Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 15:34

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 28 Iun 2022, 12:58 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Ca sa o tin simpla...da' simpla simpla....si din scurt, o sa va dau mai intai un fel de definitie:

Adicția (termenul medical pentru „dependență”) apare atunci când o persoana face o activitate ( cumpara/comanda, poarta...prezinta...discuta despre ceasuri..n.a.) – ce poate să fie plăcut în primă instanță dar care devine repede o nevoie.
Și dacă nevoia nu este satisfăcută, apare o stare proastă.


Pasiunea stim cam toti ce este....asa ca nu o sa intru in detalii. 8)

Acuma....ideea topicului mi-a venit pe la inceputul anului cand....mi s-au intamplat pentru prima
data doua lucruri.....cu adevarat inspaimantatoare:
1. Am constatat ca locul destinat ceasurilor...in casa...pur si simplu s-a umplut...cu cutii...pline :|
2. Luand la control susnumitele cutii, am aflat ca posed un ceas pe care nu-mi
aminteam sa-l fi avut...pur si simplu am uitat de el....desi fusese cumparat de 3-4 luni....

Punctele astea, 1 si 2....vin insa la pachet si cu o dorinta de neoprit, experimentata de cel
putin 5-6 ori in ultimii 10 ani....de a cumpara/comanda un nou ceas...doar asa....ca sa mai fie
unul...de care sa ma bucur....un timp limitat...evident.

Voi cum va percepeti pasiunea/hobby-ul/adictia?

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Iun 2022, 13:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Cred ca ai deschis un topic interesant, felicitari pentru abordare!
valentin1234 scrie:
...
Punctele astea, 1 si 2....vin insa la pachet si cu o dorinta de neoprit, experimentata de cel
putin 5-6 ori in ultimii 10 ani....de a cumpara/comanda un nou ceas...doar asa....ca sa mai fie
unul...de care sa ma bucur....un timp limitat...evident.

Voi cum va percepeti pasiunea/hobby-ul/adictia?

Daca in 10 ani ti s-a intamplat doar de 5-6 ori, eu cred ca stai bine.
Ma intreb daca are vreun impact pretul ceasurilor asupra adictiei. Poate unii vor considera ca una este sa tremuri dupa ceasuri care costa putin, si alta sa fii adictiv la ceasuri scumpe. Nu stiu, intreb...

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Iun 2022, 14:45 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Citat:
Ma intreb daca are vreun impact pretul ceasurilor asupra adictiei. Poate unii vor considera ca una este sa tremuri dupa ceasuri care costa putin, si alta sa fii adictiv la ceasuri scumpe. Nu stiu, intreb...


Cred ca depinde de buzunarul fiecaruia.....
Dar tu, mey Catalin.....tu ai adictii sau pasiuni? :idea:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Iun 2022, 17:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
E un subiect tentant. E nevoie de timp si vointa ca sa intelegi anumite aspecte care tin de dorinta si posesie.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Iun 2022, 08:03 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1156
Localitate: Brasov
Adevarul este ca si eu m-am gandit la un moment dat daca nu cumva am devenit un "Horder" de ceasuri... Deja s-au strans prea multe ceasuri de care nu vreau sa ma despart.
Si e trist, pentru ca ceasurile trebuiesc purtate, dar nu le port pentru ca de multe ori ma gandesc sa nu cumva sa le zgarii sau lovesc din greseala. Asa ca zac in cutii. Pacat... Imi mai clatesc ochii, sau cand ma falesc, le scot la lumina, le trag un pic, vad ca (mai) functioneaza si... inapoi la intuneric.
Probabil, pentru uni, este si o forma de "economisire". Vremuri grele, bagi banii in aur, ceasuri, ulei ... motorina... Si probabil ca si asta are un impact asupra preturilor ceasurilor. Am auzit ca cineva ar avea o colectie de nu stiu cate zeci de ceasuri Atlantic (nu sariti... e doar un exemplu)... si apoi ma uit la preturile la care a ajuns un Atlantic, ca, deh, nu se mai gasesc.

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Iun 2022, 22:26 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Adictie, clar.

Cateva articole stiintifice pe aceasta tema ...

https://scholar.google.ro/scholar?q=col ... i=scholart

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Iun 2022, 13:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
valentin1234 scrie:
......mi s-au intamplat pentru prima
data doua lucruri.....cu adevarat inspaimantatoare:
2....pur si simplu am uitat de el....desi fusese cumparat de 3-4 luni....

:shock: :o :roll:
Treaba asta nu e buna...
Mi-a placut ce a scris Mihaieros.
Scurt pe 2: da, exista adictie.
Tratament exista?

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Iun 2022, 16:07 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
DA, exista: terapie cu nenea psihologu' :(
Sau...sa te autoevaluezi.....si sa incerci sa te abtii :P cand ti
se pare ca ai luat-o pe miriste.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Iul 2022, 09:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iul 2018, 16:30
Mesaje: 46
Eu sunt curios cati sunt dispusi sa recunoasca, intr-un grup de puristi cum e forumul asta, faptul ca ceasurile, oricat de bine construite sunt, oricat de complicate si interesante sunt mecanismele lor, oricat de mult pedigree exista in spatele marcii producatoare, oricate functii utile, nebune sau complet inutile ar avea, in ziua de azi sunt doar niste bijuterii, in mare adresate barbatilor.

Atunci as pune problema altfel. Daca o femeie are zeci de bijuterii de toate felurile, nu vad problema in a avea o sumedenie de ceasuri. Precum bijuteriile adresate femeilor, si ceasurile se asorteaza cu diferite tinute sau evenimente. Motiv pentru care eu personal nu vad o problema in a avea o "colectie" mai numeroasa de ceasuri. Ca la orice adictie, probleme exista doar atunci cand esti ghidat in viata de achizitia unor ceasuri, sau ceasurile sunt toata personalitatea ta, etc. Exceptie facand, desigur, un ceasornicar.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Iul 2022, 10:45 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Foarte interesant topic.

În cazul meu a început, acum vreo 14 ani, ca hobby. S-a transformat foarte repede în adicție, și acolo am stat până acum 2-3 ani. De-atunci a migrat spre pasiune și atât. De mai bine de doi ani nu am mai cumpărat niciun ceas și nici nu mai simt nevoia. Cu siguranță voi mai lua la un moment dat, le voi mai roti, dar pentru moment sunt mulțumit așa.

Cred că mai trebuie adusă în discuție o dimensiune, ca la orice adicție. În ce măsură ea îți afectează viața socială, personală, de familie. Dacă ajungi să muncești suplimentar ca să câștigi suficient cât să-ți îndeplinești vreun vis, timp în care îți neglijezi partenera, prietenii sau copiii, nu-i ok. La fel, dacă limitezi bugetul familiei, concediile, ieșirile în oraș ca să-ți permiți noi achiziții, iar nu mi se pare că-i bine. Echilibru-n toate s-avem.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Iul 2022, 12:40 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Citat:
Eu sunt curios cati sunt dispusi sa recunoasca, intr-un grup de puristi cum e forumul asta, faptul ca ceasurile sunt doar niste bijuterii, in mare adresate barbatilor.


Cred ca destul de multi/toti poate. Eu unul (nu stiu cat de purist sunt) dar recunosc fara rezerve...in marea mea nemernicie, ca e foarte greu sa justifici - folosind logica - mai mult de....hai sa spunem 3 ceasuri (unul foarte elegant, unul versatil si un diver)...
De la al patrulea...da....e jucarie...bijuterie....obiect de cult.....s.a.m.d.....cumparat din orgoliu/curiozitate/dorinta de posesie/nevoie de serotonina/frustrare.....plictiseala....sau pur si simplu ca sa ma dau/te dai mare cu "EL"....pe forum :|

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Iul 2022, 14:32 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
La mine este adicție, clar. Sunt de acord cu Tudy.
De acord cu sublinierea lui Razvee. Din fericire, cred eu, num-a afectat în acele componente enumerate de Razvee.
De vreo 2 ani m-am mai liniștit și eu și sper sa ajung la hobby ... pină la pensie! Adică am cumpărat în 2021 cam cate ceasuri cumpăram într-o săptămână acum 10 ani și într-o lună acum 5 ani!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Iul 2022, 07:21 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
"According to Konkolÿ Thege et al., among those who “self-identified behavioral addictions such as excessive exercising, sexual behavior, shopping, online chatting, video gaming, and/or eating,” the duration tended to be fairly transient for most people. The authors based their results on a 5-year longitudinal study published in BioMed Central (BMC) Psychiatry. Their findings suggest that even without treatment, behavioral addictions fade away. This is largely because our lives change, and when they do, our activities, as a manifestation of that alteration, transition too."

https://www.psychologytoday.com/us/blog ... s-addicted

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Iul 2022, 17:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Da! Da!
Asa este. Asa am patit si cu ceasurile. Eu am etape. Trec prin ele, evoluez, invat, incerc sa vad unde am gresit.
Cred ca ma fascineaza ceasurile de mic. Port ceas de la 7 ani adica de aproape 40 de ani. Primul era quartz lcd de cea mai joasa calitate. A cedat repede. Apoi am purtat ani de zile Raketa. Un ceas excelent. Si-a facut datoria foarte bine pana l-a spart maica mea. Am revenit pe quartz lcd cu wr. Apoi am luat un pseudo tag quartz. L-am izolat cu mastic. Finalmente a coclit. A urmat un fake Seiko 5. Cativa ani a mers incredibil. Avea zile cand mergea aproape la secunda. Primul ceas automatic a fost un Seiko 5 cal. 7009. Il am si acum. Dupa aceea am intrat pe forum si am inceput sa port si sa citesc.
Nu prea fac nazuri la ceasuri dar conteaza sa fie executate cu simt estetic si proportii placute. Marimea e mai putin importanta. Evident am si un panamax. Pot purta anumite ceasuri de 45mm fc daca sunt rezonabil concepute si numai daca au Unitas sub capota.
Adi, imi place Ebel dar nu pot pricepe decupajele alea grosiere de data din unele automatice pe care le prezinti. E sub nivelul marcii si nu pricep.
Rar port un singur ceas in 24h. Nu am gasit inca ceasul perfect conceput si executat. Ma refer la cele tangibile, la toate aspectele vizibile si mai putin vizibile.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Sep 2022, 13:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
M-am gandit sa deschid un topic cu subiectul: Cand ceasurile noastre multe... devin prea multe?
Am realizat ca nu va avea multe raspunsuri, prin urmare, nu prea si-ar gasi rostul.
Dar gasesc o buna legatura cu acest bine-inspirat topic, asa ca am preferat sa dezvolt aici.
Hai sa abordez aceasta ''delicata'' intrebare:
Ati simtit ca ceasurile care le aveti, si care constientizati ca sunt multe, devin prea multe?
Vi s-a intamplat sa va incolteasca intrebarea aceasta? Daca da, cum ati ''reactionat'' :P ?
Daca ar fi critici asupra subiectului, s-ar duce repejor pe notiunea de ''mult''. Cuvantul asta are flexibilitatea trestiei... pentru unii, deja 2 ceasuri inseamna: ''mai mult decat este necesar''.
Vrei sa pui un ceas la mana, dar nu stii care, l-ai pune si ''pe ala'', si ''pe ala''. Si parca te cam consuma treaba asta, ca nu stii pe care.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România