Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:31

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Magnetizare - demagnetizare
MesajScris: 17 Dec 2008, 09:12 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2007, 13:39
Mesaje: 64
Dupa ce am parcurs mai multe pagini pe net, doresc sa ma lamuresc in privinta unui fenomen care este invocat in mai multe circumstante - magnetizarea ceasului modern.
Asadar, intrebarea mea legitima este urmatoarea: Este posibila magnetizarea unui ceas (produs in zilele noastre in Elvetia sau Japonia, de exemplu), care are balansierul din glucydur si arcul spiral din Nivarox ?
Evident exclud campurile magnetice extrem de puternice (de genul tomografelor, laboratoare de incercari fizice, etc.). Exclud, de asemenea, si incercarile de a distruge in mod intentionat ceasul (de exemplu, plasarea ceasului pe un magnet puternic, cu neodim, de genul celor din hard-disk-uri. Ma refer strict la viata cotidiana, unde suntem inconjurati de calculator, TV, ocazional o scula electrica - bormasina, fierastrau electric, magnetul din difuzoarele laptop-ului, radioului etc.
Am deschis acest subiect, deoarece, pe forumuri de profil din strainatate, este insinuat faptul ca ceasul ar fi magnetizat la aparitia unor anomalii in functionare (in special, atunci cand ceasul o ia inainte cu 2-3 h / 24 h, fara vreun motiv aparent).
Nu cunosc daca mecanismele japoneze 7S26A(B) au piesele fabricate din aceleasi materiale ca cele mentinate mai sus.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Magnetizare - demagnetizare
MesajScris: 17 Dec 2008, 19:33 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
In principiu ceasul se poate magnetiza daca-l pui pe surse magnetice de genul difuzoare,cimpuri magnetice puternice.
La ceasurile moderne,care au spiral din materiale "antimagnetice",e normal sa nu se magnetizeze aceste elemente.Dar se magnetizeaza elementele care sunt din otel,respectiv roata ancora,axele rotilor etc.Si apoi prin creearea propriilor cimpuri magnetice,aceste piese interfera in mod nefericit,ajungindu-se la un mers deficitar al ceasului.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Magnetizare - demagnetizare
MesajScris: 17 Dec 2008, 23:35 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2007, 13:39
Mesaje: 64
Multumesc pentru raspuns.
Cred, totusi, ca magnetizarea ceasurilor este un defect nu tocmai des intalnit.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Magnetizare - demagnetizare
MesajScris: 18 Dec 2008, 19:31 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
La ceasurile moderne,asa este! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Magnetizare - demagnetizare
MesajScris: 13 Ian 2014, 15:39 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Salut!

Am citit o comparatie intre Parachrom si Nivarox si vroiam sa va intreb daca arcul balansier Parachrom Blue (niobium si zirconiu) de la Rolex nu este afectat deloc de campuri magnetice? Din cate stiu, Parachrom este facut intr-adevar numai din aliaje neferoase spre deosebire de arcul balansier Nivarox alcatuit din cobalt, nickel si fier + titan si beriliu. Problemele de magnetizare sunt des intalnite la ceasurile ce contin arc Nivarox? Rolex afirma ca sunt leaderi in aceasta tehnologie iar balansierul lor nici nu se magnetizeaza, nici nu este sensibil la variatii de temperatura fapt ce confera ceasurilor cea mai mare precizie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Magnetizare - demagnetizare
MesajScris: 13 Ian 2014, 17:11 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Personal cred ca e doar reclama dar sunt convins ca Claudiu ar putea sa ne lamureasca cel mai bine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Magnetizare - demagnetizare
MesajScris: 13 Ian 2014, 19:27 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Rplex spune ca spiralul parachrom nu este afectat de campurile magnetice. Sincer, trebuie sa-i credem pe cuvant, pentru ca inca nu cred ca au dezvaluit compozitia exacta a acestui aliaj. Iar curajul de pune magnetul pe spiralul unui Rolex nu l-am avut! 8)
Cat despre Nivarox, aceste este afectat de campurile magnetice dar intr-o mica masura doar, in sensul ca trebuie axpus la camp destul de puternic pentru a fi afectat.
Dar saga spiraleleor nu se opreste aici. Exista spiralul de silicon, la care deocamdata lipsesc detaliile despre comportamentul acestuia, Omega am inteles ca a introdus acest tip de spiral in 8500, dar nu pot confirma cu siguranta.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Magnetizare - demagnetizare
MesajScris: 13 Ian 2014, 21:04 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Multumim pentru informatii Claudiu!
Cred ca am vazut o poza cu un balansier Omega de silicon, de culoare neagra :o Scrie pe el Si 14 (nu stiu ce reprezinta acel numar).
Oricum, se pare ca exista un risc de rupere la siliciu daca este expus unor forte mai mari. Nu stiu exact...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Magnetizare - demagnetizare
MesajScris: 13 Ian 2014, 22:30 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Riscul la rupere nu stiu daca exista sau nu. Un lucru este sigur in schimb, ca nu cred ca este inca suficient testat pentru a oferi siguranta fiabilitatii. S-au mai intamplat asemenea lucruride-a lungul timpului. Dar probabil ca peste 10 ani vom sti cat de bun este acest spiral.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Magnetizare - demagnetizare
MesajScris: 13 Ian 2014, 23:38 
Neconectat

Membru din: 25 Aug 2011, 20:56
Mesaje: 763
Se joaca cineva cu magnetul aici :

http://www.youtube.com/watch?v=7E3lEiFUmVM

Calibrele 8500 sunt acum cu Si14 (14 e numarul atomic)

Rolex a avut si interes sa dezvolte spiralul lui, caci nu se prea stia ce o sa fie cu Nivarox (Swatch group);

Intr-un timp Rolex, Patek (a depus parca si un brevet) si Swatch au lucrat impreuna la spiralul din Si ...

http://journal.hautehorlogerie.org/fr/a ... lsomaxR-1/

O seara buna.

_________________
Va spun aici buna ziua in caz ca uit sa o spun in mesajele mele !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Magnetizare - demagnetizare
MesajScris: 13 Ian 2014, 23:47 
Neconectat

Membru din: 13 Oct 2012, 20:24
Mesaje: 969
Localitate: Bistrita
Dar spiralul de sticla mai echipeaza vreun ceas?Am citit ca era testat chiar in urma cu 150-200 ani?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Magnetizare - demagnetizare
MesajScris: 14 Ian 2014, 15:51 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Ulterior am realizat ca 14 este numarul atomic dar deja scrisesem :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Magnetizare - demagnetizare
MesajScris: 14 Ian 2014, 21:18 
Neconectat

Membru din: 13 Oct 2012, 20:24
Mesaje: 969
Localitate: Bistrita
Stramosii spiralului de siliciu:
-Spiralul plan,studiat si experimentat in 1820 de James Scrymgeour,avea avantajul ca nu se coroda si nu se magnetiza.Dar lipsea fiabilitatea,orice soc putand cauza rupturi.Proiectul a fost abandonat pana in 1841,cand a fost trimis lui Edward Dent pt a studia o posibila solutie.
Acesta a reluat proiectul.Pt realizarea spiralului a folosit compozitia ce se folosea pt realizarea sticlei pt geamuri.Doar ca in locul spiralului plat,a adoptat o solutie cu spiral cilindric.A construit si cronometrul si a facut si teste pe o durata de doi ani pe o nava a
Amiralitatii,in marile nordice.Rezultatul nu era satisfacator.In primul an,cronometrul avea un avans de 11 sec/zi,iar in al doilea an
cu 16sec/zi mai mult.Un al doilea ceas a fost comparat cu observatorul din Greenwich,rezultatul fiind egal cu al ceasului de pe nava.
Proiectul nu a fost acceptat de marina si proiectul a fost abandonat
In 1950 Prof.Adien Jacquerod a reluat experimentele folosind compozitii diverse cu cantitati de quart diferite obtinand rezultate satisfacatoare.Ulterior nu s-au mai incercat alte studii de perfectionare a spiralului intrucat au aparut materiale mai usor de prelucrat si mai putin fragile.
Poate si spiralele din siliciu au luat nastere datorita studiilor si incercarilor acestor adevarati pionieri de a obtine imbunatatiri ale
isochronismului si in final,cresterea performantelor ceasurilor.

-Spiralul plat:

Imagine

-Spiralul cilindric

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Magnetizare - demagnetizare
MesajScris: 15 Ian 2014, 18:30 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Multumim dorin 69 pentru aceasta scurta istorie a spiralului din Si. Si eu cred ca mai trebuie testate aceste spirale si balansiere din Si. Personal, cred ca Omega risca un pic cu acel balansier din Si.
Am o intrebare-sper ca nu offtopic - despre Spron 510 de la Seiko. Cum este fata de Nivarox d.p.d.v al aliajelor, rezistentei la campuri magnetice, comportamentul la variatiile mari te temperatura...etc?

Mersi mult!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Magnetizare - demagnetizare
MesajScris: 15 Ian 2014, 19:46 
Neconectat

Membru din: 25 Aug 2011, 20:56
Mesaje: 763
roviane scrie:
Exclud, de asemenea, si incercarile de a distruge in mod intentionat ceasul (de exemplu, plasarea ceasului pe un magnet puternic, cu neodim, de genul celor din hard-disk-uri.


Depinde si de ceasuri ;) unele la 2 cm de un magnet de HDD nu patesc nimic ;)

Imagine

Omega nu stiu daca risca ceva, Patek nu a patit inca nimic la QA lor cu Si; dar de cind s-a introdus Si14 la Omega garantia e de 4 ani in loc de 3 ... deci eu, ca, cumparator nu imi fac griji.... nu pastrez un ceas asa de mult timp ;)
Imi aduc aminte de co-axial, la inceput tot asa se zicea (asteptam / testam); nu am asteptat, am avut vreo 10, dintre care, cel mai mult am pastrat un Railmaster (3 ani) si mergea ca in prima zi.

Personal nu stiu ce are Spron 510 innauntru; al meu cumparat in noiembrie ca un fel de cadou de craciun, a mers 8 ore, si e inca undeva in natura pe la Seiko ... Probabil ca o sa fie si ultimul ...

O seara buna.

_________________
Va spun aici buna ziua in caz ca uit sa o spun in mesajele mele !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România