Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:44

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Aceasta sectiune este dedicata exclusiv prezentarilor unor companii, ceasuri de referinta, mecanisme care au facut istorie.
Orice post nou trebuie sa aduca informatii noi sau completari la un articol deja creat. Orice alt tip de post va fi sters fara avertisment.



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 11 Ian 2012, 15:14 
Neconectat

Membru din: 03 Ian 2012, 23:37
Mesaje: 78
Localitate: Arad, Timisoara
Ca tot am vazut ca se vand diverse ceasuri la care se spune ca sunt elvetiene (swiss made), site-ul Oficial al orologeriei elvetiene unde apar firmele de ceasuri cu link-urile aferente, se gasesc AICI

Din punctul meu de vedere daca brand-ul nu isi are link aici, pe pagina la linkuri, e out ca si ceas elvetian. Asta pentru ca au aparut o gramada de firme care scriu pe ceasuri "Swiss Made", majoritate dandu-se ca fabricate in Germania cu mecanisme elvetiene... :evil:

In fapt e un truc practicat de chinezi/rusi, aciuati pe langa vreun neamtz, in realiate fiind ceasuri cu mecanisme fake. Se dau ca si asamblate in Germania/UE, botezate care mai de care mai spectaculos si vandute, la preturi destul de mari, ca fiind ceasuri cu mecanisme elvetiene. :oops:

Majoritatea lor specifica ca au calibre ETA/Valjoux, cand se stie ca Swatch Group nu mai prea da calibre brandurilor consacrate elvetiene, din afara din grupului (de ex. LVMH), daramite unor firme de garaj/vapor.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Ian 2012, 09:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Sep 2008, 07:31
Mesaje: 740
Localitate: TARGOVISTE
intr-adevar o informatie utila acestui forum, felicitari !!


Later edit:
Am regasit pe lista si marca ceasului meu de buzunar Delma...sa mai zica cineva ca este doar o marca de margarina :twisted: !

_________________
ROMANIA Traieste prin Noi, cei care locuiesc aceaste meleaguri de milenii!
http://www.youtube.com/watch?v=zLulTv-mk9A
Suport ceasuri: http://www.youtube.com/watch?v=FyHqL2vJcVc


Ultima oară modificat de nmbcatega pe 17 Mar 2013, 11:19, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Ian 2012, 15:47 
Neconectat

Membru din: 30 Ian 2012, 12:21
Mesaje: 3
Atentie! FHS este o federatie privata.

Citat:
We are a private, professional, and non-profit association, currently bringing together more than 500 members representing more than 90% of all Swiss watch manufacturers (finished products, watch movements, components, etc.).


Devin membri producatorii elvetieni in anumite conditii. Sunt alti producatori autentici, elvetieni, care aleg sa nu fie membri FHS (diverse motive, poate chiar financiare, nu vor sa plateasca taxa de reprezentare etc.). Din citatul de mai sus, chiar de pe site-ul FHS, rezulta ca mai sunt 10% care au ales sa nu devina membri FHS.

Primul exemplu (cu care chiar m-am confruntat aceste zile) este EDOX, marca elvetiana, cu fabrici in Elvetia, care nu e membru FHS.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Mar 2013, 21:22 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2012, 12:02
Mesaje: 20
Localitate: Timisoara
Pe langa site-ul oficial prezentat mai sus trageti cu ochiul si pe lista urmatoare :D ...http://www.horlogerie-suisse.com/ile-tr ... 80210.html

Unele marci nu mai exista in ziua de azi!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Dec 2013, 10:13 
Neconectat

Membru din: 09 Iul 2013, 20:05
Mesaje: 70
Cred ca DeusX are dreptate! Altfel nici Steinhart nu este Swiss Made. Ei asa se lauda :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România