Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:56

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfat alegere ceas
MesajScris: 13 Feb 2020, 14:07 
Neconectat

Membru din: 17 Aug 2019, 16:57
Mesaje: 9
Salutare tuturor. In urma cu aproximativ 6 luni, am cerut sfaturi in legatura cu achizitionarea unui ceas automatic pentru a fi purtat la o tinuta lejera si am achizitionat atunci un hamilton khaki de care sunt foarte multumit pana acum.
Ma simt nevoit sa apelez din nou la membrii acestei comuntati, doar ca de data asta pentru alegerea unui ceas pentru o tinuta eleganta.
1.https://www.bbcollection.ro/ceas-freder ... 4xL3BhZ2U1
2. https://www.bbcollection.ro/ceas-louis_ ... F0aWMuMS8=
3. https://www.bbcollection.ro/ceas-louis_ ... IuNjU2Lw==
4. https://www.bbcollection.ro/ceas-hamilt ... 9wYWdlMw==
5. https://www.bbcollection.ro/ceas-certin ... 9wYWdlOA==

Cel mai mult inclin spre FC, singurul inconvenient ar fi faptul ca nu are vedere la mecanism dar pot trece peste detaliul asta. Mecanismul este sw-200 modificat de ei, pretul acela fiind doar pentru ca e FC. Despre louis erard am auzit numai lucruri bune. Unul are eta 2824 iar celalat sw-300. Certina l-am pus pentru ca imi place cum arata si este la un pret foarte bun avand eta 2824-2. Hamiltonul are un aspect deosebit si un mecanism bun care am vazut ca a fost recomandat de multi membrii ai acestui forum, doar ca eu mi-as fi dorit sa fi avut si data, plus ca parca as vrea sa achizitionez un ceas de la alta firma avand deja un hamilton. Urmeaza sa vad si sa probez FC in magazin la ei. Restul le-am vazut expuse in magazine dar nu le-am probat.
Nu vreau alte recomandari, cel putin de pe bb deoarece am studiat de zeci de ori paginile de pe site dupa ce am pus filtre.
Ce ceas ati alege strict din aceste 5 si de ce? In ce ordine le-ati clasa dupa preferinte?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere ceas
MesajScris: 13 Feb 2020, 17:06 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Ordinea pentru mine ar fi 5, 3, 1, 4, 2.

Am pus Certina pe primul loc deoarece mi se pare că oferă un raport calitate-preț excelent. La următorul LE îmi place vizibilitatea, plus că este ediție limitată. FC are un design banal după părerea mea, și e destul de scump, nu l-aș lua în calcul. Hamiltonul mi se pare foarte gros, departe de alte modele reușite/iconice ale lor. Iar celălalt LE l-am plasat la coadă din pricina placajului PVD, care-n timp se cam duce, iar ceasul ajunge să arate urât.

Succes la achiziție.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere ceas
MesajScris: 13 Feb 2020, 18:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Oi fi pus tu filtre, oi fi cautat in toate paginile la B&B...dar nu ai probat niciunul. Un ceas nu cred ca se cumpara numai dupa parerile altora, review-uri sau poze, comandat pe net, fara a fi vazut si probat. Gusturile difera, deci parerile altora despre estetica pot fi nule. Despre mecanisme, zici ca ai citit...dar tot apare sellita ici colo...
Inca un amanunt: observ ca bugetul are o flexibilitate de 1500 ron, asta inseamna ca poti trece de bariera celor 5 modele si sa cauti si altele. Adica, exista si alte site-uri, Watchshop, Ceasmania, Cellini, Bombastic, chiar si EMAG. Toate au filtre...
On topic, asa, cu inima indoita, pentru ca mie personal nu imi place, Caimano, sunt de acord cu argumentele lui Razvee, in rest nici unul din celelalte 4. Important e sa-ti placa tie, nu altora.
Succes!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere ceas
MesajScris: 14 Feb 2020, 02:38 
Neconectat

Membru din: 17 Aug 2019, 16:57
Mesaje: 9
Razvee scrie:
Ordinea pentru mine ar fi 5, 3, 1, 4, 2.

Am pus Certina pe primul loc deoarece mi se pare că oferă un raport calitate-preț excelent. La următorul LE îmi place vizibilitatea, plus că este ediție limitată. FC are un design banal după părerea mea, și e destul de scump, nu l-aș lua în calcul. Hamiltonul mi se pare foarte gros, departe de alte modele reușite/iconice ale lor. Iar celălalt LE l-am plasat la coadă din pricina placajului PVD, care-n timp se cam duce, iar ceasul ajunge să arate urât.

Succes la achiziție.


Multumesc Razvee pentru un raspuns exact asa cum imi doream.

Emil68 scrie:
Oi fi pus tu filtre, oi fi cautat in toate paginile la B&B...dar nu ai probat niciunul. Un ceas nu cred ca se cumpara numai dupa parerile altora, review-uri sau poze, comandat pe net, fara a fi vazut si probat. Gusturile difera, deci parerile altora despre estetica pot fi nule. Despre mecanisme, zici ca ai citit...dar tot apare sellita ici colo...
Inca un amanunt: observ ca bugetul are o flexibilitate de 1500 ron, asta inseamna ca poti trece de bariera celor 5 modele si sa cauti si altele. Adica, exista si alte site-uri, Watchshop, Ceasmania, Cellini, Bombastic, chiar si EMAG. Toate au filtre...
On topic, asa, cu inima indoita, pentru ca mie personal nu imi place, Caimano, sunt de acord cu argumentele lui Razvee, in rest nici unul din celelalte 4. Important e sa-ti placa tie, nu altora.
Succes!


Multumesc Emil68 pentru parere si pentru sfat. Este adevarat, cel mai important lucru este sa probezi ceasul, dar fiind modele in promotie se gasesc in putine magazine si sunt prin diferite orase ale tarii. Nu pot sa merg atatia kilometrii sa vad fiecare model si sa le probez pe fiecare si nici sa vorbesc la magazinul din orasul meu sa le aduca pe toate. De asta cer pareri celor cu mai multa experienta sa elimin din lista usor usor si sa raman focusat pe un model, doua maximum si apoi sa le probez. Legat de mecanisme, mereu zic ca voi incerca sa evit sellite si powermaticuri dar nu stiu cum se intampla ca se regasesc exact in modelele care imi plac si mai sunt si reduse la un pret bun si zic parca as incerca si un sellita ca lumea zice ca sunt de evitat dar e un subiect sensibil, am citit pareri si pareri.
Am incercat sa caut si pe acele site-uri dar mi se par slabe ca si oferta si preturi, bb ofera o gama foarte larga de si are un site foarte prietenos ceea nu am regasit pe celelalte site-uri. E doar o parere personala. Si legat de EMAG evit pe cat posibil sa cumpar de acolo, au niste preturi la unele produse umflate cu pompa si nici reduse nu sunt la pretul initial de pe bb shop. Un mic exemplu: un prieten a cumparat un doxa automatic de black friday de pe bb cu 1000 ron redus 70% de la 3500. Pai pe EMAG acum e 3000 ron redus de la 5000...pe bb acum e 1750 acel ceas.

O sa mai astept daca e nevoie, sa iau ceva bun ca si mecanism si sa fie pe placul meu ca si aspect, poate mai intra alte modele in promotie.
Urmaresc de cateva zile si acest ceas pe olx: https://www.olx.ro/oferta/ceas-longines ... crNzH.html doar ca nu stiu cum sa procedez in vederea achizitionarii unui ceas second hand. Probabil ca ar trebui sa ma duc la Bucuresti sa il vad si sa il testez la un ceasornicar. Am vazut la ce pret se gaseste acest ceas si cred ca pretul la care este pe olx este un pret corect daca este original si in conditii bune doar ca depaseste bugetul alocat pentru aceasta achzitie, buget care ar fi de maximum 3000 ron. Ce parere aveti de ceasul din anunt?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere ceas
MesajScris: 14 Feb 2020, 09:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Atentie la plaja de pret 500-600€ la Master Collection de pe OLX, e plin de fake-uri, deci sunt de evitat. Eu le studiez de ceva timp, imi plac modelele Longines din aceasta colectie, intre pozele de pe OLX si ceasurile reale exista niste elemente care le diferentiaza. Primele sunt cele doua casete cu “S” si “3 Bar” de pe capacul spate, la fake-uri sunt absente, apoi rotorul mecanismului, finisajele acestuia, pozitia casetei de data la ora 3 ( la unele modele daca lipseste cifra 3 ceasul are 38mm, daca este “muscat” din 3 are 40mm, cifra intreaga alaturi de data inseamna 44mm), si altele. Un Master veritabil si ok din acest model second e in jur de 1000-1200€...
Priveste cum arata un mecanism original Longines si un capac spate, detaliile, executia, tragi singur concluziile ( de aceea e bine sa le vezi cu ochii tai in magazine si sa intelegi ce inseamna un ceas de 2000€):

Imagine

Pentru astfel de ceasuri, de la aceste valori in sus, pentru mine personal e “lege” sa le cumpar noi din magazinul dealer-ului, plus ca o posibila reparatie la unul second veritabil poate fi foarte costisitoare.
Asta nu inseamna ca trebuie eliminata varianta ceasurilor second hand, dar ne trebuie multa experienta pentru astfel de achizitie, eventual posibilitatea verificarii inaintea achizitiei la un ceasornicar specializat in asa ceva.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere ceas
MesajScris: 15 Feb 2020, 01:55 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2019, 18:05
Mesaje: 75
Bizzare scrie:
Razvee scrie:
Ordinea pentru mine ar fi 5, 3, 1, 4, 2.

Am pus Certina pe primul loc deoarece mi se pare că oferă un raport calitate-preț excelent. La următorul LE îmi place vizibilitatea, plus că este ediție limitată. FC are un design banal după părerea mea, și e destul de scump, nu l-aș lua în calcul. Hamiltonul mi se pare foarte gros, departe de alte modele reușite/iconice ale lor. Iar celălalt LE l-am plasat la coadă din pricina placajului PVD, care-n timp se cam duce, iar ceasul ajunge să arate urât.

Succes la achiziție.


Multumesc Razvee pentru un raspuns exact asa cum imi doream.

Emil68 scrie:
Oi fi pus tu filtre, oi fi cautat in toate paginile la B&B...dar nu ai probat niciunul. Un ceas nu cred ca se cumpara numai dupa parerile altora, review-uri sau poze, comandat pe net, fara a fi vazut si probat. Gusturile difera, deci parerile altora despre estetica pot fi nule. Despre mecanisme, zici ca ai citit...dar tot apare sellita ici colo...
Inca un amanunt: observ ca bugetul are o flexibilitate de 1500 ron, asta inseamna ca poti trece de bariera celor 5 modele si sa cauti si altele. Adica, exista si alte site-uri, Watchshop, Ceasmania, Cellini, Bombastic, chiar si EMAG. Toate au filtre...
On topic, asa, cu inima indoita, pentru ca mie personal nu imi place, Caimano, sunt de acord cu argumentele lui Razvee, in rest nici unul din celelalte 4. Important e sa-ti placa tie, nu altora.
Succes!


Multumesc Emil68 pentru parere si pentru sfat. Este adevarat, cel mai important lucru este sa probezi ceasul, dar fiind modele in promotie se gasesc in putine magazine si sunt prin diferite orase ale tarii. Nu pot sa merg atatia kilometrii sa vad fiecare model si sa le probez pe fiecare si nici sa vorbesc la magazinul din orasul meu sa le aduca pe toate. De asta cer pareri celor cu mai multa experienta sa elimin din lista usor usor si sa raman focusat pe un model, doua maximum si apoi sa le probez. Legat de mecanisme, mereu zic ca voi incerca sa evit sellite si powermaticuri dar nu stiu cum se intampla ca se regasesc exact in modelele care imi plac si mai sunt si reduse la un pret bun si zic parca as incerca si un sellita ca lumea zice ca sunt de evitat dar e un subiect sensibil, am citit pareri si pareri.
Am incercat sa caut si pe acele site-uri dar mi se par slabe ca si oferta si preturi, bb ofera o gama foarte larga de si are un site foarte prietenos ceea nu am regasit pe celelalte site-uri. E doar o parere personala. Si legat de EMAG evit pe cat posibil sa cumpar de acolo, au niste preturi la unele produse umflate cu pompa si nici reduse nu sunt la pretul initial de pe bb shop. Un mic exemplu: un prieten a cumparat un doxa automatic de black friday de pe bb cu 1000 ron redus 70% de la 3500. Pai pe EMAG acum e 3000 ron redus de la 5000...pe bb acum e 1750 acel ceas.

O sa mai astept daca e nevoie, sa iau ceva bun ca si mecanism si sa fie pe placul meu ca si aspect, poate mai intra alte modele in promotie.
Urmaresc de cateva zile si acest ceas pe olx: https://www.olx.ro/oferta/ceas-longines ... crNzH.html doar ca nu stiu cum sa procedez in vederea achizitionarii unui ceas second hand. Probabil ca ar trebui sa ma duc la Bucuresti sa il vad si sa il testez la un ceasornicar. Am vazut la ce pret se gaseste acest ceas si cred ca pretul la care este pe olx este un pret corect daca este original si in conditii bune doar ca depaseste bugetul alocat pentru aceasta achzitie, buget care ar fi de maximum 3000 ron. Ce parere aveti de ceasul din anunt?



Ceasul minune e fake de la o posta. L691.2 are Cotes de Geneve pe rotor si scrisul mult mai mic si vizibil. Daca cautati pe net LMC replica veti gasi unul exact ca acela de pe olx. Parerea mea si banii dvs


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere ceas
MesajScris: 15 Feb 2020, 23:57 
Neconectat

Membru din: 17 Aug 2019, 16:57
Mesaje: 9
Multumesc pentru ajutor. Voi mai astepta sa vad ce mai apare si ce mai intra in promotie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere ceas
MesajScris: 15 Mar 2020, 10:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
Ai luat ceva? Daca nu, arunca un ochi si la asta:

https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-certina_ds_prince-45320.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere ceas
MesajScris: 15 Mar 2020, 10:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
Foarte bun, din punct de vedere al raportului pret / calitate, mi se pare si asta:
https://www.bbcollection.ro/ceas-hamilton_khaki_navy_pioneer_small_second-H78415733-pr33281.html

Nu e cel mai elegant, insa are ceva aparte...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere ceas
MesajScris: 15 Mar 2020, 14:19 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2016, 11:31
Mesaje: 76
Localitate: Iasi/Braila
Nu l-am pipăit personal dar este o recomandare care apare mai mereu
https://www.bbcollection.ro/ceas-hamilt ... 19387.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat alegere ceas
MesajScris: 15 Mar 2020, 17:53 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
ovispub scrie:
Nu l-am pipăit personal dar este o recomandare care apare mai mereu
https://www.bbcollection.ro/ceas-hamilt ... 19387.html

Este un ceas foarte reusit,recomand !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România