Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 20:09

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
MesajScris: 04 Mar 2011, 15:49 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
@Achraf - te asigur ca am citit tot, nu doar selectiv. Am vrut doar sa punctez inca o data o clasificare a unor ceasuri, pentru a justifica mai bine propunerea pe care am facut-o ulterior - de a initia doua topicuri diferite.

De altfel, vei vedea ca nici eu, intr-una dintre primele mele replici in acest topic, nu am considerat vreo clipa ca cel mai valoros ceas pe ceare-l detin - Zenith Class T El Primero (model din 2007) ar fi high-end. Nu este si nici nu am avut pretentia ca este, am scris si eu asta clar.

Imi cer scuze daca s-a inteles altceva din ce am scris, si nu cred ca ar fi deloc bine sa te opresti cu postarea in cadrul acestui topic, dimpotriva. Eu unul sunt sigur ca as avea multe de admirat din colectia ta, plus ca fiecare ceas mai deosebit este in sine o mica lectie de orologerie si deci o incantare pentru mine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2011, 16:02 
Neconectat

Membru din: 26 Aug 2009, 00:50
Mesaje: 398
@tty

M-am referit la high-end, "lux" nu apare in postul meu, iar "primeze" nu inseamna eliminarea altor conotatii (sociale, in speta).

Nu vad de ce un ceas high-end(pe un forum de pasionati) trebuie sa fie nou, de ce trebuie sa coste exagerat( un JLC Master Control SH, de exemplu, poate fi cumparat cu> 2000 de euro, inseamna ca nu e high-end pentru un pasionat?), de ce trebuie facute comparatii cu varfurile.H-e. are si varfuri, dar trebuie sa aiba si o baza.

Inteleg ce spuneti despre "lux", nu va contrazic. Dar termenul high-end, pe forumurile de ceasuri, este inca dezbatut.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2011, 17:00 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8187
Buna initiativa ta Bogdan, si-i multumim si lui Gabi pentru ajutor!

Si daca tot ne-a ajutat Gabi, poate ca ar trebui deja sa il rugam sa ne ajute sa mutam ceasurile prezentate de razvyy, rubin si subsemnatul intr-un topic nou, intitulat "Ceasuri remarcabile" (cred ca s-ar potrivi cel mai bine, zic si eu). Eu as propune sa facem 3 categorii: 1. High-end; 2. Exclusiviste; 3. Remarcabile.

@ razvee - ai dreptate.

As vrea sa nu ajungem iarasi la polemici si atacuri cu privire la incadrarea unor ceasuri intr-o categorie sau alta. Daca cei mai multi (priceputi) ajung la concluzia ca un ceas se potriveste mai degraba categoriei 3 decat 2, atunci moderatorul poate muta prezentarea respectiva in categoria (mai) corecta.

Si ca sa completez, cred ca un Zenith El Primero simplu, in otel intra mai bine la cat. 3, iar unul in aur sau cu calendar anual intra la cat. 2, iar un tourbillon intra la categoria ... "0"!!! :mrgreen:

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2011, 17:07 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Si tot la categoria "0", desi nu cred ca vom gasi vreodata in Romania:
http://4.bp.blogspot.com/_NIK6uk3ADzo/T ... lumb+1.jpg
:shock:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Discutii Generale Sectiune
MesajScris: 05 Mar 2011, 17:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Eu sunt de acord cu Boris !!!
Oricum eu consider ca dpdv orologer un ceas high end este un ceas cu o inovatie deosebita sau care atinge o precizie aparte sau care este cel mai subtire ceasul cel mai fiabil sau cel mai complicat dar nu ma refer neaparat la ultimul aspect !
Aspecte de lux cauta numai cei care vor sa se laude prin Bamboo ca au ceas de 250000 si Ferrari de 150000 :wink:
Aceia nu sunt interesati de turbilioane, arcuri duble sau sonerii....ci de cat valoreaza ceasul lor in magazin sau in ce bani il pun pe masa la un poker serios. :shock: :idea:
Deci...... eu vad un ceas high end prin prisma aspectelor tehnice si de aceea un Chronomaster Citizen este high end chiar de costa numai 2000 dolari.
Apropo de Piaget plat eu zic sa revizuim in favoarea JLC MUT care e si mai si in plus cred ca poate cineva sa ne arate unul pe forum....
Pana una alta eu port cu mare placere urmatorul Concord care este incredibil de conforttabil la purtat si arata foarte bine si la costum dar chiar si de zi cu zi. cand il port simt ca nu voi mai vedea altul la altcineva in acea zi.

Imagine
Imagine

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Discutii Generale Sectiune
MesajScris: 05 Mar 2011, 17:50 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2008, 21:12
Mesaje: 943
Localitate: Bucuresti
Frumos cesuletul. Ce grosime are? (sau mai bine zis ce "subtirime" are) :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Discutii Generale Sectiune
MesajScris: 06 Mar 2011, 10:51 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8187
Desi-mi place acel concord, e cam greu de-nghesuit in rubrica despre care discutam pe-aici.
Cam despre ce ar fi indicat sa discutam gasim aici (inclusiv nicte pareri daca Panerai, de ex. este sau nu high-end)
http://forums.watchuseek.com/f381/my-wa ... 96973.html

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Discutii Generale Sectiune
MesajScris: 08 Mar 2011, 20:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Dec 2008, 17:02
Mesaje: 454
Localitate: bucuresti
eu zica ca si panerai are cateva modele care sunt high-end, in general, cele cu calibrele proprii, nu unitas-ul standard.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Discutii Generale Sectiune
MesajScris: 08 Mar 2011, 22:14 
Neconectat

Membru din: 16 Feb 2011, 14:52
Mesaje: 52
Localitate: http://carteadenisip.ro/ Bucuresti
Ne trebuie o taxonomie mai clara. Mai adaugati o categorie: prestige. Cred ca aceasta cuprinde notiunea de ceas remarcabil. High end ar fi mai degraba Omega, Rolex, etc. Prestige ar fi PP, Breguet, JlC. :|

_________________
I care naute for "haute".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Discutii Generale Sectiune
MesajScris: 09 Mar 2011, 08:51 
Neconectat

Membru din: 16 Feb 2011, 14:52
Mesaje: 52
Localitate: http://carteadenisip.ro/ Bucuresti
Apropo, ce ziceti de asta? http://www.askmen.com/fashion/mens-watches/

_________________
I care naute for "haute".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Discutii Generale Sectiune
MesajScris: 12 Mar 2011, 09:59 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2007, 21:06
Mesaje: 944
Localitate: Iasi
Eu inteleg termenii cam in felul urmator:

High-end e indisolubil legat de aspectul tehnic al ceasului: complicatii, solutii ingenioase folosite, materiale cu proprietati remarcabile, etc., tot ce tine de partea inginereasca a realizarii.
Luxury are legatura mai curand cu ramura fashion a ceasului: design deosebit, materiale nobile, diamante sau alte pietre pretioase
Exclusivist e orice ceas care nu e disponibil decat unui numar mic din cei care si l-ar dori. Selectia o face fie pretul fie disponibilitatea limitata a ceasului (editii limitate)

Este evident ca, in aceasta acceptiune, un ceas poate cumula doua sau chiar toate trei din aceste atribute. Nu trebuie sa ne chinuim sa-l bagam fortat doar in una dintre ele :)

_________________
Fiecare dintre cei cu care te intalnesti in orice zi duce o lupta despre care tu nu stii nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Discutii Generale Sectiune
MesajScris: 10 Feb 2012, 23:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
De acord total cu grig. Foarte bine punctat. :wink:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România