Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 12:14

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 17 Feb 2016, 23:20 
Neconectat

Membru din: 12 Dec 2015, 20:47
Mesaje: 85
M-am gandit sa deschid acest topic intrucat am vazut ca sunt destul de multi posesori Omega pe forum (inclusiv eu 8)) dar totusi discutii si activitate redusa in sectiunea de fata "Omega"

Asadar, eu detin un Planet Ocean 42mm, cal.8500 co-axial, achizitionat nou in decembrie 2015.
Dupa calculele mele am constatat o abatere de +5sec/24h incadrabila din cate am inteles in intervalul COSC (care din ce am citit nu e neaparat etalonul absolut al perfectiunii).
Power reserve-ul oficial al acestui model este de 60h si am obtinut 65h dupa o armare completa.
Revizii sau reglari ale mecanismului nu stiu cand si daca trebuie facute...am inteles ca intervalele difera in functie de tipul mecanismului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Feb 2016, 23:55 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Salut, eu am PO de 45 mm cu cal. 2500, versiunea C.
Precizia este undeva la -2,5sec/24h, masurata pe durata a 10 zile.

Ceasul este cumparat in 2013, insa probabil a stat 2-3 ani prin magazin.
Revizia? Inteleg ca la aceasta versiune poate fi facuta si la 10 ani.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 01:16 
Neconectat

Membru din: 12 Dec 2015, 20:47
Mesaje: 85
Precizie f ok -2.5sec/24h.
Am inteles ca sunt importante si conditiile de determinare a preciziei (purtat constant pe perioada determinarii si un nivel de armare peste mediu), conditii pe care eu nu le-am respectat in totalitate. In plus, in timp precizia se mai auto-imbunatateste la un ceas nou!
In orice caz, ce ma nelamureste pe mine e faptul ca multi posesori de marci entry-level precum Orient "pun pe masa" precizii de +-1 sec la 24h...ajungi atunci sa te intrebi unde e justificarea unui ceas de sute de milioane vechi? bineinteles din punct de vedere al preciziei...nu vorbesc de prestigiu, materiale, aspect, etc, doar precizie!
Pe de alta parte exista totusi si posibilitatea reglarii mecanismului automat (in cazul in care precizia e nemultumitoare) si poti ajunge la ceasul perfect din toate punctele de vedere!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 01:29 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Daca mai studiati putin pe aici...veti vedea ce si cum despre precizii.
Eu unul sint reticent la astfel de precizii mai ales la ceasuri low si ultra low cost.
Insa chiar si cele ultra low cost pot avea precizii de genul asta DAR exemplarele quartz !!!

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 01:38 
Neconectat

Membru din: 12 Dec 2015, 20:47
Mesaje: 85
Da, sunt constient ca niciun automatic nu va avea precizia unui quartz (chiar el kinetic sau solar) si este normal sa fie asa dar citisem aici pe forum de precizii aproape de necrezut ale unor automatice de clasa mica...probabil, vorba dvs, o sa inteleg mai mult pe parcurs...noapte buna domnilor


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 01:43 
Neconectat

Membru din: 12 Dec 2015, 20:47
Mesaje: 85
A, si apropo de ceea ce vorbim...curand o sa chiar fac si eu un test al preciziei japoneze pentru ca o sa intru saptamana viitoare in posesia unuia ce tare mi-a placut.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 01:46 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Alea sint precizii pur si simplu intimplatoare.
Nu va faceti iluzii...daca producatorii nu le testeaza, atunci cine ? Sau cumva credeti ca daca ei ar avea asemenea precizii nu s-ar bate cu caramida-n piept de ar aparea pe tot net-ul ?
Sa fim rezonabili totusi...sintem un forum al pasionatilor de ceasuri, nu ? Nu vindem castraveti ...:)

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 17:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Feb 2012, 23:25
Mesaje: 500
Localitate: Cluj Napoca
Aici sunt de acord cu Nic. Eu am avut pana acuma 2 Omega din care mai am unul si un Rolex, din care mai am unul :lol: . Toate au fost cu precizie intre -2 / +2 secunde/24h. Nu si-au modificat precizi aproape de loc indiferent cu le-am purtat si cum au stat.
Am avut si Orient cu +1 sec/24h, care dupa ce a stat o luna fara sa miste si-a modificat precizia la +8 Sec/24h. La marcile premium COSC nu prea o sa va intalniti cu situatii de genul acesta. Cam acolo sunt diferentele intre marcile low cost si premium sau ultra premium. La cele low cost abaterile mici sunt doar intamplatoare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 18:27 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
In orice caz, ce ma nelamureste pe mine e faptul ca multi posesori de marci entry-level precum Orient "pun pe masa" precizii de +-1 sec la 24h...ajungi atunci sa te intrebi unde e justificarea unui ceas de sute de milioane vechi?


Asa.....ca sa sintetizam....

In afara mecanismelor japoneze cu totul speciale - gen Grand Seiko - pentru fiecare posesor de "5"...Orient...Citizen....automatic...
functionand in parametri COSC, sunt 20.000 ale caror ceasuri merg cu 15,20,30,40s/zi si care nu se lauda cu asta pe net.....
Totusi, chiar daca merg foarte precis, japonezele mass-produced nu reusesc sa-si pastreze aceste calitati mult timp (2,3,6 luni..)..din pacate si, tot din pacate, sunt si iritant de instabile....azi +2....maine -4....ceea ce-i mult mai dezonorant....si spune multe despre
calitatea materialelor folosite.

Mecanismele elvetiene au, in primul rand si inaintea preciziei, o calitate mult mai importanta - sunt foarte stabile/consecvente in functionare....ceea ce se traduce prin abateri EGALE in decurs de 24 de ore...evident in aceleasi conditii de exploatare....

Concret in cazul Omega, HerrDoc, acesta poate fi reglat pentru a avea o abatere mai mica/buna si odata reglajul facut, asa va ramane probabil ani de zile. Ceea ce, din pacate, nu se poate realiza la aproape niciun japonez....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 19:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
Mesaje: 888
Localitate: Bucuresti
valentin1234 scrie:
Ceea ce, din pacate, nu se poate realiza la aproape niciun japonez....


entry-level.

Mi-am permis să adaug. :)

_________________
If time is money, I'll spend my money on time.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 19:30 
Neconectat

Membru din: 12 Dec 2015, 20:47
Mesaje: 85
valentin1234 scrie:
Citat:
In orice caz, ce ma nelamureste pe mine e faptul ca multi posesori de marci entry-level precum Orient "pun pe masa" precizii de +-1 sec la 24h...ajungi atunci sa te intrebi unde e justificarea unui ceas de sute de milioane vechi?


Concret in cazul Omega, HerrDoc, acesta poate fi reglat pentru a avea o abatere mai mica/buna si odata reglajul facut, asa va ramane probabil ani de zile. Ceea ce, din pacate, nu se poate realiza la aproape niciun japonez....


Da, sunt aspecte importante si interesante la care nu m-am gandit neavand experienta si vechime in acest domeniu aparte al ceasurilor. Momentan aceste +5sec nu ma deranjeaza pentru ca e o abatere mai mult decat rezonabila si da, precum spuneati e o abatere perfect stabila de la o zi la alta decand am luat ceasul. Daca se pastreaza in timp si nu va creste prefer sa duc ceasul la "operatie" doar la momentul reviziei care ma gandesc ca mai repede de 5 ani nu e cazul sa fie facuta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 19:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
HerrDoc scrie:
...In orice caz, ce ma nelamureste pe mine e faptul ca multi posesori de marci entry-level precum Orient "pun pe masa" precizii de +-1 sec la 24h...ajungi atunci sa te intrebi unde e justificarea unui ceas de sute de milioane vechi? bineinteles din punct de vedere al preciziei...nu vorbesc de prestigiu, materiale, aspect, etc, doar precizie!
Pe de alta parte exista totusi si posibilitatea reglarii mecanismului automat (in cazul in care precizia e nemultumitoare) si poti ajunge la ceasul perfect din toate punctele de vedere!

Daca sunt multi, inseamna ca nu-i chiar o intamplare, doar cateva cazuri izolate, asa-i?
Intr-o vie, o vulpe priveste la un strugure chioras, curgandu-i balele... dar ciorchinele este in pliscul unui cocos care sta tantos si falos nevoie mare pe-un par, unde vulpea nu-l poate ajunge. Oleaca mandru, oleaca snob - argumente forte care sa-i justifice atitudinea, ca doara strugurele ala l-a costat ceva banuti, vreo doua poale de oua (si alea tot cu banuti, pentru care-a nadusit ceva-cumva). Si de mandru ce este, nu baga seama ca strugurele e doar o agurida care nici nu s-ar mai fi copt, c-a fost iarna prea lunga s'o mai batut si gheata. Da' i place mult sa vada cum ii curg balele proastei de vulpi, ce sta cu ochii in sus dupa strugurele lui. He-he-he, n-ajunge ea la strugure...
Dar vulpea se uita la cocos, nu la ce-are el in plisc. Neam din neamu' ei n-a mancat struguri si nici n-o intereseaza sa experimenteze chestia asta, da' las sa creada cocosul ce vrea el, ca si ea stie ce stie - din experiente, fireste.

Aaah, nu v-am spus ca toata imaginea asta a fost pictata de unu' pe care-l chinuia talentul de visator. Dar saracut fiind, o cumparat si el o bucata mai mica de carpa pe care sa-si puna culorile, asa ca n-a mai avut loc sa picteze si cocosul, ca iesea din sevalet. Si-o ramas posteritatii la vedere doar vulpea aia cu balele curgandu-i dupa strugure...

As putea da groaza de citate cu experiente... fara prejudecati. Totul este sa treci peste povestea "swiss made" care ne hraneste orgoliul.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 19:53 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
As putea da groaza de citate cu experiente... fara prejudecati. Totul este sa treci peste povestea "swiss made" care ne hraneste orgoliul.

:D Ma tot gandesc ce sa postez ca sa ne mai scrii o poveste d'asta de-a ta...adorabila si cu talc!
Despre Swiss Made....nicio vorba.....ca-s in greva :|
Scuze pentru off topic....nu m-am putut abtine :cry:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 20:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Stai linistit, Valentin. Cocosul a sfarsit tragic, mai apoi a fost pus chiar si la congelator, apoi dezghetat si - poate nu iti va veni sa crezi - dar a inceput sa cante si sa dea din aripi. A fost doar un experiment la care el a rezistat cu brio, nici macar nu s-a aburit (frate-su mai mare a fost fiert si tot batea bine gongu' - sau goanga?), dar proasta de vulpe a sfarsit plina de purici, mancata de dulaii din muntii Jura :lol: !

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 20:11 
Neconectat

Membru din: 12 Dec 2015, 20:47
Mesaje: 85
Am fost citat si ma declar vinovat pentru o mica inducere in erroare...multi cei cu precizii japoneze f bune de care mentionam inseamna 2-3 persoane care spuneau acest lucru intr-un topic,dar ca sa fiu obiectiv asta nu inseamna ca nu sunt si altii. In orice caz eu nu ma consider orbit de precizia elvetiana si ca urmare dupa cum spuneam mai sus am comandat de curand si eu un japonez! Referitor insa la suma cheltuita pe un ceas, consider totusi ca daca cineva decide sa investeasca cateva mii de euro spre ex. intr-o singura piesa, atunci acea piesa ar trebui totusi sa fie elvetiana...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România