Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 13:02

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 22 Mar 2020, 15:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Recent am devenit interesat in achizitionarea unui Zenith Elite si as vrea sa stiu de la voi care este calitatea in ziua de azi a ceasurilor Zenith moderne - cu mecanism inhouse, fabricate dupa 2000.

Traditional, stiu ca ceasurile Zenith nu au fost niciodata populare si nici nu au fost deosebite prin ceva anume.
La nivel de inovatie si design, putem spune ca a fost (maxim) de nivelul Certina. Ma refer la vintage. Bine, judecand dupa piata autohtona, ai impresia ca Zenith a fost mult mai sus in trecut, la nivelul UG (de exemplu), ceea ce e fals.

Marele breakthrough pentru ei a fost El Primero dar nici ala nu a tinut mult. Au fost aproape de faliment, si au avut mare noroc cu contractul Rolex pentru echiparea Daytona si cu dl. Vermot care a pastrat masinariile pentru EP.

Dupa anii 2000, cand CEO a fost Nataf, a fost iarasi o perioada grea pentru Zenith....cu design-uri ciudate, ca sa nu spun ridicole. Tot atunci a inceput ca Zenith sa se pozitioneze ca un brand superior dpdv preturi.

Intrebarea mea pentru cei de pe forum care au interactionat cu modele moderne iesite din manufactura Zenith este: sunt niste ceasuri bune dpdv al constructiei si calitatii?

Multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 22 Mar 2020, 16:23 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
bonheur scrie:

Traditional, stiu ca ceasurile Zenith nu au fost niciodata populare si nici nu au fost deosebite prin ceva anume.
La nivel de inovatie si design, putem spune ca a fost (maxim) de nivelul Certina. Ma refer la vintage. Bine, judecand dupa piata autohtona, ai impresia ca Zenith a fost mult mai sus in trecut, la nivelul UG (de exemplu), ceea ce e fals.

Marele breakthrough pentru ei a fost El Primero dar nici ala nu a tinut mult. Au fost aproape de faliment, si au avut mare noroc cu contractul Rolex pentru echiparea Daytona si cu dl. Vermot care a pastrat masinariile pentru EP.

sunt niste ceasuri bune dpdv al constructiei si calitatii?

Multumesc anticipat.


Populare au fost, mai ales in Italia si Germania. Erau mai ieftine decat Omega si s-au vandut bine.

Design, la nivel de Certina?!
Neah. Au avut multe chestii misto, Respirators, El Primero cu subcadrane colorate, carcase fistichii si seria Autosport in 3 culori.
Vad ca nu prea vezi bine marca asta....esti sigur ca vrei Zenith?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 22 Mar 2020, 16:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Cand am spus la nivel Certina, m-am referit ca Certina a avut multe calibre inhouse superbe, precum si modele interesante. Dar nimic wow, care sa intre in istorie. Ca si Zenith (fara EP) .
De exemplu Longines, care azi e cotat sub Zenith, in trecut au fost mult peste ce produceau Zenith.
Iar legat de carcase fistichii si cadrane colorate...asa era moda atunci, toti aveau cate ceva (incepand cu Enicar, Yema, Hamilton etc). Deci nu e tocmai un merit al lui Zenith. Au urmat trendul.
Modelele date de tine ca exemplu nu au fost disruptive in istorie.

Nu vorbesc de rau, e doar o constatare.
Plus ca Zenith de azi cu Zenith vintage nu are nicio legatura. Gap-ul nivelului de calitate e imens. Azi e un brand premium. In trecut nu.


Ultima oară modificat de bonheur pe 22 Mar 2020, 16:56, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 22 Mar 2020, 16:55 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Comparatia cu Certina - la vintage - e destul de realista........PC de exemplu e sub Certina - care in anii 70 era un constructor respectat si inovator, cu calibre ff bune si performante....dar cine-si mai aminteste :cry:

El Primero e remarcabil dpdv tehnic dar.....cam atata......36K e mai mult o "vitrina tehnologica"....in realitate trebuie servisat des...samd..din fericire nici pretul nu este mare......prin 2014 in Toronto era plin la AD sub 3500 de CAD...La revanzare e greu si trebuie rabdare.....

Elite cu in-house e foarte OK din orice punct de vedere, merita luat cu pretul corect, mecanismul e foarte robust si fiabil...

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 22 Mar 2020, 19:44 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Va inselati! Zenith e “ hidden gem” si sper sa ramana asa. Certina e mic copil pe langa Zenith....
El Primero e “big deal”, atat de mare incat Rolex l-a ales sa-l puna pe Daytona. Voi credeti ca asta e ceva insignifiant?!


Eu sunt fan Zenith, poate ati observat cate am avut, in special, vintage. Macanisme f stabile si exacte.
Am un Sporto de vreo 60 de ani care da rusine la orice vreti voi. Patek, Rolex, AP.....Claudiu stie, ca toate au trecut pe la el. Un Zenith servisat periodic nu e cu nimic mai prejos decat orice alt ceas high-end.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 22 Mar 2020, 21:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
OK, nu vreau sa ducem discutia intr-o zona personala. Iti respect opinia.
Doar ca, bazat pe ceea ce am citit, comparat vizual si vazut la vintage Zenith, eu am o alta opinie.
Pentru o analiza simpla, poti folosi acest portal, doar orientativ, si o sa intelegi de ce am adus Certina in discutie:
www.vintagecertinas.ch

Anyway, nu asta e important.
Important e daca merita sa fiu interesat in continuare de Zenith modern. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 22 Mar 2020, 21:36 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Oameni buni, puneti mana pe o surubelnita si demontati un Zenith din seria 25xx. Poate atunci o sa intelegeti pe unde era Zenith in anii 70.
Nu am urmarit evolutia lor actuala. Sper sa fi pastrat cat de cat ceva din spiritul novator de atunci.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 22 Mar 2020, 22:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Nu asta e topicul, eu am facut doar o remarca, nu e batut in cuie ce zic eu, e o constatare personala.
Cred ca Claudiu poate sa spuna daca ceasurile vintage Zenith sunt niste capodopere din punct de vedere tehnic sau daca sunt niste ceasuri bune, dar medii.

Mircea scrie:
Am un Sporto de vreo 60 de ani care da rusine la orice vreti voi. Patek, Rolex, AP.....Claudiu stie, ca toate au trecut pe la el. Un Zenith servisat periodic nu e cu nimic mai prejos decat orice alt ceas high-end.

Mircea, stii bine ca sa iei un exemplu singular si sa il generalizezi nu e tocmai concludent, retoric vorbind. Ma bucur ca tu ai un ceas excelent.
Dar nu cred ca toate Zenith-urile (servisate periodic) se bat de la egal la egal cu cei numiti de tine. Ca daca era asa....am fi aflat si noi, restul. :)

Stay healthy all! Si inca astept input de la posesorii de Zenith moderne.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 23 Mar 2020, 08:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Parerile sunt ale altora ca sa zic asa, conteaza ce ti se pare tie ca e bun/util/frumos.

Mie de exemplu mi se par ceasurile Zenith noi (sau contemporane sa zicem) scumpe. Testul adecvat nu e ca ai putea sa cumperi unul dar nu cumperi, ci efectiv sa cumperi unul. Din acest punct de vedere nu imi e rusine sa afirm ca eu nu imi permit sa cumpar un Zenith nou din magazin, deci tot ce am putut face a fost sa imi cumpar un El Primero de 15 ani vechime.

De cand sunt pasionat de ceasuri m-am uitat mereu la diversele modele noi de Zenith si nu cred ca am vazut vreodata vreun model care sa nu se inscrie in termeni de calitate si trasaturi in gama de pret din care face parte, deci o idee ca ceasurile Zenith nu ar fi "bune" cred ca ar fi greu de argumentat. Iarasi, depinde de fiecare ce intelege prin ceas care este si "bun" si "bun de cumparat". Mie in aceasta dubla categorie de exemplu mi se par a fi la acest moment ceasurile Omega respectiv Grand Seiko, dar imi e clar ca nu as reusi sa demonstrez cuiva ca am dreptate sau sa procedeze ca mine deoarece vorbim de niste ceasuri de lux, unde tocmai aici sta luxul: sa cumperi ce vrei si ce iti place la niste sume care nu pot fi justificate in niciun mod coerent pentru un om care nu e pasionat de ceasuri.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 23 Mar 2020, 10:20 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Ceasurile Zenith moderne au calibre bune, finisaje superioare. Merita cumparate, la fel de mult cum merita si un JLC sau un Omega.

Valoarea de revanzare nu e buna. Elite e dress watch, f frumos, dar care nu are cautare mare....daca il iei sa-l pastrezi, e o alegere super buna; daca il iei nou si te plictisesti de el, vei pierde substantial.

Best-buy de la Zenith ramane El Primero. De fapt, daca vrei un cronograf modern....El Primero e pe primul loc (pun intented) in opinia mea.

Ia Zenith cu incredere daca il iei din pura pasiune si iti place. Nu te va dezamagi. Ca bani....nici un ceas de 2-3-10k de euro nu isi merita pretul. Iar Zenith nu sta bine la revanzare.

PS: cine se mai gandeste acum la cumparat ceasuri?!! :D 8)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 23 Mar 2020, 12:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Multumesc pentru feedback.
Da, sunt de acord cu Clipper si cred ca de aceea nu au preturi de revanzare mari, sau ca nu isi pastreaza valoarea in timp - pentru ca e greu sa evaluezi valoarea produsului overall.

Elite intr-adevar e un ceas mai de nisa, dress. Tocmai de aceea ma gandesc sa platesc pe el pana in 1500 EUR. Oricum majoritatea modelelor care imi plac sunt din perioada 2000-2005. Si da, clar ca ma uit DOAR la pre-owned.

Iau in considerare si JLC dar nu ma apropii sub 3000 nici pentru preowned. Ceea ce e out of my budget.

Stiti cumva daca calibrul 680 e dificil la servisat? Daca poate fi facut la Claudiu sau doar la Zenith?

Cine cumpara in perioada asta? Pai....eu ma gandesc. E o perioada clar mai buna decat in restul timpului. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 23 Mar 2020, 14:02 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Foarte corect ce spui tu, voinice! Si 1200 - 1500 maxim pentru perioada 2000 - 2005 suna bine.....

However,
Citat:
Cine cumpara in perioada asta? Pai....eu ma gandesc. E o perioada clar mai buna decat in restul timpului.

Nu m-as grabi cu cumparatul.....in 2-3 luni probabil vei avea o surpriza foarte placuta :) legat de preturi.....

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 23 Mar 2020, 15:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Da, atunci va fi momentul pt. un Espada la 36K - singurul Zenith tentant pt. mine. :wink:

Imagine

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 23 Mar 2020, 15:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Poate gasim si JLC-uri si Omegi cu 80% discount. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 23 Mar 2020, 15:50 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Pe piata preowned, cu siguranta vor fi caderi...libere! Cei care pot sa nu vanda vor tezauriza insa business-urile care trebuie sa vanda ca sa-si acopere macar cheltuielile vor deveni foarte flexibile, sunt convins......BB de ce credeti ca are zilele astea o noua campanie de reduceri? Yo fi mila lui Binda de buzunarele noastre 8) 8) 8)

Stai sa ajunga numarul de morti la 100 000....... :(

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România