Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 16 Apr 2024, 07:47

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Aceasta sectiune este dedicata exclusiv prezentarilor unor companii, ceasuri de referinta, mecanisme care au facut istorie.
Orice post nou trebuie sa aduca informatii noi sau completari la un articol deja creat. Orice alt tip de post va fi sters fara avertisment.



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 25 Noi 2018, 15:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
De curand am cumparat un ceas care bifa multe casute din ceea ce doream sa aiba viitoarea achizitie. Si anume: ceas relativ nou, model nou, safir, mecanism inhouse, eventual manufactura si sa fie fara data (mi-am dat seama ca pentru mine aceasta functie este irelevanta, chiar enervanta, pentru ca port ceasuri in rotatie si am un OCD cu a avea toate lucrurile in ordine, ceea ce ma obliga sa setez tot timpul data la un ceas pe care voiam sa il port, acum am cam incetat sa mai setez data :) ).

Am gasit acest ceas la un coleg de pe forum, si nu am stat prea mult pe ganduri. Ceasul in cauza este Nomos Orion Neomatik Champagne referinta 393.

Imagine

O sa va rog sa scuzati calitatea pozelor, sunt facute cu telefonul si nu sunt prinse chiar toate detaliile, asa ca incerc sa explic pe deplin.

De ce am ales Nomos? Simplu: bifeaza TOT ce am scris mai sus. Pe langa asta, este o marca respectata intre aficionados, una din putinele care au adus inovatii in ultimii ani. Plus ca este o casa germana din renumitul satuc Glashutte. A contat si asta la pedigree. Am tins spre o marca germana pentru ca am avut un Junghans Vienna cu 2824-2 pe care l-am vandut unei prietene si care era finisat la un nivel ireprosabil pentru acest nivel, mult peste Certina sau Mido, de exemplu, si am ramas cu aceasta inclinare spre German made.

Neomatik este linia de ceasuri lansata de Nomos in 2015 (parca) si aduce un plus de culoare (portocaliu in acest caz) pe cadrane, precum si cateva carcase noi. Toate ceasurile din aceasta colectie au venit cu noul mecanism automatic Nomos cal. DUW 3001. Orion este numele carcasei.
Modelul meu a fost lansat in 2016.

Am cautat un ceas elegant cu aspecte de casual si ceva tenta funky.

Ca de obicei, incep punctual:

Carcasa

All stainless steel, finisata frumos, mirror like, cu bezel ingust si anse alungite.
Se aseaza confortabil pe incheietura, si nu iese in evidenta, decat pentru un ochi antrenat ;) . Ansele sunt gaurite (big like) pentru schimbarea curelei fara incidente si bataie de cap. Coroana este semnata NOMOS.

Imagine

Grosimea carcasei este 8,5 mm - remarcabil pentru un automatic mid-level. Vedem mai tarziu cum au reusit.

Imagine

Diametrul este 36 mm fara coroana, dar, dupa cum stim, Nomos le face sa para mai mari. Cum? Simplu, Nomos aduce vestitul design Bauhaus cadranelor si carcaselor lor, astfel incat minimalismul specific, bezelul ingust, cadranul deschis la culoare le face sa para mai mari pe mana. Ansele sunt de 18 mm.

Comparatie cu un alt ceas cu diametru de 36 mm, tot cu bezel ingust si culoare asemanatoare:

Imagine

Comparatie cu ceasuri mai mari, 37 mm si 38 mm:

Imagine

Comparatie cu toate:

Imagine

Cred ca nu exagerez cand spun ca nu pare mai mic decat Seiko cu carcasa de 37 mm.

Capacul are foarte putine inscriptii, ceea ce e in nota simplista a brandului - apare inscriptia Orion si seria carcasei. Nimic de WR (care este 3 ATM - splash proof), nimic de safir. Carcasa are safir fata si spate, dar afli asta doar cercetand specificatiile de pe site-ul Nomos sau alte site-uri de ceasuri. Capacul e snap back.

Cadranul

Cadranul are culoare champagne, de unde si denumirea din model, cu indecsi subtiri aplicati si limbi subtiri, tipice Bauhaus. Indecsii si limbile sunt tratati cu rhodium, de unde si culoarea argintie stralucitoare. Cadranul e semnat Nomos Glashutte neomatik. Conform internetului, doar marcile care au sediul in Glashutte si care folosesc cel putin 50% din piese produse si asamblate in Glashutte au voie sa scrie Glashutte pe ceasuri. Nomos a ajuns la un procent de 95% inhouse. Remarcabil pentru acest price point.

Subsecundarul este portocaliu, la fel si indecsii registrului de secunde. Registrul este guiloche. Indecsii de secunde sunt si ei imprimati portocaliu, si asta da o tenta mai relaxata a cadranului. Jos de tot este inscriptia Made in Germany.

Imagine

Imagine

Mecanism

Mecanismul este calibrul DUW 3001. DUW fiind acronimul pentru Deutsche Uhren Werke. Este un mecanism dezvoltat in intregime de NOMOS, are o grosime de 3,2 mm ( !!! ), ceea ce il face printre cele mai subtiri automatice de pe piata si o precizie fantastica.
Mecanismul e decorat frumos, in stilul Glashutte, are design three quarter plate, tipic satucului saxon, si un rotor decupat astfel incat sa vezi cat mai mult din mecanism. Este gravat cu litere mici si aurii, iar suruburile sunt albastrite. Ce poti sa ceri mai mult?

Imagine

Precizia este...wow. Nomos nu se lauda foarte mult cu faptul ca are precizie de cronometru dar are. Mecanismul este conceput pentru a livra precizie foarte buna dar, pentru a pastra pretul redus, ei nu certifica mecanismul ca fiind cronometru.

Am setat ceasul la secunda dupa site-ul https://www.timeanddate.com/worldclock/ ... /bucharest si l-am purtat zilnic timp de 15 zile (and counting). Dupa 7 zile avea +10 secunde, dupa 10 zile avea +7 secunde si dupa alte 5 zile are +2 secunde. Cred ca este inca in perioada in care se regleaza, dar eu sunt mai mult decat multumit de acesti parametri.

Acest calibru are hacking seconds si o rezerva de putere de 43 de ore. Multa lume a reclamat faptul ca are un rotor zgomotos, fapt confirmat de Nomos si explicat prin forma carcasei. Nu pot sa spun ca ma deranjeaza.

Curea si catarama

Ceasul vine cu o curea de piele, pe care am schimbat-o repede, pentru ca e greu de asortat. Cureaua este de o calitate foarte buna. Catarama este de asemenea un design propriu si arata cam asa:

Imagine
Imagine

I-am pus o curea Hirsch care e mai potrivita cu tinutele mele.

Impresii finale

Este un ceas care se potriveste la multe tinute, nu neaparat elegante, un ceas discret si pe care intentionez sa il port multi ani. Ca un minus, mi-ar fi placut sa aiba un WR de 5 ATM dar pot sa traiesc si cu 3. :)

Imagine


Ultima oară modificat de bonheur pe 11 Dec 2018, 01:29, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Noi 2018, 18:05 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Frumos reviw-ul! Multumim bonheur,si sa-l porti cu placere! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Noi 2018, 18:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
Claudiu scrie:
Frumos reviw-ul! Multumim bonheur,si sa-l porti cu placere! :wink:


Pt ca stiu ce efort presupune si cat timp consuma,ma alatur si eu lui Claudiu si spun:
Felicitari pt prezentare!

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Noi 2018, 18:37 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
Si eu apreciez review-ul...putini fac asta.
In plus, te felicit pentru alegere, sper sa fie un keeper


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Noi 2018, 21:43 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2349
Localitate: Sibiu Transilvania
Multumesc pentru prezentare :!:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Noi 2018, 10:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Multumesc pentru aprecieri!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Dec 2018, 13:54 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Abia acum am apucat să citesc review-ul. Ce să zic decât bun venit în clubul nebunilor după Nomos în care mă-nscriu și eu. E boală grea. :))

Felicitări, să-l porți sănătos și cu plăcere ani mulți.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Dec 2018, 18:50 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
Felicitări pentru achiziție și pentru review!!!

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România