Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 17:20

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 123 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 21 Dec 2023, 14:22 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Citat:
Eu credeam că doar mă duc și ridic pachetul de la poștă


Ceea ce ramane un mare secret in Romania legat de site-urile din SUA sau Canada....indiferent ca vand
ceasuri sau chiloti sau mancare sau ce vrei tu.....ESTE CA PRETURILE SUNT DATE FARA TVA! Acest lucru se intampla pentru
ca multele state Americane sau provincii canadiene au diferite valori ale TVA si vanzatorul le adauga la checkout....
De altfel, si daca intri in orice magazin fizic....preturile sunt tot fara TVA si acesta se adauga la casa, cand platesti...

Am scris TVA ca sa nu incurc lumea....de fapt taxa/taxele....se numesc altfel.....

Asa ca teoretic, daca nu platesti taxe in SUA la vanzator vei plati in Romania...cu siguranta....
E drept ca unele produse mai scapa...printre degete....la vama....dar nu as conta pe asta....

Principala problema cu Jomashop este insa ca daca ceasul vine defect sau cu probleme....cam 5% din
cazuri as spune.....trebuie sa-l trimiti inapoi la ei....sau sa-l rezolvi local....ceea ce poate costa sute de euro......
in ambele cazuri.....

Acuma....tu stii.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 22 Dec 2023, 13:08 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
Multumesc de raspuns. Am mai vorbit si cu alte persoane care au comandat si asa este, le-au sunat la vama sa platesca taxele (desi cei cu valori mici au scapat nevamuiti). Deci la pretul afisat se mai adauga 19% TVA. In acest caz o voi lasa balta acum, dar astept luna mai cand va veni o ruda din SUA sa ne viziteze in Romania si o rog pe ea sa imi comande ceasul acolo, si mi-l aduce ea ulterior in tara.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 31 Dec 2023, 11:05 
Neconectat

Membru din: 04 Dec 2022, 15:55
Mesaje: 5
In urma cu o luna am primit cadou un ceas Roamer Ceres automatic cu mecanism Techosablier SSDD3.
Pe langa ciudateniile descrise anterior, sare secundarul câteodată cand apas remontoarul, ca precizie intr-o luna a avut o abatere de 25 de secunde, as spune ca merge surprinzător de bine avand in vedere mecanismul Sea-Gull / Tianjin mecanism ST1612-3 / TY-2806, TY2806 , asamblat in Elvetia de Claro Semag - mecanism CL888 si de TechnoSablier mecanism SSDD3. Din ce am citit mecanismul este similar cu mecanismul Miyota 8215 si are sistemul Magic Lever copiat dupa mecanismele automatice Seiko.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 123 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România