Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:37

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 26 Iun 2015, 07:52 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2010, 21:43
Mesaje: 707
Localitate: Botosani
la rugamintea unui coleg de pe forum, am realizat un cadran de ceas CFR. nu am gasit fonturile originale dar se mai poate cauta cu timpul. poate mai are cineva nevoie de un asemenea cadran. daca aflu cum se pot pune si fisiere Corel, voi atasa si respectivul fisier.
Imagine
pentru cei ce doresc sa-si realizeze singuri un cadran, am gasit un filmulet care explica tot. este in rusa, dar se intelege din imagini.
https://www.youtube.com/watch?v=y1lleL2Mq24
cu stima, eugen

_________________
http://eugenbt.ceasuridemana.ro/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 30 Iul 2015, 15:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Apr 2007, 01:57
Mesaje: 50
Localitate: Timisoara
Am mai terminat de revizuit trei Junghans-uri pentru colectie. Intrucat in mediul online se cer preturi nesimtite,mult peste valoarea reala a acestor ceasuri populare merita sa mentionez ca toate (+ un Kienzle la care lucrez acum) am dat doar 63 de ron in targul de vechituri.

- Junghans 1944
Are mecanismul nemarcat.Mecanismul este identic w231 daor ca placile de sustinere a trenului de roti nu sunt rotunjite in partea de jos si sunt mai subtiri..E din 44 conf zgarieturii de de pe dosul capacului si inscritiei de pe cadran.

Imagine

Imagine

Imagine

- Junghans 1940
Acesta este echipat cu celebrul mecanism W231,este marcat are logo-ul Junghans,data,anul si nr calibrului. Carcasa este absolut impecabila,nu are rugina deloc. Doar capacul spate a trebuit revopsit.

Imagine

Imagine

Imagine

- Junghans 1939
Este echipat cu cel mai mic mecanism folosit la aceste ceasornice. Calibrul W 250. A avut cifrele florescente dar datorita faptului ca vopseua folosita este radioactiva am preferat sa o dau jos ( merge indepartata foarte usor ,fara a distruge cadranul)

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
ACARUL trece spre cabină să asigure parcurse,
Se-aud scrîşnete de cabluri şi de scripete neunse
Semnalele se ridică,licăresc lumini spre ele
Şi cu-n fluier raguşit se apropie TREI STELE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 30 Iul 2015, 15:41 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2348
Localitate: Sibiu Transilvania
frumoase piese aveti, va felicit pentru ele !
cel cu w250 este, intr-adevar, foarte frumos si cu un cadran deosebit !
inca odata, felicitari :!:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 30 Iul 2015, 17:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Apr 2007, 01:57
Mesaje: 50
Localitate: Timisoara
Pentru corectitudine trebuie sa precizez ca cel cu mecanism w250 nu avea cifrele rosii ci crem datorita acelei vopsele florecente pe care insa am indepartat-o intrucat este RADIOACTIVA. Chiar daca are un mecanism mic vad ca e in stare buna,e exact si soneria tine foarte mult.
Cel mai tare din lotul prezentat este insa cel din 1940,cu mecanism w231 marcat care este fara pic de rugina pe partile cromate si impecabil dpdv tehnic (pacat ca datota calitatii slabe a pozelor nu prea iese in evidenta)

Bineinteles am gasit si ceasuri "patent" ,"garantie" sau cu inscriptia ceasornicarilor locali care au asamblat acest tip de ceasuri dar am preferat mereu sa am in colectie doar CFR simplu,precum cele care faceau parte candva din dotarea micilor unitati de cale ferata.
Ceasurile "Garantie" ,"CFR patent" ,"Caile ferate Romane Garantat a I-a" sunt ceasuri TIP CFR si sunt rodul faimei pe care CFR-ul o avea pe atunci astfel producatorii sau intermediarii vremii,mai mari sau mai mici au profitat din plin de acest "brand" si de ceea ce insemnau caile ferate romane pe atunci.Putem afirma asadar ca printre multe alte premiere Calea Ferata romneasca a fost un vector de dezvoltare si in domeniul orologeriei aducand ceasul la indemna oamenilor simpli odata prin dotarea personalului cu functii mici (foarte numeros pe atunci) si a doua oara prin folosirea barndului "CFR" pentru firmele si particularii dornici sa isi vanda marfa mizand pe faptul ca un ceas CFR insemna robustete,exactitate si calitate.

_________________
ACARUL trece spre cabină să asigure parcurse,
Se-aud scrîşnete de cabluri şi de scripete neunse
Semnalele se ridică,licăresc lumini spre ele
Şi cu-n fluier raguşit se apropie TREI STELE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 08 Sep 2015, 21:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:12
Mesaje: 24
Localitate: Brasov
Uau o colectie superba, felicitari ! :!:

_________________
Chiar si un ceas stricat indica ora corecta de doua ori pe zi !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 10 Sep 2015, 11:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Apr 2007, 01:57
Mesaje: 50
Localitate: Timisoara
@ Victoria: multumesc pentru apreciere ! Am si de Arad ceva bucati pe care le-am facut ca noi :)

Am o rugaminte mare catre alti pasioanti de ceasuri CFR care ma pot ajuta. Sper sa nu fie vreo problema daca postez aici,banuiesc ca e mai vizitat de catre cei care iubesc aceste ceasuri...
Am achizitionat un ceas de masa CFR Kienzle in stare excelenta DAR cu cadranul schimat. Mai precis,ceasul are un cadran de "Mauthe". Daca ma poate cineva ajuta sunt dipus sa dau la schimb in felul urmator:
-doua cadrane originale Mauthe contra unui cadran Kienzle C.F.R in stare foarte buna original
-sau,la alegere un cadran Mauthe contra unui cadran Kienzle in stare buna
-Am si spirale balansier noi (eventual)

Mai jos pozele cu cadranele respctive:
1-cadranul de Mauthe de pe caeasul kienzle:
http://i61.tinypic.com/2wpt9w0.jpg
2-Alt cadran mauthe (original):
http://i62.tinypic.com/348lqv7.jpg

Multumesc,imi cer scuze daca sunt offtopic si rog pe cei care m-ar putea ajuta sa ma contacteze pe privat sau pe adresa de e-mail sorin_cfr@yahoo.com

_________________
ACARUL trece spre cabină să asigure parcurse,
Se-aud scrîşnete de cabluri şi de scripete neunse
Semnalele se ridică,licăresc lumini spre ele
Şi cu-n fluier raguşit se apropie TREI STELE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 09 Dec 2015, 00:28 
Neconectat

Membru din: 21 Dec 2014, 15:50
Mesaje: 38
Localitate: Sibiu
Nu e CFR, dar e din acelasi film:

ceas

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 28 Mai 2016, 23:52 
Neconectat

Membru din: 14 Mai 2016, 23:43
Mesaje: 1
Claudiu scrie:
Eu am facut pentru cineva niste cadrane de CFR, dar nu mai gasesc fisierul cu ele la mine in calculator. Rog pe cel caruia i-am facut daca poate sa-mi trimita pe mail fisierul in care i-am trimis cadranele respective. Nu de alta, dar m-a rugat cineva sa-l ajut cu asa ceva si nu am putut sa o fac pentru ca sunt habauc si ju gasesc fisierul respectiv.

Multumesc, si scuze de off-topic.

Claudiu te rog trimite-mi si mie daca le-ai gasit pe adresa cristimaco@ymail.com.Multumesc anticipat


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectie Ceasuri De Masa CFR
MesajScris: 29 Mai 2016, 09:28 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Cred ca am cadran la atelier.daca ma suni Luni ma uit pe loc si-ti comunic.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România