Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Mar 2024, 09:03

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Aceasta sectiune este dedicata exclusiv prezentarilor unor companii, ceasuri de referinta, mecanisme care au facut istorie.
Orice post nou trebuie sa aduca informatii noi sau completari la un articol deja creat. Orice alt tip de post va fi sters fara avertisment.



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mido vs Mido, test-drive comparat!
MesajScris: 30 Oct 2014, 21:22 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3132
Localitate: Dublin
A devenit ceva comun sa citim review-uri comparate intre Skoda Fabia benzina/motorina sau Dacia Logan basic/full option pentru a afla care ofera un mai bun raport calitate/pret si in ce conditii.

Asa ca m-am gandit, de ce nu si intre un Mido ‘standard’, sa spunem, si unul certificat COSC , mai ales ca le aveam pe amandoua noi la indemana. Pentru a apropia si mai mult lucrurile, l-am dotat pe cel comun cu o curea de piele – el a venit pe bratara - care pune in valoare mai bine, as spune eu, ceasul.

Deci : Mido Baroncelli III COSC versus Mido Ocean Star! Ambele trebuie precizat ca nu se mai afla in colectia curenta a producatorului si ca sunt oferite cu discounturi substantiale de mult hulitul B&B – cel putin COSC-ul la un pret excelent pe care eu nu l-am mai intalnit nicaieri pe net, AD sau nu !!!

Ca si criterii de evaluare va propun : evident pretul, mecanismul, carcasa si cadranul. Cureaua la COSC e una decenta si atat, de prima echipare, cu un fluturas frumos – personal prefer catarama – si corect asortata aspectului general al ceasului ! La fel, banala dar suportabila – 50 lei - e si cea cu care am combinat Ocean Starul.

Imagine

Imagine

Pretul : Baroncelli 700$, Ocean Star 400$ – insa daca consideram bratara, care ofera o mai mare flexibilitate vara/iarna….putem aprecia 350$ cu curea de piele...deci la jumatate fata de COSC. Aici mai trebuie spus ca si Baroncelli este oferit pe bratara, cea mai urata si cheap pe care am vazut-o vreodata, tip Michael Kors, daca ma intelegeti – pentru 80$ in plus ( !)

Mecanismul : nu voi insista asupra diferentelor la nivelul componentelor dintre un COSC si un Elabore. Voi spune insa ca daca 2836 cu certificat de buna purtare din Elvetia si cu ziua saptamanii acoperita de cadran este foarte frumos decorat, si in 2824 din Ocean au mai scapat niste suruburi albastre si ceva Cotes de Geneve pe rotor iar din avion….nu se vede nicio diferenta ! In aceleasi conditii de exploatare, COSC-ul ajustat in 5 pozitii fura +2s pe zi iar Elabore, ajustat in 3 daca nu ma insel, +4s – foarte foarte bine pentru acest nivel ! Diferenta de precizie imi pare asadar irelevanta, asta desigur si pentru ca intamplator am dat peste un mecanism comun foarte bine reglat din fabrica !

Imagine

Carcasa : la 39mm, Ocean Star are tipul de ‘body’ cu care ne-a obisnuit de multa vreme, un design oarecum elaborat…care mie-mi place, garnisit cu un bezel polishat lucios pentru un plus de eleganta/contrast si cu omniprezentul sistem de etansare Aquadura WR 50 cu care Mido ne da voie sa inotam. Capacul e pe filet iar cadranul e protejat de safir cristal, desigur. Tot cu 39mm (ambele au inaltimea putin peste 10mm) vine si Baroncelli, subiectiv mai mare din cauza bezelului subtire. La COSC se vede insa ca producatorul a vrut sa ofere ceva mai mult, forma este oarecum vintage, finisul carcasei aminteste de nuanta gunmetal, capacul spate e cu suruburi - tot WR50 dar fara Aquadura - iar safirul este tratat antireflex. Personal, as oferi un mic plus lui Baroncelli dar de placut imi plac amandoua la fel de mult !

Cadranul : si aici ambele ceasuri mi se par la fel de frumoase/reusite, fiecare in alt fel, iarasi cu un mic plus pentru Baroncelli din cauza modelului Guilloche - desi nu am reusit inca sa ma hotarasc asupra culorii cadranului, negru sau gri antracit - si a ‘limbilor’ cu o forma evident mai eleganta. Desigur,aici se poate contraargumenta ca nu au fosfor si ca noaptea poti sa ti le bagi in ochi si tot nu o sa stii cat e ceasul, spre deosebire de Ocean Star – cadran alb argintiu - care lumineaza binisor !

Imagine

Imagine

In concluzie : estetic, eu nu sesizez diferente notabile intre cele doua ceasuri – desigur asta tine exclusiv de interpretarea personala – cu un mic plus pentru Baroncelli. Ca si precizie, o diferenta de 2s/24h in favoarea celui ‘cu diploma de pension’ este iarasi aproape irelevant, as spune ! Si ca sa plece si cititorul cu ceva acasa, m-as hazarda sa afirm ca un ceas certificat COSC este destinat si recomandat aproape exclusiv pasionatului, pe cand modelul de serie mai mare va face intotdeauna deliciul purtatorului caruia ii pasa pur si simplu de ce are la mana, fara a cauta neaparat marcajul ‘chronometer’ pe cadran !

Multumesc daca ati citit!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Oct 2014, 10:13 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
Interesanta concluzia la care ai ajuns! Mi-a placut ideea. Nu si diferenta de pret...
Cadranul lui Baroncelli mi se pare mai frumos dar, nah, sunt fan cadrane negre deci sunt subiectiv.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Oct 2014, 12:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Oct 2012, 23:08
Mesaje: 1066
Localitate: Bucuresti
Pe mine ma intriga Ocean Star-ul intrucat nu reusesc sa-l pozitionez.

Numele de Ocean Star ma duce cu gandul la mare, apa, scuba, etc. dar nu regasesc nimic din aceste elemente in aspect si specificatii: wr50, nu bezel de diver (ok, nu este diver), indexi si indicatori clasici, la interior este simulat un bezel de compresor (doar simulat), etc.

Baroncelli insa are staif: carcasa, cadran (aici si eu sunt subiectiv din cauza culorii), anse, mecanism ... cronometru. Face diferenta, zic eu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Oct 2014, 12:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1258
Eu zic ca Baroncelli e o clasa peste,e foarte aratos,e altceva :)

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Oct 2014, 12:28 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3132
Localitate: Dublin
Citat:
Numele de Ocean Star ma duce cu gandul la mare, apa, scuba, etc. dar nu regasesc nimic din aceste elemente in aspect si specificatii: wr50, nu bezel de diver (ok, nu este diver), indexi si indicatori clasici, la interior este simulat un bezel de compresor (doar simulat), etc.


Cu sistem Aquadura, Mido ne permite sa facem scufundari fara butelie, deci snorkeling, la WR50. Acuma, eu sunt convins
ca merge dar..... Colectia O.C. eu o vad mai degraba pentru propietarii de barca, iaht, vaporas....cu exceptia lui Captain 4, care e
un diver autentic.

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Noi 2014, 17:32 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2014, 19:48
Mesaje: 80
Localitate: Arad
Noi iţi mulţumim pentru scris !

Modelul OCEAN STAR a fost lansat de către MIDO în anul 1959, şi este deosebit prin prisma faptului că are carcasa fabricată dintr-o singură piesă/bucată (denumită monococă). Dezideratul urmărit a fost de a soluţiona, şi pe această cale, problema rezistenţei la apă, capacul (partea din spate a carcasei ceasului) fiind un element extrem de vulnerabil sub „atacul” fluidelor.

Cu toate acestea, incontestabil, colecţia mea preferată de la MIDO este Baroncelli, colecţia clasică de o frumuseţe perenă. Deţin şi eu un model:

Imagine

Imagine

_________________
Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România