Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 16 Apr 2024, 20:49

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Vostok Inc
MesajScris: 25 Noi 2020, 20:59 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Salutare, tuturor!

Nu am avut vreodată un ceas rusesc până acum, dar de la o vreme încoace mă tot bate gândul. Cum nici nu vreau, nici nu cred că-i momentul de bani mulți cheltuiți, mă gândeam să „mă joc” achiziționând contra unei sume micuțe un Vostok Inc Komandirskie. Îmi doresc musai un ceas cu armare manuală.

Ați avut/cumpărat/probat ceasuri dintre acestea de mai jos?
https://www.ora10.ro/ceasuri-barbatesti ... na-la-310/

Dacă da, întrebarea ar fi la ce să mă aștept. Carcasele rezistă la oxidare? Ceasul dă impresia de ieftin sau e un produs cât de cât ok? Precizia e decentă? (Am toleranțe destul de mari, orice e sub 1 minut pe zi abatere consider că-i decent).

Mulțumesc anticipat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vostok Inc
MesajScris: 25 Noi 2020, 21:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Prețurile acestui site mi se par aberante, eu mi-am cumpărat două astfel de ceasuri mult mai ieftin de pe ebay, le-am postat în thread-ul cu ceasuri rusești.

Cel automatic are o precizie cam de 10-12s pe zi avans, cel manual are undeva la 2-3 avans până acum, probabil e o loterie mare că dacă ar putea fiecare producător ar cota niște valori mai strânse.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vostok Inc
MesajScris: 25 Noi 2020, 21:26 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Mulțumesc, Clipper, de răspuns. Nu țin musai să cumpăr de acolo, întrebam de modele mai mult și de calitatea de ansamblu, neștiind la ce să mă aștept.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vostok Inc
MesajScris: 25 Noi 2020, 22:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
https://meranom.com/en/komandirskie/kom ... 80220.html
Aruncati un ochi si pe aici.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vostok Inc
MesajScris: 25 Noi 2020, 22:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Razvee scrie:
Mulțumesc, Clipper, de răspuns. Nu țin musai să cumpăr de acolo, întrebam de modele mai mult și de calitatea de ansamblu, neștiind la ce să mă aștept.

Pai ce sa zic, sunt de departe cele mai slabe ceasuri pe care le am. Sper sa nu sune ca un fel de snobism sau ceva, dar realitatea este ca la cel manual de exemplu este extrem de greu sa il potrivesti sau sa il armezi manual, nu este o limita bine definita intre armarea manuala si infiletarea coronitei care de fapt este un soi de capac filetant fata de ce consideram noi in ziua de azi coronita, adica trebuie sa tragi suficient de mult spre exterior ca sa il armezi, insa nu atat de mult incat sa modifici ora. Nici forma carcasei nu te ajuta, coronita fiind "intre colturi", dar aici discutam de design de ansamblu deja. Aceste modele au carcasa din alama placata din ce stiu, deci nu stiu in ce masura se preteaza la un purtat zi cu zi in conditii vitrege, eu le-am cumparat din pur amuzament nu ca sa le port zi de zi.

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vostok Inc
MesajScris: 25 Noi 2020, 22:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Cel automatic as zice ca e un pachet destul de interesant pentru pretul cerut, in niste vremuri in care nici macar un Seiko 5 nu mi se pare ca este la fel de accesibil cum era anii trecuti, fapt pe care l-am mai discutat impreuna de cateva ori, dar nu este acesta scopul acestui thread. Bratara + clasp sunt oarecum decente si purtabile in mod cert, insa pretul mic tradeaza calitatea la end links care sunt din tabla si zornaie groaznic la mana. Cat a fost vremea mai calda l-am purtat de cateva ori si la serviciu cu bicicleta, fara vreo penalizare in domeniul preciziei, fiind aceeasi ca in zilele de lenevire. Bezelul este bidirectional din pacate si poate fi rotit cand incerci sa stergi ceasul cu maneca/tricoul/servetel ce ai la indemana, insa nu e un capat de tara.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vostok Inc
MesajScris: 26 Noi 2020, 12:19 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Buna Razvee,

Komandirskie nu-i un ceas rau. Acum 4-5 ani am purtat unul cam o luna si s-a dovedit surprinzatoe de precis, ca si al lui Clipper.
Din pacate - ok, vara, transpiratie multa, Bucuresti - foarte repede au aparut urme de exfoiere a placajului in jurul capacului
spate....ceea ce e suparator......la orice nivel de pret. Cele vintage sunt insa mult mai bine placate. De exemplu:
http://ceasuridemana.ro/vostok-komandir ... 68743.html
Atentie insa la falsuri: :cry: :cry: :cry:
http://ceasuridemana.ro/komandirskie-ce ... 92767.html

O alta alternativa este Amphibia (carcasa SS), despre care am scris cateva randuri aici:
viewtopic.php?f=42&t=33852&p=242440&hilit=deveselu#p242440

Sau favoritul meu, de departe (full SS)....chintesenta ceasului militar sovietic (cadran negru):
https://meranom.com/en/komandirskie/komandirskie-k-65/
Vad ca nu il au pe stoc dar precis baga marfa in curand.

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vostok Inc
MesajScris: 26 Noi 2020, 12:59 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Mulțumesc, Clipper și Valentin, pentru sugestii, impresii și sfaturi.

Într-adevăr problema carcasei care nu-i din oțel inoxidabil pare a fi cea care să mă facă să spun pas, cel puțin la modelele mai ieftine. Voi mai studia. Cum spuneam, n-am avut până acum ceasuri răsăritene, dar cred că vine o vârstă când, vorba ceea, cu un orologiu rusesc toți suntem datori. :))

Mă mai gândesc și la un ceas Luch, one-hand, în stil Meistersinger, cu calibrul lor manual 1801. Acesta ar fi SS, și cu vedere la mecanism. Nu știu însă cum ar merge comanda din Belarus, și mă gândesc să nu fie totuși cam mic la 37.6 diametru.

https://luch.by/en/kollektsii/odnostrelochnik/71950982/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vostok Inc
MesajScris: 26 Noi 2020, 15:01 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2019, 14:11
Mesaje: 112
@Clipper Amphibia ta verde are carcasa din SS. Modelul asta de carcasa se cheama Ministry si face face parte din seria 710 de la Vostok: https://meranom.com/en/amphibian-classi ... 10439.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vostok Inc
MesajScris: 26 Noi 2020, 15:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Da, referirea la carcasa placata am facut-o doar la cel manual.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vostok Inc
MesajScris: 26 Noi 2020, 15:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Am avut un singur Komandirskie (vintage, Zakaz mo CCCP) si pot sa spun ca nu m-a dat pe spate calitatea sa, desi el era intr-o stare excelenta.
In schimb am avut doua Scuba Dude moderne, ambele SS si pot sa spun ca diferenta se simte. Carcasa din otel e decent finisata, nimic suparator, iar cadranul plus claritatea acrilicului sunt excelente.
Singurele chestii mai dubioase putin: axul foarte mobil al coronitei si filetul destul de fragil.
In rest, la 80 dolari (in medie) pentru un Amfibia automatic nou nu ai ce sa ceri mai mult. Un adevarat beater.
Daca vrei neaparat mecanic, iti recomand sa te uiti catre altceva, diferit de Komandirskie.
O alternativa ar putea fi Seagull 1963 - crono mecanic chinezesc - in jur de 200 euro nou. Tot estic.
O varianta care nu dezamageste niciodata, dar ceva mai pricey - Hamilton Khaki Field Mechanical cu H-50 (80 ore PR + precizie uimitoare) - 450 euro.

Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România