Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:13

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Aceasta sectiune este dedicata exclusiv prezentarilor unor companii, ceasuri de referinta, mecanisme care au facut istorie.
Orice post nou trebuie sa aduca informatii noi sau completari la un articol deja creat. Orice alt tip de post va fi sters fara avertisment.



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Prezentari : Sandoz, BS&F, Leroy
MesajScris: 23 Noi 2014, 12:22 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2348
Localitate: Sibiu Transilvania
Va prezint doua ceasuri de buzunar aflate in colectia personala...
Interesant este faptul ca ambele sunt semnate Sandoz, cel dintai semnat de tatal, al 2-lea de fiul sau...Marcajele de pe capace sunt excelent realizate, unice in felul lor...Ma bucur ca am reusit sa le pun unul langa celalalt...Cu siguranta asa vor ramane, ar fi o nedreptate sa nu odihneasca alaturea...
Deci, primul este semnat de Jacques-Gustave Sandoz (1836-1891) un ceasornicar/bijutier care a avut locatia in Paris. S-a nascut la Paris in 11 septembrie 1836 si tot aici a creat pe tot parcursul activitatii sale...Din 1861 a creat in atelierul situat in pasajul Sainte-Anne. Apoi, din anul 1865 s-a mutat cu locatia in Palais Royale la numerele 147-148...A fost un ceasornicar parizian renumit, cu multe premii castigate la vremea respectiva...In 1889 a fost numit ofiter al Legiunii de onoare si ceasornicar al marinei franceze...Ca si o concluzie personala, isi merita cu prisosinta locul langa Breguet si Garnier.
Ceasul prezentat mai jos are ca an de fabricatie apox.1889-1890, functioneaza cca. 30-32 ore...Finisarile in grad cronometru ale mecanismului sunt remarcabile, pot spune ca sunt de cel mai inalt nivel posibil pentru acele vremuri...
A 2-a piesa, este semnata de Gustave Roger Sandoz, care a preluat compania de la tatal sau...
Mecanismul este un frumos calibru Omega 30 / 8 zile. Conform serialului carcasei, an fabricatie aprox. 1898...De amintit ca in 1895 Gustave Roger a mutat pravalia din Palais Royale pe rue Royale numarul 10...
poze :

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Urmeaza un alt capitol pe care-l voi prezenta perioada urmatoare. Multumesc !

_________________
Imagine


Ultima oară modificat de impala2328 pe 18 Aug 2017, 16:15, modificat de 6 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Noi 2014, 13:20 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
:shock: Frumos inceput ... Astept restul povestii!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Noi 2014, 14:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Frumos, astept continuarea.

Am postat si eu un tourbillon facut de Sandoz. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Noi 2014, 18:24 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Adevarul este ca la ce piese are colegul impala, merita fiecare in parte cate o prezentare.
Multumim, frumos inceput si asteptam urmatoarele capitole! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Noi 2014, 18:54 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2014, 19:48
Mesaje: 80
Localitate: Arad
Frumoasă şi inedită informaţia. Mulţumim că ne-ai împărtăşit-o ! De asemenea felicitări pentru deţinerea acestor creaţii deosebite.

Remarc că istoria acestei mărci este una foarte complicată, inclusiv sub aspect juridic. Puţină lumină: http://www.sandoz.es/

Personal îmi apar ca şi ceasuri MIDDLE RANGE de calitate. Voi ce părere aveţi ?

_________________
Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Noi 2014, 19:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Site-ul Sandoz.es apartine Sandoz Spain (Munreco). Conform wikipedia avem asa:

"Since 1971 the Sandoz brand name has been split into four main areas of production, due to its licences being leased or sold. This has led to four separate brands, Sandoz Singapore, Sandoz Hong Kong, Sandoz Swiss, and Sandoz Spain (Munreco). All of these produce watches under the Sandoz name, but each production company has its own line of products. Sandoz Swiss manufactures high quality watches, while Sandoz Hong Kong and Sandoz Singapore manufacture cheaper watches of lower quality. Sandoz Hong Kong products are assembled in Hong Kong using Swiss movements from ETA SA.[8]"

Adevarul este ca pana acum eu nu am vazut acele ceasuri high grade care sunt produse in prezent.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Noi 2014, 19:17 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2348
Localitate: Sibiu Transilvania
multumesc tuturor !
nota pentru colegul Ionescu :
in afara de faptul ca au originile in acelasi oras elvetian, casa pariziana Gustave Sandoz nu are nicio legatura cu marca (brandul) prezentat in link ul oferit de catre dvs...

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Noi 2014, 19:34 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2014, 19:48
Mesaje: 80
Localitate: Arad
Dragă bonheur:

Am citit si eu această referinţă pe wikipedia. Personal nu am gasit un alt site oficial pentru "Sandoz Swiss". Pe brandul Sandoz Spain (unul dintre cele patru) apare inscripţia "Swiss Made". Nu cred ca suntem în prezenţa unui fake, dar cine mai ştie. Un semn de întrebare, totuşi, îmi ridica împrejurarea că din anul 2009 nu mai au nici un press release.

Dragă impala:

Nu te contrazic. Eu am făcut conexiunea vizavi de următoarea informatie: http://www.sandoz.es/#/historia/ing (fereastra cu anul 1800).

Singura informatie pe care o mai deţin este din Catalogul Expoziţiei Universale Viena, 1873, aici fiind scris:
SANDOZ, Gustave, Paris, Palais Royal, 147, Galerie de Valois.
Medaille de bronze 1867.
Horlogerie artistique et de precision.

_________________
Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Noi 2014, 22:30 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Multumim Impala pentru prezentare! Nu pot decat sa sper ca este prima din multele care
vor urma......daca ai timp si placere, desigur......deci: la mai multe!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Noi 2014, 22:47 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2348
Localitate: Sibiu Transilvania
Valentin, multumesc !

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Noi 2014, 23:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2012, 23:08
Mesaje: 1066
Localitate: Bucuresti
Impala, frumoasa prezentarea. Felicitari!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Noi 2014, 12:30 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2348
Localitate: Sibiu Transilvania
Cristi, multumesc !

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Noi 2014, 18:04 
Neconectat

Membru din: 27 Apr 2012, 10:19
Mesaje: 187
Draga coleg de forum si iubitor de ceasuri Impala,
Iti multumesc pentru faptul ca esti membru pe acest forum, unde ne uneste pasiunea pentru ceasuri. De asemenea multumesc pentru ca prezinti, cu modestie, colectia ta si impartasesti din cunostintele pe care le ai si altora care nu stiu. Eu, de multe ori ti-am cerut sfatul pe care mi l-ai dat, ca multi altii, plin de amabilitate. Felicitari pentru frumoasele ceasuri pe care le ai.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Dec 2014, 21:05 
Neconectat

Membru din: 22 Apr 2014, 14:09
Mesaje: 1336
Superbe atat ceasurile cat si prezentarea. Felicitari.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Feb 2015, 15:39 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2348
Localitate: Sibiu Transilvania
Asa cum am promis, astazi urmeaza un nou capitol...
Langa cele doua ceasuri de buzunar prezentate anterior, astazi isi ocupa locul si ,,bunicul,, lor
Este vorba despre un pendulette de voiaj (carriage clock/ceas de ofiter) cu mecanism la 8 zile + desteptator (reveil)
Carcasa este din bronz masiv (cca. 1,2 kg)...Placa de la baza ceasului indica faptul ca la origine carcasa a fost manufacturata in stil d'ore...din pacate, odata cu trecerea anilor, placajul cu aur s-a cam dus...Ma multumeste faptul ca, totusi, carcasa se prezinta in conditie excelenta, fara zgarieturi sau alte uzuri. Fatetele de cristal sunt originale si intr-o conditie foarte buna cum de asemenea este si cadranul de email...
Cadranul si mecanismul sunt semnate Gustave Sandoz. Imi este greu sa estimez anul de fabricatie...totusi, as spune cca.1870-1880...
Elementul care m-a determinat sa achizitionez piesa este, bineinteles, faptul ca este semnata Sandoz. In afara de asta, piesa are niste particularitati care merita a fi prezentate :
- semnatura manufacturierului...asa cum se vede in ultima poza (pozitia 7) fabricantul a decis ca semnatura si adresa casei sale sa fie notificate pe laterala platoului : Gustave Sandoz 146-147-148 Palais Royale Paris...acest stil este deosebit...personal, nu l-am mai vazut la un alt carriage clock
- pe placa superioara a carcasei se regaseste cristalul prin care se poate vizualiza platoul balansului. Un fapt iarasi care nu l-am mai vazut la un alt carriage, consta in doua litere (gravate ?) sau aplicate cumva dedesuptul cristalului (pozele 5 si 6). Presupun ca sunt initialele numelui persoanei care a dat comanda ceasului spre executie. Tehnica de scriere a celor doua litere (C si L ?) este superba...Marginile literelor par a fi executate dintr-un metal de culoare galbena, apoi in interiorul literelor aplicandu-se un praf care aduce tot spre o nuanta aurie. Nu pot spune decat ca ideea de notificare in acel loc a celor doua litere si-a obtinut efectul scontat, personalizarea ceasului fiind, astfel, unica si foarte vizibila !
Ca un amanunt suplimentar este aparitia numarului 146 in cadrul adresei manufacturierului. Stiam ca din anul 1865, Jacques Gustave Snadoz s-a mutat cu locatia in Palais Royale, Galerie de Valois la numerele 147-148. Probabil, anii urmatori au fost de succes, astfel incat, la un moment dat, a fost nevoie de o extindere...
Una peste alta, batranelul are aproape 150 de ani...Isi face treaba extrem de precis pentru 8-9 zile iar alarma suna si astazi ca si in prima zi. Nu pot sa fiu decat foarte fericit ca a reusit sa treaca prin negura vremurilor si sa-si pastreze frumusetea. Nu stiu nimic despre persoanele care l-au avut in posesie in atatia ani, dar, cu siguranta de la mine nu va pleca curand...
poze :

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Imagine


Ultima oară modificat de impala2328 pe 24 Feb 2015, 21:57, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România