Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 08:28

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Problema aliniere bezel Certina
MesajScris: 07 Mai 2023, 21:12 
Neconectat

Membru din: 11 Iun 2017, 19:02
Mesaje: 18
Buna ziua! Am achizitionat ceasul Certina din imagine in urma cu 6luni, iar dupa 2 saptamani (probabil dupa ce a trecut entuziasmul) am observat ca markerul de minutul 30 de pe bezel nu se aliniaza cu cel de pe cadran. Diferenta este vizibila in poza atasata. Initial am zis ca pot trece peste, dar pot spune ca a inceput sa ma deranjeze.
Ceasul este achizitionat de la kultho si este in garantie si as fi vrut sa incerc sa il duc la serviceul lor, dar am auzit nenumarate pareri negative despre ei si as vrea sa ii evit pe cat posibil. Este o problema rezolvabila usor de catre un ceasornicar independent? As prefera varianta asta in locul serviceului kultho.
Multumesc frumos!

https://ibb.co/WPdjKsV


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Mai 2023, 22:45 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Pare imprimat gresit bezelul - ceilalti indici vad ca se aliniaza corect....ceea ce nu poate fi rezolvat decat prin inlocuire!
Deci....la service! Care nu e rau deloc...nu mai citi ce scriu toti anonimii/frustratii/analfabetii functionali pe www....

Mergi si spune politicos ce vrei....ei vor spune ca....carcasa nu e acoperita de garantie....tu le spui ca e defect de fabricatie...
ceea ce si e/ca asa l-ai luat....si ca dai mail direct la Certina Swiss daca nu te rezolva.....si va fi ok.....

Off topic....cred ca ai OCD....pe viitor verifica foarte bine ceasul inainte de a-l cumpara ca sa eviti
astfel de situatii. Nici o vizita la psiholog nu ar strica....zic.....sa-ti povesteasca ce si cum...... 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Mai 2023, 00:45 
Neconectat

Membru din: 11 Iun 2017, 19:02
Mesaje: 18
Mersi frumos de raspuns! Haha, nu exclud ca as putea avea OCD, dar mai am doua divere seiko care sunt complet nealiniate si nu ma deranjeaza (este semn ca sunt originale :D ). In fine, nu zic ca Certinaul e cu mult mai scump, dar aveam alte asteptari. La o cautare pe wus am observat ca si la certina e o problema destul de comuna totusi. Voi incerca sa merg zilele urmatoare la service :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Mai 2023, 17:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Este un Certina comun de serie mare si automatizat, e normal sa apara erori/defecte minore. La aceste modele in fabrica nu sta nimeni de la CTC sa verifice detaliat sub lupa fiecare bucata, se arunca o privire rapida la un lot intreg. Doar daca exista un defect major care se observa de la distanta si la ochiul liber - atunci se retrage ...

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România