Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 03:42

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 10 Iun 2020, 17:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
Multumesc pt apreciere.
Profit de ocazie ca sa va spun o patanie din care se adevereste ca"mai bine e dusmanul binelui":
Dupa vreo doua saptamani de purtat mi s-a parut ca pe bezel are o scama(dupa cum am mai spus am nevoie de ocheleri pt aproape)si nu aveam ochelarii la-ndemana,asa ca m-am apucat sa-l sterg cu o parte din tricoul de pe mine.Si sterg si sterg si scama nu se duce.Asa ca-mi pun ochelarii si vad ca de fapt scama era un graunte de nisip(habar n-am de unde)cu care am frecat bezelul pana l-am distrus pe o portiune semnificativa. :shock:
Am crezut ca lesin.
Cel mai grav ca zgarietura era pe partea satinata nu pe cea lucioasa.La cea lucioasa-i tragi un polis si ai scapat,da`ia-o p-asta!Ma si gandeam deja cat ma costa un bezel nou de la ML,da` parca nici nu voiam sa stiu raspunsul.
N-o mai lungesc.
Pt ca nu suportam ca lucrurile sa ramana asa,fuga la d-nul Claudiu si pun`te pe capul d-lui ca sa repare"mai binele pe care l-am produs".
Doamne-ajuta,dupa destula munca,l-a readus la starea INITIALA!(adica cea-n care era de nou).
Si daca tot eram acolo mai aveam o pasarica la caciula.
Dupa cele doua saptamani de purtat avea o abatere de aprx. 6s/zi cu plus si mi s-a parut mult.Asa ca l-am rugat s-o micsoreze.
Cand am ajuns acasa l-am fixat dupa al meu Seiko cu reglare prin GPS.
A trecut cam o luna si cand nu a fost la mana a stat pe winder,practic de cand l-am luat nu a fost oprit deloc si nici n-o sa-l opresc in urmatorii 2 ani.
Azi,comparat cu acelasi Seiko are +4s!!
Sellita sa traiasca si noi pe langa ei!

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Iun 2020, 19:01 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Celelalte ceasuri nu au scame? :lol:
Se poate intampla oricui, dumneata sa fi sanatos si mesterul Claudiu , sa le repare!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Iun 2020, 19:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
@Tibaldi: sa inteleg ca acel bob de nisip a stat lipit pe bezel tot acel timp, de cand l-ai remarcat si totodata tot timpul frecarii cu tricoul :roll: ? Ghinion curat! Bine era sa fi facut o poza cu bezelul zgariat, nu prea imi inchipui ce dezastru a fost facut. Dar o fi fost ceva rau...insa asta imi aduce in vedere un aspect asupra caruia am reflectat si alte dati: producatorii se lauda cu otelul 316L, ca e de instrumente chirurgicale, tare si rezistent, ba acum alt otel e la moda care e si mai si, otel de scule (sau ce-o mai fi)... Si-atunci, cum de apar urme de la simpla purtare, acele microzgaraieturi de la manseta camasii :? ?
Oricum, felicitari lui Claudiu, multumesc ca ai pus in atentie ca poate sa rezolve si asa ceva.
PS: am recitit review-ul pentru care iar te felicit. Nu stiam ca generatiile de sellita se deosebesc prin culoarea saibei de la rotor. Desi nu stiu daca chiar este respectata folosirea saibelor dupa timpul de fabricatie. Dar in fond, cine stie...

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Iun 2020, 20:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
Multumesc pt apreciere.
Da,practic am frecat bezelul cu acel graunte de nisip.
Itr-adevar am ramas si eu surprins de mai multe ori la cat de sensibil poate fi acest otel.
La refacere a folosit nu stiu cum,mai multe perii cu grad diferit de duritate pana a ajuns la textura finala identica cu cea originala.
Amanuntul cu saiba de culori diferite la rotorul de la Sellita e o observatie personala la care-am ajuns dupa ceva vreme si se pare ca-i reala,pt ca atunci cand l-am luat,am rugat vanzatorul sa-mi trimita poze fata/spate cu cele trei pe care le avea pe stoc,iar acesta era singurul cu saiba galbuie respectiv generatie mai noua.
Chiar si pe YT in prezentarile mai vechi apare cu saiba argintie,iar in cele mai noi cu cealalta.
Naaaaa gata....eu zic ca mi-am invatat lectia(desi cam tarziu)si o sa le curat cu mult mai multa atentie.
Nenea Gherghin spune foarte bine ca:daca ne-am vinde experienta la pretul cu care-am dobandit-o.........

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Iun 2020, 08:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
catalin.v scrie:
@Tibaldi: sa inteleg ca acel bob de nisip a stat lipit pe bezel tot acel timp, de cand l-ai remarcat si totodata tot timpul frecarii cu tricoul :roll: ? Ghinion curat! Bine era sa fi facut o poza cu bezelul zgariat, nu prea imi inchipui ce dezastru a fost facut. Dar o fi fost ceva rau...insa asta imi aduce in vedere un aspect asupra caruia am reflectat si alte dati: producatorii se lauda cu otelul 316L, ca e de instrumente chirurgicale, tare si rezistent, ba acum alt otel e la moda care e si mai si, otel de scule (sau ce-o mai fi)... Si-atunci, cum de apar urme de la simpla purtare, acele microzgaraieturi de la manseta camasii :? ?

Eu nu cred ca am vazut pe undeva sa bata moneda vreo firma de ceasuri pe rezistenta la zgariere a acestui tip de otel. In industria larga cred ca aceasta rezistenta este mai degraba pusa in relatie cu rezistenta buna la coroziune, atac al diversilor compusi chimici care s-ar gasi in conditii vitrege, iar in speta ceasurilor cele mai importante aspecte cred ca sunt rezistenta in timp ca aspect si faptul ca este un material cu risc mic de a crea alergii la contactul cu pielea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Iun 2020, 13:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Ai dreptate Clipper, ca intotdeauna ai temele bine facute. Dupa raspunsul tau am verificat ce zice google si intr-adevar, rezistenta acestui 316L se accentueaza pe proprietatea impotriva coroziunii, si prea putin se ia in considerare rezistenta lui la zgaraieturi. Dar pentru ca i se atribuie deseori cuvantul ''rezistent'' cred ca am facut eu o analogie gresita in mintea mea.
Deci, jos palaria pentru cunostintele tale!

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Iun 2020, 13:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Parca in ultima vreme cel mai des am vazut la firme fashion sau micro brands cu crowdfunding sa accentueze faptul ca sunt cu acest otel sau chiar si unele firme de bijuterii fashion, pe semne ar prinde aceasta descriere ca oamenii in popor folosesc ceva ce se oxideaza sau care nu e rezistent si la socuri mecanice (?).

Aceeasi situatie e si in alte industrii cu produsele din aluminiu, cum apare un produs nou imediat e descris ca e facut din "aerospace grade aluminum" daca are in componenta Al 6061 T6.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România