Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 10:15

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Aceasta sectiune este dedicata exclusiv prezentarilor unor companii, ceasuri de referinta, mecanisme care au facut istorie.
Orice post nou trebuie sa aduca informatii noi sau completari la un articol deja creat. Orice alt tip de post va fi sters fara avertisment.



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 15 Feb 2012, 17:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Iun 2010, 11:29
Mesaje: 113
Localitate: Constanta
Prezentare ORIENT Fashionable Automatic CDM00001W

Din pozele de prezentare de pe situl orient avem de-a face cu o piesa foarte interesanta:
Imagine Imagine Imagine

Chiar asa si este, un ceas cuminte, de dama, placut ochiului care nu doreste sa socheze dar reuseste totusi sa iasa in evidenta datorita designului indraznet si reusit totodata.
Despre firma Orient inutil sa fac aprecieri, calitatea raportata la pretul cerut este aproape imbatabila.
Ceasul este frumos, superb spun eu, parere subiectiva, evident. A fost cumparat ca sa marchez un eveniment in familie asa ca a fost alegerea sotiei, cum ea este anti ceasuri automatice este un chin ca trebuie sa-l poarte zilnic, bine ca am winder asa il poarta mai rar evitand totusi ca ceasul sa se opreasca.

Imagine Imagine Imagine

Detalii
Aici ceasul exceleaza, cadranul nu este totusi incarcat dar contine destule elemente bine alese si pozitionate, totusi place ochiului si datorita faptului ca este ''mother of pearl''.
Un detaliu de apreciat este ca pasarea din colivie isi schimba pozitia in fiecare zi iar pasarea poate fi scbimbata apasand butonul de deasupra cheitei.
Imagine Imagine Imagine

Cureaua este piele alba foarte frumoasa, sa vad de unde gaesc o curea cat mai apropiata de original caci doresc sa pastrez in cutie cureaua originala. Catarama este aurita in ton cu ceasul si marcata, la fel si cureaua dupa cum se vede in poze:
Imagine Imagine

Diametrul este unul specific pentru femei: 30mm cadran, 36mm diametru exterior si grosime 12.3mm. Nu este mic daca ne gandim ca ceasuri dress pentru barbati au diametru de 36mm.
Calibrul este ''ORIENT caliber 48Y40 Made in Japan'' cu 21 de rubine si o frecventa specifica ceasurilor orient de 21600bph iar rezerva de putere este de 40hrs.
Precizia data de Orient este intre -15...+25sec/zi, nu este cine stie ce precizionist daca ne uitam pe datele date de producator insa noi stim ca in acest domeniu orient se intrece pe sine :wink: si ca precizia raportata de diferiti dtinatori de orint este una foarte buna, ramane pe viitor asa de amorul artei sa ii determin precizia dar dupa ce se mai rodeaza.
Oricum ar fi, din cauza ca ceasul este placat cu aur este exclus ca el sa fie purtat zilnic pentru a preveni zgarieturile inerente si deci nefiind purtat zilnic nu prea vad rostul determinarii abaterii zilnice sau a preocuparii de a avea o abatere medie cat mai mica asa ca la cele cateva ocazii pe an la care va fi purtat si chiar si asa tot va fi purtat prin rotatie cu alte ceasuri deci chiar ca nu pune probleme sub aspetul preciziei, prevad ca va vedea foarte mult winder time acest ceas.
Nu are geam safir si aste nu este neaparat un minus pentru ca cesul nu va vedea activitati care sa-i puna in vreun pricol integritatea dar a fi for de preferat, ar fi dat un plus geamu safir.

Pe spate ceasul este la fel de surprinzator fiind prevazut cu un hublou pentru a vedea mecanismul.
Imagine Imagine Imagine Imagine

Pe mana vine bine, cum am mai spus, nu este totusi un ceas de purtat chiar zi de zi din pricina faptului ca este aurit.
Imagine

Versiuni ale ceasulu:
Imagine Imagine Imagine

Concluzie:

Minusuri:
-geam cristal mineral, merita safir la cat de frumos este
-mecanism fara stop secundar insa nu stiu cat conteaza, este totusi un minus.

Plusuri:
-100% in house
-design foarte reusit
-pret imbatabil
-relativ rar pe piata, Orient in general nu este apreciat asa cum ar trebui

_________________
Ceasuri Moderne si Vintage pe YT
https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2012, 23:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2011, 23:37
Mesaje: 424
Frumos review (felicitari) si frumos ceas.
Am facut si eu unul cadou prietenei mele de ziua ei de nastere dar varianta cu bratara metalica si cadran albastru.
Atasez mai jos o poza. La cere pot posta poze reale cu ceasul.
A fost si este foarte incantata! :lol:
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Mar 2013, 23:05 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2012, 12:02
Mesaje: 20
Localitate: Timisoara
Superbe ambele ceasuri ..sa le poarte sanatoase posesoarele !!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România