Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 13:00

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 20 Mai 2021, 15:20 
Neconectat

Membru din: 20 Mai 2021, 15:09
Mesaje: 3
Buna ziua,

O ruda varstnica de-a mea are un ceas Doxa New Royal (nimic special, un Ronda 715) primit cadou in urma cu cativa ani. Nefiind un ceas cu valoare mare s-a adresat in decursul timpului pentru schimbarea bateriei mai multor ceasornicari "de cartier" din Bucuresti. Recent a sesizat ca are coroana complet aramie si m-a rugat pe mine sa verific ce s-a intamplat.

S-a intamplat ca pur si simplu i-a fost schimbata coroana originala a ceasului cu una de cativa lei care nici macar nu are o-ring pe ax. Am ramas siderat ca si-ar putea cineva bate joc de un om in varsta in halul asta, nici macar nu e vorba de vreun ceas de mare valoare samd. Nu mai vorbesc ca in stadiul actual ceasul nici macar nu este rezistent la apa.

Stie cineva de unde s-ar putea cumpara o coroana originala sau similara dpdv calitativ cu cea originala pentru acest ceas? Nu e neaparat nevoie a fie identica sau aia iba vreun logo samd, doar sa nu se ia inoxul de pe ea si sa aiba oring (au oringuri, nu stiu cum arata cea originala).

Multumesc mult.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mai 2021, 13:16 
Neconectat

Membru din: 20 Mai 2021, 15:09
Mesaje: 3
Chiar nu stie nimeni unde as putea gasi?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Mai 2021, 10:27 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12148
Localitate: ARAD
Coroana originala se poate procura numai de la producator,respectiv dealerii acestuia,eventual ebay sau surse gri.
O coroana generica-neoriginale-a-dar de buna calitate se poate obtine de la orice ceasornicar care are asa ceva.Si nu costa decat f.putin.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Iun 2021, 16:01 
Neconectat

Membru din: 20 Mai 2021, 15:09
Mesaje: 3
Multumesc, ma gandeam ca exista un canal oficial care sa fie cunoscut profesionistilor din domeniu (firma X din orasul Y), fie el importator sau dealer.

Din pacate la ceasornicarii la care am incercat nu am gasit nimic care sa se potriveasca fizic si sa aiba oringuri pe "stutul" coronitei (pe partea in care se infileteaza axul). Nefiind coronita de tip screw-in nu are oringul/garnitura la baza coronitei.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Iun 2021, 16:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
Ceasul probabil ca trebuie dus la dealer-ul autorizat in service si sa faca ei comanda de piesa daca nu au in stoc, altfel in tot mai putine domenii mai poti comanda pe cale oficiala o piesa anume si sa iti fie livrata ca atare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România