Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 07:57

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum ingrijim ceasurile?
MesajScris: 05 Oct 2023, 14:02 
Neconectat

Membru din: 20 Feb 2014, 13:25
Mesaje: 45
Salut!

Nu am gasit nici un topic pe tema aceasta, poate este vreunul ascuns, caz in care as ruga un moderator sa mute acest topic pe discutia respectiva.

Sunt sigur ca multi dintre voi s-au lovit deja de problema urmatoare: cum ingrijim, sau cum pastram ceasurile mai bine?

Intrebare vine deoarece de vreo 16-17 ani am inceput sa tot adaug ceasuri la mica mea colectie. Nu sunt neaparat ceasuri de valoare insa toate au o poveste in spate sau au fost achizitionate cu ocazia unui eveniment mai mult sau mai putin important pentru mine, astfel ca au o valoare sentimentala mare.

Insa de 11 ani, port acelasi ceas la munca, iar pe restul, cand am timp, mai mult in weekend, sau unele nu au fost purtate chiar deloc. La cele quartz le schimb bateriile, cam la 2-3 ani duc cate o tura din ele, cele automatice au stat fara probleme descarcate, pe cele solare le scot din cand in cand la lumina, etc. . Problema de care ma lovesc este insa la curele, evident la cele de piele si la cele de silicon, pe cele de piele apar crapaturi iar la silicon, cel putin la un ceas mi s-a sfaramat efectiv cand l-am scos din cutie. Ceasul nu era unul scump, de fapt nu e, deoarece il am si acum in stare foarte buna (un Police, primit cadou de la sora mea in 2007, la deschiderea primului butic Police in magazinul Polus din Cluj) insa mi-ar fi placut sa il pot pastra in conditii cat mai bune. Cureaua e rupta in mai multe bucati, greu de inlocuit cu ceva non OEM deoarece e integrata si mai are si niste insertii metalice iar compania care detinea licenta in 2007 nici macar nu mai exista. Evident ca urmatoarele doua companii care au detinut licenta nu au fost interesate sa produca piese de schimb pentru ceasurile respective, am incercat deja sa merg pe calea asta. Bun, asta e cu siliconul.

In ultimele luni am observat insa ca la fel se intampla si cu cele de piele, mai exact apar crapaturi. Pot fi evitate? De exemplu am citit ca s-ar rezolva prin stergerea curelei cu o carpa umeda, presupun ca pentru a hidrata pielea. Daca asta e o solutie, cat de des ar trebui facuta, are trebui pe ambele parti si se pastreaza intr-adevar sau e doar o prelungire a vietii cu cateva luni sau 1-2 ani? Intreb astfel deoarece la fel ca si majoritatea dintre voi, anual adaug ceasuri la colectie, mai multe sau mai putine, insa asta inseamna ca acelor ceasuri care erau purtate rar spre deloc, le va veni randul si mai rar. Nu as vrea ca ceasurile sa devina imposibil de purtat in timp.

Va multumesc mult!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cum ingrijim ceasurile?
MesajScris: 06 Oct 2023, 10:25 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Cu tot respectul pentru tine, sora ta si valorile voastre sentimentale, la Diesel chiar nu ai ce sa faci, decat poate sa comanzi o
curea de piele asemanatoare la vreun mester de curele din Ro......sau din lumea larga......
Diesel este parte din Fossil group....iar tot ce produc astia e facut sa fie aruncat cand a sarit vreun buton, s-a rupt cureaua, a
intrat apa si chiar cand.....s-a terminat bateria...... :evil:

Pentru silicon/cauciuc in general nu stiu sa fie vreo metoda de prelungire a vietii curelei. Proabil ca daca dai 80-100 de euro
pe una after market o sa tina mult mai mult.....adica vreo 10 ani.......

La curele de piele....e asa: eu folosesc MINK OIL (ulei de nurca)....se comanda de pe aliexpress (de exemplu) si imbunatateste
semnificativ elesticitatea si rezistenta la imbatranire. Si rezistenta la apa/transpiratie.
Se aplica cu degetzelul o data la 2-3 saptamani intr-un strat foarte subtire, se lasa 10 min si apoi se sterge bine bine bine cu o
carpa de bumbac. Atentie, pe exterior uleiul va inchide nuanta culorii daca aceasta e altceva decat negru......

In ultimii 10 ani, asa....din pacate, chiar si elvetienii (Swatch Group de exemplu) folosesc in prima echipare curele de foarte proasta
calitate la ceasurile entry level (sunt si exceptii, desigur).....asa ca orice ai face.....nu vor tine prea mult.....

Sper ca ajuta.......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cum ingrijim ceasurile?
MesajScris: 06 Oct 2023, 11:52 
Neconectat

Membru din: 20 Feb 2014, 13:25
Mesaje: 45
Multumesc pentru raspuns. Legat de Police (nu Diesel, desi probabil le-ai confundat deoarece sunt cam aceeasi poveste), nici nu ma astept sa gasesc alta solutie decat ceva de la alt producator, problema e ca nu am gasit nimic ce sa arate cat de cat bine.

Insa deja imi fac griji pentru alte ceasuri. Am un Epos de acum 15 ani, tot cu curea de silicon, tot integrata, care da semne ca ar vrea sa se rupa si un Seiko Astron din 2017 care in timp va ajunge probabil in aceeasi situatie (aici ma gandesc sa comand una extra, insa la fel, nu prea stiu cand, ca sa nu se deterioreze si ea langa cea de pe ceas).

Legat de cele de piele, sincer nici nu as avea timp sa la dau cu uleiul respectiv la fiecare 2-3 saptamani, si parca nici nu as risca sa le schimb culoarea. Culmea, crapaturile observate recent pe interiorul curelei sunt tocmai la un Tissot din 2016 cred, deci cum spuneai, Swatch Group.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România