Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Mar 2024, 05:03

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Aceasta sectiune este dedicata exclusiv prezentarilor unor companii, ceasuri de referinta, mecanisme care au facut istorie.
Orice post nou trebuie sa aduca informatii noi sau completari la un articol deja creat. Orice alt tip de post va fi sters fara avertisment.



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 24 Feb 2015, 16:10 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3132
Localitate: Dublin
Deci.....a ajuns cu bine! :D :D :D

Felicitari si pentru "micut" si pentru Omega postat la "ultima achizitie"!

Si......nu in ultimul rand, multumiri pentru prezentare! Esti un adevarat exemplu - pentru mine cel putin :D
La mai multe, Adrian!!!!!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Feb 2015, 20:19 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2348
Localitate: Sibiu Transilvania
Valentin,
da, a ajuns cu bine !
multumesc frumos !

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Feb 2015, 21:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Pentru un carriage, este o piesa superba de la un nume mare in orologerie, mentionat in mai toate lucrarile importante... dar pentru a-i sublinia ori intelege importanta, probabil ca cititorul ar trebui sa se afle in apropierea ei.
Carriage-urile semnate traverseaza un moment bun, preturile s-au intarit, dar, cu putina educatie si perseverenta mai apar si "cadouri".

O alta piesa importanta, cu marcaj de producator transversal:
http://www.dognyauction.ch/lots/view/detail/v114_lot_418_pendulette_d_officier_repetition_aux_quarts_L_Leroy_Cie_Palais_Royal_Paris/filter:2736

Cu respect


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Aug 2015, 17:05 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2348
Localitate: Sibiu Transilvania
Revin cu o prezentare despre o companie mai putin cunoscuta la noi, care se numeste Black Starr & Frost.
Iconic pe piata nord americana, in anii de varf brandul era de acelasi nivel calitativ cu Tiffany sau Cartier…
Din punct de vedere istoric, Black Starr & Frost se lauda ca fiind cea mai veche companie de producere/comercializare bijuterii din SUA. Datorita rafinamentului si calitatii bijuteriilor create, au fost in prim planul atentiei de-a lungul timpului. Avand o politica de preturi exorbitante, doar celebritatile si in general doar oamenii cu posibilitati mari treceau pragul pravaliei pentru a face o achizitie.
Totul incepe la 1801 cand Isaac Marquand infiinteaza firma in Savannah / Georgia.
Preluand o alte firma, in 1810 se muta la New York si deschide primul magazin in Broadway sub titulatura Marquand & Paulding.
Ca urmare a dezvoltarii, in 1860 apar noi parteneri in firma, denumirea se schimba in Ball, Black & Company. Brandul este tot mai puternic si in perioada 1860-1870, este recunoscut ca facand parte din elita bijutierilor din New York, avand produse create pentru familiile regale din Europa sau pentru diversi demnitari, oameni politici si bogatasi ai vremurilor.
In 1876 apar noi nume intre proprietarii brandului. Isi fac aparitia Cortland Starr si Aaron Frost. Numele societatii se schimba si devine Black Starr & Frost. In anii urmatori au deschis primul magazin de piese de lux de pe Fifth Avenue. Fac mentiunea ca acest magazin a fost primul de acest gen de pe toata strada respectiva. Ulterior, Fifth Avenue a devenit raiul magazinelor de lux, toate numele mari ale vremii fiind prezente pe renumitul bulevard.
In 1920, apare un nume nou in titulatura brandului, Black Starr & Gorham.
In 1929, denumirea se schimba iarasi in Black Starr & Frost-Gorham Inc.
Ca o concluzie personala, anii de varf pentru BSF au fost 1870-1929. Marele crah si apoi intrarea SUA in ww2 au adus o restrangere a activitatii brandului dar firma a reusit sa supravietuiasca. Activeaza si astazi sub denumirea Black Starr & Frost, avand magazine de lux raspandite pe tot teritoriul SUA.
Intre altele, au comercializat si produse de orologerie. Importau piese de calitate de la marile case elvetiene si le comercializau sub titulatura Black Starr & Frost.
Va prezint trei ceasuri ce se regasesc in colectia subsemnatului. Toate trei sunt semnate pe cadran de catre retailer.
Primele doua au calibre Omega 30 / 8 zile. Mecanismele sunt frumos decorate, gen exporturi destinate unei piete exigente. Ambele au cutii de prezentare originale, din piele vopsita in culoarea rosie, capitonate in interior cu un plush din catifea rosie. Ceasurile sunt destul de masive, diametru fiecaruia fiind de cca.79 mm si greutatea de cca. 380 grame. Unul are cadranul cu cifre arabe iar celalalt cu cifre romane, cadrane din email semnate amandoua. Mi-au trebuit ani de cautari pentru a le gasi si a le pune alaturea. Dar rezultatul este frumos, fac o echipa formidabila si chiar as putea spune ca sunt ca doi frati. Despartirea lor ar fi o blasfemie, deci vor odihni mult impreuna…
Urmatorul este un Longines echipat cu calibrul 19.41 Are un mecanism la 8 zile, microregulator + functia power reserve. Langa logo ul producatorului se poate vedea si cel al retailer ului. Din punctul meu de vedere, asocierea este perfecta.
poze :

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Imagine


Ultima oară modificat de impala2328 pe 14 Aug 2015, 08:03, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Aug 2015, 18:19 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12133
Localitate: ARAD
Impala,frumos ceas,frumoasa prezentare! :wink: :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Aug 2015, 18:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Felicitari pentru deosebita piesa ! Multumim pentru randurile frumoase din prezentare, o placere, relaxare totala.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Aug 2015, 22:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2012, 23:08
Mesaje: 1066
Localitate: Bucuresti
Superb!
Multumim frumos!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Aug 2015, 08:29 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
Nice! :shock:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Aug 2015, 07:59 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2348
Localitate: Sibiu Transilvania
va multumesc :P

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Aug 2017, 16:35 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2348
Localitate: Sibiu Transilvania
N-am mai facut demult o prezentare...
Am 4 piese care, zic eu, ar merita !
Mai ales datorita faptului ca au fost executate de o casa importanta, Leroy

O prezentare foarte buna a istoriei manufacturii a facut-o concitadinul meu, dd-darius
Merita citita, Leroy are o istorie fabuloasa !
link :
viewtopic.php?f=4&t=33951&p=243840&hilit=leroy#p243840

Fiindca nu pot fi spuse multe in plus fata de cele scrise de dd-darius, prezint pozele...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Aug 2017, 19:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Lucratura de mare finete, sunt adevarate opere, accesoriile is pe masura. :lol:

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Sep 2017, 15:28 
Neconectat

Membru din: 28 Sep 2008, 19:17
Mesaje: 1138
Alooo, domnu' Impala, daca mai vii cu dintr-astea, eu imi iau jucariile si am plecat ( adica ma las de ceasuri ).

Vorbind serios, tot respectul! Pe timpuri, m-am uitat si eu la ceasuri de buzunar americane, dar mi-a trecut...


Bafta la achizitiile viitoare !


Nicu

_________________
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Sep 2017, 16:39 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2348
Localitate: Sibiu Transilvania
multumesc,
sper ca intr-o zi sa ma pot (macar :lol: ) apropia de-un carriage repeater Leroy...

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Oct 2017, 16:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2008, 16:23
Mesaje: 1564
Localitate: Bucuresti
Extrem de frumoase piese impala2328 !

_________________
Homo suus fortuna faber est.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România