Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:13

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Aceasta sectiune este dedicata exclusiv prezentarilor unor companii, ceasuri de referinta, mecanisme care au facut istorie.
Orice post nou trebuie sa aduca informatii noi sau completari la un articol deja creat. Orice alt tip de post va fi sters fara avertisment.



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Chopard
MesajScris: 13 Iul 2013, 22:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 31 Iul 2011, 22:14
Mesaje: 98
Localitate: PLOIESTI
Mi-am luat permisiune sa incerc si eu o scurta istorie a ceasurilor Chopard, dar astept sa fiu completat de toti colegii de forum in caz ca am omis ceva.


Nascut la data de 4 mai 1836, Louis-Ulysse Chopard a fost un ceasornicar elvetian celebru, fondator al companiei cu acelasi nume. Cu o istorie de peste un secol si jumatate, am considerat ca este important ca marca de ceasuri Chopard sa fie prezenta in cadrul acestei rubrici cu o scurta cronologie a celor mai importante momente si evenimente din cadrul acestui colos al orologeriei mondiale.

1860 > in Sonvilier, Elvetia, tanarul de 24 de ani Louis-Ulysse Chopard infiinteaza o fabrica de ceasuri specializata in cronometre si ceasuri de buzunar;

1912 > Louis-Ulysse Chopard viziteaza Polonia, Ungaria si Olanda, tari in care-si prezinta creatiile sale;

1937 > compania Chopard este relocata la Geneva, lansadu-se totodata productia de ceasuri de calitate superioara;

1963 > este anul in care Paul-André Chopard, nepotul fondatorului, vinde Chopard lui Karl Scheufele III, un tanar aurar si ceasornicar;

1974 > fabrica Chopard este mutata diin nou din centrul Genevei in Meyrin o suburbie a capitalei elvetiene;

1980 > compania Chopard lanseaza colectia de ceasuri sport si curele din piele, foarte apreciate la acea vreme;

1985 > Karl-Friedrich, precum si Caroline Scheufele sunt numiti noii vicepresedinti ai grupului Chopard;

1988 > incepe parteneriatul dintre compania Chopard si legendarul pilot de curse italianul Mille Miglia;

1998 > Chopard devine partenerul oficial al Festivalului de Film de la Cannes iar Caroline Scheufele reface si toarna din nou trofeul Palme d'Or, in atelierele Chopard;

2002 > Chopard devine partenerul si timpul oficial al Grand Prix de Monaco, cursa clasica de raliu;

2005 > compania Chopard se implica din nou in sport infiintand Grand Prix Chopard Decision 35, o regata care a devenit faimoasa;

2010 > aniversarea a unui secol si jumatate de Chopard, prin lansarea spectaculoasei colectii “Animal World”;

_________________
:D Un fel de colecţie de ceasuri: http://www.colectieceas.blogspot.com suveniruri adunate de mine din călătorii + cadourile prietenilor + câştiguri promoţii + ce-am mai avut eu şi uite ;) că s-au strâns câteva !!!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Chopard
MesajScris: 11 Ian 2014, 18:57 
Neconectat

Membru din: 24 Noi 2010, 00:12
Mesaje: 13
Localitate: Brasov
1988 > incepe parteneriatul dintre compania Chopard si legendarul pilot de curse italianul Mille Miglia

MIlle Miglia nu este pilot, este denumirea unei prestigioase curse de masini desfasurata in Italia pe
distanta de 1000 de mile in prima faza intre 1927-1957 apoi reluata ca raliu de regularitate pentru
masini istorice. Traseul este Brescia - Padova - Roma - Bologna - Brescia iar astazi este locul unde se
pot vedea mergand pe drumuri publice si concurand, unele dintre cele mai frumoase masini produse
in ultimi 110 ani.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România