Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 27 Apr 2024, 18:16

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intrebari Landeron 248
MesajScris: 06 Oct 2022, 21:04 
Neconectat

Membru din: 11 Iun 2017, 19:02
Mesaje: 18
Buna ziua!

De curand am achizitionat un ceas cronograf cu un Landeron 248 si fiind novice in ceea ce priveste cronografele mecanice vintage as avea o serie de intrebari:

1. Exista o asimetrie intre dimensiunea pusherelor si nu imi dau seama daca acest lucru este normal. In sensul ca, in momentul in care actionez cronograful prin pusherul de sus, acesta ramane putin in carcasa, iar pusherul de jos devine din contra ceva mai proeminent (iesit din carcasa). In momentul in care resetez cronograful prin actionaerea pusherului de jos, lucrurile se inverseaza, cel de sus devenind mai proeminent. Sunt curios daca asa functioneaza mecanismul sau este un semn ca ceva este defect si necesita o revizie? Am incercat sa uploadex aici o imagine ca sa exemplific: pusherul de sus este ceva mai proeminent decat cel de jos in acest caz. https://postimg.cc/n9zkNwHP

2. Vorbind de revizii, care ar fi un pret corect pt o revizie la un astfel de mecanism?

3. Am inteles ca mecanismele Landeron sunt privite ca entry level in lumea cronografelor desi sunt robuste si performeaza decent. Ce alte mecanisme bune si colectionabile mai sunt? Venus, Valjoux?

Multumesc frumos!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari Landeron 248
MesajScris: 07 Oct 2022, 17:45 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1156
Localitate: Brasov
1. Asimetria este explicata prin faprul ca nu exista un arc al pusherului, separat de mecanism...

2. Pentru revizii, Claudiu poate da un sfat mai bun prin prisma experientei pe care o are

3. Sunt multe colectionabile... Venus, Valjoux, Lemania, Pierce... sunt mai multe. Depinde de ce-ti place sau ce urmaresti sa ai.

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Dixie76 şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România