Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:30

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 15 Dec 2021, 23:15 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2013, 17:06
Mesaje: 18
Buna seara,

Folosesc si eu cu placere un Mido Multifort Chronometer SI COSC, calibru 80, bazat pe mecanismul ETA C07.821. Cam care este rezerva de timp? O spune producatorul 80h dar, in realitate, cam la cat ma pot astepta? Poate fi mult mai mica si, daca da, in ce conditii? Sper sa fie inteleasa intrebarea mea. Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2021, 11:01 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Bun venit pe forum, John!

Rezerva de putere anuntata de producator - in cazul tau 80 de ore - este evident influentata de gradul
de incarcare a arcului care o genereaza (puterea).

Deci, daca ceasul nu e purtat sau intors manual suficient, el va avea o rezerva de putere mult mai mica...
Ca si exemplu....o plimbare de o ora sau intoarcerea din chita de 50-60 de ori la acest model ar trebui
sa asigure cele 80 de ore PR anuntate de producator......daca nu exista vreo defectiune....

Specific, pentru ca e vorba de un mecanism COSC....deci cu grad de finisare superior....la incarcarea maxima
rezerva de putere poate fi cu 3-5% mai mare decat cea din specificatii.....

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2021, 23:52 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2013, 17:06
Mesaje: 18
Multumesc mult pentru raspuns.
Intrebam pentru ca ceasul meu a ramas.... fara viata si nu mi-a prea dat la calcul. Ideea este ca l-am lasat in pace intr-o seara in jurul orei 21. L-am luat a doua zi dimineata la 8 si l-am lasat iar la ora 10 (AM). A treia zi si-a dat duhul la ora 5 dimineata. Nu mi s-a mai intamplat. Are o varsta deja si se apropie clar de momentul servisarii... insa nu mi-e inca limpede daca ce s-a intamplat e normal/ok. Ca precizie pare sa fie totul in regula insa nu l-am verificat foarte in detaliu si, fiind un "cronometru", nu stiu daca pierde mai multe secunde decat ar trebui. La prima vedere pare sa mearga brici ca precizie. Nu am pierdut nici un minut... in foarte multe zile in care l-am "supravegheat". Cert este ca nu stiu nici cat de activ am fost in dimineata aceea cand l-am purtat doar 2h... In tot cazul, nu am facut jogging... :mrgreen:
Intre timp am mai cautat in stanga si in dreapta si am gasit ceva informatii interesante chiar pe site-ul Mido:

How much is the power reserve of our self-winding mechanical watches and how do they work?

The power reserve of a self-winding watch depends firstly on the type of movement. When fully wound, the movements of our watches have a power reserve of between 36 and 80 hours. The power reserve also depends on the wearer's individual habits and activity. As an indication, 10 to 12 hours' wear should be sufficient to generate a power reserve of 20 hours or more, which ensures that the watch will continue to run throughout the night.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Dec 2021, 17:04 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Intoarce-l / armeaza-l manual (de 50-60 de ori) apoi lasa-l pe birou sa vezi cat timp functioneaza netulburat.

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Dec 2021, 22:03 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2013, 17:06
Mesaje: 18
Exista undeva informatiii referitoare la numarul de intoarceri necesare fiecarui tip de mecanism in parte? Intreb pentru ca eu nu am reusit sa gasesc pe canalele obisnuite (gen Watchbase, samd) aceste informatii... Mecanismul cu pricina este un ETA calibrul C07.821, Powermatic-ul 80.811 COSC bazat pe ETA2824-2, dar cu balans din silicon.

P.S. Intre timp am aflat cum sta treaba. Se pare ca mana mea/incheietura mea este destul de pasiva la nevoile ceasului. Intors manual, rezerva de putere creste considerabil. Daca ma bazez doar pe miscarea mainii si asta pentru o perioada scurta de timp, nu tine mult. Ce este interesant este ca precizia ramane la cote inalte... asta probabil din cauza micsorarii frecventei la 21600bph (3Hz) si a folosirii unui arc mai lung ce livreaza o energie mai constanta pentru o mai lunga perioada de timp. Practic pare sa functioneze mai precis cand e lesinat comparativ cu mecanismele cu rezerve de putere mai mici care, neincarcate corespunzator, incep sa aiba abateri mari...


Ultima oară modificat de johndoe21ro pe 27 Dec 2021, 22:43, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Dec 2021, 22:39 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Ceasurile automatice au un mecanism de armare diferit fata de cele mecanice, un fel de endless mainspring, deci nu il poti supra=arma cu riscul de a-i tupe arcul.

https://alt.horology.narkive.com/comjcF ... 2-possible

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Dec 2021, 22:45 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2013, 17:06
Mesaje: 18
Achraf scrie:
Ceasurile automatice au un mecanism de armare diferit fata de cele mecanice, un fel de endless mainspring, deci nu il poti supra=arma cu riscul de a-i tupe arcul.

https://alt.horology.narkive.com/comjcF ... 2-possible



Da, da... Stiu asta. La schelete se poate chiar vedea capatul arcului cum se invarte in gol... Intrebam pentru a imi face o idee referitoare la un numar, sa zicem, suficient de intoarceri...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Dec 2021, 20:24 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Nici eu nu stiu sa existe un "normativ" al numarului de intoarceri ale coronitei.
Exista specificatii insa pentru numarul de rotatii pe diverse tipuri de standuri de verificare ale rezervei de putere.
Ca sa-ti dai seama daca este la capat-ish arcul,cand armezi vei simti si ajunge acolo acolo,vei simti o usoara ingreunare a armarii cu o senzatie de frecare mai mare. Stiu ca este empiric putin,dar ...asta este.

Cat despre mersul ceasului tau....s-ar putea ca stapanul sa fie de vina-aka nu-l porti suficient sau nu ai activitate-dar la fel de bine e posibil ca ceasul sa necesite putina ingrijire de specialitate.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Dec 2021, 12:11 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mar 2007, 14:44
Mesaje: 1031
Localitate: Constanta.
Am văzut diverse filmulețe pe youtube, unele dintre ele făcute de profesioniști (ceasornicari independenți) și opinia qvasi-unanimă este că mecanismul automatic nu se armează niciodată full doar din purtarea ceasului în activități obișnuite. De exemplu la noul mecanism ORIS cu 120h power reserve nu au reușit să armeze mai mult de 4 zile chiar pe winding fiind pus ceasul. Dar armarea manuală a funcționat până la capăt, deci au atins cele 5 zile specificate de producător. Posibil că, cu cât este mai mare power reserve-ul cu atât mai mult cuplu este nevoie pentru armare și deci masa oscilantă nu are suficientă inerție pentru a acoperi această nevoie de cuplu. Dar ca să simți „la degete” atunci când resortul începe să se miște în gol la armarea manuală îți trebuie un mare grad de sensibilitate și finețe pe care eu recunosc că nu-l posed. Niciodată nu-mi dau seama când coronița exercită o rezistență mai mare la rotire.

_________________
SATELLITE WAVE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Dec 2021, 12:39 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2013, 17:06
Mesaje: 18
Poseidon scrie:
Am văzut diverse filmulețe pe youtube, unele dintre ele făcute de profesioniști (ceasornicari independenți) și opinia qvasi-unanimă este că mecanismul automatic nu se armează niciodată full doar din purtarea ceasului în activități obișnuite. De exemplu la noul mecanism ORIS cu 120h power reserve nu au reușit să armeze mai mult de 4 zile chiar pe winding fiind pus ceasul. Dar armarea manuală a funcționat până la capăt, deci au atins cele 5 zile specificate de producător. Posibil că, cu cât este mai mare power reserve-ul cu atât mai mult cuplu este nevoie pentru armare și deci masa oscilantă nu are suficientă inerție pentru a acoperi această nevoie de cuplu. Dar ca să simți „la degete” atunci când resortul începe să se miște în gol la armarea manuală îți trebuie un mare grad de sensibilitate și finețe pe care eu recunosc că nu-l posed. Niciodată nu-mi dau seama când coronița exercită o rezistență mai mare la rotire.


Mda... la aceeasi concluzie am ajuns si eu. Si ma stiu vinovat de "activitate manuala slaba"... :mrgreen: :lol:
Sincer, eu simt/am inceput sa simt cand armarea este incheiata (era sa scriu finalizata :mrgreen: ). Nu este diferenta mare insa este putin mai ingreunat procesul. Pe de alta parte, spre rusinea mea, fiind coronita care se infileteaza, mi-este mai lene, mai greu sa il armez manual. :oops:
Ma bazez prea mult pe activitatea sportiva a rotorului... Vestea cea buna este totusi aceea ca, desi rezerva de putere este mai mica la armarea din rotor, precizia sufera mai putin decat la mecanismele cu rezerva de putere mica care au nevoie de o incarcare suficienta pentru a se mentine in parametri optimi din punctul de vedere al preciziei.
A propos, am dat chiar ieri sau alaltaieri peste filmuletul de mai jos... foarte instructiv zic eu...

https://www.youtube.com/watch?v=z_vUSyzqJOU


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Dec 2021, 14:35 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Eta 2824, la armare manuala, ,,scapa" atunci cand ajunge la maxim. Continuind armarea dupa ,,scapare'' aceste fenomen se repeta. Identic si la Seiko cu 4R si 6R!
Daca porti ceasul zi lumina pana la culcare, se incarca la maxim. Eu port si in somn. Nu am avut problemele semnalate. Am si eu un ceas de 5 zile si acesta se incarca ce e drept in cateva zile. OrientStar cu pr imi arata ca in cateva ore de activitate intensa sau intr-o zi normala capata incarcarea maxima de 40 ore care e la modelele din era preEpson.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Dec 2021, 10:34 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Poseidon scrie:
Am văzut diverse filmulețe pe youtube, unele dintre ele făcute de profesioniști (ceasornicari independenți) și opinia qvasi-unanimă este că mecanismul automatic nu se armează niciodată full doar din purtarea ceasului în activități obișnuite. De exemplu la noul mecanism ORIS cu 120h power reserve nu au reușit să armeze mai mult de 4 zile chiar pe winding fiind pus ceasul. Dar armarea manuală a funcționat până la capăt, deci au atins cele 5 zile specificate de producător. Posibil că, cu cât este mai mare power reserve-ul cu atât mai mult cuplu este nevoie pentru armare și deci masa oscilantă nu are suficientă inerție pentru a acoperi această nevoie de cuplu. Dar ca să simți „la degete” atunci când resortul începe să se miște în gol la armarea manuală îți trebuie un mare grad de sensibilitate și finețe pe care eu recunosc că nu-l posed. Niciodată nu-mi dau seama când coronița exercită o rezistență mai mare la rotire.


Ma gandesc ca aici te referi la cele cu rezerve mari de mers,nu la cele cu rezerva de mers de 38-46 ore.
Pentru ca acestea din urma se armeaza pana la capat la purtarea normala,si tin atat cat este specificat.
Despre cele cu rezerva mare,nu ma pronunt,pentru ca nu am urmarit in foarte mare detaliu rezerva de mers,dar pe winder toate cele verificate s-au apropiat de ce da producatorul,dar,repet,nu am numarat sau calculat exact numarul de ore,asa ca nu ma pronunt la acestea.

Inca un lucru,pe care l-am mai explicat..rezerva de putere mai difera cu cca 2 ore in functie de cum prinzi pozitia arcului in caseta arc in momentul in care incepi verificarea.Daca arcul este chiar inainte de a aluneca ambreiajul,atunci rezerva este un pic mai mer.daca arcul este exact dupa ce a alunecat ambreiajul,rezerva este mai mica putin.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Dec 2021, 10:42 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mar 2007, 14:44
Mesaje: 1031
Localitate: Constanta.
[/quote] Ma gandesc ca aici te referi la cele cu rezerve mari de mers,nu la cele cu rezerva de mers de 38-46 ore.
Pentru ca acestea din urma se armeaza pana la capat la purtarea normala,si tin atat cat este specificat.
Despre cele cu rezerva mare,nu ma pronunt,pentru ca nu am urmarit in foarte mare detaliu rezerva de mers,dar pe winder toate cele verificate s-au apropiat de ce da producatorul,dar,repet,nu am numarat sau calculat exact numarul de ore,asa ca nu ma pronunt la acestea.

Inca un lucru,pe care l-am mai explicat..rezerva de putere mai difera cu cca 2 ore in functie de cum prinzi pozitia arcului in caseta arc in momentul in care incepi verificarea.Daca arcul este chiar inainte de a aluneca ambreiajul,atunci rezerva este un pic mai mer.daca arcul este exact dupa ce a alunecat ambreiajul,rezerva este mai mica putin.[/quote]

Este clar. În mod sigur clienții sau utilizatorii finali n-ar trebui să fie excesiv de pretențioși asupra unor aspecte care în definitiv țin de limitările metalelor sau ale soluțiilor constructive. Este loterie să nimerești sau nu pozitia resortului înainte să alunece. Probabil aceiași problemă intervine și la produse de zeci de mii de euro, dar acei utilizatori sunt deloc interesați să despice firul in patru.

_________________
SATELLITE WAVE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România