Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:57

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 123 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 03 Feb 2022, 16:33 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
Am ceasuri japoneze (ex Orient) care bat mult mai bine pe indici, plus ca nu tremura secundarul. Da, pare cam firav mecanismul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 04 Feb 2022, 11:10 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
Intrebare: la proaspat achizitionatul meu Hamilton se poate pune/instala o folie antireflex? ma gandesc ca acest lucru m-ar ajuta sa vad cifrele mai bine, fara sa fie nevoie sa departez ceasul de ochi. Ar invalida garantia?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 04 Feb 2022, 12:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Cam asa?

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 04 Feb 2022, 14:44 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
vizitator scrie:
Intrebare: la proaspat achizitionatul meu Hamilton se poate pune/instala o folie antireflex? ma gandesc ca acest lucru m-ar ajuta sa vad cifrele mai bine, fara sa fie nevoie sa departez ceasul de ochi. Ar invalida garantia?


Cu parere de rau, daca nu a fost luat online, te poate ajuta numai olx....

Ce sa-ti fac? Nu asculti de ce te sfatuim pe aici. Baiat mare, te descurci!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 04 Feb 2022, 15:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
bongiorno scrie:
Cu parere de rau, daca nu a fost luat online, te poate ajuta numai olx....

Ce sa-ti fac? Nu asculti de ce te sfatuim pe aici. Baiat mare, te descurci!

Sau medicul oftalmolog, cu o pereche de ochelari :roll: ?
Si eu am inceput sa am probleme cu vederea si am momente de iritare cand imi vad neputinta asta, inca nu mi-am adaptat constiinta la slabirea vederii. Dar macar imi dau seama ca problema nu este la ceas ci la ochii mei.
On topic: recomand folosirea unui ceas de buzunar. Este mai mare, prin locatia lui fireasca se tine departe de ochi, poate avea cifrele mai mari (vezi recentul Doxa postat in sectiunea "Poze, videoclipuri...").

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 05 Feb 2022, 13:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
L-am mai recomandat, Steinhart B-uhr din bronz cu eta 6948. Am mari regrete ca la un moment dat l-am lasat sa imi treaca printre degete:
https://www.steinhartwatches.de/de/nav- ... hwarz.html
Tratat antireflex pe interior, cat se poate de lizibil, se vede ora si din submarin, nu doar din avion. Punctul plus-forte la aceat model este grosimea de numai 12mm, avand in vedere ca S. are modele cam grosute. Pentru acest mecanism, dimensiunile sunt de apreciat, chiar daca se poate si ceva mai mici.
Sper sa bifeze cerintele, nici pretul nu este exagerat.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 05 Feb 2022, 15:53 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Mie nu îmi place coronita incomoda.
Vezi ca bronzul la Steinhart e alama. Și nu cocleste asa frumos ca bronzul cusn8.
Deasemenea Steinhart are ansele cam lungi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 05 Feb 2022, 17:20 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
marian_sro scrie:
Mie nu îmi place coronita incomoda.
Vezi ca bronzul la Steinhart e alama. Și nu cocleste asa frumos ca bronzul cusn8.
Deasemenea Steinhart are ansele cam lungi.


Ba e bronz ala din link-ul lui! Si mie mi-a scapat unul....printre degetele de la.....picioare :lol: :lol: :lol:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 27 Mai 2022, 13:59 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
Din pacate sunt foarte nemultumit de acest Hamilton cu mecanism ETA F06. Am potrivit toate ceasurile cand s-a dat ora inainte (27 martie) si acesta are o eroare neasteptat de mare (adica a luat-o inainte cu 13 secunde in 2 luni). Spre comparatie, un Tissot T-classic mi-a luat-o inainte cu 6 secunde, ba chiar si Orient si Festina cu mecanisme Myiota stau mai bine (au luat-o inainte cam cu 9-10 secunde).
am ajuns la situatii hilare ca niste ceasuri japoneze, pe carea am platit o treime din cat am dat pe Hamilton, sa aiba precizie mai buna. :evil:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 27 Mai 2022, 14:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Asteptari nerealiste, saracul ceas nu are nicio vina :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 30 Mai 2022, 12:37 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
Am verificat cu ora de pe time.is; Hamilton-ul a luat-o inainte cu 15 secunde in 2 luni. Este mult, orice s-ar zice, pana acum toate ceasurile elvetiene pe care le-am avut aveau eroare max 5 secunde pe luna (sub 1 minut pe an). Pana si Casio electronic merge mai bine, chiar mult mai bine.
Ma rog, vreau sa intreb daca stie cineva un ceasornicar priceput in Bucuresti care se incumeta sa il desfaca si sa trateze antireflex partea interioara a geamului. Cei de la garantie spun ca nu se baga. Limbile sunt argintii, cadranul este argintiu, si eu nu mai vad bine ora.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 30 Mai 2022, 13:02 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
vizitator scrie:
Am verificat cu ora de pe time.is; Hamilton-ul a luat-o inainte cu 15 secunde in 2 luni. Este mult, orice s-ar zice, pana acum toate ceasurile elvetiene pe care le-am avut aveau eroare max 5 secunde pe luna (sub 1 minut pe an). Pana si Casio electronic merge mai bine, chiar mult mai bine.
Ma rog, vreau sa intreb daca stie cineva un ceasornicar priceput in Bucuresti care se incumeta sa il desfaca si sa trateze antireflex partea interioara a geamului. Cei de la garantie spun ca nu se baga. Limbile sunt argintii, cadranul este argintiu, si eu nu mai vad bine ora.


Din pacate niciun tratament anti-reflex nu-ti va rezolva problema.....
Solutia e sa verifici inainte de a cumpara un ceas daca-l vezi sau nu....de preferat atat in lumina
din magazin cat si la lumina naturala......mai ales daca porti ochelari de citit.....

Daca-l vezi...il cumperi.....daca nu....nu 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 30 Mai 2022, 13:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Referitor la precizie, este in parametrii dati de producator (maxim 15 secunde/luna). In acest interval (0-15) poate face orice abatere. Daca ai pretentii mai mari, exista ceasuri cu mecanisme quartz certificate/garantate cu precizie inalta/la secunda. Restul sunt loterie ...

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 31 Mai 2022, 09:16 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
[

Din pacate niciun tratament anti-reflex nu-ti va rezolva problema.....
Solutia e sa verifici inainte de a cumpara un ceas daca-l vezi sau nu....de preferat atat in lumina
din magazin cat si la lumina naturala......mai ales daca porti ochelari de citit.....

Daca-l vezi...il cumperi.....daca nu....nu 8)[/quote]
Pai aici este problema, in magazin la lumina led puternica am vazut perfect, dar la lumina din birou trebuie sa departez ceasul de ochi ca sa vad bine (este din cauza ca, atat cadranul cat si limbile sunt de aceiasi culoare). Nu m-a lasat nimeni sa ies cu ceasul afara si sa il probez.
Ok, am inteles, data viitoare o sa ma orientez spre mecanisme mai precise (desi e frustrant ca Orient, Casio sau Festina sa fie mai precise decat un Hamilon). Pe de alta parte incep sa imi placa ceasurile japoneze, observ ca au precizie buna si pret de cateva ori mai mic.
Multumesc tuturor pentru sfaturi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achiziție
MesajScris: 15 Noi 2022, 16:45 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
ptr ca au venit reducerile, vreau sa imi imbogatesc mica colectie de ceasuri. Ce ati alege intre un Frederique Constant classics chronograph, cu mecanism quartz Ronda 5060D si un Hamilton Kako Navy Scuba auto cu mecanism automatic H10?
Mie imi plac amandoua, primul este super elegant (deci l-as lua la birou) iar celalalt mai casual, de weekend.


https://www.bbcollection.ro/ceas-freder ... cvcGFnZTQ=


https://www.bbcollection.ro/ceas-hamilt ... 0yMDAwLw==


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 123 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România