Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 05:54

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Aceasta sectiune este dedicata exclusiv prezentarilor unor companii, ceasuri de referinta, mecanisme care au facut istorie.
Orice post nou trebuie sa aduca informatii noi sau completari la un articol deja creat. Orice alt tip de post va fi sters fara avertisment.



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Clasificarea ceasurilor de lux
MesajScris: 16 Apr 2014, 22:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Mar 2014, 20:16
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Intamplator am dat peste articol si personal, chiar eram curios, o "clara" "clarificare" :lol: :

Ceasuri de lux de categorie specială

Mai degrabă bijuterii decât ceasuri, acestea sunt destinate celor pentru care banii nu reprezintă o problemă. Au un design exclusiv și sunt disponibile numai prin dealeri specializați. Aceste ceasuri nu sunt destinate publicului larg, ele circulînd în medii selecte și putînd fi apreciate la adevărata valoare de foarte puțini specialiști. Sunt fabricate în serii limitate, parțial sau în întregime lucrate de mână. Au de obicei mecanisme special construite sau mecanisme de serie profund customizate. Unele dintre ele au complicații mai mult sau mai puțin obișnuite, ca fazele lunii sau calendar perpetuu. Reprezintă și o investiție bună pentru colecționari, valoarea acestora păstrîndu-se destul de bine în timp, unele chiar devenind mai scumpe pe măsură ce sunt mai vechi.

Prețuri: peste 5000 $ pentru cele din oțel, peste 10 000 $ pentru cele din aur cu curea de piele, peste 20 000 $ pentru cele cu carcasă și brățară din aur, cele mai scumpe ceasuri din lume pot atinge prețuri de mai multe milioane de dolari.

Producători: A Lange and Sohne, Alain Silberstein, Audemars Piguet, Blancpain, Breguet, Franck Muller, JLC, Parmigiani, Patek Phillipe, Ulysse Nardin, Vacheron Constantin.
Ceasuri de lux de categorie superioară

Sunt cele mai cunoscute ceasuri de lux, recunoscute prin eleganță, valoare, stil și prestigiu. Au o calitate și durabilitate care le poate face să servească o viață întreagă sau mai multe generații. Vin de obicei cu un design extrem de original sau deschizător de drum în direcții noi. Sunt produse de obicei în masă, dar din materiale de top și cu o înaltă precizie a finisajului. Mecanismele cu care sunt înzestrate sunt dintre cele mai bune posibile, de obicei mecanice sau cu quartz de înaltă calitate. Se vând în principal prin intermediul dealerilor specializați sau magazinelor cu bijuterii de lux. Au o piață second-hand extrem de activă, datorită prețurilor uneori prohibitive care îi fac pe mulți să caute alternative mai ieftine. În plus, sunt extrem de durabile și au o rată de depreciere destul de scăzută în timp.

Prețuri: între 1000 $ și 4000 $ pentru cele din oțel, 2500 – 8000 $ pentru cele din aur cu curea de piele, 5000 – 20 000 $ pentru cele din aur masiv.

Producători: Breitling, Cartier, Ebel, Omega, Rolex.
Ceasuri de lux de categorie medie

Aceste ceasuri reprezintă o alternativă destul de bună la ceasurile de lux de înaltă categorie, avînd prețuri mai mici dar păstrînd multe din caracteristici și din eleganță. Pot servi fără probleme un număr rezonabil de ani dacă sunt îngrijite cu atenție. În ce privește designul, sunt ceasuri care mai degrabă urmează trendul decât deschid noi orizonturi, ceea ce nu le face însă mai puțin elegante. Sunt produse de masă, cu finisaj adecvat. Au mecanismele cu quartz sau mecanice dar nu de cel mai înalt grad de precizie, ele punînd accent mai mult pe aspectul luxos decît pe performanță. Pentru că pot fi vândute de noi cu reduceri substanțiale la unele oferte, rata de depreciere în timp este mai ridicată, de aceea nu reprezintă o investiție convenabilă pe termen lung.

Prețuri: 500 – 2000 $ pentru modelele din oțel, 750 – 4000 $ pentru cele din aur

Producători: Baume & Mercier, Raymond Weil, Tag Heuer
Ceasuri de lux obișnuite

Sunt potrivite pentru cei care își doresc un ceas situat deasupra mediei, care au un buget mai redus și care preferă să pătească pentru ceea ce primesc și mai puțin exclusivismul. Deși nu sunt fabricate din cele mai bune materiale și cu cel mai înalt grad de finisare, unele oferă complicații unice sau prezente la ceasuri din categorii superioare dar la prețuri mult mai mici. Sunt produse în masă în cantități mari și sunt destinate publicului larg. Se vând în locații diverse, malluri, magazine de bijuterii sau magazine speciale de ceasuri. Ca noi au un raport foarte bun calitate/preț, dar nu sunt atractive pe piața second hand decât dacă practic nu au fost folosite.

Prețuri: sub 1000 $ pentru cele din metal, sub 2000 $ pentru cele placate cu aur

Producători: Epos, Fortis, Movado, Oris

Există dezbateri intense între specialiști sau fani cu privire la cine este mai bun decât cine sau din ce categorie face parte fiecare producător. Această prezentare este una informativă iar brandurile sunt judecate pentru produsele lor cele mai reprezentitve sau imaginea lor generală. Multe dintre branduri au modele care fac parte din categorii diferite și se adresează unui public țintă divers.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Clasificarea ceasurilor de lux
MesajScris: 17 Apr 2014, 09:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Noi 2013, 11:30
Mesaje: 524
Localitate: Baia Mare
Dar de firma Zenith nu se aude nimic,am auzit ca fac si astia ceasuri :roll:
Cica se si pricep la ele. Parca mai exista si firma Longines,auzisem eu la un prieten,dar nu stiu daca or fi bune :lol:

_________________
Inainte de a fi intelept si batran trebuie sa fii tanar si naiv
Nu aduce anul ce aduce clipa
Lucrurile bune se intampla celor ce au rabdare


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Clasificarea ceasurilor de lux
MesajScris: 17 Apr 2014, 09:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Fara suparare dar tot textul asta e.....cel putin empiric.

Sunt multe inadvertente cu realitatea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Clasificarea ceasurilor de lux
MesajScris: 17 Apr 2014, 13:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Noi 2010, 12:12
Mesaje: 65
bonheur scrie:
Fara suparare dar tot textul asta e.....cel putin empiric.

Sunt multe inadvertente cu realitatea.


empiric si relativ.......clasificarea ar fi mult mai ampla,dar pentru "dezbateri" este ok.

_________________
Imagine


"Oamenii te iarta daca faci crime.Dar nu te iarta daca esti fericit"
-Constantin Noica-


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Clasificarea ceasurilor de lux
MesajScris: 17 Apr 2014, 19:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2008, 16:23
Mesaje: 1564
Localitate: Bucuresti
@Borbon:In afara de ceasuri de lux pe la Geneva exista un termen mai rar intalnit pe la noi hautehorlogerie.
.... nu mai zic nimic ca suntem in Joia Mare !

_________________
Homo suus fortuna faber est.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Clasificarea ceasurilor de lux
MesajScris: 18 Apr 2014, 09:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
grig scrie:
High-end e indisolubil legat de aspectul tehnic al ceasului: complicatii, solutii ingenioase folosite, materiale cu proprietati remarcabile, etc., tot ce tine de partea inginereasca a realizarii.
Luxury are legatura mai curand cu ramura fashion a ceasului: design deosebit, materiale nobile, diamante sau alte pietre pretioase.
Exclusivist e orice ceas care nu e disponibil decat unui numar mic din cei care si l-ar dori. Selectia o face fie pretul fie disponibilitatea limitata a ceasului (editii limitate).

Este evident ca, in aceasta acceptiune, un ceas poate cumula doua sau chiar toate trei din aceste atribute. Nu trebuie sa ne chinuim sa-l bagam fortat doar in una dintre ele. :)

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Clasificarea ceasurilor de lux
MesajScris: 18 Apr 2014, 09:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Mar 2014, 20:16
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
@Raul, sunt "n" marci, de care am mai auzit, "de prin vecini" si nu sunt mentionate... Era doar un punct de vedere...

Eu chiar vreau in special "cei care se pricep", sa opineze si sa mai adauge propriile pareri... Si sa mai invatam noi astia care nu ne pricepem...

@bonheur, da-ne parerea ta... chiar e cum am mai mentionat mai sus... e un punct de vedere... dupa parerea mea...

@effect4effect, care e parearea ta?

@mnm, nu te supara asa repede, fie joi, fie alta zi... da-ne parerea ta... :P

:D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Clasificarea ceasurilor de lux
MesajScris: 18 Apr 2014, 10:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Noi 2013, 11:30
Mesaje: 524
Localitate: Baia Mare
Borbon scrie:
@Raul, sunt "n" marci, de care am mai auzit, "de prin vecini" si nu sunt mentionate... Era doar un punct de vedere...

Eu chiar vreau in special "cei care se pricep", sa opineze si sa mai adauge propriile pareri... Si sa mai invatam noi astia care nu ne pricepem...

@bonheur, da-ne parerea ta... chiar e cum am mai mentionat mai sus... e un punct de vedere... dupa parerea mea...

@effect4effect, care e parearea ta?

@mnm, nu te supara asa repede, fie joi, fie alta zi... da-ne parerea ta... :P

:D



Pentru ca e Vinerea Mare si vreau sa fiu cel putin empatic iti sugerezi sa citesti forumul,vei desoperi o enciclopedie de informatii valoroase. Eu recunosc ca sunt la inceput,dar inainte de a scoate o afirmatie pe gura ma interesez. Daca intreb ceva,poate sa fie o intrebare de incepator,dar daca afirm ceva deja nu mai am scuza ca sunt la inceput. Si ca sa dau apa la moara colegul meu Zar iti va prezenta (probabil pe privat) o "banalitate" Seiko de cateva mii de euro,pe ala unde il clasezi? Si nu e din meteorit sau din otelul de pe titanic,si ...culmea,e quartz. Nu scriu mai multe ca nu vreau sa te supar,dar tematica e foarte ampla si eu nu am curaj sa intru intr-o astfel de discutie. Asadar,sugestie,daca imi permiti,citeste forumul si vei afla muuulte informatii,iar marea majoritate sunt date de ceasornicari sau de oameni care zi de zi au tangenta cu ceasurile.Toate cele bune :)

_________________
Inainte de a fi intelept si batran trebuie sa fii tanar si naiv
Nu aduce anul ce aduce clipa
Lucrurile bune se intampla celor ce au rabdare


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Clasificarea ceasurilor de lux
MesajScris: 19 Apr 2014, 11:24 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2014, 13:53
Mesaje: 80
Raul Bordas scrie:
Dar de firma Zenith nu se aude nimic,am auzit ca fac si astia ceasuri :roll:
Cica se si pricep la ele. Parca mai exista si firma Longines,auzisem eu la un prieten,dar nu stiu daca or fi bune :lol:


Corect Zenith e una din cele mai tari firme de ceasuri... Si sunt foarte aspectoase, unii poate le găsesc excentrice.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Clasificarea ceasurilor de lux
MesajScris: 19 Apr 2014, 11:30 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2014, 13:53
Mesaje: 80
De asemenea, nu înțeleg de ce Oris e la coada calului?? Topul a fost realizat in funcție de pret? Sau de pret, performanța, calitate, user review, etc.. Nu stiu de ce Credor nu figurează in acest topic? Pentru cei care nu știu Credor e un fel de devizie de lux de la Seiko. De asemenea merita a fi amintit și Grand Seiko, care are o acuratețe care devanzeaza cu mult cele oferite de firmele cu multe 0000..
Pentru mine la un ceas contează cel mai mult, si la egalitate, aspectul si mecanismul. Nu as investi niciodată intr un ceas de aur sau cu diamante, pt ca daca as caută aur mi-aș lua un lingou..


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Clasificarea ceasurilor de lux
MesajScris: 19 Apr 2014, 11:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Feb 2012, 16:42
Mesaje: 494
Localitate: Bucuresti
Citat:
Pentru mine la un ceas contează cel mai mult, si la egalitate, aspectul si mecanismul.

@ pitagora,
Sa presupunem ca ati avea 3000 euro disponibili, ce ceas(brand,model, calibru) ati achizitiona.

_________________

"Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Clasificarea ceasurilor de lux
MesajScris: 19 Apr 2014, 12:02 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2014, 13:53
Mesaje: 80
bogdan1 scrie:
Citat:
Pentru mine la un ceas contează cel mai mult, si la egalitate, aspectul si mecanismul.

@ pitagora,
Sa presupunem ca ati avea 3000 euro disponibili, ce ceas(brand,model, calibru) ati achizitiona.


nou sau sh?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Clasificarea ceasurilor de lux
MesajScris: 19 Apr 2014, 12:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Feb 2012, 16:42
Mesaje: 494
Localitate: Bucuresti
pitagora scrie:

nou sau sh?

Ambele variante.

_________________

"Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Clasificarea ceasurilor de lux
MesajScris: 19 Apr 2014, 12:26 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2014, 13:53
Mesaje: 80
ok,
sa incepem cu un model sh care este foarte apreciat in afara, in Romania nu cred ca multa lume stie de seiko sbdb001( mecanism de grand seiko spring drive), cu mult peste sbdx001( marinemaster cred cel mai apreciat model seiko din afara, bine fara a lua in considerare cele mai bine vandute modele seiko 007, monster, sumo etc. pentru ca si marinemaster are mecanism de grand seiko, dar din-tro alta generatie, nu spring drive 8L35 parca daca nu ma inseala memoria, totul la pachet de 2000$). oricand as alege si marinemasterul, dar daca aveti mai multi bani disponibil eu zic sa mergeti pe sbdb001( si daca aveti o incheietura mai mare de 7.4 inch, altfel ceasul nu s-ar aseza foarte armonios pe incheietura). Eu personal, caut sa vand sumo-ul pentru a imi lua un sbdx001.

daca ati merge pe un model nou, as merge pe sbdx001. Bine nu stiu cati de pe forum m-ar sustine, pentru ca multi au mentalitatea" cum sa dai mai mult de 100$ pe un seiko'', avand in vedere mult cunoscutele modele seiko sports 5 vandute pe banda inca din anii 80.. Sunt sigur ca multi v-ar indruma spre modele swiss made. Bun si eu daca as alege un ceas swiss made, in afara de rolex( care depaseste bugetul si care eu zic ca ofera mai putin decat costa), as merge pe un omega seamaster sh planet ocean( vedeti ca sunt pe mai multe dimensiuni( desi nu am tinut in mana vreu omega sau nu stiu cat de bun este mecanismul foarte ridicat in slavi)).

Motivul pentru care as alege seiko marinemaster sau sbdb001( cel putin acesta are mecanism spring drive, care nu cred ca are cu ce sa se compare pe piata, in privinta mecanismului..) E punctul meu de vedere si va rog sa mi-l respectati,

Bineinteles ca mai sunt tag haeur( mai mult fitza din punctul meu), fortis( stiu ca face/facea ceasuri pentru cosmonauti, dar asta nu inseamna neaparat ca sunt cireasa de pe tort, mie mi se pare ca arata la fel ca cele de pe russianshop- nu fac reclama-, oris( ceasurile oris mi-au starnit mult interesul in trecut, dar dupa ce am citit putin despre ele au cam decazut.. stiu ca folosesc tot mecanisme elvetiene, rhonda parca modificate de ei..).

Asa cum am spus, pentru mine ceasul inseamna imbinarea a 2 lucruri armonioase( aspect si mecanism). Majoritatea ceasurilor elvetiene folosesc acelasi ETA modificat sau Valijoux 775 parca( nu ma refer aici la ceasurile de 10 de mii, pentru ca nu am indraznit sa caut despre ce au sub capota), si pentru mine nu au individualitate, iar daca va uitati la seiko( ''amarata firma seiko'' cum o numesc unii), o sa vedeti ca au brevetat mai mult decat alte firme cu istorie de 200 de ani. Seiko isi fac singuri mecanismele si nu degeaba( Grand seiko nu prea se gaseste in afara japoniei, isi respecta clientii si consumatorii din japonia si pentru ei e suficient - bine puteti incerca la seiya). Dar depinde ce vreti sa faceti cu ceasul, vreti un ceas care sa starneasca admiratie cand il afisati?? daca da, luati un brand elvetian cunoscunt, daca nu, eu zic ca nu aveti ce pierde daca mergeti pe seiko( marinemaster sau sbdx001).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Clasificarea ceasurilor de lux
MesajScris: 19 Apr 2014, 12:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Feb 2012, 16:42
Mesaje: 494
Localitate: Bucuresti
...multumesc, este sambata mare si nu vreau sa va supar cu vreo concluzie pripita, intrebarea mea a fost alta si nu facea referire la seiko in mod expres.

_________________

"Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România