Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:45

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 27 Dec 2021, 23:35 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2021, 23:01
Mesaje: 3
Bună ziua, tuturor. As dori să vă cer ajutorul in legătură cu achiziția unui ceas. Am câteva ceasuri mai degrabă din zona fashion și de ceva vreme caut un ceas de la o firma mai serioasă. Mi-aș dori un ceas de dama, Swiss Made, cu brățară, cu un cardan in jur de 30 mm, de preferat cu mecanism automatic. Uitându-mă pe diverse site-uri oscilez intre achiziția unui ceas Tissot sau Certina. Bugetul ar fi cam de 2500 de lei. Care dintre aceste brand-uri ar avea un raport calitate preț mai potrivit? M-aș putea orienta către un alt producător? Vă atașez mai jos câteva modele care mi-au atras atenția. Pentru că nu am cunoștințe în domeniu, mecanismul nu îmi spune nimic. Nu aș vrea să aleg doar pe baza aspectului.

https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-cer ... 62964.html

https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-cer ... 58377.html

https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-tis ... 60354.html

https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-tis ... 64953.html

https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-tis ... 61983.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Dec 2021, 01:32 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2013, 17:06
Mesaje: 18
Eu sunt mai putin in masura sa raspund fiind boboc pe aici insa daca ar fi sa aleg intre modelele prezentate, as alege Tissot-ul Lady Heart sau Certina-ul cu cadranul gri. Au si cele mai ok mecanisme din ceasurile postate de tine, chiar daca toate sunt destul de similare, diferite variante de Powermatic bazate pe acelasi calibru ETA 2824-2. Pana la urma este si o chestiune de gusturi si de buget... insa eu as ramane la una dintre cele doua variante. Poate vor interveni colegi cu mai multa experienta...

P.S. Mie mi se pare simpatic si acesta:
https://www.youtube.com/watch?v=QUgr6h7OmnM
https://www.youtube.com/watch?v=yoy3EYKp378 (varianta pt barbati)
Este un calibru foarte precis, certificat de COSC ca si cronometru (abatere intre -3 si +6 secunde/zi), are o reducere buna si arata bine!


Ultima oară modificat de johndoe21ro pe 29 Dec 2021, 21:16, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Dec 2021, 12:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
https://www.bbcollection.ro/ceas-longin ... A2L3BhZ2Uy

https://www.bbcollection.ro/ceas-longin ... A2L3BhZ2Uy

Posibil sa se poata obtina si o mica reducere in magazin la ele. Si nu ai nici grija reviziei la 5 ani, sau a preciziei variabile la mecanismele automatice, plus rezistenta la apa foarte mare, plus brand superior celor doua…


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Dec 2021, 21:17 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2013, 17:06
Mesaje: 18
@ Alexandra. Am retinut doleantele tale din prima postare insa o recomandare interesanta ar fi sa iei in calcul si un cadran mai mare. Tissot-ul Ballade din semnatura mea este purtat de o femeie, cu o bratara metalica (Certina) si arata fabulos... daca poti trece un ceas barbatesc in categoria unisex!

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Dec 2021, 01:23 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2021, 23:01
Mesaje: 3
Mulțumesc mult pentru sugestii. Chiar arata foarte bine. Dau o tură prin magazine si vă țin la curent. Din păcate sunt condiționată de achiziționarea ceasului dintr-o anumita locație. Am primit cadou niște vouchere într-un mall din București si nu le pot folosi online.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Dec 2021, 01:34 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Bun venit!
Multumim pentru intrebare.
E in primul rand o chestiune de gust si buget. Personal recomand ceasurile quartz pentru partenere. Pot fi schimbate dupa tinuta si lasate in cutiuta fara griji si repotriviri. Numai data ramane in urma dar asa odata la 2 luni.
Daca insa doresti sa porti unul sau maxim doua ceasuri atunci unul poate fi automatic. Ceasurile automatice au o rezerva de mers. Daca sunt complet incarcate adica armate, cele din linkurile tale merg fie 38 de ore fie 80 de ore. Asta inseamna ca Certina cu cadran negru poate fi lasat de la mana 24 de ore si apoi poate fi pus din nou la mana fara a necesita potrivire. Celelalte ceasuri merg 80 de ore adica pot fi lasate de la mana maxim 3 zile fara sa se opreasca evident daca arcul este armat la maxim. Ca sa obtii aceasta armare, ceasul trebuie purtat o zi daca faci multa miscare sau doua-trei daca ai o perioada mai sedentara.
Ia ceasul care iti place! Tissot Couturier e un ceas mai dresy in opinia mea. Are o aparitie mai impozanta. De la Certina imi place primul. Poti studia si varinata Longines quartz dar depaseste bugetul. E o varianta sa incerci si anumite modele barbatesti dar cu diametrul de maxim 40mm. E treaba de gust.
Sfat final!
Vezi disponibilitatea in magazinele BB, Splendor sau Kultho - e aceeasi firma cu sigle diferite , mergi si pune ceasul,rile pe mana. E cel mai important sa le vezi in realitate. Pozele de produs te mai fura!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Dec 2021, 10:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Ar mai fi Cellini, ei mai vand Tissot si Longines, printre altele, si acorda si vouchere din cate stiu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Dec 2021, 21:10 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2021, 23:01
Mesaje: 3
bongiorno scrie:
Bun venit!
Multumim pentru intrebare.
E in primul rand o chestiune de gust si buget. Personal recomand ceasurile quartz pentru partenere. Pot fi schimbate dupa tinuta si lasate in cutiuta fara griji si repotriviri. Numai data ramane in urma dar asa odata la 2 luni.
Daca insa doresti sa porti unul sau maxim doua ceasuri atunci unul poate fi automatic. Ceasurile automatice au o rezerva de mers. Daca sunt complet incarcate adica armate, cele din linkurile tale merg fie 38 de ore fie 80 de ore. Asta inseamna ca Certina cu cadran negru poate fi lasat de la mana 24 de ore si apoi poate fi pus din nou la mana fara a necesita potrivire. Celelalte ceasuri merg 80 de ore adica pot fi lasate de la mana maxim 3 zile fara sa se opreasca evident daca arcul este armat la maxim. Ca sa obtii aceasta armare, ceasul trebuie purtat o zi daca faci multa miscare sau doua-trei daca ai o perioada mai sedentara.
Ia ceasul care iti place! Tissot Couturier e un ceas mai dresy in opinia mea. Are o aparitie mai impozanta. De la Certina imi place primul. Poti studia si varinata Longines quartz dar depaseste bugetul. E o varianta sa incerci si anumite modele barbatesti dar cu diametrul de maxim 40mm. E treaba de gust.
Sfat final!
Vezi disponibilitatea in magazinele BB, Splendor sau Kultho - e aceeasi firma cu sigle diferite , mergi si pune ceasul,rile pe mana. E cel mai important sa le vezi in realitate. Pozele de produs te mai fura!


Multumesc pentru raspuns :)
Am deja un Orient automatic (sper ca se afiseaza pagina de mai jos). Nu ma deranjeaza neparat ca se opreste daca nu il port ci faptul ca ramane destul de mult in urma.
Un Tissot sau Certina ar trebui sa aiba o precizie mai buna?

https://conteenium.com/product/orient-h ... dm01006bl/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Dec 2021, 21:17 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2013, 17:06
Mesaje: 18
Raspuns scurt: da, mult mai buna. Acum, este posibil ca Orientul sa aiba nevoie de servisare dar, chiar si asa, cele doua vor avea o precizie mult mai buna!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Dec 2021, 21:29 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Depinde.
Acum peste 10 ani am avut un Orient Mako 1 care functiona Cosc. Adica a fost masurat in 6 pozitii si se incadra. Nu se mai fac asemenea Orient!!!
Daca nimerești un Orient fabricat cu mecanismele lor vechi, cum e si al tau, foarte frumos, poate avea o precizie foarte buna purtat intensiv adica lasat de la mana numai in timpul somnului.
Cand un Orient este lasat de la mana peste 8-10 ore, incepe sa aiba abatere.
Ceasul tau care ramane in urma are nevoie de o revizie. Cauze pot fi multe. Poate uleiul, poate o lovitura caci magnetizat nu pare a fi.
Daca iei Certina negru vei avea un mec 2824 cu rezerva de 38 ore. Usor de servisat si care poate fi usor reglat. Daca iei din restul optiunilor, vei avea un mec. tip nou Powermatic 80 care are 80 ore rezerva. Acesta va avea o precizie poate si mai buna pentru ca izocronismul lui il va ajuta sa pastreze mai bine ora chiar lasat 24-48 ore jos de la mana. Restul e treaba de noroc. Powermatic este reglat la producator. Nu stiu daca cineva in Ro il poate regla ca in fabrica. Daca il iei si merge ok atunci ai un ceas care 5 ani merge fara probleme. Dupa 5 ani se face o curatare-ungere si merge tot ok si tot asa. Si ceasul automatic e ca masina.
Corect intretinut poate functiona ....pana la pensie si dupa. Cel mai vechi ceas al meu are 60 de ani si va functiona si dupa ce eu nu voi mai fi.
Ia ceasul care iti place si pe care il simti comod la mana. Nu te sfii sa probezi. Vanzatoarele vor fi amabile. Sigur!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Dec 2021, 23:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
johndoe21ro scrie:
Raspuns scurt: da, mult mai buna. Acum, este posibil ca Orientul sa aiba nevoie de servisare dar, chiar si asa, cele doua vor avea o precizie mult mai buna!

Chiar? Ca o fi avand Orientul nevoie de servisare/reglare, nu contest.
Stimate coleg, cate Orienturi au poposit la incheietura dumitale?
Doar acum 5 zile un amic proaspat posesor de Ray2 imi raspundea cand l-am intrebat ce precizie are:
Citat:
L-am verificat al meu are ~+7secunde pe zi

Impresionat de calitatile acestui Ray2, imediat a comandat si un Mako2.
Sunt n-spe comentarii ale celor care au ramas surprinsi de buna precizie a Orientului, insa sigur ca sunt si dezamagiri, nu stiu daca au incercat si o reglare atenta cei din urma.
Ceasul meu de zi cu zi este Mako1, batranel de vreo 10 ani trecuti, care isi face treaba exemplar, adica la vreo saptamana ramane in urma cam cu 1 minut. Nu mereu/regulat, uneori trece luna iar abaterea se invarte tot pe acolo, un minut-doua.
Si nu mi-a trecut prin mana doar acest Mako... asa ca chestia cu precizia mult mai buna a elvetienelor s-ar putea sa fie nitel cam exagerata. Sa intram in detalii despre calibrul Miyota 9xxx vs eta? https://www.watchuseek.com/threads/eta- ... n.5160589/
Comentariul acesta nu este pentru a pune eta intr-o pozitie inferioara fata de mecanismele orient sau miyota, ci doar pt a tempera putin subevaluarea ultimelor. Cred ca am si eu vreun elvetian pe undeva printr-un sertar, ma duc sa vad ce zice :wink:
LE: tocmai am vazut experienta colegului bongiorno cu un Mako1, parca am avut amandoi acelasi Mako1 :P . Si apropo, ani in urma ma batea gandul sa il marit ca sa imi iau si eu noul Mako2. M-am temperat. Mako si-a castigat numele si ramane Mako in forma in care a aparut, restul sunt serii tip ''Fast & furios''. Aprob fara rezerve tot ce a scris dumnealui.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Dec 2021, 01:25 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2013, 17:06
Mesaje: 18
catalin.v scrie:
johndoe21ro scrie:
Raspuns scurt: da, mult mai buna. Acum, este posibil ca Orientul sa aiba nevoie de servisare dar, chiar si asa, cele doua vor avea o precizie mult mai buna!

Chiar? Ca o fi avand Orientul nevoie de servisare/reglare, nu contest.
Stimate coleg, cate Orienturi au poposit la incheietura dumitale?
Doar acum 5 zile un amic proaspat posesor de Ray2 imi raspundea cand l-am intrebat ce precizie are:
Citat:
L-am verificat al meu are ~+7secunde pe zi

Impresionat de calitatile acestui Ray2, imediat a comandat si un Mako2.
Sunt n-spe comentarii ale celor care au ramas surprinsi de buna precizie a Orientului, insa sigur ca sunt si dezamagiri, nu stiu daca au incercat si o reglare atenta cei din urma.
Ceasul meu de zi cu zi este Mako1, batranel de vreo 10 ani trecuti, care isi face treaba exemplar, adica la vreo saptamana ramane in urma cam cu 1 minut. Nu mereu/regulat, uneori trece luna iar abaterea se invarte tot pe acolo, un minut-doua.
Si nu mi-a trecut prin mana doar acest Mako... asa ca chestia cu precizia mult mai buna a elvetienelor s-ar putea sa fie nitel cam exagerata. Sa intram in detalii despre calibrul Miyota 9xxx vs eta? https://www.watchuseek.com/threads/eta- ... n.5160589/
Comentariul acesta nu este pentru a pune eta intr-o pozitie inferioara fata de mecanismele orient sau miyota, ci doar pt a tempera putin subevaluarea ultimelor. Cred ca am si eu vreun elvetian pe undeva printr-un sertar, ma duc sa vad ce zice :wink:
LE: tocmai am vazut experienta colegului bongiorno cu un Mako1, parca am avut amandoi acelasi Mako1 :P . Si apropo, ani in urma ma batea gandul sa il marit ca sa imi iau si eu noul Mako2. M-am temperat. Mako si-a castigat numele si ramane Mako in forma in care a aparut, restul sunt serii tip ''Fast & furios''. Aprob fara rezerve tot ce a scris dumnealui.


Nu am absolut nimic cu japonezele. Sunt mecanisme vestite pentru fiabilitate si precizie. In cazul de mai sus era vorba in special de ETA-uri COSC grade. Nu am vrut sa se inteleaga altceva si nu cred ca trebuie scoase din context postarile mele. N-am fetisuri cu meciuri ETA vs Miyota! Seara buna! :wink:

P.S. Cred ca postarea asta rezuma link-ul threadului trimis:

"You're asking for "fact", but you're not even verifying the truthfulness - or expertise, or sources, or references, or reasoning - of the answers you're receiving.
So this thread is a pointless exercise in passive-agressive trolling, nothing more."

Practic ai trimis un link in care majoritatea postacilor contrazic pe individ intr-un fel sau altul. Deci nu inteleg nici macar unde bateai... Cred ca ai pus singur intr-o pozitie inferioara Miyota si pe fanul lor prin postarea link-ului de mai sus! As a short lesson, never fast google! :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Dec 2021, 01:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
catalin.v scrie:
Comentariul acesta nu este pentru a pune eta intr-o pozitie inferioara fata de mecanismele orient sau miyota, ci doar pt a tempera putin subevaluarea ultimelor. Cred ca am si eu vreun elvetian pe undeva printr-un sertar, ma duc sa vad ce zice :wink:

Doar aici bateam :P .
Linkul ala, era ca o chestie in care exista dezbatere pe cat de fiabil este miyota in raport cu eta. Nu linkul asta este miezul contrazicerii mele, ci partea citata de mai sus.
Seara buna zic si eu :wink: !

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Dec 2021, 14:37 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Vom discuta aceste fineturi in alte topicuri.
Sa lasam colega sa aleaga si apoi mai tragem o concluzie - recomandare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România