Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:40

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Aceasta sectiune este dedicata exclusiv prezentarilor unor companii, ceasuri de referinta, mecanisme care au facut istorie.
Orice post nou trebuie sa aduca informatii noi sau completari la un articol deja creat. Orice alt tip de post va fi sters fara avertisment.



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 09 Mar 2014, 18:42 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Sa porti ceasul cu placere, cred ca a fost o alegere inspirata pana cand va veni si turbillonul mult dorit! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Mar 2014, 11:14 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2014, 19:48
Mesaje: 80
Localitate: Arad
Excelent review, îţi mulţumim că l-ai împărtăşit cu noi.

Imi permit a veni cu câteva completări. Stilul de afişare al datei (regăsit aici - de altfel foarte frumos) este denumit de obicei "periferic". Poate mai puţin cunoscut, acesta reprezintă o inovaţie purtând semnătura ORIS, care în anul 1938 introduce aşa numitul "pointer calendar", aici unde zilele lunii erau "desfăşurate" pe întreaga circumferinţă a cadranului, iar ziua în curs era arătată printr-un indicator central de tip ac. Într-adevăr, şi MIDO "îmbrăţişează" acelaşi concept, în cadrul modelului de referinţă intitulat "Mido Datometer", însă acest model datează din anul 1939. Astfel, întâietatea ORIS pe această chestiune nu cunosc să fie contestată.

Indicatoarele orei şi minutelor sunt în stil "frunză" (leaf hands), si adevarat, se armonizează foarte bine cu restul elementelor. Vizavi de stilul coroanei cred (şi firesc că mă pot înşela) că este un "onion", sau cel putin o variaţiune pe aceeaşi temă.

_________________
Ştiu că nu ştiu nimic, dar ştiu că pot şti mai mult decât ştiu...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Apr 2014, 21:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Multumesc pentru corecturi si pentru adaugiri! Orice informatie corecta e binevenita!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Iun 2014, 11:29 
Neconectat

Membru din: 12 Mai 2012, 13:01
Mesaje: 30
Localitate: SUCEAVA
..Foarte frumos ceas..Seamana cu Longines master colection moon..tot cu 7751..


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Iun 2014, 13:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Multumesc!

Seamana cu Master Collection in sensul ca au acele cam la fel, aceiasi culoare, au acelasi diametru si acelasi mecanism - la MC este mai frumos decorat.
In rest carcasele si culoarea cadranului sunt diferite, cadranul de la MC este aproape in intregime guilloche. LMC este un ceas superb, il are un coleg de la munca si i-am putut vedea de cateva ori splendoarea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România