Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 11:46

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Casuri 400 zile cu fir de torsiune
MesajScris: 06 Ian 2018, 02:25 
Neconectat

Membru din: 27 Iun 2017, 18:22
Mesaje: 11
Buna seara,
In primul rand, la multi ani!!!!
Am achizitionat de ceva vreme doua ceasuri Haller, 400 zile cu pendul cu fir de torsiune.
Ambele nefunctionale. Unul din ele avea pendul si un fir de rezerva, dar nu garantez ca era ca cel original.
Al doilea nu avea pendul, dar am gasit un pendul in targ. Deci, alta dilema, fiindca nu stiu daca este bun pentru modelul meu.
Acesta avea in schimb un rest de fir ramas agatat. Asa ca am cumparat 2 fire dupa dimensiunile acestuia.
Ca sa nu lungesc prea mult discutia, am montat ambele ceasuri cu firele de care spuneam, avand dimensiunea luata de alt ceas care functioneaza, si am reusit sa le fac sa functioneze o zi intreaga, dar au avansul foarte mare, si nu mai poate fi reglat. Vreau sa spun ca o iau inainte cu cate 4 ore la 12 ore.
Are cineva dimensiunile firelor de torsiune pentru diferite modele de ceasuri?
Sau, cum ar trebui sa fie firul in functie de greutatea pendulului: mai lung sau mai scurt?
Eu le-am facut de 12 cm cu 1 cm intre prinderea de sus si sistemul care angreneaza mecanismul.
Sau, poate are cineva manualul ceasurilor de 400 zile in format pdf, sau niste poze din ele cu partea cu dimensiunile firelor.
Daca are cineva cartea, sunt dispus sa o cumpar.
Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Ian 2018, 19:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
https://perrinwatchparts.com/collection ... on-springs


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2018, 00:54 
Neconectat

Membru din: 27 Iun 2017, 18:22
Mesaje: 11
Multumesc, dar nu de fir am nevoie. Imi trebuie un manual cu dimensiunile firului pentru diferite modele de ceas.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2018, 18:44 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Firele au dimensiuni standard pentru fiecare model de ceas in parte.
daca ati mai si pus alt tip de greutati le ceas ,atunci nu se va potrivi firul original.
In aceste conditii,firele trebuiesc adaptate si dimensionate manual,prin slefuire,si "trial &error"

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Ian 2018, 17:32 
Neconectat

Membru din: 27 Iun 2017, 18:22
Mesaje: 11
Claudiu scrie:
Firele au dimensiuni standard pentru fiecare model de ceas in parte.
daca ati mai si pus alt tip de greutati le ceas ,atunci nu se va potrivi firul original.
In aceste conditii,firele trebuiesc adaptate si dimensionate manual,prin slefuire,si "trial &error"

Multumesc Claudiu,
Exact asta incerc sa gasesc: un manual cu dimensiunea firelor functie de modelul ceasului. Eventual si de greutatea pendului.
Am vazut ca sunt cateva carti in domeniu.
Asa cum spui, la mine sunt mai multe necunoscute, dar as putea sa elimin dintre ele.
Apoi, prin incercari, poate ajung si la un rezultat.
Are cineva un manual de reparat asa ceva? De genul: "400 day clock repair guide".
Multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Ian 2018, 20:40 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2016, 14:17
Mesaje: 306
Localitate: Craiova
Poate vă ajută
https://billsclockworks.com/opinstructions/400Day.htm

_________________
Învață repede din greșelile altora, pentru ca nu ai timp sa le faci tu singur pe toate.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Ian 2018, 23:36 
Neconectat

Membru din: 27 Iun 2017, 18:22
Mesaje: 11
Aiurel scrie:

Mulțumesc. Am să mă uit. De folosit, îmi folosește sigur.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Feb 2018, 13:28 
Neconectat

Membru din: 27 Iun 2017, 18:22
Mesaje: 11
Am reusit sa pun un ceas in functiune. Merge de cateva zile, doar ca are un avans de 4h la 24h. Am reglat la minimum din pendul.
Ma gandesc ca nu este firul potrivit pentru ceas, sau...poate lungimea firului...sau latimea...
Este un fir pe care l-am cumparat dupa restul ramas la ceas. L-am masurat cu micrometrul si a iesit cam 0,8mm (este prima data cand masor cu micrometrul). Tot 0,8 a iesit si la un fir pe care l-am cumparat ca fiind de 0,76.
Cum credeti ca ar trebui sa fie firul, daca, asa cum am spus, acum merge cu un avans asa de mare?
Daca e cineva interesat, am cumparat cartea " Clocks - their working and maintenance" si o am in format pdf.
O zi buna.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Feb 2018, 13:54 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Sunt foarte multe aspecte de luat in seama la ceasurile cu fir.
De la dimensiunile firului pana la distantele la care sunt piesele puse pe fir.
In principiu daca grabeste ,firul este prea tare.Trebui subtiat din miime in miime si incercat.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Feb 2018, 15:08 
Neconectat

Membru din: 03 Mai 2015, 21:16
Mesaje: 262
Localitate: Oradea
mos.neagu scrie:
Am reusit sa pun un ceas in functiune. Merge de cateva zile, doar ca are un avans de 4h la 24h. Am reglat la minimum din pendul.
Ma gandesc ca nu este firul potrivit pentru ceas, sau...poate lungimea firului...sau latimea...
Este un fir pe care l-am cumparat dupa restul ramas la ceas. L-am masurat cu micrometrul si a iesit cam 0,8mm (este prima data cand masor cu micrometrul). Tot 0,8 a iesit si la un fir pe care l-am cumparat ca fiind de 0,76.
Cum credeti ca ar trebui sa fie firul, daca, asa cum am spus, acum merge cu un avans asa de mare?
Daca e cineva interesat, am cumparat cartea " Clocks - their working and maintenance" si o am in format pdf.
O zi buna.


Daca a-ţi putea sa ne distribuiti si noua cartea ( un link GooGle Drive expl) ar fi foarte bine !
Solutia ,,fir,, pendelfeder ;
Clorura de fier (solutie maronie, indstr electronica PCB ) introdus in lichid si masurat cu micrometrul (subtiat 0,05 adica 5-sutimi ).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Feb 2018, 17:36 
Neconectat

Membru din: 27 Iun 2017, 18:22
Mesaje: 11
Claudiu scrie:
Sunt foarte multe aspecte de luat in seama la ceasurile cu fir.
De la dimensiunile firului pana la distantele la care sunt piesele puse pe fir.
In principiu daca grabeste ,firul este prea tare.Trebui subtiat din miime in miime si incercat.

Ma gandesc ca exista niste dimensiuni standard. Ca poate subtiez firul, dar este lungimea nepotrivita.
Sau distanta dintre prindere si furca care angreneaza axul de la roata zimtata.
Sau inclinarea axului...
Am adaugat link-ul catre cartea de care discutam:
https://drive.google.com/file/d/132tyfR ... sp=sharing
Mi-ar fi de folos daca are cineva niste fotografii dupa dimensiunea firelor la diferite modele de ceasuri cu fir de torsiune, din cartea: "Horolovar 400 day clock repair guide"
Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Feb 2018, 17:36 
Neconectat

Membru din: 27 Iun 2017, 18:22
Mesaje: 11
ungurul scrie:
mos.neagu scrie:
Am reusit sa pun un ceas in functiune. Merge de cateva zile, doar ca are un avans de 4h la 24h. Am reglat la minimum din pendul.
Ma gandesc ca nu este firul potrivit pentru ceas, sau...poate lungimea firului...sau latimea...
Este un fir pe care l-am cumparat dupa restul ramas la ceas. L-am masurat cu micrometrul si a iesit cam 0,8mm (este prima data cand masor cu micrometrul). Tot 0,8 a iesit si la un fir pe care l-am cumparat ca fiind de 0,76.
Cum credeti ca ar trebui sa fie firul, daca, asa cum am spus, acum merge cu un avans asa de mare?
Daca e cineva interesat, am cumparat cartea " Clocks - their working and maintenance" si o am in format pdf.
O zi buna.


Daca a-ţi putea sa ne distribuiti si noua cartea ( un link GooGle Drive expl) ar fi foarte bine !
Solutia ,,fir,, pendelfeder ;
Clorura de fier (solutie maronie, indstr electronica PCB ) introdus in lichid si masurat cu micrometrul (subtiat 0,05 adica 5-sutimi ).



Am adaugat link-ul catre cartea de care discutam:
https://drive.google.com/file/d/132tyfR ... sp=sharing
Mi-ar fi de folos daca are cineva niste fotografii dupa dimensiunea firelor la diferite modele de ceasuri cu fir de torsiune, din cartea: "Horolovar 400 day clock repair guide"
Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Feb 2018, 19:42 
Neconectat

Membru din: 03 Mai 2015, 21:16
Mesaje: 262
Localitate: Oradea
mos.neagu scrie:
ungurul scrie:
mos.neagu scrie:
Am reusit sa pun un ceas in functiune. Merge de cateva zile, doar ca are un avans de 4h la 24h. Am reglat la minimum din pendul.
Ma gandesc ca nu este firul potrivit pentru ceas, sau...poate lungimea firului...sau latimea...
Este un fir pe care l-am cumparat dupa restul ramas la ceas. L-am masurat cu micrometrul si a iesit cam 0,8mm (este prima data cand masor cu micrometrul). Tot 0,8 a iesit si la un fir pe care l-am cumparat ca fiind de 0,76.
Cum credeti ca ar trebui sa fie firul, daca, asa cum am spus, acum merge cu un avans asa de mare?
Daca e cineva interesat, am cumparat cartea " Clocks - their working and maintenance" si o am in format pdf.
O zi buna.


Daca a-ţi putea sa ne distribuiti si noua cartea ( un link GooGle Drive expl) ar fi foarte bine !
Solutia ,,fir,, pendelfeder ;
Clorura de fier (solutie maronie, indstr electronica PCB ) introdus in lichid si masurat cu micrometrul (subtiat 0,05 adica 5-sutimi ).



Am adaugat link-ul catre cartea de care discutam:
https://drive.google.com/file/d/132tyfR ... sp=sharing
Mi-ar fi de folos daca are cineva niste fotografii dupa dimensiunea firelor la diferite modele de ceasuri cu fir de torsiune, din cartea: "Horolovar 400 day clock repair guide"
Multumesc.

O poza cu mecanismul daca se poate ?
presupun ca-l aveti pe acesta
Imagine
aici se regleaza nivelul furci (- )încetini sau(+)grăbi Lungimea ,,firului,, din fabrica nu cred ca-l veti putea afla .
Deblocati-l (lacatul ) pt a se putea descarca !
https://drive.google.com/file/d/132tyfR ... sp=sharing


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Feb 2018, 23:11 
Neconectat

Membru din: 27 Iun 2017, 18:22
Mesaje: 11
Acesta este mecanismul. Chestia este ca furca e reglata aproape sus de tot.
Ok, am sa mai incerc. Poate am sa cumpar cartea de care aminteam mai sus, doar ca este foarte mult transportul. Aproape cat cartea...
Incearca link-ul acum. O sa mearga.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Feb 2018, 00:12 
Neconectat

Membru din: 03 Mai 2015, 21:16
Mesaje: 262
Localitate: Oradea
Reglati ,,furca,, cat mai sus posibil de punctul de sprijin/prindere (atentie!!! are un punct-mort ) iar daca tot mai grabeste , ramane varianta subtierii ,,firului,,
descarcare/vizualizare Functioneaza
Mult succes


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România