarii cu japonejjisaraci si zgarciti, materiale banale, lipsa resurse, bla-bla. Mai punem si noi mina pe o carte? Eventual pe biblia si cartile apocrife Seiko? Pe Hodinkee se gasise unu' care sa zica ca (!) Rolex nu inoveaza mai deloc de 40 de ani incoa'! Aici o dai tu in Seiko! Haide breee ... daca nu ai citit tu/ nu stiu eu, nu inseamna ca astia raman de caruta, da' vand totusi in draci!...

CLASICUL E NOUL MODERN, daca nu cumva ai ocservat! Chiar post-modern!

Hai sa ne amuzam un pic cu Tapinarii, ca nu i se intampla doar lui Daniel chestia asta, si eu cad victima uneori ... Uneori? :roll:
[si poate ca nici macar nu am dreptate in ceea ce am scris! Dixit! :-) ]

Tapinarii-Idei preconcepute
https://www.youtube.com/watch?v=dzL8VEl8yyg

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Aug 2022, 17:52 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Hanhart - Pioneer Mk I and Mk II Reverse Panda

https://www.timeandwatches.com/2022/08/ ... 2022-08-13

Imagine

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Aug 2022, 13:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Oct 2010, 21:45
Mesaje: 1810
Localitate: Timisoara
https://www.watchtime.com/advertisement ... b2100d-1a/

https://www.prnewswire.com/news-release ... 95392.html

_________________
https://www.facebook.com/otvos.bruno.photography/

"Simplitatea este sofisticarea extremă."
Leonardo da Vinci


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Aug 2022, 21:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Casio - https://www.bbcollection.ro/ceas-g_shoc ... NrLjMzNi8=

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Sep 2022, 23:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Seiko - https://www.seikowatches.com/us-en/prod ... n/ssh107j1

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Sep 2022, 11:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2478
Localitate: Bucuresti
Salutare,

Am fost special in magazin ca sa vad acest model de Longines:

https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-lon ... 71832.html

Nu arata rau, mecansim bun (Hi-beat), WR3000m, finisaje etc...insa mi s-a parut ca au dat-o in bara cu bezelul din safir.
Luceste ca naiba si reflecta lumina ca o oglinda atunci cand iti baga cineva soarele in ochi.

Adica l-am pus la mana, l-am rotit pe toate partile si atunci cand bezelul ajungea in unghiul in care reflecta becurile de sus ale magazinului in ochii mei, se forma un efect neplacut care ma facea fie sa inchid ochii o secunda, fie sa ma uit pe langa ceas. Cam ca atunci cand iti baga cineva un breloc din acela cu laser in ochi (totusi nu chiar asa de puternic, dar ca idee - se crea o senzatie vizuala cam ciudata).

Nu stiu afara la soare cum se comporta, insa la un ceas cu asa pret nu se testeaza astfel de aspecte pana sa il scoti pe piata? Adica daca tot faci bezelul dintr-un material mai neobisnuit oarecum pentru aceasta piesa - nu il incerci inainte ca sa vezi cum se comporta?
Mi se pare sa ii strica tot feng shui-ul ceasului acel bezel care reflecta astfel lumina si ti-o baga in ochi de in acel moment nu iti mai vine sa te uiti la ceas si schimbi unghiul incheieturii ca sa inceteze acel efect.

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Sep 2022, 11:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
L-am studiat si eu. E genul de ceas care arata mai bine in poze si filme decat in realitate. Iar lipsa datei e un mare minus.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Sep 2022, 12:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2478
Localitate: Bucuresti
Hai ca poate peste faza cu data lipsa treceam. Au vrut sa il faca sa arate mai vintage sau poate este o reeditare si au lasat designul original (fara data).
Insa bezelul ala...pfffff...

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Sep 2022, 12:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Mai sunt si alti producatori care au insert din safir, nu e chiar o noutate si nu am mai auzit despre aceasta "problema", e posibil sa ti se fi parut pe moment sub becurile puternice din magazin, incearca sa il mai vezi si cu alta ocazie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Sep 2022, 12:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2478
Localitate: Bucuresti
E posibil ca afara in soare sa fie altfel, insa nu ma lasau sa ies cu el din mall ca sa il testez.

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Sep 2022, 12:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
La acest model toata atentia este la mecanism, practic acesta este cel vizat (target) si implicit motivul principal al cumpararii - ma refer la pasionati/colectionari de 36K. Restul detaliilor sunt mai putin importante ...

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3401 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218 ... 227  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România