Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 16 Apr 2024, 20:56

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 01 Aug 2017, 23:40 
Neconectat

Membru din: 01 Aug 2017, 23:02
Mesaje: 8
Cu stimă dragi pasionați și cunoscători de ceasuri.
Mă adresez dvs. cu o mare rugăminte: de curând am cumpărat de ocazie pentru păstrare o vechitură de ceas de șemineu care funcționează. Din păcate lipsește geamul și cheița de armare a ceasului.
Vă rog mult, are cineva în plus o cheiță de armare prin cutia sa cu maimuțe?
Geam de unde aș putea procura? Dacă aveți sau știți...vă rog să mă ajutați.
De asemenea nu cunosc proveniența acestui ceas de șemineu, neavând deloc un nume. Aici bineînțeles mă refer la mecanismul său. Fostul proprietar mi-a spus că a aparținut părinților dar nu cunoaștea mai mult.
Ceasul este încastrat intr-o bucată de marmoră, fixat (lipit ghelbănește cu rășină tip UHU) pe un suport de marmoră la capetele cărora de află doi cocoși de munte din metal. Pe muchia din față se află atașat un decor ce pare a fi tot marmoră, proprietarul spunând că este onix. O fi...nu o fi....dvs. poate vă dați seama mai bine.
Vă atașez câteva fotografii cu acest ceas de șemineu.
Cu multumiri,
Chris
[Imgur](http://i.imgur.com/vVL2Ks0.jpg)


Ultima oară modificat de CristianF pe 04 Aug 2017, 01:50, modificat de 7 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Aug 2017, 00:08 
Neconectat

Membru din: 03 Mai 2015, 21:16
Mesaje: 262
Localitate: Oradea
Ucra was a French clock making company, which operated at the beginning of the 20th century. Ucra was particularly known for vibrantly colorful, high quality marble garniture mantle clock sets.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Aug 2017, 10:22 
Neconectat

Membru din: 01 Aug 2017, 23:02
Mesaje: 8
Va multumesc pentru raspuns. Datorită dvs. am putut obține mai multe informații de la forumuri de colectionari si pasionați din SUA. Se pare ca foloseste un mecanism Jurgans W 10 foarte comun in multe ceasuri de semineu produse si de alti fabricanti de ceasuri.
Probabil că și acest model reprezintă o mică bucată de istorie a ceasurilor de șemineu.
Dacă sunt și alte păreri, detalii ar fi bine venite.

Cheiță de armare s-ar găsi pentru el...are cineva în plus?
Geam subțire de unde se poate procura?

A mai văzut/avut cineva dintre dvs. tipul acesta de ceas?

Ca să se considere cu funționalitate bună , ce acuratețe trebuie să aibă un mecanism W10 sau ceasurile de șemineu în general?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România