Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 20 Apr 2024, 00:47

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Panerai
MesajScris: 27 Dec 2020, 17:37 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Salutare
Dacă mai exista acest subiect deschis imi cer scuze ...am cautat și nu am gasit.
Așadar....de un an încoace mi-am vândut cam toată colecția si am consolidat-o in 3 ceasuri .(mai am și altele dar nu le consider de colectie)
Toate Panerai.
Nu pot spune exact de ce dar iubesc aceasta marca.
Poate si pentru ca am mâinile enorme si orice sub 47mm e ridicol....
E si ceva legat de finisaje....de simplitate....nu stiu dar pur și simplu nu ma mai gandesc la alte marci acum.
Deci ....mai sunt fani aici?
Anti Panerai? De de?
Acum in colecție am un PAM00932,un PAM 00372 si un PAM 00194
Atașez o poza cu toată PAMilia :)

Imagine

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai
MesajScris: 27 Dec 2020, 19:55 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Multumim pentru prezentare, Marius!
Citat:
Nu pot spune exact de ce dar iubesc aceasta marca.

Nici eu nu pot spune exact de ce o iubesti....dar important e ce-ti spune/inspira tie :)

In general, Panerai e considerat mult supraevaluat la pretul de lista....

Sa le porti cu placere 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai
MesajScris: 28 Dec 2020, 11:48 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
F frumoase, sa le porti sanatos.

Ai dreptate, pentru incheietura ta ceasurile astea sunt perfecte.
Si mie imi plac, am avut unul de 44mm, in urma cu vreo 10 ani.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai
MesajScris: 29 Dec 2020, 14:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
marius111 scrie:
Anti Panerai? De ce?

Nu am nimic cu marca deci nu sunt ''anti'' dar (chestie de gust) nu-mi place nimic de la Panerai. Nici carcase, nici cadrane. Estetic arata ca niste ceasuri foarte vechi la design. Personal sunt atras de ceasuri in stil modern. Totuși am un Citizen cu carcasa inspirată/copiata dupa stilul Panerai dar evident a fost achiziționat special pentru Big-Date. Preferam alt gen de carcasa. La ultimul îmi place foarte mult culoarea cadranului, dar doar atat. Exista si un GS cu aceeasi nuanta de albastru. Din curiozitate : ce este acea ''pată roșie'' la primul din poza ?

Imagine

_________________
AR1070-56E


Ultima oară modificat de Zar pe 11 Aug 2021, 17:40, modificat de 6 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai
MesajScris: 29 Dec 2020, 14:32 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Nu stiu exacta la ce pata roșie te referi
Dacă e cea care cred eu.... este o reflexie a unei lămpi

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai
MesajScris: 29 Dec 2020, 14:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
La ora 9.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai
MesajScris: 29 Dec 2020, 20:41 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
E reflexia unei lustre
Vinovata:)

Imagine

Si...asa cum spuneai este doar o chestiune de gusturi dar cred ca e puțin forțat sa comparam un design italian cu unul japonez.

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Ultima oară modificat de marius111 pe 30 Dec 2020, 00:45, modificat de 4 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai
MesajScris: 29 Dec 2020, 21:07 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Nu conteaza provenienta. Exista doar 2 categorii semnificative si anume designul reusit si designul nereusit/neinspirat/de cacao sau cum vreti sa-i mai spuneti si da, ati ghicit; cea mai mare pondere o are categoria a doua. :lol:
Poate nu este o intamplare ca unele designuri reusite au la origine un concept strict functional (de ex. Panerai).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai
MesajScris: 31 Dec 2020, 08:28 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8187
Marius, n-ai cautat suficient, probabil!
Enjoy cele 11 pagini de dezbateri!

viewtopic.php?f=4&t=36377

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai
MesajScris: 31 Dec 2020, 17:27 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Multumesc frumos pentru link.
Am sa continui aici pt ca acolo întrebarea inițială este diferita.
Părerea mea legata de acel topic : cumperi ce iti place și ce iti permiți .Punct!
Eu iubesc ceasurile mele foarte mult si am făcut mari eforturi pentru a ajunge la aceste ceasuri.
A propos de cat ceas primești pt cati bani...cred ca nu are nicio legătură cu pasiunea și dorința de a avea anumite ceasuri.
As spune: Iti trebuie ceas iei un Casio de 10$ ....VREI un anume ceas.....plătești pretul pentru ca VREI acel ceva.
Exemplu meu : pentru a reusi sa îmi iau acel PAM 00194 (câștigător al Grand Prix d'Horlogerie de Genève la categoria ceasuri sport) am dat la schimb un Omega P.O. 45.5 Titan cu bratara titan(2019 cutie si acte)un Breitling SuperOcean Heritage II 46 (2019 cutie si acte) un Breitling Blackbird 48 2018 (fara acte si cutie) si o diferență deloc neglijabila de bani.
Am greșit?
Poate.....dar nu imi pasa ...le iubesc!
Sincer nu cred ca am greșit având în vedere si faptul ca ceasurile oferite la schimb adunau praf pt ca nu îmi mai spuneau nimic......
Si....La Mulți Ani cu sanatate tuturor!
Ca de ceasuri ne descurcam noi cumva :)

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Ultima oară modificat de marius111 pe 31 Dec 2020, 20:40, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai
MesajScris: 31 Dec 2020, 18:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Stimabile sa le porti cu placere, si eu le-as purta la fel, dar am incheietura de 17cm. Gusturile nu se discuta, fiecare cumpara ce ii place, permite restul e can-can. In ecuatia asta nu isi au loc discutii, ca ne dam cu parerea, de dragul conversatiei.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai
MesajScris: 01 Ian 2021, 14:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Discutia despre Panerai si calitatea livrata are nuante puternice de subiectivism si e influentata de asteptarile pe care fiecare le are la un anumit price range sau de la un brand.
Nu am avut Panerai niciodata si nici nu le-am analizat vreodata de aproape (lupa, touch, feeling). Doar in vitrine.
Dar exista acest articol care intareste ideea multora ca Panerai "infloreste" unele detalii legate de istoria si mostenirea lor:
https://perezcope.com/2019/11/30/lumino ... ased-lume/

Si cred ca mai sunt si altele. Din pacate, aici nu e vorba de anumite case de licitatii sau selleri care falsifica informatii ci de brand in sine. Si asta eu cred ca e o problema.

In rest, sunt sigur ca au o calitate excelenta a produselor lor si au un design unic, cu siguranta legendar.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai
MesajScris: 01 Ian 2021, 19:40 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8187
bonheur scrie:
Dar exista acest articol care intareste ideea multora ca Panerai "infloreste" unele detalii legate de istoria si mostenirea lor:
https://perezcope.com/2019/11/30/lumino ... ased-lume/

Si cred ca mai sunt si altele. Din pacate, aici nu e vorba de anumite case de licitatii sau selleri care falsifica informatii ci de brand in sine. Si asta eu cred ca e o problema.


La articolul acela ma refeream si eu cand am scris in acest topic ...

viewtopic.php?f=5&t=33521&start=60

Achraf scrie:
@marius111

Frumos mecanismul P 3000. Cam gros comparativ cu concurenta, chiar daca ofera 3 zile de functionare, dar imi place ca e mare in diametru. Chiar foarte frumos, in opinia mea.
Pacat de mecanism insa ! OP-urile mi se par destul de anoste (dar au, totusi, armata lor de admiratori), iar daca mai citesti si istoria lor falsificata ...

Frumusetea sta ... in subiectivitatea interpretului! :wink:

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai
MesajScris: 01 Ian 2021, 20:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Mai interesant este acest articol: https://perezcope.com/2020/12/23/the-st ... -debunked/ nu deoarece ar fi recent, ci deoarece e foarte posibil ca si Stallone sa ne minta, in repetate randuri, intai la cum se plimba el si a descoperit ceasurile de unul singur si conform pozelor avea minim un exemplar cu mult inainte sa inceapa filmarile pentru filmul Daylight.

Pe mine personal nu ma afecteaza astfel de situatii, nu il am pe Stallone ca model in viata, istoria Panerai nu o privesc ca pe o scriere sfanta, mi-am cumparat unul deoarece imi place cum arata :)

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Panerai
MesajScris: 02 Ian 2021, 01:00 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8187
Clipper scrie:
Pe mine personal nu ma afecteaza astfel de situatii, nu il am pe Stallone ca model in viata, istoria Panerai nu o privesc ca pe o scriere sfanta, mi-am cumparat unul deoarece imi place cum arata :)


Punct ochit, punct lovit. Punctul pe "i".

Prin 2006 parca, cand inca nu aveam habar de ceasuri dar ma credeam colectionar (oare ce o sa scriu peste 15 ani?), am avut ocazia sa cumpar un Piaget Gouverneur Chronograph, in aur, cal. FP 1185 (habar nu aveam de FP-uri, dar auzisem de Piaget ... de Jean Piaget :lol: ). Pretul era bunicel, vreo 2500 de Euro (negociabil), dar ... de vreo 250 de ori mai mult decat cel mai scump ceas al meu la vremea respectiva. :shock:

Imagine
https://www.zeitauktion.com/en/piaget-g ... 5-p-142535
https://www.collectorsquare.com/en/watc ... -12978/lpi

Am zis sa nu fac vreo prostie si mai bine ma documentez. Am intrat pe un forum strain (WUS sau TZ probabil, nu imi mai aduc aminte) si am intrebat. Am fost sfatuit sa renunt la Piaget, date fiind costurile uriase de intretinere ziceau ei, si mai bine sa ... dublez suma si sa imi iau un Panerai, ca e investitie etc. etc. Nu auzisem de Panerai, dar cand le-am vazut ...

Pina la urma am tocat banii pe maruntisuri! :evil: :lol:

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România