Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 14:30

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 29 Iul 2021, 14:14 
Neconectat

Membru din: 27 Iul 2021, 15:36
Mesaje: 17
Va salut,

Am observat ca a apărut tendința firmelor de a oferi mecanisme cu rezerva ridicată de putere însă sacrificând bătăile pe secunda. Certina,Seiko,Hamilton,Longines ar fi câteva exemple.
Personal am observat ca aceasta rezerva de putere duce la diminuarea acuratetii după 24h,sunt posesorul unui Hamilton Khaki King cu calibrul H-10,fiind nevoit sa ajustez timpul.
Aceste mecanisme sunt relativ noi,are cine experiența cu ele in ceea ce privește revizia lor ?
Cât despre calibrul L888 al lui Longines poate oferit cineva mai multe informații ?

Multumesc !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Iul 2021, 14:33 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Claudiu a servisat cateva Powermatic si cu 23 si cu 25 de rubine si mie nu mi s-a parut
impresionat de ele. Probabil ca poate servisa orice mecanism cu PR mare.....

Treaba asta cu 60-80-100-10.000 de ore PR mie mi se pare o gaselnita de marketing. Am avut
tot ce a scos SG in ultimii ani si, ca precizie, mi s-au parut impecabile. E drept insa ca le-am purtat
zilnic si e foarte posibil sa ai dreptate iar puterea sa nu fie livrata liniar dupa 24/36 de ore....ceea ce
se cam intampla la orice mecanism.....

Cu L888 e alta poveste, de aceea probabil au si limitat PR la 60 de ore. El este derivat din ETA 2892
si cred ca are toate sansele sa faca cariera.....al meu merge cu +1/2 secunde pe zi....

Scaderea frecventei nu este un lucru rau in sine si afecteaza prea putin precizia in schimb mareste
relevant distanta dintre revizii (cel putin teoretic).....

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Iul 2021, 22:53 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
As aduce în discuție calibrul P.2002 cu sau fără E la urma dar iar o sa spuneți ca vin cu toate facaturile...
Și, va rog sa imi scuzați ignoranta, dar nu știu ce înseamnă SG...

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Iul 2021, 23:01 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
marius111 scrie:
As aduce în discuție calibrul P.2002 cu sau fără E la urma dar iar o sa spuneți ca vin cu toate facaturile...
Și, va rog sa imi scuzați ignoranta, dar nu știu ce înseamnă SG...


Swatch Group....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Iul 2021, 23:32 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Am un Christopher Ward prin amabilitatea unui coleg de forum. Rezerva de 120 ore, cosc, 28800. L-am lasat sa se descarce. Dupa 100 de ore abaterea era de 8-9 secunde. In 100 ore. Nu in 24. Eu zic ca e o treaba buna.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Iul 2021, 09:30 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Swatch Group....[/quote]

Asa ma gândeam și eu dar am crezut ca visez.
Sincere mele felicitări.
Sa ai tot ce a scos Breguet,Harry Winston și Blancpain în ultimul timp este o adevărată performanta.
Poze multe ....te rog

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Aug 2021, 13:55 
Neconectat

Membru din: 27 Iul 2021, 15:36
Mesaje: 17
Multumesc ptr feedback. Eu vorbesc despre experiența cu un H-10 cu o rezerva de 70 ore ,probabil nu a fost calibrat cum trebuie ,nu știu dar sunt convins ca L888 de la Longines are o acuratețe mai buna.Va intreb pe cei care aveți astfel de ceasuri cu rezerva mare din grupul Swatch întrucât observ o tendința din ce in ce mai accentuată spre acesta mărire de rezerva. As vrea sa achiționez un Longines Military Heritage sau un Prestige Edition echipate cu L888,de aceea cer mai multe informații despre comportarea sa in timp .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Aug 2021, 21:59 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
mihai. scrie:
Multumesc ptr feedback. Eu vorbesc despre experiența cu un H-10 cu o rezerva de 70 ore ,probabil nu a fost calibrat cum trebuie ,nu știu dar sunt convins ca L888 de la Longines are o acuratețe mai buna.Va intreb pe cei care aveți astfel de ceasuri cu rezerva mare din grupul Swatch întrucât observ o tendința din ce in ce mai accentuată spre acesta mărire de rezerva. As vrea sa achiționez un Longines Military Heritage sau un Prestige Edition echipate cu L888,de aceea cer mai multe informații despre comportarea sa in timp .


Mihai, mecanismele comune powermatic (cu 80 si nu cu 70 PR) gasite in Tissot, Certina, Hamilton si Mido merg sau nu merg...de la inceput...daca ne dai mai multe detalii despre cat de rau merge H 10 al tau poate te putem ajuta.....
De altfel, marirea PR nu este singura modificare adusa lui 2824......

L888 este in alta liga, Swatch Group are planuri mari pentru Longines si....desi lansat de doar cativa ani....noul mecanism si-a dovedit din plin si acuratetea si fiabilitatea......asa ca te poti bucura de el cu incredere 8)

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Aug 2021, 23:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
H10 = P80 (pt. cine nu stie).

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Aug 2021, 11:57 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2019, 14:11
Mesaje: 112
H10 = P80 cu esapament clasic si 25 de rubine (varianta intermediara)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Aug 2021, 14:32 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Hidralazina scrie:
H10 = P80 cu esapament clasic si 25 de rubine (varianta intermediara)


Asa este, nu am intrat in detalii de genul.....esapament compozit vs traditional....23 vs 25 de rubine....
Ele functioneaza toate la fel....ideea e ca la unele ai "plastic" in mecanism....dar el n-are :P :P :P

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Aug 2021, 16:58 
Neconectat

Membru din: 27 Iul 2021, 15:36
Mesaje: 17
Asta voiam sa aflu, diferența dintre un ETA modificat cu putere de rezerva mai mare fata de un ETA de la Hamilton . Pot spune ca in primele 24 h acuratețea este buna,+5-10s/zi dar dacă nu îl port a treia zi,are o abatere de 2 minute ,uneori și mai mult. Nu am nevoie de precizie quartz dar sunt conștient ca in gama de prețuri curenta,nu se poate mai mult. Citisem ca revizia acestor mecanisme este mai dificila decât un ETA 2824 și cum doresc sa cumpăr un Longines cu calibru L888 nu prea vreau sa am parte de complicații.

As mai întreba și legat de altceva dar nu știu dacă e nevoie de alt topic sau nu: safirul acoperit cu AR. Am observat ca apar zgârieturi pe acele safire, AR-ul este zgâriat și arată nu prea cosmetic. Printre care și Longines Prestige Edition oferă un asemenea cristal deși este acorperit cu AR și pe interior. A avut cineva experiența cu așa ceva și dacă da ,cum a înlăturat acele “pete”?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Aug 2021, 17:51 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
2 minute este mult in a treia zi.....de cand ai ceasul? Poate are nevoie de o revizie?

Ideal, ar fi bine sa iei un safir AR coated doar pe interior, uneori apar probleme pe exterior, de cele mai multe ori nu.
Oricum, stratul AR se poate inlatura la un moment dat. Zgarieturile/urmele sunt pe AR si nu pe cristal, sub tratament,
cristalul e intact.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Aug 2021, 20:19 
Neconectat

Membru din: 27 Iul 2021, 15:36
Mesaje: 17
Nu am de mult timp ceasul,un an cel mult, însă am observat încă de la început abaterea asta și am considerat ca e normala. Un ceasornicar poate îndepărta stratul AR de la exterior sau sunt si alte alternative do it yourself ? Am citit ceva pe watchuseek dar sincer nu m-as baga personal la așa ceva .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Aug 2021, 13:02 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12137
Localitate: ARAD
Nu trebuie sa confundam ceea ce a facut ETA incercand sa modifice PR din gama lor de mecanisme derivate din 2824 si mecanismele proiectate de la inceput cu PR mare.
Din punctul meu de vedere,tot ce este modificat din ETA inca nu sunt f.ok.Am mai descris modificarile facute de acestia in vedere maririi PR,si tehnic nu sunt inca -repet,din punctul meu de vedere-suficient de fiabile si constante.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România