Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:27

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3837 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 256  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 27 Ian 2007, 22:49 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
Am deschis acest topic pentru a se putea pune intrebari (lui Claudiu evident :D ) care nu au legatura cu un anume model sau firma de ceasuri, si pentru a nu deschide de fiecare data eu, sau altcineva, cate un nou topic. :)

Incep eu cu intrebarea care ma macina.

Cand mi-am luat Seiko-ul mi-au placut mult doua modele. Asta pe care il am acum si inca unul ceva mai scump placat cu aur de 24k. La momentul respectiv aveam posibilitatea sa-l iau ori pe asta ori pe acela. Sincer sa fiu l-am vrut parca mai mult pe acela, dar mi-a fost frica ca in cateva luni o sa i se duca tot luciul ala superb si o sa raman cu un ceas "patat". Si asa am ajuns sa-l iau pe actualul, care este 100% stainless steel. Si acum intrebarea: Cat de bine rezista un astfel de placaj ? Merita sa-l iau ? Nou arata exact ca un Rolex, dar cum ar fi aratat el dupa 1-2 ani ?

Merci! ;)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Ian 2007, 10:33 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
In general, placarea cu aur se poate imparti in 3 categorii:
Goldplated-placare elecrtro chimica in bai speciale,cu o depunere de 10-20 microni de aur,care rezista bine in timp-chiar si 20 ani
Electro plated-care este o depunere de aur "la rece" si care nu este atit de rezistenta -2-5-ani
Goldfilled-imbracarea ceasului intr-o folie de aur care este cea mai rezistenta
La ora actuala se practica Electroplated sau goldplated.La o marca de ceas care se respecta poate tine destul de mult-5-10 ani,in functie de calitatea depunerii.
Ce am scris mai sus sunt concluzii trase de mine de-a lungul timpului.nu sunt date puse la dispozitie de producatori!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Ian 2007, 18:07 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
Eh, daca stiam ca rezista macar 2-3 ani probabil il luam pe acela. :)
20 ani ? WOW ! :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Ian 2007, 19:27 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Trebuie sa recunosc ca rusii au fost campioni la Goldplated.
Actualmente cel mai mult se practica Electroplated,dar si acest sistm are doua tipuri de placare.In baie sau cu creion electric.Cel cu creion electric tine cel mai putin si poate disparea si dupa 2-3 luni. :cry:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Ian 2007, 22:25 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
Se poate deduce metoda sau calitatea doar dupa culoare sau luciu ? Modelul de care vorbesc arata de parca era din aur, dar am vazut alte modele care au o culoare nenaturala (prea galbene) si nici nu au luciul specific aurului...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Ian 2007, 09:50 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
Foarte bine ai facut GUP ca nu ai luat placat. Placat inseamna "nimic" si in functie de ph-ul (aciditatea) transpiratiei fiecaruia aurul poate disparea mai repede sau mai greu. Mai bine strangi un 1900 ron (cat este un Longines quartz integral de aur) si iti iei un ceas calumea...

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: cum scot mecanismul din ceas?
MesajScris: 01 Feb 2007, 13:32 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2007, 13:09
Mesaje: 3
Localitate: Cluj-Napoca
salut,
de curand mi-am luat de pe net un Pobeda mai vechi, mi-a placut cum se prezinta iar de cand am pus mana pe el sunt fascinat de ceasurile mecanice (si cand ma gandesc cate am facut praf in copilarie... :shock: ) chiar ma bate gandul sa mai achizitionez si alte astfel de ceasuri peste care a trecut timpul. nu ma intrebati de ce ca nu stiu, instinctul :D .
oricum, care era intrebarea... ca m-am lasat dus de val, as vrea sa ma instruiti pe cat posibil cam ce trebuie facut sa scot mecanismul afara, stiu ca trebuie desurubata cheita insa n-as vrea sa o rup sau mai stiu eu, de aceea as vrea sa imi ziceti unde trebuie tinut contra sau daca este vre-o tehnica ceva... vreau sa-l curat de pref ca e plin de el pe cadran si ma deranjeaza.
merci anticipat.
ps. exista vre-o carte sau ceva de specialitate despre ceasuri?... mecanice in special, ca as vrea sa ma documentez. o zi buna. adi


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Feb 2007, 19:08 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Nu se desurubeaza cheita!
Exista un punct unde tre'sa apesi cu o surubelnita fina si sa scoti usor cheita!
Dar nu te-as sfatui sa o faci !
Mai bine du-ta la un ceasornicar! :?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Feb 2007, 19:27 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2007, 13:09
Mesaje: 3
Localitate: Cluj-Napoca
oka ms mult pt sfat,
o sa duc atunci ceasul la ceasornicar de data asta
insa pe viitor cand dau de un ceas care sa-mi pese mai putin tot incerc eu ceva ca doar macar atat tre sa fiu si eu instare :D , regula cu punctul respectiv e valabila la toate ceasurile mai vechi sau doar la Pobeda?
merci inca odata pt sfat.
salut


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Feb 2007, 21:15 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
In principiu e valabila la majoritatea,dar pozitionarea si modelul pot diferi! :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Feb 2007, 14:56 
Neconectat

Membru din: 01 Feb 2007, 13:09
Mesaje: 3
Localitate: Cluj-Napoca
nu m-am abtinut :D
am reusit sa-l curat si nici nu l-am stricat
ms mult.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Feb 2007, 19:59 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
YYYYYYYYYEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!! :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Feb 2007, 17:56 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
Mi s-a terminat bateria de la MC Chronograph dupa doar 1 an si cateva luni... :(
Am schimbat-o dar am pus (la fel ca si precedenta) AG6. Ceasul este adus de mult din Germania si nu stiu ce baterie ii trebuie de fapt. E clar ca nu AG6 , deoarece desi are acelasi diametru, AG6 e sensibil mai subtire decat lacasul pentru baterie.

Stii cumva ce model e la fel ca diametru dar ceva mai groasa ?
Sau o alta intrebare, stii un site ceva unde sa gasesc modelele de baterii si corespondentii lor ? De exemplu AG/LR/SR ?

De ce nu isi noteaza toti producatorii modele conform unui standard ISO ? :cry:
Sa nu ne mai ameteasca pe noi clientii ! :)

Spuneai de baterii Renata, nu cred ca am sanse sa gasesc asa ceva pe aici, Rayovac cele mai bune de le pot gasi. Cred ca iau un AG6 ma duc la magazinu unde are Rayovac si caut pana gasesc una asemanatoare dar mai groasa. :)

PS: Baterii cu lithium se gasesc pe la noi ? Vreu si eu sa ma tina bateria 10-20 ani ! :D M-am saturat sa iau chinezarii care le schimb de 3-4 ori pe an !

PPS: Toti iti trimit eu Casio si MCul ala ca prea de mult am promis. Numai sa am banii necesarii. Abia astept ! :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Feb 2007, 21:31 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
YOOOOO!!! Gabi!Stai usor si nu fii asa suparat ca face rau la ten! :lol:
Daca vrei da-mi adresa ta si-ti trimit eu o baterie Renata.La MC-ul tau trebuie sa pui o baterie 395 sau in echivalentul China AG 7.
Si acum ca informatie:Codurile international acceptate sunt:
-cele numerice:377,371,364 etc
-SR-urile
Citeva coduri LR -LR 44 fiind cel mai comun.
Dar LR-urile s-au cam scos,fiind folosite si de China.
In general bateriile de firma folosesc codul numeric-395 urmat dedesupt de codul SR,acestea fiind cele mai uzitate!
Celelalte coduri sunt Chinezesti si sincer sa fiu nu ma intereseaza!!Decit in masura sa le cunosc echivalentul!
Bateriile Lithium se folosesc foarte rar la ceasurile Quartz analog!
Bateriile Lithium se folosesc la ceasurile cu un consum mare de curent,nefiind utile la cele analog.Bine,povestea e lunga si nu o detaliez aici,dar mi-ai dat o idee! Sa postez pe site o lista cu echivalente!!!
Dar stii povestea!Cind termin cu scoala! :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Feb 2007, 21:55 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
Ti-am lasat adresa mea in MP. :)
Multumesc. :D

Chiar ar fi util un astfel de articol. :wink:
Merci de informatii ! 8)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3837 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 256  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România