Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:42

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Dilema
MesajScris: 19 Oct 2021, 19:46 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2021, 00:55
Mesaje: 225
Localitate: București
Am 21 de ani. Imi plac ceasurile de la 17 ani si am inceput usor de la Seiko, Hamilton, Atlantic, iar acum am ajuns la Zenith, Jlc, etc. Ideea e ca niciodată nu am avut ceasuri de exceptie, dar mereu mi-au placut. Acum simt ca nu imi mai place niciun ceas, le-am pus pe toate la vânzare. Nu ma mai impresioneaza nimic, chiar si cele mai scumpe. Nu mai am motivatia sa strang pentru nimic. Parca nimic nu mai e interesant. A mai patit cineva sa "oboseasca" din a alerga dupa ceasuri? Poate doar trebuie sa ma multumesc cu ce am.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dilema
MesajScris: 19 Oct 2021, 20:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
alex.12 scrie:
... A mai patit cineva sa "oboseasca" din a alerga dupa ceasuri? Poate doar trebuie sa ma multumesc cu ce am.

Oho-hooo!!! As fi cel mai fericit sa am un singur ceas, si am scris asta pe forum demult si de multe ori!
Esenta: unii oameni au ce isi doresc, altii isi doresc ce au.
Sunt curios cati mai impartasesc sentimentul.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dilema
MesajScris: 19 Oct 2021, 22:30 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
catalin.v scrie:
alex.12 scrie:
... A mai patit cineva sa "oboseasca" din a alerga dupa ceasuri? Poate doar trebuie sa ma multumesc cu ce am.

Oho-hooo!!! As fi cel mai fericit sa am un singur ceas, si am scris asta pe forum demult si de multe ori!
Esenta: unii oameni au ce isi doresc, altii isi doresc ce au.
Sunt curios cati mai impartasesc sentimentul.


@catalin: nu mi-am dorit niciodata sa am un singur ceas....insa ti-am dorit tie asta....de cateva ori.....fara succes insa :cry: :cry: :cry:

@alex.12 - daca nu-ti mai doresti alte ceasuri si parca nu-ti mai place niciun ceas......inseamna ca.....ceasurile nu-ti mai stimuleaza secretia de serotonina din creier...lasa-le o vreme si o sa-ti revii........sau nu.....
Daca nu-ti mai doresti nimic...nimic.....fuga la doctor - e semn de depresie...

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dilema
MesajScris: 19 Oct 2021, 22:43 
Neconectat

Membru din: 24 Aug 2020, 22:53
Mesaje: 7
alex.12 scrie:
Am 21 de ani. Imi plac ceasurile de la 17 ani si am inceput usor de la Seiko, Hamilton, Atlantic, iar acum am ajuns la Zenith, Jlc, etc. Ideea e ca niciodată nu am avut ceasuri de exceptie, dar mereu mi-au placut. Acum simt ca nu imi mai place niciun ceas, le-am pus pe toate la vânzare. Nu ma mai impresioneaza nimic, chiar si cele mai scumpe. Nu mai am motivatia sa strang pentru nimic. Parca nimic nu mai e interesant. A mai patit cineva sa "oboseasca" din a alerga dupa ceasuri? Poate doar trebuie sa ma multumesc cu ce am.


Da, e o vârstă când uni caută cu disperare atenția, probabil că ceasurile nu o sa te facă remarcat în cercul tau de prieteni. Ceasurile sunt de cele mai multe ori interesante, în principal, pentru cel ce le poartă.
Probabil că în timp vei înțelege că ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dilema
MesajScris: 19 Oct 2021, 23:08 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2021, 00:55
Mesaje: 225
Localitate: București
Nu caut atentie, daca era asa purtam Hublot sau Rolex, chiar nu imi place sa ies in evidenta. Discutia avea un alt sens, dar ma rog...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dilema
MesajScris: 19 Oct 2021, 23:17 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2021, 00:55
Mesaje: 225
Localitate: București
Daca spunea altcineva asta, nu cauta atentie, dar fiindca e varsta, brusc apare asta. Dvs cum căutați atentie la 20 de ani sau eu sunt ala mai special?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dilema
MesajScris: 20 Oct 2021, 00:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
alex.12 scrie:
A mai patit cineva sa "oboseasca" din a alerga dupa ceasuri?


Da. Unii obosesc la nivelul Seiko, alții la Hamilton, alții la JLC… sau mai sus. Fiecare “obosește” la nivelul lui financiar. Evident, ca să te simți mai bine, te uiți la cei care au obosit la nivelul Seiko (5).
Goana după ceasuri de 4 ani probabil cere un “concediu”, vorba lui Valentin. Dacă vrei o “cafea” pentru trezire, te uiți la cei de la nivelul Patek. Nu vei ieși în evidență pur și simplu pentru că nu prea are mai nimeni… în evidență ies doar ceasurile de aur, cele polișate sau “apometrele”.
Evident că nu avem nevoie de nici un ceas măcar, avem telefoane. Încearcă să le bagi pe toate in dulap și să stai fără. Poate că vrei să încerci altceva, e o vârstă a provocărilor, poate să restaurezi o mașină sau altceva ca să-ți umpli “golul” momentului. Dar să muncești efectiv la așa ceva.
Sau călătorii mai aventuroase… de exemplu Zanzibar, unde împart 20 de copii o ciocolată când le oferi… sau ceva mai vesel…
P.S.: fi-miu (tot Alex…) la 17 ani, nu știe încă spre ce facultate să se orienteze sau ce vrea să facă în viață.. are 3 ceasuri (de la zăpăcitul de mine) și nu poartă nici unul, nu l-a prins microbul…
Deci, capul sus și uită de ceasuri o vreme, vezi ce mai e important în viață, părinții, prietenii, poate chiar job-ul… Spor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dilema
MesajScris: 20 Oct 2021, 00:10 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2021, 00:55
Mesaje: 225
Localitate: București
Emil68 scrie:
alex.12 scrie:
A mai patit cineva sa "oboseasca" din a alerga dupa ceasuri?


Da. Unii obosesc la nivelul Seiko, alții la Hamilton, alții la JLC… sau mai sus. Fiecare “obosește” la nivelul lui financiar. Evident, ca să te simți mai bine, te uiți la cei care au obosit la nivelul Seiko (5).
Goana după ceasuri de 4 ani probabil cere un “concediu”, vorba lui Valentin. Dacă vrei o “cafea” pentru trezire, te uiți la cei de la nivelul Patek. Nu vei ieși în evidență pur și simplu pentru că nu prea are mai nimeni… în evidență ies doar ceasurile de aur, cele polișate sau “apometrele”.
Evident că nu avem nevoie de nici un ceas măcar, avem telefoane. Încearcă să le bagi pe toate in dulap și să stai fără. Poate că vrei să încerci altceva, e o vârstă a provocărilor, poate să restaurezi o mașină sau altceva ca să-ți umpli “golul” momentului. Dar să muncești efectiv la așa ceva.
Sau călătorii mai aventuroase… de exemplu Zanzibar, unde împart 20 de copii o ciocolată când le oferi… sau ceva mai vesel…
P.S.: fi-miu (tot Alex…) la 17 ani, nu știe încă spre ce facultate să se orienteze sau ce vrea să facă în viață.. are 3 ceasuri (de la zăpăcitul de mine) și nu poartă nici unul, nu l-a prins microbul…
Deci, capul sus și uită de ceasuri o vreme, vezi ce mai e important în viață, părinții, prietenii, poate chiar job-ul… Spor!


Super raspunsul, multumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dilema
MesajScris: 20 Oct 2021, 00:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Să nu uit… topicul e foarte bun dealtfel, plictiseala asta e ca o palmă peste față, ca un pre-infarct la un fumător… la unii am văzut că se manifestă agresiv chiar, prin achiziția de ceasuri fără nici o valoare ulterioară… efectiv la impuls, doar că sunt ceva “reduceri”… grijă mare pe ce vă aruncați banii.. e fix treaba voastră ce faceți… dar poate e bine să vă gândiți de două ori înainte de orice achiziție… eu zic mai bine să fie “într-un ceas bun”, sau deloc.
Sau poate vreți să luați ETA 2824-2 la preț bun doar pentru o înlocuire ulterioară a mecanismelor sellita… asta da, văd că începe să se “poarte”… Spor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dilema
MesajScris: 20 Oct 2021, 07:06 
Neconectat

Membru din: 24 Aug 2020, 22:53
Mesaje: 7
alex.12 scrie:
Dvs cum căutați atentie la 20 de ani sau eu sunt ala mai special?


Sunt convins că ești special, pentru simplul motiv că noi toți suntem speciali. Tot ce trebuie să facem, e să aflăm fiecare cum sa ne simțim noi bine în pielea noastră. Uni au etape de căutări alți nu reușesc niciodată. Oricum, indiferent de direcția în care o apuci, continua.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dilema
MesajScris: 20 Oct 2021, 11:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Cred ca depinde foarte mult cum consumi subiectul "ceasuri".

Tim Mosso a avut recent o remarca intr-unul din videourile lui, si spunea ca aude de oameni care sunt pasionati de ceasuri de 3-5 ani si deja nu mai au apetit. Intrebandu-i mai multe a ajuns la concluzia ca ei consumau acest hobby doar prin prisma instagram si a ceea ce promoveaza majoritatea bloggerilor/pasionatilor influenti. Si anume: Rolex, FP, RM, PP, AP. Normal ca te demotivezi repede daca urmaresti firul acesta.

Dar daca o iei metodic, inveti despre calibre (inhouse-uri din anii 50-70), Lemania, Minerva, Valjoux, complicatii, ceasurile din anii '90 acum sunt o surpriza foarte placuta pentru ca nu sunt bagate in seama de multi si sunt si ok la pret si ok la calitate si diversitate.

Apoi, ai multe branduri interesante: Ebel, Longines, Omega, UG, Enicar, Zodiac, Lip, Tissot, Movado, Eberhard , cele japoneze, cele germane, rusesti etc.

Apoi, ai complicatii de tot felul: crono, alarm, moonphase, gmt etc.

Eu daca as simti vreodata acest moment, cred ca as cauta din nou sa iau ceea ce imi dadea bucurie acum 7-8 ani. Un crono mecanic, un VJ 7733 de exemplu. Sau un triple date mai ieftin. Sau un ceas utilitar. And see it from there.
Ideea e ca, cautand incontinuu, descoperi lucruri noi. Si asa ajungi sa iti rafinezi gusturile dar si sa intelegi cat mai bine hobby-ul si cum functionezi tu ca pasionat.

Ca un exemplu rapid: Tissot a avut si crono-uri cu Lemania sau mecanisme clasice inhouse precum 27T, nu doar C01, cum e acum.
Sau: Movado era in anii 40 si 50 la acelasi nivel de calitate cu Patek.
Sau un flyback crono de la Citizen din anii 70. Sau un Seiko Pressmatic.

Posibilitati sunt.
Succes!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dilema
MesajScris: 20 Oct 2021, 13:20 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Iti raspund cu speranța ca apreciezi sinceritatea.

1. e ok sa iti placa ceva o perioada și pe urma preferințele, pasiunile sa se mai schimbe. Nu trebuie sa ramai la o pasiune toată viața.

2. ti-ai permis niște ceasuri scumpe la o vasta frageda. de obicei, omenii o iau pe etape și ajung la ceasurile astea mai târziu în viață. cu cât e ceva mai greu de obtinut cu atât se alimentează pasiunea ptr acel lucru. ai ars niște etape.

3. lumea ceasurilor e vasta. You only scratched the surface.....sunt multe de descoperit și plăcut, după cum zic și ceilalți. și pe mine mă cam plictisesc ceasurile moderne. Mă axez pe vintage unde pasiunea ptr ceasuri se impleteste cu istorie, povesti personale și o vânătoare după modele în stare buna!

keep calm and carry on!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dilema
MesajScris: 21 Oct 2021, 10:40 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Salut, Alex. Colegii au punctat multe din lucrurile pe care le-aș fi spus și eu. Intuiesc că două pot fi „explicațiile” pentru (poate momentana ta) dezamăgire orologieră: 1. vârsta fragedă și faptul că ai ajuns foarte repede, foarte sus și 2. că probabil ți-ai permis unele ceasuri fără să „transpiri tare” pentru ele, fără sacrificii.

Și-acum hai să-ți spun și eu povestea mea de dragoste și dezamăgire cu ceasurile, cel puțin în „tinerețe” – nu c-acuma la 37 de ani aș fi cine știe ce moș. :)))

Până pe la 21 de ani am avut doar Q&Q care invariabil cocleau la mâna mea de i-aș putea băga-n boală pe colegii pasionați de bronz și patina lui. Nu m-au interesat ceasurile mai deloc până ce... m-am îndrăgostit. Prietena mea de pe-atunci (și doamna care de 11 ani îmi e și soție) văzuse la un unchi de-al ei un ceas automatic Swatch Irony. I-a plăcut mecanismul, rubinele, și-a concluzionat că nu mi-ar strica și mie ceva de genul. Cu acel Swatch Irony a început totul. Cât am căutat și-am început să iau magazinele la pas, m-am îndrăgostit de felurite modele și mecanisme. Am avut și multe quartzuri la început, apoi primul cu armare manuală (un Philip Watch cu Peseux 7001). După care mi s-a năzărit că vreau ceva de manufactură. Și-am sărit direct la un Zenith El Primero Class T - cadou de nuntă, la 26 de ani.

De-atunci am avut cu ceasurile ceea ce aș putea numi o relație sezonieră. În general vara, când colindăm mai mult prin țară și peste munți, nu prea am nici timp nici energie pentru a-mi dedica pasiunii orologiilor. Iarna însă brusc parcă mi se reactivează toate beculețele, încep să studiez, să vânez, și să și cumpăr sau vând (cam unul, două ceasuri pe an pleacă de la mine și altele vin în loc). Nu am depășit însă niciodată nivelul Zenithului (cumva îmi văd lungul nasului), dar paradoxal asta m-a îndreptat către a căuta, studia și uneori chiar vâna ceasuri care să-mi placă într-un buget mai omenesc să-i spunem.

Revenind la cazul tău, Alex, cred că nici nu are rost să te pripești și să vinzi tot, că poate vei regreta mai apoi, nici să insiști într-o pasiune în care nu te regăsești. Lasă un pic timpul să-ți decanteze gândurile și indiferent la ce concluzie ajungi, să știi că lumea ceasurilor te va aștepta oricând cu fel și fel de delicii. Și dacă nu mai vrei să ai de-a face cu ea, sunt destule alte bucurii în viață.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Dilema
MesajScris: 13 Ian 2022, 13:42 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Sau ai putea sa-ti cumperi un Apple watch si te "vindeci" in cateva saptamani. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România